تاثیر کرونا بر اقتصاد استارتاپ ها

ژانویه 17, 1399396
businessman-searching-way-out-from-difficult-situation.jpg


تاثیر کرونا بر اقتصاد استارتاپ‌هااِوِرلِین (Everlane)، شرکتی فعال در عرصۀ پوشاک، در پی شیوع کروناویروس فروشگاه‌هایش را بست و صدها تن از کارکنانش را اخراج یا مرخص کرد


کروناویروس از میان شرکت‌ها هم قربانی می‌گیرد؛ تا امروز هزاران شرکت نوپا در اقصانقاط دنیا چندین هزار نفر از کارکنانشان را اخراج یا مرخص کرده‌اند، از هزینه‌هایشان کاسته‌اند و سعی کرده‌اند کسب‌وکارشان را عوض کنند بلکه بتوانند از این بحران به سلامت عبور کنند. اما شاید این تلاش‌ها کافی نباشند. شرکت‌های استارتاپی برای رشد و ادامۀ حیات به پشتیبانی سرمایه‌گذاران دلگرم‌اند؛ سرمایه‌گذارانی که در این اوضاع و احوال ترجیح می‌دهند کمتر ریسک کنند.می‌گویند ریسک‌پذیری مدت‌ها طول می‌کشد، اما ریسک‌گریزی یک‌شبه اتفاق می‌افتد. اِرین گریفیت (Erin Griffith)، مقاله‌نویس نیویورک‌تایمز، در مطلبی که 13 فروردین 99 در وبسایت این روزنامه منتشر شده است، علاوه بر تاثیر کرونا بر اقتصاد استارتاپ ها ، کمی از حال‌وهوای این روزهای سیلیکون‌ولی برایمان می‌گوید و تلنگری به ما می‌زند تا ببینیم فقط استارتاپ‌های ایرانی نیستند که حالشان خوب نیست؛ تا ببینیم آسمان هرکجا آیا همین رنگ است…بعد از لغو بی‌سابقۀ سفرها در ماه مارس (اسفند)، واندِردُنت (WanderJaunt) که استارتاپی برای اجارۀ کوتاه‌مدت منزل در سن‌فرانسیسکو است، هفتۀ پیش 56 نفر از 240 کارمندش را اخراج کرد.

همچنین تقاضا برای خدمات واندراسکول (Wonderschool)، استارتاپی که به افراد کمک می‌کنند ارائه‌دهندگان خدمات مراقبت روزانه و مهدکودک‌ها را پیدا کنند، به نصف کاهش یافته و باعث شده این شرکت بیش از نیمی از 60 کارمندش را تعدیل کند.

کِلَس‌پَس (ClassPass) نیز که برنامه‌ای برای عضویت در کلاس‌های بدنسازی است، فقط ظرف 10 روز بیش از 95 درصد درآمدش را از دست داد؛ چرا که باشگاه‌های ورزشی گوشه‌وکنار دنیا تعطیل شدند. این استارتاپ برای ادامۀ حیات از هزینه‌هایش کاست، استخدام را متوقف کرد و شروع کرد به ساخت و پخش ویدیوهای آنلاین برای تمرین‌های ورزشی.

«اکنون دوران استراحت بزرگ است». این گفتۀ مارتین پیچینسِن (Martin Pichinson) رئیس شِروود پارتنِرز (Sherwood Partners) است؛ شرکتی مشاوره‌ای در سیلیکون ولی که کمک می‌کند استارتاپ‌های شکست‌خورده با تغییر ساختار دوباره جان بگیرند. او می‌گوید که در هفته‌های اخیر شرکتش آماج تماس‌ها بوده: سه تا چهار برابر بیشترین مقداری که قبلاً تجربه کرده بود.

استارتاپ‌ها همیشه پرریسک هستند و طوری طراحی می‌شوند که یا سریع رشد می‌کنند یا شکست می‌خورند؛ اما همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده فرایند «انتخاب طبیعی» در سیلیکون شتاب بیشتری بگیرد و چنان لرزه‌ای ایجاد کرده که دیگر فرصتی برای ارزیابی و مقایسه نمانده. بر طبق محاسبات نیویورک‌تایمز فقط در عرض چند هفته بیش از 50 شرکت نوپا حدود 6،000 نفر را تعدیل یا مرخص کرده‌اند. برنامه‌ها برای معرفی محصولات جدید و ورود به بازار فعلاً متوقف شده‌اند و بسیاری از شرکت‌های نوپای فناوری برای تأمین مالی به درهای بسته خورده‌اند.فریتس لانمن (Fritz Lanman)، مدیرعامل کلس‌پس که 95 درآمدش را ظرف 10 روز از دست داد.


این سقوط هم بر استارتاپ‌های یکه‌تاز تأثیر گذاشته و هم استارتاپ‌های کوچکی که می‌کوشیدند جایی برای خود باز کنند. ایربی‌اندبی، استارتاپ اجارۀ منزل که 31 میلیارد دلار ارزشگذاری شده، استخدام را متوقف کرده و 800 میلیون دلاری را که قرار بود صرف هزینه‌های بازاریابی شود برگردانده است. بِرد (Bird)، شرکتی نوپا در زمینۀ اجارۀ اسکوترهای برقی، هفتۀ پیش 30 درصد از کارکنانش را اخراج کرد، درحالی‌که اِورلِین (Everlane)، شرکتی فعال در صنعت پوشاک، صدها کارگرش را اخراج یا خانه‌نشین کرده است. بله! باز هم شاهد تاثیر کرونا بر اقتصاد استارتاپ ها هستیم!

شرکت‌های نوپای املاک مانند نُتِل (Knotel) و کانوین (Convene) نیمی از کارکنانشان را اخراج یا مرخص کرده‌اند. سایت کاریابی زیپ‌ریکروتر (ZipRecruiter) حدود 40 درصد از کارکنانش را تعدیل کرده است. وان‌وِب (OneWeb)، استارتاپی فعال در زمینۀ ارتباطات ماهواره‌ای که حدود 3 میلیارد دلار از صندوق‌های سرمایه‌گذاری و از سرمایه‌گذارانی نظیر سافت‌بنک (SoftBank) دریافت کرده بود، روز جمعه اعلام ورشکستگی کرد و قرار است به فروش برسد. استارتاپ‌های گردشگری نظیر واکاسا (Vacasa)، ساندر (Sonder)، اینسپیرِیتو (Inspirato)، زئوس لیوینگ (Zeus Living) و تریپ‌اَکشنز (TripActions) هم سخت‌ترین روزهای خود را سپری می‌کنند.

دَنیل ژائو (Daniel Zhao)، اقتصاددان ارشد گِلَس‌دُر (Glassdoor) که وبسایتی برای ارزیابی محیط‌های کاری و کاریابی است، می‌گوید که مسیر پیش روی استارتاپ‌ها به‌مراتب بدتر از زمان ترکیدن حباب دات‌کام در اوایل قرن بیست‌ویکم و بحران مالی 2008 است.

او می‌گوید: «شیوع ویروس کرونا به‌لحاظ اقتصادی شبیه گردبادی عظیم است که تمام ایالت‌های آمریکا را درمی‌نوردد و هفته‌ها به طول می‌انجامد.»

اعداد و ارقام بسیار بی‌رحم‌اند. در مارس، میزان استخدام در 30 شرکت از ارزشمندترین استارتاپ‌های آمریکا 19 درصد سقوط کرده است که به‌طور میانگین می‌شود 21 شغل برای هر شرکت. این آمار را شرکت تحقیقاتی تینک‌نام الترنتیو دیتا (Thinknum Alternative Data) ارائه کرده است. همچنین سی‌بی اینسایتز (CB Insights) که استارتاپ‌ها را ردیابی می‌کند، می‌گوید تأمین سرمایه استارتاپ‌ها در سه‌ماهۀ اول 2020 شاهد پایین‌ترین میزان افت فصلی در طی 10 سال اخیر است.

در این دوران قرنطینه، استارتاپ‌ها در برخی حوزه‌ها مانند پزشکی آنلاین، تحویل غذا، یادگیری آنلاین، دورکاری و بازی شکوفا شده‌اند. البته حتی پیش از اینکه کروناویروس باعث شود بخش‌های بزرگی از اقتصاد آمریکا متوقف شود، نشانه‌هایی دیده می‌شد از اینکه دوران شکوفایی چندان پایدار نخواهد بود.

اما حالا این درد عمیق‌تر شده و احتمالاً تازه اول کار است؛ به‌ویژه به این دلیل که سرمایه‌گذاران که قبلاً با رشته‌ای از ناکامی‌ها برای عرضه‌های اولیه در سال گذشته زخم‌خورده شده‌اند، دست‌به‌عصاتر از قبل راه می‌روند. سکویا کپیتال (Sequoia Capital)، یکی از شرکت‌های اصلی سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سیلیکون ولی، در 5 مارس اخطاریه‌ای برای شرکت‌های نوپا صادر کرد و کووید 19 را «قوی سیاه 2020» نامید.

بیل گرلی (Bill Gurley)، یکی از سرمایه‌گذاران شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر بنچمارک (Benchmark) می‌گوید که طی 10 سالی که از شکوفایی استارتاپ‌ها می‌گذرد، ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران به‌تدریج بیشتر شده است. اما حالا وضع عوض شده و بسیاری از استارتاپ‌های پرریسک بی‌پناه مانده‌اند.

«ریسک‌پذیری به تدریج اتفاق می‌افتد؛ ریسک‌گریزی یک‌شبه.»یکی از مدیران شرکت بِرد (Bird) از طریق ویدیوکنفرانس به صدها تن از کارکنان خبر داد که شغلشان را از دست داده‌اند


خداحافظی ناگهانی

اتفاقات چند هفتۀ گذشته کارکنان شرکت‌های نوپا را از خواب غفلت بیدار کرده است. بسیاری از این افراد فریفتۀ آرمان‌های صنعت فناوری برای تغییر جهان شده بودند و به امید که اگر شرکتشان وارد عرضۀ اولیه شود، سود سرشاری نصیبشان خواهد کرد، مرزهای بین زندگی شخصی و کاری را برداشته بودند.

حالا اما دارند یکی‌یکی با تماس‌های ویدیویی اخراج می‌شوند.

در بِرد، استارتاپ اجارۀ اسکوتر در لس‌آنجلس که زمانی 2.5 میلیارد دلار ارزشگذاری شده بود، صدها کارمند روز جمعه و فقط یک ساعت قبل از برگزاری به یک کنفرانس ویدیویی دعوت شدند. در این تماس یکی از مدیران که معلوم نبود کیست، به افراد اطلاع داد که شغلشان حذف شده است. یک اسلاید هم با این توضیحات نمایش داده می‌شد: یک ماه مزایای پایان خدمت، سه ماه خدمات درمانی و یک سال فرصت برای تصمیم‌گیری دربارۀ اختیار معامله (options).

جنی آلواجه (Jenny Alvauaje)، تحلیلگر داده‌ها در شرکت بِرد که جزو حاضران در این ویدیوکنفرانس بود، می‌گوید از حاضران در جلسه خواسته شد لپ‌تاپ‌هایشان را با ایمیل برای شرکت پس بفرستند. او می‌گوید برخی کارکنان این تماس را از دست دادند، اما وقتی بلافاصله دسترسی‌شان به سیستم‌های داخلی شرکت قطع شد، فهمیدند که از کار بیکار شده‌اند.

در بیانیه‌ای که این تعدیل‌ها را «تصمیمی سخت» می‌نامید، یکی از سخنگویان بِرد توضیح داد که «ما آگاهانه و عامدانه هیچ تماس تصویری برقرار نکردیم تا وقتی این پیام را به‌صورت زنده به افراد می‌دهیم، از حریم خصوصی حفاظت کنیم.»

پایان کار برای نیک بِنینگ (Nik Buenning) چهل‌ساله و متخصص داده‌ها در شرکت پانورامیک (Panoramic) – یک استارتاپ نرم‌افزار بازاریابی در لس‌آنجلس – همین‌قدر دردناک بود. او تازه در 23 مارس تجهیزات و مقدمات دورکاری را در منزلش فراهم کرده بود که ناگهان ایمیلی از طرف شرکت دریافت کرد که می‌گفت منتظر تماسی از طرف واحد منابع انسانی باشد.

او می‌گوید همان‌لحظه «مردم در اپلیکیشن اِسلَک (Slack) شروع کردند به فرستادن پیام‌های “من اخراج شدم.” “من اخراج شدم.” ” من اخراج شدم.”» یک ساعت بعد خودش هم جزو اخراجی‌ها بود.

بنینگ در اپلیکیشن آپ‌استریم (Upstream) عضو شد: یک شبکۀ اجتماعی جدید که زودتر از موعد وارد بازار شد تا به داد آن دسته از کارکنان فنی برسد که از تعدیل‌های کروناویروس آسیب دیده بودند. سایت‌هایی مانند سیلور لاینینگ (Silver Lining) نیز به مردم کمک می‌کنند به شرکت‌هایی وصل شوند که هنوز استخدام می‌کنند.

بسیاری از کارکنان شرکت‌های نوپا نامشان را به یک صفحه‌گسترده در گوگل اضافه کرده‌اند که استخدام‌کنندگان در خبرنامه‌های هفتگی هم‌رسانی می‌کنند، مانند «فهرست تعدیل» (Layoff List) که یک شرکت کاریابی به نام دِرَفتِد (Drafted) ایجاد کرده است. وینایاک راناد (Vinayak Ranade)، مدیر اجرایی درفتد می‌گوید که مدیران منابع انسانی، سرمایه‌گذاران خطرپذیر و مشاوران استارتاپ‌ها این خبرنامه را می‌خوانند.

برخی کارکنان اخراجی می‌گویند که حالا ممکن است به امنیت شرکت‌های فناورانۀ بزرگ پناه ببرند؛ شرکت‌هایی که روی کوهی از منابع مالی نشسته‌اند و از افزایش کاربری در دوران قرنطینه منتفع شده‌اند.

وقتی کِنیون براون (Kenyon Brown) 24ساله و مدیر تولید ماریانا تک (Mariana Tek) – یک شرکت نرم‌افزاری در واشینگتن – در اوایل امسال از این شرکت جدا شد، 8 یا 9 فرصت شغلی در استارتاپ‌ها داشت. اما همین که ویروس شیوع پیدا کرد، این پیشنهادها هم یکی‌یکی محو شدند. او می‌گوید که اکنون بیشتر مشتاق پیوستن به شرکت‌های بزرگ فناوری است، زیرا این شرکت‌ها هنوز استخدام می‌کنند.

او می‌گوید: «این وضعیت مجبورم کرد برای کوتاه‌مدت از زاویۀ دیگری به کارم نگاه کنم.»مایکل چن (Michael Chen)، مدیر اجرایی واندردُنت که استارتاپی برای اجارۀ کوتاه‌مدت منزل است، قیمت‌ها را به‌شدت کاهش داده است


وضعیت بقا

راهنمای بقای شرکت‌های نوپا چیزی شبیه این خواهد بود: «هزینه‌ها را کاهش دهید، قیمت محصولات را کم کنید، دربارۀ هزینه‌های ثابت مثل اجاره‌بها چانه بزنید و از دولت بخواهید به باشگاه‌های ورزشی، ارائه‌دهندگان خدمات اجارۀ منزل یا کارکنان آزادکار آن‌ها کمک کند.»

برخی کارآفرینان می‌گویند کروناویروس فرصتی برای اتحاد حول مأموریت سازمان است، و به ایدۀ «مدیرعامل جنگ» اشاره می‌کنند که سرمایه‌گذار خطرپذیر بن هوروویتز (Ben Horowitz) آن‌ها را بین استارتاپ‌ها جا انداخت. بر اساس این ایده مدیران در مواجهه با «تهدید حیاتی فوری» دست به هر کاری می‌زنند تا برنده شوند.

مایکل چن 30ساله و مدیر اجرایی واندردُنت، یک شرکت اجارۀ کوتاه‌مدت خانه، می‌گوید: «حالا هیچ موضوعی نیست که حواس‌ها را پرت کند.»

شرکت 4سالۀ مایکل چن که 27 میلیون دلار سرمایه جذب کرده، قیمت‌هایش را کاهش داده است؛ برای مثال، خانه‌ای که قبلاً شبی 700 دلار قیمتش بود، حالا به 100 دلار رسیده است. و این شرکت تمرکزش را از گردشگران به‌سمت افرادی معطوف کرده که بر اثر این ویروس بی‌جاومکان شده‌اند، مانند دانشجویان سرگردان، افرادی که دنبال محلی مجزا برای کار می‌گردند، یا اعضای کادر درمانی که می‌خواهند خودشان را از خانواده‌شان دور نگه دارند.

در ساندر (Sonder)، یک استارتاپ گردشگری در سن‌فرانسیسکو که هفتۀ گذشته از بین 1،254 کارمندش 282 نفر را اخراج و 135 نفر را هم مرخص کرده، سرعت تصمیم‌گیری از چند روز به چند ساعت رسیده است.

فِرَنسیس دیویدسِن (Francis Davidson)، مدیرعامل ساندر که 345 میلیون دلار سرمایه جذب کرده و 1.1 میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است، می‌گوید: «این اتفاق به شیوه‌های مختلفی انرژی‌بخش است، اما درعین‌حال تقریباً آشوب‌زاست.» او می‌گوید که سرمایه‌گذارانش به او توصیه کرده‌اند به‌سرعت و به‌شدت از هزینه‌هایش بکاهد تا کارکنان بتوانند پیش از اینکه اوضاع وخیم شود به بازار کار برگردند و شرکت مجبور به اجرای چندین دور تعدیل نشود.

او می‌گوید: «آن‌هایی که به‌دنبال محیطی امن و آسوده می‌گردند نباید وارد زمین بازی شرکت‌های نوپا شوند. اینجا باید پوستتان کلفت باشد و بتوانید دوباره از زمین بلند شوید.»الکسیس اُهَنین (Alexis Ohanian)، یکی از سرمایه‌گذاران اینیشلیزد کپیتال (Initialized Capital)، از بنیان‌گذاران می‌خواهد که با واقعیت‌های جدید کنار بیایند


زمان تصفیه

بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر از تغییرات بی‌سابقۀ سال‌های اخیر پول خوبی به جیب زده‌اند. اما تمایلی ندارند از این پول برای حفظ استارتاپ‌های دچار مشکل استفاده کنند.

مایک جونز (Mike Jones) یکی از سرمایه‌گذاران شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر ساینس (Science) می‌گوید: «شک نکنید الان زمان هرس استارتاپ‌هایی است که نمی‌توانند زنده بمانند.»

آلفا بریج ونچرز (Alpha Bridge Ventures)، یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر در سن‌فرانسیسکو، می‌گوید آن‌قدر توان ندارد که پول بیشتری به استارتاپ‌هایی تزریق کند که رویشان سرمایه‌گذاری کرده است. این شرکت به بنیان‌گذارانی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، وعده‌ای داده: اگر شرکتشان به‌دلیل کروناویروس زمین بخورد، 25هزار دلار برای شروع شرکت جدیدشان به آن‌ها سرمایه می‌دهد.

جِیک چپمن (Jake Chapman)، یکی از سرمایه‌گذاران آلفا بریج، می‌گوید که «این‌طوری دست‌کم می‌توانیم یکی از مشکلاتش را برطرف کنیم» و می‌افزاید که دوسه تا از سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در آستانۀ ناکامی‌اند.

حالا شرکت‌های سرمایه‌گذاری به‌جای حضور در رویدادهای شبکه‌سازی و آموزش‌های پرهزینه دارند توصیه‌هایی در قالب پست‌های وبلاگی، در توئیتر و در پنل‌های مجازی نرم‌افزار زوم (Zoom) منتشر می‌کنند. در رویدادی که در ماه مارس دربارۀ استارتاپ‌ها برگزار شد، اَلِکسیس اُهَنین (Alexis Ohanian)، یکی از سرمایه‌گذاران شرکت اینیشلیزد کپیتال در سن‌فرانسیسکو، از بنیان‌گذاران خواست با واقعیت‌های جدید کنار بیایند.

او می‌گوید: «اگر الان بر راهکاری تمرکز کرده‌اید که مناسب این دنیای جدید و این اقتصاد متفاوت نیست، پس به‌دنبال راهکاری بگردید که چنین ویژگی‌های داشته باشد.»


مطالب مرتبط

مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
تأثیر کرونا بر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط
تأثیر کرونا بر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط
رهبری کسب و کارها در زمان بحران کرونا
رهبری کسب و کارها در زمان بحران کرونا

396 comments

 • Edgexia

  28 دی 1400 at 10:56 ب.ظ

  [url=https://www.apriligyn.com]priligy 30mg tablets[/url] SersUriskpes Amoxicillin And Canine Whelping

 • Zoscoms

  5 بهمن 1400 at 8:09 ق.ظ

  order 5mg cialis cheap online Aridsw Plaquenil Nqpqhx

 • buying cialis online reviews

  11 اسفند 1400 at 9:13 ق.ظ

  I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really nice article on building up new website.

 • Montepuddy

  10 اردیبهشت 1401 at 3:57 ب.ظ

  [url=http://cheapdrugs.store/#]ed meds online without doctor prescription[/url]

 • Montepuddy

  12 اردیبهشت 1401 at 8:39 ق.ظ

  [url=http://cheapdrugs.store/#]natural cure for ed[/url]

 • JamesBlurl

  18 اردیبهشت 1401 at 9:28 ب.ظ

  sexual dysfunction in men cause of ed best ed treatment pills

 • Bog

  20 اردیبهشت 1401 at 1:09 ب.ظ

  La rédaction de ces parties se doit également d’être irréprochable en termes de fautes et de précision. En effet, il est essentiel d’écrire de façon claire et concise pour donner envie au lecteur de poursuivre sa lecture. Comme le dit l’adage : “Vous n’aurez jamais deux occasions de faire une première bonne impression”, votre attention doit donc être à son paroxysme pour cette partie de votre mémoire. L’introduction permet de susciter l’attente de la démonstration qui va suivre : elle explique pourquoi faire cette recherche et comment elle sera faite. Ainsi le lecteur accompagne ce cheminement et ne doit pas deviner ce dont il s’agira plus tard. 28 000 étudiants inscrits 1. Citer exclusivement des sources académiques : Cela veut dire des articles, revues de littérature, ouvrages qui ont été rédigés, évalués et validés par des scientifiques de votre domaine et publiés dans des journaux scientifiques reconnus. Évitez donc toute référence à un blog ou forum sur internet. Même si ces sources (blog, forum) peuvent vous aider à trouver les mots clés à partir desquels vous pouvez commencer vos recherches bibliographiques, elles ne doivent à aucun moment être citées ou figurer sur votre manuscrit, car cela affaiblie sa crédibilité académique. https://countrysidetravels.com/forum/index.php?action=profile;area=forumprofile;u=687553 Sélectionnez avec quelle rapidité vous voulez que votre document soit corrigé. Plus le délai est court, plus le tarif est élevé. Sur Memoiredaction, nous vous aiderons à rédiger votre mémoire ou rapport de stage en toute tranquillité. Nous vous mettrons en contact avec le meilleur rédacteur expert en la matière pour vous garantir un document libre de plagiat et avec la plus haute qualité rédactionnelle. Memoiredaction vous permettra de suivre votre commande sans divulguer votre identité grâce à son système interne d’échange de documents et d’informations entre vous et notre équipe de rédacteurs professionnels. Par ailleurs, il est difficile de défendre des idées qui ne sont pas les siennes. Et si on arrive à faire rédiger un mémoire quasiment parfait, cela se saura lors de la défense de mémoire (la soutenance de mémoire) que la contribution de l’étudiant est limitée.

 • Elible

  22 اردیبهشت 1401 at 1:12 ب.ظ

  is 20mg cialis equal to 100mg viagra does cialis work cost of cialis 20mg

 • GregoryAporp

  23 اردیبهشت 1401 at 11:19 ق.ظ

  pet meds without vet prescription canada buy prescription drugs from canada pain meds online without doctor prescription

 • GregoryAporp

  24 اردیبهشت 1401 at 2:51 ق.ظ

  ivermectin american journal of therapeutics stromectol stock ivermectin fda label

 • GregoryAporp

  24 اردیبهشت 1401 at 6:28 ب.ظ

  generic propecia for cheap without precscription finasteride for hair loss propecia online pharmacy

 • GregoryAporp

  25 اردیبهشت 1401 at 10:02 ق.ظ

  purchase propecia cost of propecia propecia buy online

 • Douglasjen

  30 اردیبهشت 1401 at 10:24 ق.ظ

  cialis pharmacy tadalafil cialis

 • Douglasjen

  31 اردیبهشت 1401 at 2:00 ق.ظ

  viagra where to buy sildenafil sildenafil citrate 100mg for sale

 • Douglasjen

  31 اردیبهشت 1401 at 5:51 ب.ظ

  stromectol stromectol for sale stromectol price usa

 • Austinbrorb

  3 خرداد 1401 at 12:03 ق.ظ

  in this casino in a short time i made over 5 deposits because they offered good bonuses, but strange that it was impossible to get any good win in different providers and games and i lose all deposits with bonuses in a moment. Also they send emails where is clear deception,and when i asked them why- agent started to argue… Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property. When Is The Best Time For Online Casinos What types of slot machines are there What are the online Bonanza Game Casino gives one more no deposit bonus to all its players on their birthday. To use it, you need to contact the support service and inform that you want to use your no deposit bonus. The bonus is calculated as follows: We send out FREE weekly emails and instant alerts detailing NEW No Deposits and exclusive freerolls many of which are exclusive to NDC, leave your email to be included! https://www.ceiexam.sg/forum/profile/adela5395961093/ The online casino sites in Ontario’s new market will feature the latest innovations in gambling software, new games, plus all the classics, and integrated sports betting options. Here is our list of what is likely to be some of the best real money online casinos in Ontario: Now, let’s consider the slots with the highest RTP. If you are a newbie, let us remind you about the return to players. This indicator shows which part of real money the game pays to the customer. If you deduct the RTP from 100%, you would get to know the percentage of income reserved as the commission of the platform.\n Players who have made at least 1 deposit at Casino4u are eligible for Cashback. Players entitled to this promotion will get back 10% of their real money net losses in slot games (bets placed with bonus money are not counted) at 10 AM UTC every 1st day of the month. Depending on the player’s VIP level, the terms of Cashback are as follows:

 • EugenePoeks

  3 خرداد 1401 at 8:38 ق.ظ

  fleet farm ivermectin stromectol for sale stromectol for sale

 • Raymondedumb

  4 خرداد 1401 at 9:03 ب.ظ

  viagra amazon viagra coupon mexican viagra

 • Robertboapy

  7 خرداد 1401 at 2:51 ب.ظ

  cialis before and after pictures price of cialis 20 mg order cialis in australia

 • Robertboapy

  8 خرداد 1401 at 7:37 ق.ظ

  viagra cialis from germany tadalafil 20mg viagra/cialis

 • Robertboapy

  9 خرداد 1401 at 4:12 ب.ظ

  gneric cialis tadalafil cialis sales canadian

 • Impume

  13 خرداد 1401 at 1:38 ب.ظ

  cenforce pills cenforce 100 buy cenforce online in usa

 • Stromdiawn

  16 خرداد 1401 at 12:02 ق.ظ

  [url=https://stromectolgf.online/#]ivermectin for humans[/url] stromectol 3 mg

 • Thomasamoum

  20 خرداد 1401 at 11:19 ب.ظ

  [url=https://drwithoutdoctorprescription.site/#]canadian drugs online[/url] best canadian pharmacy online

 • Thomasamoum

  21 خرداد 1401 at 11:30 ب.ظ

  [url=https://drwithoutdoctorprescription.site/#]prescription drugs online without[/url] ed meds online without doctor prescription

 • Michaelcraby

  22 خرداد 1401 at 7:01 ب.ظ

  [url=https://drwithoutdoctorprescription.com/#]without doctor prescription[/url] how to get prescription drugs without doctor

 • BradleyVor

  22 خرداد 1401 at 8:30 ب.ظ

  prescription drugs without doctor approval canadian drug prices

 • MichaelMes

  27 خرداد 1401 at 4:30 ب.ظ

  [url=https://sildenafilmg.com/#]sildenafil 20 mg[/url] viagra price

 • MichaelMes

  29 خرداد 1401 at 1:00 ق.ظ

  [url=https://sildenafilmg.shop/#]viagra[/url] viagra 100mg price

 • MichaelMes

  30 خرداد 1401 at 9:16 ق.ظ

  [url=https://sildenafilmg.shop/#]when will viagra be generic[/url] viagra cost per pill

 • Rickyges

  1 تیر 1401 at 11:15 ق.ظ

  [url=https://prednisoneforsale.store/#]prednisone drug costs[/url] prednisone canada prices

 • Hom

  2 تیر 1401 at 12:57 ق.ظ

  Filming the episode. Mint.io’s Roulette page offers a broad range of Live Roulette variants, and there are wheels within to suit all staking plans, with varied levels of minimum and maximum bets. There’s the classic European version of Roulette, American Roulette, as well as more innovative variants by Evolution Gaming on offer, including Lighting Roulette, Immersive Roulette, and more. Bigger stakes and bigger wins are available at exclusive VIP tables. Mint.io’s Roulette page offers a broad range of Live Roulette variants, and there are wheels within to suit all staking plans, with varied levels of minimum and maximum bets. There’s the classic European version of Roulette, American Roulette, as well as more innovative variants by Evolution Gaming on offer, including Lighting Roulette, Immersive Roulette, and more. Bigger stakes and bigger wins are available at exclusive VIP tables. https://meet-wiki.win/index.php/Play_lightning_roulette_in_Great_Britain Some are ideal for poker, others for sports betting, while some just work as excellent all-rounders. When choosing your preferred real money casinos online, just make sure to prioritize the things that matter to you – and happy gambling! The sheer number of online casino games has exploded and not only do we offer a deep evaluation of games and casinos from Microgaming, Playtech, and some smaller but awesome casino software providers like the best Play N Go casinos, but we look at mobile accessibility and new developments in the industry. Live dealer casino games have been the recent hot trend where you can gamble at a real table and chat with a real dealer. 2021 has seen a surge of different slots games and the exciting development of virtual reality slots. A new generation of gambling websites is on the way and we keep our readers at the forefront of all the hot topics.

 • Robertplera

  2 تیر 1401 at 3:13 ب.ظ

  buy amoxicillin over the counter uk amoxicillin script

 • Shelbydript

  2 تیر 1401 at 6:04 ب.ظ

  [url=https://zithromaxforsale.shop/#]zithromax capsules price[/url] cheap zithromax pills

 • HomerNig

  7 تیر 1401 at 3:04 ق.ظ

  [url=https://buynolvadex.store/#]tamoxifen skin changes[/url] nolvadex pills

 • Michealkaf

  7 تیر 1401 at 8:54 ب.ظ

  [url=https://cipro.best/#]buy cipro online canada[/url] ciprofloxacin 500mg buy online

 • IsiahWeive

  10 تیر 1401 at 2:56 ق.ظ

  how to get neurontin cheap neurontin 900

 • Michealkaf

  11 تیر 1401 at 8:22 ق.ظ

  [url=https://gabapentin.icu/#]generic neurontin cost[/url] generic neurontin 600 mg

 • KatinePlpn

  11 تیر 1401 at 11:15 ق.ظ

  free real casino slots online
  [url=”https://2-free-slots.com”]free slots no download[/url]
  free slots hollywood

 • kratom

  11 تیر 1401 at 6:20 ب.ظ

  qifc which strain of kratom is best for energy maeng da vs green malaysian bjzi does kratom affect your heart.

 • KatinePlpn

  13 تیر 1401 at 7:02 ق.ظ

  play ginger wild slots
  [url=”https://2-free-slots.com”]online slots free[/url]
  free wizard of oz slots

 • Michealkaf

  14 تیر 1401 at 2:06 ب.ظ

  [url=https://withoutprescription.store/#]buy cheap prescription drugs online[/url] online canadian drugstore

 • Danielheani

  16 تیر 1401 at 8:15 ب.ظ

  [url=https://doxycyclineonline.store/#]buy doxycycline[/url] buy doxycycline

 • DarrellAbome

  18 تیر 1401 at 1:50 ب.ظ

  stromectol 12 mg tablets stromectol

 • Danielfrike

  19 تیر 1401 at 10:29 ق.ظ

  [url=https://clomidonline.icu/#]clomid coupon[/url] buy clomid

 • Danielheani

  19 تیر 1401 at 10:20 ب.ظ

  [url=https://drugsonline.store/#]errection problem cure[/url] best ed medicine

 • Robertonut

  23 تیر 1401 at 5:03 ق.ظ

  [url=https://stromectoltrust.com/#]ivermectin 1%cream[/url] stromectol

 • Phillippeags

  24 تیر 1401 at 12:16 ق.ظ

  stromectol for humans for sale stromectol

 • Stevesmopy

  26 تیر 1401 at 10:15 ق.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]best ed supplements[/url] treatment for ed

 • Richardhow

  27 تیر 1401 at 9:21 ق.ظ

  best way to treat ed ed pills cheap

 • JoetePlpn

  27 تیر 1401 at 10:24 ب.ظ

  data analysis dissertation help
  [url=”https://bestdissertationwritingservice.net”]dissertation search[/url]
  dissertation writing service

 • Stevesmopy

  27 تیر 1401 at 11:03 ب.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]cheapest ed pills online[/url] best natural ed treatment

 • 10 mg paroxetine

  29 تیر 1401 at 5:47 ق.ظ

  ivermectin babesia [url=https://ivermectin.beauty/#]stromectol generic [/url] ivermectin 1% hundred milliliter bottle price how much ivermectin is too much to give my dogs

 • Stevesmopy

  29 تیر 1401 at 9:58 ق.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]new ed treatments[/url] drugs for ed

 • ChandaPlpn

  29 تیر 1401 at 5:54 ب.ظ

  disertation
  [url=”https://businessdissertationhelp.com”]dissertation acknowledgement sample[/url]
  writing a master’s dissertation

 • AvivaPlpn

  30 تیر 1401 at 11:58 ق.ظ

  dissertation handbook
  [url=”https://customdissertationwritinghelp.com”]uk dissertation writing service[/url]
  writing dissertation methodology

 • Stevesmopy

  30 تیر 1401 at 1:57 ب.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]legal to buy prescription drugs from canada[/url] ed in young men

 • DortheaPlpn

  31 تیر 1401 at 7:31 ق.ظ

  uk dissertation writing service
  [url=”https://customthesiswritingservices.com”]writing a dissertation abstract[/url]
  writing doctoral dissertation

 • GeraldDrype

  31 تیر 1401 at 12:46 ق.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]Imitrex[/url] Ginette-35

 • GeraldDrype

  1 مرداد 1401 at 9:41 ب.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]canada meds[/url] online medicine order discount

 • SuzannPlpn

  2 مرداد 1401 at 1:51 ق.ظ

  writing phd dissertation
  [url=”https://dissertationhelpspecialist.com”]dissertation literature review[/url]
  how to write a dissertation

 • SalliPlpn

  2 مرداد 1401 at 8:17 ب.ظ

  help with dissertations
  [url=”https://dissertationwritingcenter.com”]buy art online berlin[/url]
  law dissertation writing service

 • KeithBobia

  3 مرداد 1401 at 2:34 ق.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]prescription drugs online without doctor[/url] Copegus

 • GeraldDrype

  3 مرداد 1401 at 6:41 ق.ظ

  [url=https://onlinepharmacy.men/#]pharmacy today[/url] legitimate mexican pharmacy online

 • DarsiePlpn

  3 مرداد 1401 at 3:11 ب.ظ

  write a dissertation abstract
  [url=”https://examplesofdissertation.com”]writing a master’s dissertation[/url]
  dissertation proposal writing help

 • TandiPlpn

  4 مرداد 1401 at 3:01 ق.ظ

  online gambling reviews
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]top online casinos[/url]
  bonus casino

 • MabellePlpn

  4 مرداد 1401 at 12:56 ق.ظ

  writing a masters dissertation
  [url=”https://helpwithdissertationwritinglondon.com”]doctoral dissertation help your[/url]
  writing

 • GeraldDrype

  4 مرداد 1401 at 3:45 ب.ظ

  [url=https://erectionpills.shop/#]non prescription erection pills[/url] natural remedies for ed

 • who make revia

  4 مرداد 1401 at 3:47 ب.ظ

  sunrise nolvadex reviews nolvadex 1mg should i take nolvadex during my cycle how to take nolvadex

 • levothyroxine 100mg

  4 مرداد 1401 at 10:30 ب.ظ

  50 mg naltrexone [url=https://reviaus.com/#]daily revia no prescription [/url] low dose naltrexone and alcohol how long will it take for 50mg. oral naltrexone to no longer be in your system

 • TandiPlpn

  5 مرداد 1401 at 4:20 ق.ظ

  online casino win real money
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]what is the best online casino for real money[/url]
  free welcome bonus no deposit required

 • JenneePlpn

  5 مرداد 1401 at 11:00 ق.ظ

  writing methodology for dissertation
  [url=”https://professionaldissertationwriting.com”]help writing a dissertation[/url]
  uk dissertation writing service

 • GeraldDrype

  6 مرداد 1401 at 12:56 ق.ظ

  [url=https://canadiandrugs.best/#]sildenafil without a doctor’s prescription[/url] pain meds without written prescription

 • KeithBobia

  6 مرداد 1401 at 3:22 ق.ظ

  [url=https://canadiandrugs.best/#]canadian drug[/url] legal to buy prescription drugs from canada

 • AbagaelPlpn

  6 مرداد 1401 at 5:06 ق.ظ

  free signup bonus no deposit casino
  [url=”https://9lineslotscasino.com”]win real money online casino for free[/url]
  free welcome bonus no deposit required

 • HerminaPlpn

  6 مرداد 1401 at 7:56 ق.ظ

  dissertation research
  [url=”https://professionaldissertationwriting.org”]dissertation writing support[/url]
  undergraduate dissertation

 • AudrePlpn

  7 مرداد 1401 at 4:02 ق.ظ

  dissertation data analysis help
  [url=”https://writing-a-dissertation.net”]custom dissertation writing services[/url]
  english dissertation help

 • ShaylaPlpn

  7 مرداد 1401 at 4:28 ق.ظ

  online casinos for real money
  [url=”https://all-online-casino-games.com”]best casino online[/url]
  online casinos real money no deposit

 • Lelandseepe

  7 مرداد 1401 at 11:24 ب.ظ

  ivermectin antiviral effects ivermectin mange

 • HestiaPlpn

  7 مرداد 1401 at 11:49 ب.ظ

  dissertation writing advice
  [url=”https://writingadissertationproposal.com”]dissertation writing guide[/url]
  nursing dissertation help

 • Careyrab

  8 مرداد 1401 at 12:55 ق.ظ

  [url=https://stromectolbestprice.com/#]ivermectin pour on for cats[/url] ivermectin for.covid

 • VerenaPlpn

  8 مرداد 1401 at 3:18 ق.ظ

  no deposit welcome bonus casino
  [url=”https://casino8online.com”]deposit casino bonus[/url]
  real casino online

 • otc tamoxifen

  8 مرداد 1401 at 10:15 ق.ظ

  doxycycline food [url=https://doxycyclineus.com/#]doxy [/url] what do you take doxycycline for where to buy doxycycline hyclate

 • DixiePlpn

  9 مرداد 1401 at 1:37 ق.ظ

  real money online casinos
  [url=”https://casino-online-jackpot.com”]bingo gamble[/url]
  casino welcome bonus no deposit

 • Careyrab

  9 مرداد 1401 at 6:40 ب.ظ

  [url=http://stromectolbestprice.com/#]how to buy stromectol[/url] stromectol adult lice

 • LaureenPlpn

  9 مرداد 1401 at 11:32 ب.ظ

  win real money online casino for free
  [url=”https://casino-online-roulette.com”]bovada online casino[/url]
  win real money online

 • FranniPlpn

  11 مرداد 1401 at 12:24 ق.ظ

  real casino games
  [url=”https://cybertimeonlinecasino.com”]real money casino no deposit[/url]
  best deposit bonus casino

 • Jamesembam

  11 مرداد 1401 at 3:37 ب.ظ

  [url=https://drugsbestprice.com/#]foods for ed[/url] tadalafil without a doctor’s prescription

 • PearlPlpn

  11 مرداد 1401 at 10:45 ب.ظ

  online mobile casinos
  [url=”https://download-casino-slots.com”]best us online casinos[/url]
  best online casino usa

 • nolvadex tabs

  12 مرداد 1401 at 3:56 ب.ظ

  side effects synthroid synthroid 125 mg price can i take levothyroxine with other medications how long do i wait to eat after taking levothyroxine

 • BobbiePlpn

  12 مرداد 1401 at 9:16 ب.ظ

  free welcome bonus no deposit
  [url=”https://firstonlinecasino.org”]sign up bonus no deposit casino[/url]
  best online casino deposit bonuses

 • DavidKic

  13 مرداد 1401 at 3:25 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]prescription drugs without doctor approval[/url] canadian drugs

 • LesliePlpn

  13 مرداد 1401 at 7:28 ب.ظ

  win real money online casino
  [url=”https://free-online-casinos.net”]sign up casino bonus[/url]
  best online casinos for us players

 • 5 mg tamoxifen

  14 مرداد 1401 at 7:42 ق.ظ

  getting viagra [url=http://canadaviagra.com/#]generic viagra over the counter usa [/url] viagra alternatives over the counter where to buy viagra online

 • DavidKic

  14 مرداد 1401 at 5:06 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]cvs prescription prices without insurance[/url] buy prescription drugs online without

 • galiNaifs

  14 مرداد 1401 at 10:52 ب.ظ

  Zithromax Twice Daily [url=https://buycialikonline.com]legit cialis online[/url] Viagra Avec Dapoxetine

 • DavidKic

  16 مرداد 1401 at 8:44 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]canadian drug[/url] online canadian drugstore

 • HonorPlpn

  16 مرداد 1401 at 5:09 ب.ظ

  vpn provider reviews
  [url=”https://freehostingvpn.com”]vpn network[/url]
  free mobile vpn

 • TrudiePlpn

  16 مرداد 1401 at 7:32 ب.ظ

  bingo gamble
  [url=”https://internet-casinos-online.net”]win real money online[/url]
  no deposit online casino real money

 • otc valtrex for sale

  16 مرداد 1401 at 7:58 ب.ظ

  benefits of viagra [url=https://cialisamerica.com/#]cialis com [/url] side effects of cialis and viagra what does viagra do if you don’t need it

 • TeddiePlpn

  17 مرداد 1401 at 1:06 ب.ظ

  setupvpn – lifetime free vpn
  [url=”https://freevpnconnection.com”]best vpn router 2019[/url]
  cnet vpn

 • bak

  17 مرداد 1401 at 6:52 ب.ظ

  Veuillez Connexion ou Inscription Bovada Casino is America’s favorite online gambling site, which means it’s also Tunica’s favorite online gambling site. With over 200 RNG online slots, casino games, video poker, and a live dealer casino featuring classics like blackjack and roulette, you’ll never run out of titles to enjoy. Every game at Bovada is regularly audited to guarantee you’ll get the same chances to win as you would at any brick-and-mortar Tunica Resorts casino. The digital felts never felt so good! The application of charges also differs depending on the gambling den and cashier channel, American Express. Screen four has the history for winning numbers that are highlighted with red or green, EcoCard. Did you know, colorado casino reopening PayPal as well as Neteller and Moneybookers. When playing slots with real money, levels which should ban fighting immediately and permanently. Reserve up the beneficial process you are doing here, these are free spins no wagering requirements so all winnings generated from them are yours to keep straight away. A person on the cost to the product thus hitting the actual whirl button, with the latter’s being face-down. https://uniform-wiki.win/index.php/Roulette_on_line_in_AU РђlthРѕugh mР°ny РѕnlinРµ UK СЃР°sinРѕs РѕffРµr frее gР°ming, it is nРѕt usuР°l tРѕ bРµ Р°blРµ tРѕ win rеаl mРѕnРµy Рѕn thРµm. YРѕu plР°y just fРѕr thРµ kiСЃk yРѕu gРµt Рѕut Рѕf winning withРѕut асtuР°lly gРµtting Р°ny mРѕnРµtР°ry rРµwР°rd. ThРµ bРµst pР°yРѕut СЃР°sinРѕ hР°s tРѕ bРµ Р° real money casino, Р°nd thРµrРµ Р°rРµ plРµnty Рѕf thРµm Р°rРѕund. If you’ve opted for a fast payment method like PayPal, Skrill, or Neteller, the speed of your withdrawals is mainly dependent on how quickly your online casino processes the payment internally. You can find plenty of legitimate, trusted casino sites operating in the United States. You just have to stick to legal, regulated online casino sites such as Caesars Casino, BetMGM, FanDuel, Unibet, DraftKings Casino, Bet365, BetRivers, Betway and Golden Nugget Casino They offer great casino game ranges and they will pay out quickly and without any issues if you win.

 • JaynellPlpn

  17 مرداد 1401 at 7:05 ب.ظ

  sign up casino bonus
  [url=”https://newlasvegascasinos.com”]best online casino deposit bonuses[/url]
  online casino review

 • DavidKic

  18 مرداد 1401 at 12:09 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]tadalafil without a doctor’s prescription[/url] best canadian online pharmacy

 • MarrileePlpn

  18 مرداد 1401 at 9:48 ق.ظ

  best buy vpn
  [url=”https://free-vpn-proxy.com”]vpn blocker free[/url]
  best rated vpn

 • JenneePlpn

  18 مرداد 1401 at 8:58 ب.ظ

  vpn service comparison
  [url=”https://imfreevpn.net”]ipvanish vpn[/url]
  kim komando best vpn

 • DulceaPlpn

  19 مرداد 1401 at 3:11 ق.ظ

  casino usa online
  [url=”https://onlinecasinofortunes.com”]online casino welcome bonus[/url]
  free welcome bonus no deposit required

 • DavidKic

  19 مرداد 1401 at 1:19 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]prescription drugs without prior prescription[/url] mexican pharmacy without prescription

 • JenneePlpn

  19 مرداد 1401 at 6:19 ب.ظ

  hola vpn free
  [url=”https://imfreevpn.net”]vpn network[/url]
  vpn windows free

 • CarolanPlpn

  20 مرداد 1401 at 2:36 ق.ظ

  casino sign up bonus no deposit
  [url=”https://onlinecasinosdirectory.org”]real money no deposit casino[/url]
  free money no deposit casino

 • AshleighPlpn

  20 مرداد 1401 at 2:10 ب.ظ

  get us vpn service
  [url=”https://ippowervpn.net”]best 100% free vpn[/url]
  free vpn\\

 • FanyaPlpn

  21 مرداد 1401 at 2:09 ق.ظ

  no deposit sign up bonus casino
  [url=”https://onlineplayerscasino.com”]online casino welcome bonus[/url]
  online gambling reviews

 • DavidKic

  21 مرداد 1401 at 2:34 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]canadian medications[/url] prescription drugs without prior prescription

 • Alvenfed

  21 مرداد 1401 at 3:53 ق.ظ

  You actually suggested it fantastically! [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]canadianpharmacy[/url] legitimate canadian mail order pharmacy https://canadapharmacies-24h.com/

 • Авто Клуб Сааб

  21 مرداد 1401 at 10:12 ق.ظ

  [U]Обсуждение новостей в мире авто. Общие технические вопросы. Обмен опытом.[/U] [URL=https://saabclub.xf2.site/index.php?forums/9-3-ss.21/]Авто форум Сааб Клуб[/URL] [B]Автострахование.[/B]

 • KelseyPlpn

  21 مرداد 1401 at 10:56 ق.ظ

  best vpn for firefox
  [url=”https://rsvpnorthvalley.com”]best vpn for laptop[/url]
  how to buy vpn anonymously

 • Rudolphbus

  21 مرداد 1401 at 11:14 ب.ظ

  Awesome material. Regards. canadian pharmacy without prescription [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]pharmacies in canada[/url] buying drugs canada https://canadianpharmacies-24h.com/

 • CarolinPlpn

  22 مرداد 1401 at 3:13 ق.ظ

  sign up bonus no deposit
  [url=”https://ownonlinecasino.com”]online casino free money[/url]
  best real money online casino

 • LaurellaPlpn

  22 مرداد 1401 at 9:22 ق.ظ

  free vpn list
  [url=”https://shiva-vpn.com”]best u k vpn[/url]
  best vpn for home network

 • DavidKic

  22 مرداد 1401 at 5:04 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]prescription drugs without doctor approval[/url] the canadian drugstore

 • FifinePlpn

  23 مرداد 1401 at 1:04 ق.ظ

  gambling online for real money
  [url=”https://trust-online-casino.com”]free casino bonus[/url]
  online casinos with no deposit bonus

 • Rudolphbus

  23 مرداد 1401 at 8:03 ق.ظ

  Nicely put, With thanks! prescription without a doctor’s prescription [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]online pharmacies legitimate[/url] canadian family pharmacy https://canadianpharmacies-24h.com/

 • Alvenfed

  23 مرداد 1401 at 10:40 ق.ظ

  Fantastic data. Kudos! [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]canadian pharmacy without prescription[/url] canada pharmacy online no script https://canadapharmacies-24h.com/

 • Alvenfed

  23 مرداد 1401 at 5:23 ب.ظ

  You have made your point. [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]best 10 online canadian pharmacies[/url] canadian pharmaceuticals online safe https://canadapharmacies-24h.com/

 • DavidKic

  24 مرداد 1401 at 5:46 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]comfortis without vet prescription[/url] п»їed drugs online from canada

 • SheelaghPlpn

  24 مرداد 1401 at 11:38 ق.ظ

  free vpn unlimited
  [url=”https://superfreevpn.net”]good vpn free[/url]
  vpn free online

 • FifinePlpn

  24 مرداد 1401 at 5:02 ب.ظ

  mobile casino
  [url=”https://trust-online-casino.com”]casino win real money[/url]
  real casino games online

 • Alvenfed

  24 مرداد 1401 at 7:58 ب.ظ

  Cheers, A good amount of tips.
  [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]reliable canadian pharmacy[/url] canadian drugs pharmacies online https://canadapharmacies-24h.com/

 • Alvenfed

  25 مرداد 1401 at 3:56 ب.ظ

  Nicely put. Regards. [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]canadian pharmaceuticals online[/url] canadian pharmacies that ship to us https://canadapharmacies-24h.com/

 • GwenorePlpn

  25 مرداد 1401 at 3:59 ب.ظ

  online casino free bonus no deposit
  [url=”https://vrgamescasino.com”]real money online casino[/url]
  no deposit bonus casinos

 • Rudolphbus

  26 مرداد 1401 at 4:34 ق.ظ

  Amazing loads of superb tips. costco online pharmacy [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]pharmacy technician classes online free[/url] medical pharmacy https://canadianpharmacies-24h.com/

 • Rudolphbus

  26 مرداد 1401 at 12:37 ق.ظ

  Cheers, Lots of data.
  online meds without prescription [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]panacea pharmacy[/url] prescription cost comparison https://canadianpharmacies-24h.com/

 • Deshawngop

  26 مرداد 1401 at 9:22 ب.ظ

  [url=https://valtrex.icu/#]buy valtrex singapore[/url] valtrex 2000 mg

 • Rudolphbus

  27 مرداد 1401 at 4:30 ق.ظ

  Good posts, Thanks a lot. pharmacy cheap no prescription [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]safe online pharmacy[/url] safe canadian pharmacies online https://canadianpharmacies-24h.com/

 • Rudolphbus

  27 مرداد 1401 at 12:30 ق.ظ

  Truly lots of great knowledge. prescription without a doctor’s prescription [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]canadian drug[/url] shoppers pharmacy https://canadianpharmacies-24h.com/

نظرات

Your email address will not be published.