نگهداری و تعمیرات براساس قابلیت اطمینان


نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابليت اطمينان (RCM) یکی از مهمترین شاخه های مدیریت دارایی‌‌های فیزیکی است که از اهمیتی راهبردی در افزایش توان رقابتی مجموعه های صنعتی برخوردار است. حجم بسيار زياد فعاليت­هاي نگهداري و تعميرات (نت) و در عين حال توقفات متعدد در خطوط تولید، مدیریت نامناسب و عدم بهره گیری از دستورالعملی استاندارد و جامع در انجام فعالیت های نگهداری و تعمیرات، خرابی‌های مکرر با پیامدهای ایمنی و زیست محیطی و غیره همگی از جمله مشکلات و چالش های رایج در صنایع دنیا است که برای حل محتاج بهره‌گیری از دانشی نوین و رویکردی پیشرفته و موثر در زمینه نت است.

نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان یکی از قدرتمند ترین رویکرد‌ها و تکنیکی کارآمد برای تحلیل و تصمیم‌گیری در زمینه مدیریت دارایی‌های فیزیکی است. این روش فرآیندی ساختاریافته، منطقی و نظام مند برای تعیین فعالیت‌های مورد نیاز جهت اطمینان از ادامه به کار دارایی های فیزیکی یک مجموعه مطابق انتظار کاربران آن دارایی هاست.

این ابزار که برای اولین بار در صنایع هوایی آمریکا با بهره گیری از برجسته ترین متخصصین نت و صرف انرژی و هزینه زیادی توسعه یافت، توانست میزان سقوط‌های متاثر از نقص فنی هواپیما های مسافربری را از حدود 40 سقوط به کمتر از 0.1 سقوط در یک میلیون پرواز کاهش دهد. شرکت کانادایی ALADON امروزه به عنوان بزرگترین مجری RCM، معتبر‌ترین مرجع شناخته شده در خصوص بکارگیری مناسب این روش در دنیا است.

RCM، از نظر اغلب متخصصين نگهداري و تعميرات به عنوان اثربخش­ترين روش نسبت به هزينه­هايش، براي ايجاد و توسعۀ استراتژي­هاي نگهداري و تعميرات در سطح جهاني شناخته مي­شود. بهره‌گیری مناسب از این روش با دست‌یابی سریع به بهبودی پایدار در زمینه های گوناگون همراه است. افزایش دسترس‌پذیری و قابلیت اطمینان تجهیزات، بهبود وضعیت کيفی محصولات، کاهش سوانح با پیامدهای ایمنی و زیست محیطی از جمله دستاورد های مهم بکارگیری (RCM) است. کاهش 40 تا 70 درصدی خرابی تجهیزات از جمله اهداف مورد انتظار از پیاده سازی آنالیز RCM بوده که تحقق آن در گروی اجرای صحیح و درک مفاهیم عمیق و کلیدی آن است.

مجموعه PAMCo دارای ارتباط مستقیم ساختاری و سازمان‌یافته با شرکت ALADON بوده و متخصصان و مشاوران مدیریت دارایی‌های فیزیکی این شرکت دارای تجربیات فراوانی در خصوص استقرار و پیاده سازی سیستم نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان در پروژه های بزرگ ملی و بین المللی هستند که می توانند سازمان شما را برای بهره گیری مناسب از این روش همراهی کنند.

مهم­ترين فوايد پياده­سازي صحیح RCM را می توان در شش گروه طبقه­بندي و خلاصه كرد:

  • افزايش قابليت دسترس­پذيري دستگاه­ها و ظرفيت توليد
  • كاهش هزينه­هاي نت، عملياتي و خرابي دستگاه­ها
  • كاهش چشمگير حوادث صدمه زننده به ايمني و محيط زيست
  • افزايش طول عمر تجهيزات
  • كاهش قابل توجه فعاليت­هاي اضطراري سازمان
  • ايجاد فرهنگ همكاري در بين همه گروه­ها و همچنين فضاي برنامه­ريزي و عملكردي پيش­اقدام