برنامه ریزی و زمانبندی نگهداری و تعمیرات و تعمیرات اساسی

برنامه ريزي و زمان بندي نگهداری و تعمیرات حلقه مفقوده مديريت دارايي هاي فيزيكي در بسياري از سازمان ها است. در تعداد كمي از شرکت ها، اصول برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات به درستي درك شده و منابع گران قيمت در نت به خوبي مديريت و كنترل مي شود. همین امر سبب شده تا اتلافات زیادی در زمان انجام کار به دلایل مختلفی مانند همراه نداشتن قطعه یا ابزار مناسب، مجوز کار و …. به وجود آید. با شناخت و بهره گیری از اصول برنامه ریزی نت می توان این مشکلات را رفع نمود و هزینه انجام کارهای نگهداشت را نیز تا 50 درصد کاهش داد. اما پیاده سازی صحیح پروژه های مرتبط با بهبود مدیریت کار (شامل برنامه ریزی و زمانبندی) دارای ظرافت های خاصی است که در کیفیت پیاده سازی آن بسیار تاثیر گذارند.مزایای برنامه ریزی و زمان بندی نگهداری و تعمیرات
بهره گیری از برنامه ریزی و زمان بندی نگهداری و تعمیرات می تواند بهره وری نیروی کار واحد نگهداشت را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد. پالمر در هندبوک برنامه ریزی و زمان بندی نگهداری و تعمیرات (2012) می گوید که بهره وری (شاخص زمان آچار بدستی) نیروهای کار نت سازمان ها بدون بهره گیری از یک سیستم موثر برنامه ریزی و زمان بندی در حدود 35 درصد است که این مقدار با استفاده از برنامه ریزها به منظور پیش بینی منابع لازم برای انجام کار و تعیین دامنه کار تا 55 درصد افزایش می یابد. این به معنای افزایش 57 درصدی بهره وری است. یعنی اگر در کنار 30 نیروی کار تعمیراتی از یک برنامه ریز استفاده کنیم بهره-وری آن ها را به اندازه 47 نفر که بدون برنامه ریزی کار می کنند افزایش می دهد.

علاوه بر افزایش بهره وری، بهره گیری از برنامه ریزی نت می تواند هزینه های واحد نگهداشت را به میزان چشمگیری کاهش دهد. اين نكته كه وقتي كاري برنامه ريزي شده باشد اجراي آن آسان تر و ارزان تر خواهد بود نه تنها از ديدگاه منطقي بلكه از ديدگاه آماري نيز ثابت شده است. در کتاب آپتایم (2006) آمده است که اجراي يك كار تعميراتي بدون برنامه ريزي در قياس با انجام آن كار بصورت كاملا برنامه ريزي و زمان بندي شده حداقل 50 درصد بيشتر و نسبت به اجراي آن كار بصورت اضطراري، سه برابر و يا بيشتر
هزينه دربر خواهد داشت. بنابراين مي توان نسبت 1 به 5/1 به 3 برابر را براي هزينه كار بصورت برنامه ريزي و زمان بندي شده، برنامه ريزي نشده و اضطراري تخمين زد.

چگونه برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات بهره وری پرسنل تعمیرات را افزایش می دهد؟
آدام اسميت در قرن 18 طی پژوهشی به اين نتيجه رسيد كه انجام فعاليت هاي مختلف توسط تخصص هاي مختلف در واحدهاي جداگانه سبب افزايش بهره وري در كل سازمان مي شود. امروزه مزیت اين امر بر هيچ سازماني پوشيده نيست و از اين رو واحدهاي مختلف مانند مکانیک برق و ابزار دقیق ایجاد شده است.

حال اين گروه هاي تخصصي جدا از يكديگر نياز به هماهنگي دارند. اين هماهنگي عموما توسط رييس تعميرات، سرپرست هاي واحدهاي مختلف و غيره انجام مي شود. يك گروه برنامه ريزي به هماهنگي فعاليت هاي تخصصي نت كمك شاياني مي كند به نحويكه بهره وري را ممكن است تا دو برابر افزايش دهد.

با در نظر گرفتن تعريف سازمان به عنوان گروهي از افراد متخصص و هماهنگ شده با هدفي مشترك، درمی یابیم که هر سازمان دارای دو وجه اساسی تخصص و هماهنگي است. امروزه تخصص نقطه ثقل رقابت پذيري در كسب و كار نيست چرا كه اکثر سازمان ها طی سالیان گذشته بدان پرداخته اند و اين هماهنگي است كه داراي مزيت رقابت پذيري می باشد. امروزه سازمان هایی که توانسته اند در زمینه هماهنگی بین متخصصانشان موفق عمل کنند به عنوان سازمان های پیشرو شناخته می شوند. جایگاه برنامه ریزی در سازمان نگهداشت در شکل زیر نشان داده شده است.