ژوئن 8, 2015
TIME-1-1280x853.jpg

بر اساس گزارش‌های عملکرد شرکت‌های کلاس جهانی، تکنسین‌های نت فقط بین 25% تا 35% از وقت خود را صرف انجام کار تعمیراتی می‌کنند و 65% تا 75% از زمان خود را در روز صرف کارهای غیر بهره‌ور می‌کنند! این درحالی است که بر اساس ارزیابی‌ها و پروژه‌های انجام گرفته توسط من و همکارانم در سال‌های اخیر، این شاخص در بین شرکت‌های بزرگ ایران بسیار کمتر از متوسط جهانی است! ...


ژانویه 15, 2020
ERP.jpg

شاید برای شما هم این سوال وجود داشته باشد که با وجود اینکه سیستم های مدیریت دارایی های سازمانی(EAM) و سیستم های مدیریت منابع سازمانی(ERP) هردو سیستم هایی با قابلیت های زیاد هستند اما  کدامیک از این دو بهتر است برای مدیریت دارایی های سازمان مورد استفاده قرار گیرد؟ پاسخ درست برای هر سازمانی می تواند متفاوت باشد. درواقع پاسخ درست در جواب شما به سوال زیر نهفته است:

<<نیازهای شما چیست و چرا فکر میکنید EAM یا ERP کارگشاست؟>>

در این مقاله به شما کمک می کنیم تا تصویر شفاف تری از EAM و ERP به دست بیاورید و خودتان بتوانید تصمیم بگیرد که کدام ابزار برای شما کارگشاست.بیایید ابتدا با نرم افزارهای ERP و EAM و تفاوت های کلیدی ان آشنا شویم. کلیدی ترین تفاوت EAM و ERP  این است که سیستم‌های EAM معمولا (دقت شود معمولا)مدیریت دارایی‌های فیزیکی را بهتر انجام می‌دهد درحالی که سیستم‌های ERP در مدیریت مالی سازمان بهتر عمل می کنند. در مقاله قبل در مورد انواع سیستم ها و نرم افزارهای  مدیریت نگهداری و تعمیرات CMMS و EAM ها صحبت کردیم.

انواع سیستم ها یا نرم افزارهای مدیریت نگهداری و تعمیرات : CMMS و EAM

حال به معرفی ERPها می پردازیم:

ERP -H2   چیست؟

ERP نرم‌افزار مناسبی برای مدیریت کسب‌وکار و کارکردهایی مانند فناوری اطلاعات و امور مالی، تولید و فروش و… است و به‌خوبی می‌تواند این فراینده­ها را مدیریت کند. سیستم ERP، نرم‌افزاری است که به سازمان اجازه می‌دهد تا از یک سیستم دارای برنامه‌ها یا ماژول‌های یکپارچه برای مدیریت فعالیت‌ها استفاده کند و معمولا به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که تمامی فعالیت‌های شرکت را در یک مرکز داده واحد ترکیب می‌کند و فناوری‌های ناسازگار و تکراری را از بین می‌برد. مزیت اصلی ERP این است که غالب فعالیت ها و فرایند های شرکت را در داخل یک نرم افزار و پایگاه داده مدیریت می کند.

ERPهایی که امروزه توسعه پیدا کرده اند غالبا نرم افزارهای مالی و حسابداری بوده اند که به مرور سایر نیازهای اتوماسیونی سازمان را نیز پوشش داده اند و به یک مرجع واحد برای مدیریت فرایندهای سازمان تبدیل شده اند. پر واضح است که این گونه ERP ها بخش های مالی و حسابداری قوی دارند ولی درحوزه ی مدیریت دارایی های سازمان ضعیف تر هستند.

از طرفی برخی از از ERPها نیز مسیر معکوسی  پیموده اند. یعنی در ابتدا EAM بوده اند و سپس فرایندهای دیگر سازمان را به خود اضافه کرده اند و به سیستم یکپارچه تبدیل شده اند.  در یک نگاه کلی  نرم افزارهای CMMS،EAM و ERP را به صورت شکل زیر دسته بندی کرد.
فواید استفاده از سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات

در ادامه توجه شما را به نتایج تحقیقات جهانی گزارش شده در مورد ERP وEAM  که توسط یک شرکت نفتی بزرگ انجام شده جلب می کنیم.

یک شرکت نفتی، دو پالایشگاه با ظرفیت تولید بیش از 140,000بشکه در روز در اختیار دارد. اخیراً این شرکت درگیر فرایند دقیقی برای ارزیابی و انتخاب نرم‌افزار جامع مدیریت دارایی بوده است. آن‌ها بهترین نمونه‌های سیستم‌های EAM موجود را با ماژول‌های مشابه در سیستم ERP، با تمرکز بر عملکرد، سهولت، و کارایی در استفاده مقایسه کرده‌اند. ازجمله فاکتورها و موارد کلیدی که ارزیابی‌شده است شامل قابلیت حرکت بین ماژول‌های مختلف سیستم، مدیریت دارایی، مدیریت کار، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، قابلیت اطمینان ، هماهنگی توقفات، ردیابی پروژه‌های سرمایه‌ای، مدیریت انبار، خرید، مدیریت تأمین‌کنندگان، حسابداری و گزارش دهی است.

با مقیاس امتیازدهی تا سقف 200 امتیاز، ارزیابی به چنین نتایجی منجر شد:


این شرکت تصمیم گرفت که برای مدیریت دارایی‌های خود به‌جای سیستم ERP با سیستم EAM پیش برود. معاون تولید این شرکت این موضوع را به‌خوبی بیان می‌کند:

” مدیریت دارایی‌ها، بالاترین اولویت ما است. ما برای موفقیت بر دارایی‌هایمان تکیه‌داریم. بنابراین، وقتی از ابزارهای فناوری صحبت می‌شود، بهترین چیزهایی را می‌خواهیم که می‌توانند به ما دررسیدن به اهدافمان کمک کنند. ابزارهایی که عملکرد فوق العاده دارند، کار با آن‌ها آسان است و به‌راحتی تجمیع می‌شود و در فرایندهای مدیریت دارایی های فیزیکی باعث اتلاف هزینه‌ها نمی‌شوند. سیستم EAM این ملاک‌ها را برآورده می‌کرد و بهترین انتخاب برای ما بود”.


ژانویه 15, 2020

شناخت امکانات و توانایی های یک سیستم پشتیبانی نگهداری و تعمیرات متناسب با نیازسازمان، مهمترین فاکتور در انتخاب آن است تفاوت اصلی سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات (نرم افزارهای  CMMS و EAM) اساساً درمقیاس آن‌هاست. انتخاب یکی از این دو معمولاً به استراتژی و دیدگاه هر سازمان برای مدیریت دارایی‌هایش بستگی دارد. امروزه، حدود 60 درصد از سازمان ها از نرم افزار EAM و حدود 25 درصد از CMMS برای مدیریت نگهداری و تعمیرات استفاده می کنند.

سیستم‌های مدیریت و پشتیبانی دارایی های فیزیکی را اغلب سیستم‌های کامپیوتری مدیریت نگهداشت (CMMS) یا سیستم‌های مدیریت دارایی‌های سازمان (EAM) می‌نامند.اگر شرکت شما شامل کارخانه‌های متعددی در مناطق مختلف و کشورهای گوناگون است، به برنامه‌های پیچیده تر و سطح‌بالاتر از CMMS نیاز دارید.  البته در این سطح، CMMS های پیشرفته می‌توانند با دیگر نرم‌افزارهای کسب‌وکار (مانند مدیریت مالی، منابع انسانی، تدارکات، امنیت، برنامه‌ریزی مواد و قطعات و هزینۀ پروژه) به‌خوبی یکپارچه شوند تا راهکار جامعی برای اطلاعات کسب‌وکار فراهم کنند ولی  معمولاً EAM(تا حدی) و ERP ها این نیازها را در یک سیستم واحد برآورده می کند.

ERP چیست؟ و چه تفاوت هایی با CMMS و EAM دارد؟

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بسترهای فراهم شده در حوزه ی فناوری و اطلاعات، مرز بین CMMSها و EAMها بسیار کم رنگ شده است به گونه ای که حتی اسم این دو نیز به جای هم به کار می رود. در جدول زیر تفاوت های کلیدی سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان ها ( CMMS در برابر (EAM (به طورمعمول)مقایسه شده است.امکانات EAM CMMS
مدیریت ناوگان

نظارت و ردیابی ناوگان حمل و نقل؛ یکپارچه با GIS.

×
مدیریت دستور کارها

فرایندهای درخواست های نگهداری و تعمیرات از باز تا بسته شدن پیگیری می شود.

×
مدیریت مطالبه های ضمانت و ردیابی آنها

ردیابی ضمانت های مرتبط با تک تک دارایی ها

×
نگهداشت، تعمیر و اورهال (MRO)

ردیابی فعالیت های نگهداشت، تعمیر و بازسازی دارایی ها (مدیریت اجزاء، مهندسی معکوس و غیره)

×
اشکال تعاملی

نقشه ها، مکان تجهیزات و غیره

×
مدیریت انبار

شامل تهیه، خرید، سفارش مجدد خودکار و ویژگی های دیگر مدیریت انبار

×
پایش انرژی

خوانش های در لحظه و پایش انرژی

×
نگهداشت پیش بینانه

نگهداری و تعمیرات زمان بندی شده، دارایی ها را در طی چرخه عمرشان فعال نگه می دارد

×
پیکربندی سفارشی

کاربران می توانند سیستم را برای فعالیت های صنعتی خاص و نیازهای منحصربه فردشان سفارشی کنند

×
مدیریت پیمانکاران ×
مدیریت ریسک دارایی های فیزیکی ×
مدیریت اسناد و اطلاعات ×
مدیریت برنامه ریزی/زمان بندی فرایندها ×

به طور کلی تر می توان گفت که EAM، CMMS ای است که علاوه بر ماژول های نگهداری و تعمیرات، خرید و انبار، توجه ویژه ای به مدیریت چرخه عمر دارایی ها دارد.


امروزه اکثر کسب‌وکارها نوعی CMMS دارند و گرایش غالب، به‌ویژه در شرکت‌های متوسط و بزرگ، استفاده از آن دسته از ماژول‌های نگهداشت است که با سیستم برنامه‌ریزی منابع شرکت (ERP) یا مدیریت دارایی‌های شرکت (EAM) یکپارچه هستند.

اگر CMMS شما بیش از سه سال عمر دارد، می‌تواند به شرکت کمک کند تا ببینید هم‌اکنون چه چیزهایی در دسترس دارید وآیا لازم است به سمت EAM حرکت کنید یا خیر.

طی دَه سال گذشته، بازار CMMS شاهد تحولات چشمگیری بوده و تعداد فروشندگان این سیستم‌های تخصصی بالغ بر صدها شرکت شده است. قابلیت‌های این سیستم‌ها را می‌توان از کارهایی برای پیگیری دستور کار در یک تعمیرگاه کوچک تا مدیریت تمام فرایندهای نگهداشت و موجودی سازمانی با کارخانه‌های متعدد در تمام اقس ونقاط دنیا تقسیم‌بندی کرد.  در حال حاضر، توانمندترین سیستم‌های پشتیبان نگهداشت را سیستم‌های مدیریت دارایی‌ها(EAM) می‌نامند.

شرکت مشاوره  مدیریت دارایی های فیزیکی پمکو با کادری مجرب و متخصص از کارشناسان با تجریه در در کنار شماست تا بهترین راهکارهای نرم افزاری را متناسب با نیاز سازمان شناسایی کنید و سازمانتان را به بلوغ برسانید.


ژانویه 13, 2020
Resiliency.jpg

براساس تعریف دولت آمریکا، تاب‌آوری برای سیستم‌های زیرساختی عبارت است از «توانایی سیستم‌ها، زیرساخت‌ها، دولت، کسب‌وکار، جوامع و افراد برای مقاومت، تحمل، جذب، بازیابی، آماده‌سازی یا سازگاری با یک حادثه ناگوار که موجب آسیب، نابودی یا از دست رفتن موارد مهم ملی شود». بنابراین عدم توجه به این مفهوم می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای یک سیستم ایجاد کند و باید در طراحی، بهره‌برداری و نگهداشت این سیستم‌‌ها تاب‌آوری را لحاظ کرد.


دسامبر 28, 2019
Globe_Valve-1280x853.jpg

جهیز ولو صنعتی در صنایعی که انتقال آب و گاز جزیی از فرایند کاری آنها بوده بسیار پرکاربرد است و جز دارایی های فیزیکی مهم در این صنایع است. یکی از انواع ولوهای پر کاربرد در این صنعت ، نوع  GLOBE VALVE است. با توجه به اهمیت این دارایی فیزیکی در صنعت سدسازی و صنایع وابسته، تعمیرات ولو صنعتی جهت افزایش طول چرخه عمر، کاهش ریسک خطر نشتی ولوها و ... نیز اهمیت بالایی برخوردار است چرا که خرابی آنها بسیار دردسر ساز است...


دسامبر 28, 2019
PM-1280x853.jpg

تاکتیک‌های نت پیشگیرانه (PM) اقدامی پذیرفته شده در تمام صنایع برای پیشگیری از وقوع خرابی هستند. به طور متوسط بیش از 60 درصد (حتی نزدیک به 70 درصد) از فعالیت های نگهداشت در صنایع مختلف اقدامات نت پیشگیرانه هستند. اما این اقدامات در بسیاری از موارد نتوانسته اند آنچنان که باید از تجهیزات حفاظت کنند. نکته اینجاست که اگر تاکتیم های نت پیشگیرانه با شناخت درست از الگوهای خرابی تدوین نشوند جز هزینه اضافی برای سازمان چیزی نخواهند داشت.


دسامبر 21, 2019
cmms-1280x853.jpg

سیستم‌های کامپیوتری نگهداری و تعمیرات ابزارهایی برای سرعت بخشیدن به فرایندها و مدیریت موثر کارهای نگهداری و تعمیرات هستند. امروزه، بیش‌ از 95 درصد از سازمان‌ها برای پشتیبانی از مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان خود از این ابزارها استفاده می‌کنند.این سیستم‌ها، ابزارهایی توانمندساز در قالب بسته‌های نرم‌افزاری هستند که برای پشتیبانی از مدیریت دارایی‌های فیزیکی و نگهداشت طراحی شده‌اند....


اکتبر 26, 2016
TPM-PM-1280x853.jpg

بدون شک یکی از چالش های صنایع و سازمان­ها تعاملات بین واحدهای درگیر در سازمان به خصوص واحدهای نگهداشت و بهره برداری است. سازمان ها همواره به دنبال افزایش بهره وری تعاملات افراد در سازمان­های خود هستند. بدون شک نگهداری و تعمیرات بهره ورفراگیر Total Productive Maintenance(TPM) یکی از راهکارهای افزایش سطح کارتیمی در سازمان است....


جولای 3, 2015
hermetic-pump-1280x853.jpg

پمپ‌های هرمتیک (HERMETIC) از نوع پمپ‌های سانتربفیوژ هستند که برای خنک‌سازی قسمت متحرک، روانکاری اسلاید بیرینگ ها و بالانس هیدرولیکی نیروی محوری، قسمتی از جریان اصلی سیال پمپاژ شده در روتور جریان پیدا می‌کند. شفت این پمپ تو خالی بوده و مسیر برگشت جریان از درون شفت صورت می‌گیرد. این جریان از طریق نازل روی شفت در بین دو ایمپلر به جریان اصلی می‌پیوندد...


ژوئن 8, 2015
the-5-habit-of-Great-Reliability-Engineers-1280x853.jpg

اول از همه، پنج “نباید” این پنج عادت، موفقیت­های بزرگی هستند که از بسیاری از شکست­ها سرچشمه می­گیرند. با این حال، برای درک این عادت­های خوب، ابتدا باید عادت­های بدی که این عادات را از بین می­برند درک کنید....