خدمات فنی و پشتیبانی


نگهداری و تعمیرات تجهیزات صنعتی


امروزه افزایش قیمت ارزی تجهیزات به دلیل شرایط اقتصادی موجود و مشکل تامین قطعات یدکی و تجهیزات باعث شده تا سازمان ها به تعمیرات با قابلیت اطمینان بالا گرایش پیدا کنند. از طرفی سازمان ها خواهان افزایش سود آوری از طریق بالا بردن راندمان به کمک اجرای تعمیرات علمی و برون سپاری خدمات تعمیرات اساسی تجهیزات هستند.
نگهداری و تعمیرات تجهیزات صنعتی با قابلیت اطمینان بالا در کاهش هزینه و زمان در یک سازمان نقش به سزایی دارد. بر اساس گزارش های جهانی هزینه تعمیرات در صنعت نفت در کشورهای دنیا 2 تا 2.5 درصد میزان سرمایه گذاری است و طبق بررسی انجام شده، هزینه تعمیرات در صنعت نفت ایران حدود 2 تا 4 برابر این میزان در دنیا است و تنها در صنعت پتروشیمی حدود یک میلیارد دلار تخمین زده شده است.

با این وجود این رویکرد با موانع و مشکلات مهمی رو به رو است. معمولا اجرای فعالیتهای تعمیرات در کشور، بصورت تخصصی در یک حوزه و با تکیه بر دانش محرمانه و فردی (حقیقی و حقوقی) انجام می شود و علاقمندی فعالان در این حوزه به نقش تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان که ارتباط تنگاتنگی با میزان بهره وری و سود آوری کارفرما دارد، کمرنگ است. از طرفی دوباره کاریها در امور تعمیرات، عدم اشراف متولیان تعمیرات به امور بهره برداری و اسناد سازنده تجهیز، عدم ارایه گزارش و مستندسازی اقدامات انجام شده، عدم وجود برنامه کار استاندارد (JOB PLAN) فعالیت های تعمیراتی و … ضعفهای صنعت تعمیرات در ایران محسوب می شوند. این موارد در کاهش روند سودآوری و بهره برداری از تجهیزات بسیار تاثیر گذار بوده اند و اهمیت بهره گیری از خدمات مدیریتی و فنی شرکت های با صلاحیت و مبتنی بر علم روز دنیا را در بهره برداری و نگهداری و تعمیرات تجهیزات صنعتی بیش از بیش نشان می دهد.
شرکت پمکو در سبد خدمات متنوع خود در حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی و پس از سال‌ها تجربه مشاوره بهبود مدیریت تجهیزات و سیستم‌های نگهداری و تعمیرات، شناخت عمیقی از نقاط قوت و ضعف صنایع مختلف پیداکرده و یکی بزرگ‌ترین خلأها در چرخه مدیریت تجهیزات را بخش اجرای نگهداری و تعمیرات تجهیزات صنعتی با قابلیت اطمینان بالا، شناسایی نموده است. لذا با تکیه‌بر بالاترین سطح استانداردها و بهره‌گیری از شبکه گسترده‌ای از متخصصین داخلی و در زمان اوج تحریمها و مشکلات اقتصادی و در فضایی که تعمیرات سنتی با تکیه بر تخصص صرف و عدم شفافسازی فعالیتها و ارایه مستندات همچنان سهم عمده ای از بازار را تشکیل می دهند، شکل گرفته و خدمات متمایز زیر را ارائه می کند:
تحلیل علل ریشه‌ای (RCA) خرابی‌های تجهیزات گران‌قیمت، پرتکرار یا پرهزینه
* ارائه گزارش تصویری از کلیه مراحل تعمیراتی (از زمان دمونتاژ تجهیزات تا تست و راه‌اندازی)
* ارائه دفترچه و گزارش تعمیراتی شامل: گزارش آنالیز علل ریشه‌ای خرابی، گزارش تعمیرات انجام‌شده، گواهینامه‌های تست‌های غیر مخرب و بالانس، ترجمه اسناد سازنده
* ارائه بسته پیشنهادی نگهداشت تجهیز با توجه به وضعیت سلامت تجهیز و شرایط عملیاتی کارفرما
* تحویل گیری تجهیز خراب و نصب و راه‌اندازی آن در محل نصب کارفرما

مطالب مرتبط

تعمیرات ولو صنعتی در ایران
تعمیرات ولو صنعتی در ایران
13 نکته اساسی در بهره‌ برداری و نگهداشت پمپ‌ های هرمتیک
13 نکته اساسی در بهره‌ برداری و نگهداشت پمپ‌ های هرمتیک