تماس با ما۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۰۸

سبد خرید

تدوین استراتژی و ارزیابی مدیریت دارایی های فیزیکی

ارزیابی مدیریت دارایی های فیزیکی؛ اولین و مهمترین گام در راه تعالی و پیشرفتامروزه دغدغه بسیاری از مدیران سازمان­‌های تجهیزمحور این است که بدانند برای پیشرفت و رسیدن به سطح تعالی در مدیریت دارایی ­‌های فیزیکی باید از کجا شروع کنند. چه برنامه­‌هایی در این مسیر باید اجرا شود؟ اولویت کدام یک بالاتر و کدام یک پایین‌­تر است؟

اگر می­‌خواهید در مدیریت دارایی ‌های فیزیکی خود را به کلاس جهانی برسانید، ابتدا باید بدانید وضعیت کنونی نگهداشت شما چیست. دانستن اینکه در حال حاضر کجا ایستاده‌­اید، گام اول برای شناخت مسیر پیش رو و نحوه رسیدن به مقصد است. این شناخت تنها با ارزیابی مدیریت دارایی­‌های فیزیکی سازمانتان میسر می ­شود.

نداشتن درک صحیح از وضعیت موجود سازمان، می­‌تواند منجر به انتخاب مسیر اشتباه شده و هرگونه انتخاب اشتباه در این مسیر می‌­تواند تبعات سنگینی برای سازمان داشته و علاوه بر شکست پروژه و تغییر نگاه سازمان به پروژه­‌های بهبود، هزینه‌­های هنگفتی نیز در پی داشته باشد.  لذا ارزیابی وضعیت موجود نگهداشت، مهمترین گام در راه تعالی و پیشرفت است.وضعیت مدیریت دارایی‌ ­های فیزیکی سازمان خود را ارزیابی کنید!

پیش از شروع برنامۀ بهبود، قوت‌ها و ضعف‌های سیستم حاضر و حوزه‌هایی که در صدر فهرست برای بهبود قرار دارند، باید به‌خوبی ارزیابی شوند. ارزیابی مدیریت دارایی­‌ های فیزیکی باعث می­شود تا تمامی واحدها نسبت به وضعیت موجود شناخت پیدا کرده و به یک نگاه واحد در زمینه نقاط قوت و ضعف وضعیت نگهداشت خود دست یابند. این شناخت و نگاه واحد، پیش زمینه مشخص نمودن نقشه راه تعالی در مدیریت دارایی‌­های فیزیکی خواهد بود.


برای ارزیابی به یک مدل معتبر و جامع نیاز دارید!

راهنمایی سازمان شما به سوی تعالی، نیازمند مقایسه وضعیت کنونی شما با وضعیت کنونی سازمان­های الگوی کسب و کار شما است. بدین منظور لازم است تا از مدلی استفاده کنید که بتواند داده‌­های مربوط به سازمان­ های الگو را در اختیارتان قرار دهد. لذا مهم ترین شاخصه مدل تعالی، جامع و فراگیر بودن آن است.


فراگیرترین مدل ارزیابی مدیریت دارایی‌ های فیزیکی کدام است؟

برای ارزیابی مدیریت دارایی‌ ­های فیزیکی مدل­ های متعددی وجود دارد که از جمله معروف­ترین آنها می­‌توان به مدل­ های Uptime، مدل Terry Wireman و مدل Sami اشاره کرد.

بیش از 1200 مجتمع و سایت صنعتی در جهان و در حدود 50 سازمان صنعتی در ایران بر اساس مدل Uptime ارزیابی شده‌­اند که این موضوع، مدل آپتایم را به پرکاربردترین مدل موجود در زمینه ارزیابی مدیریت دارایی های فیزیکی در ایران و جهان تبدیل کرده است. به بیان دیگر، در مدل آپتایم عملاً برای هر زمینه‌­ای از صنعت، داده­‌های مربوط به الگوهای برتر جهانی قابل دستیابی است.


عناصر و جنبه­‌های اصلی مدل Uptime کدام است؟

گروه مشاوران و متخصصان شرکت پمکو از مدل تعالی Uptime که در شرکت مشاوره معظم IBM (بزرگترین شرکت مشاوره در زمینه مدیریت دارایی ­‌های فیزیکی در دنیا) نیز از آن استفاده می­‌شود، برای ارزیابی و تدوین نقشه راه مدیریت دارایی‌ های فیزیکی بهره می­ گیرد.


عناصر و جنبه‌­های اصلی مورد بررسی در این مدل که به هرم تعالی John Dixon Campbell نیز معروف است شامل موارد زیر است:

  • استراتژی
  • نیروی انسانی
  • مدیریت کار
  • تاکتیک‌­های نگهداری و تعمیرات و مراقبت­‌های اصلی
  • مدیریت عملکرد
  • مدیریت مواد و قطعات یدکی
  • سیستم­‌های مدیریت و پشتیبانی
  • رویکردهای مبتنی بر تجهیزات
  • روش‌­های مبتنی بر کار گروهی
  • بهینه‌­سازی فرآیندها

این جنبه‌­ها در سه سطح رهبری، ضروریات و تعالی تقسیم‌­بندی می‌­شوند.


فرآیند ارزیابی مدیریت دارایی فیزیکی به چه صورت اجرا می ­شود؟

در این روش، معیارهای موجود در هرم تعالی، به واسطه توزیع و جمع‌­آوری پرسشنامه­‌های استاندارد خود ارزیابی، بازدید از سایت و مصاحبه با افراد سازمان در لایه‌­های مختلف، به طور مفصل مورد بررسی قرار می‌­گیرد.

پس از ارزیابی و ترسیم وضعیت موجود، جمع‌­بندی نتایج حاصل از ارزیابی وضعیت سازمان در کنار وضعیت برترین­‌های جهانی در زمینه مدیریت دارایی­‌ های فیزیکی، بر روی نمودار عنکبوتی جهت تعیین فاصله تا وضع مطلوب ارائه می ­شود.


سپس نشست­‌هایی با مدیران ارشد و ذینفعان اصلی مجموعه با هدف تدوین طرح راهبردی و تعیین اهداف و برنامه­‌های کلان برای دستیابی به یک سیستم جامع و رقابت‌­پذیر در مدیریت دارایی‌­های فیزیکی برگزار می‌­شود.

هدف از ارزیابی مدیریت دارایی‌‌ های فیزیکی و همچنین تدوین نقشه راه در این جلسات، از میان برداشتن شکاف بین عملکرد فعلی و عملکرد در کلاس بهترین­­‌های جهانی است. لازم به ذکر است که پیش از انجام این کار باید دوره­‌هایی آموزشی برای گروه­‌های حاضر در جلسات برگزار شود. هدف از این دوره­‌های آشنایی مجموعه با مفاهیم مدرن مدیریت دارایی و رسیدن به درک و زبانی مشترک بین همه حاضرین در جلسات است.