فوریه 19, 2020
CMMS-EAM-.jpg

گزارشات CMMS/EAM که از سیستم­های پشتیبان نگهداشت استخراج می­شود مرجع تصمیم گیری های واحد نگهداشت است. برخی از این گزارشات عبارتند از گزارش مدت زمان توقف تجهیز،حالت و علت خرابی، هزینه های دستور کارهای نگهداشت، قطعات مصرفی و ... . در واقع زمانی می توان گفت یک نرم افزار نگهداری و تعمیرات به یک ابزار تصمیم ساز تبدیل شده است که بتوان به راحتی  گزارشات سودمند و مورد نیاز را از آن استخراج و برمبنای آن ها تصمیم گیری کرد.


فوریه 19, 2020
CMMS-EAM-1.jpg

تعریف صحیح فرایند ایجاد دستور کار در سیستم نگهداری و تعمیرات EAM/CMMS بسیارمهم است. زیرا میزان مصرف منابع(زمان، قطعه، نیروی انسانی و... ) در دستورکارها مدیریت می‌شود. در اکثر سیستم‌های پشتیبان نگهداری و تعمیرات EAM/CMMS، دستور کار بخشی از ماژولی به نام چرخه‌ی مدیریت کار است که فرایند گردش کار نگهداشت را توسط سیستم مدیریت می‌کند. دستورکارها به منظور انجام انواع کارها و اقدامتی که در واحد نگهداشت نیاز به انجام است، توسط برنامه ریز سازمان درسیستم ایجاد و ابلاغ می‌شود.


فوریه 18, 2020
PDM-3.jpg

توقف یک تجهیز می‌تواند موجب از دست رفتن بخشی از تولید یک کارخانه یا واحد صنعتی شود. بنابراین برای جلوگیری از توقف تجهیزات باید متناسب با نوع و حساسیت تجهیزات، تاکتیک‌های متنوعی اتخاذ کرد. گزینه‌های تاکتیکی نگهداشت تجهیزات می‌تواند شامل اقدامات متنوعی از جمله نگهداشت واکنشی، نگهداشت پیش‌کنشی (پیشگیرانه و پیش‌ بینانه) و نگهداشت بازطراحی باشد.


فوریه 18, 2020
pm-cm.jpg

گام‌های اجرا و پیاده‌سازی مؤثر مدیریت دارایی‌های فیزیکی براساس مدل آپتایم (زمان در دسترس)، اولین بار در ویرایش نخست کتاب آپتایم تألیف جان دیکسون کمبل در سال ۱۹۹۵ ارائه گردید. بعد از آن هم در پیوست ویرایش دوم این کتاب (در سال ۲۰۰۶ میلادی) با اندک تغییراتی آورده شد.


فوریه 17, 2020
Troubleshooting-disealgeneratorcontent-2.jpg

امروزه در صنایع مختلف نیاز روز افزون به انرژی الکتریکی بصورت دائم باعث شده است که تجهیزات مولد انرژی الکتریکی (خصوصا در شرایط اضطراری و یا کاربرد های خاص)، مانند دیزل ژنراتور (که جزو تجهیزات پر کاربرد در این زمنیه است) از اهمیت بالایی برخوردار باشند. پیرو همین امر، نقش نگهداری و تعمیرات دیزل ژنراتور نیز بسیار پر رنگ تر می گردد به همین منظور در این مقاله به عیب یابی دیزل ژنراتور پرداخته شده است.


فوریه 16, 2020
RCA-4.jpg

تجربه خیلی از کسانی که توانایی مجموعه‌های مختلف رو در این زمینه ارزیابی می‌کنند نشان می‌دهد که در بیشتر مواقع، بیشتر مجموعه‌ها، در جلوگیری از تکرار مشکل موفق نیستند و در بسیاری مواقع اصلاً درست موضوع را بررسی نمی‌کنند! دلیل این مسئله هم خیلی از اوقات روش‌های ناکارآمد سنتی‌ ای است که در بررسی و حل مشکلات این‌چنینی استفاده می‌کنند (برخی موارد اصلاً روش خاصی هم استفاده نمی‌کنند!).


فوریه 10, 2020
.jpg

استراتژی مدیریت دارایی های فیزیکی به عنوان سند یکپارچگی مدیریت دارایی ها با تدوین استراتژی مدیریت دارایی های فیزیکی، و درگیر کردن تمام سطوح، واحدهای مختلف همچون بهره­برداری، نگهداشت، مهندسی، پشتیبانی و تدارکات و ... از تاثیر فعالیت­های خود بر کارکرد تجهیزات آگاه خواهند شد و تعهد آنها نسبت به افزایش دسترس‌­پذیری تجهیزات افزایش خواهد یافت.


ژانویه 15, 2020
ERP.jpg

شاید برای شما هم این سوال وجود داشته باشد که با وجود اینکه سیستم های مدیریت دارایی های سازمانی(EAM) و سیستم های مدیریت منابع سازمانی(ERP) هردو سیستم هایی با قابلیت های زیاد هستند اما کدامیک از این دو بهتر است برای مدیریت دارایی های سازمان مورد استفاده قرار گیرد؟ پاسخ درست برای هر سازمانی می تواند متفاوت باشد.


ژانویه 15, 2020
EAM-CMMS.jpg

شناخت امکانات و توانایی های یک سیستم پشتیبانی نگهداری و تعمیرات متناسب با نیازسازمان، مهمترین فاکتور در انتخاب آن است تفاوت اصلی سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات (نرم افزارهای CMMS و EAM) اساساً درمقیاس آن‌هاست. انتخاب یکی از این دو معمولاً به استراتژی و دیدگاه هر سازمان برای مدیریت دارایی‌هایش بستگی دارد. امروزه، حدود 60 درصد از سازمان ها از نرم افزار EAM و حدود 25 درصد از CMMS برای مدیریت نگهداری و تعمیرات استفاده می کنند.


ژانویه 13, 2020
Resiliency.jpg

براساس تعریف دولت آمریکا، تاب‌آوری برای سیستم‌های زیرساختی عبارت است از «توانایی سیستم‌ها، زیرساخت‌ها، دولت، کسب‌وکار، جوامع و افراد برای مقاومت، تحمل، جذب، بازیابی، آماده‌سازی یا سازگاری با یک حادثه ناگوار که موجب آسیب، نابودی یا از دست رفتن موارد مهم ملی شود». بنابراین عدم توجه به این مفهوم می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای یک سیستم ایجاد کند و باید در طراحی، بهره‌برداری و نگهداشت این سیستم‌‌ها تاب‌آوری را لحاظ کرد.