ماژول هزینه ‏یابی چرخه عمر (LCC)


ماژول هزینه‏ یابی چرخه عمر (LCC)ماژول هزینه ‏یابی چرخه عمر (LCC: Life Cycle Costing) عمر اقتصادی را بر اساس مدل‌های استفاده سالانه ثابت و متغیر محاسبه نموده و مقایسه سناریوهای مختلف از جمله تعمیر در برابر تعویض را ممکن می‌سازد. برای آشنایی با تکنیک مدیریت هزینه‌های چرخه عمر تجهیزات کلیک نمایید.

ماژول هزینه ‏یابی چرخه عمر (LCC) که یکی از ماژول‌های مدیریت عملکرد تجهیزات (APM: Asset Performance Management) محسوب می‌شود، ابزار تصمیم‌گیری اقتصادی و دنباله همان چیزی است که پیش از این تحلیل سود_هزینه نامیده می‌شد، اما رویکرد سیستماتیک بیشتری دارد.

هدف ماژول LCC تحلیل تفاوت بین دو یا چند حالت جایگزین در شرایط اقتصادی برای انتخاب بهترین گزینه و شناسایی محرک‌های اصلی هزینه‌ای است، که در ایجاد این تفاوت میان گزینه‌‏ها سهیم هستند. هزینه‌های چرخه عمر برآیند هزینه‌های تخمین زده شده از زمان آغاز تا اسقاط تجهیزات مانند اکتساب، راه‌اندازی، عملیات، نگهداری و غیره است.

با استفاده از این ماژول می‌‏توان در خصوص سیاست‏‌های جایگزینی یا تعمیر تجهیز و انتخاب یک تجهیز از میان چندین گزینه موجود، باصرفه‌‏ترین گزینه را انتخاب نمود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه یابی چرخه عمر تجهیزات LCC می‌توانید به کتاب بهینه سازی نگهداشت و بهبود قابلیت اطمینان، ترجمه دکتر علی زواشکیانی مراجعه نمایید.اهمیت ماژول هزینه‏ یابی چرخه عمر (LCC)

یکی از سخت‌ترین تصمیمات در فضای مدیریت دارایی‌ها، تصمیم‌گیری در خصوص پایان عمر یک تجهیز و آنچه پس از آن باید انجام شود است که در بسیاری از موارد نیز بسیار دیرهنگام و پس از صرف میلیاردها تومان هزینه و فرصت اضافی گرفته می‌شود؛ و حتی در بسیاری از موارد نیز تصمیم اتخاذ شده توسط شواهد و مستندات کافی پشتیبانی نمی‌شود.

در ماژول هزینه ‏یابی چرخه عمر (LCC) محاسبه بهترین زمان تعویض تجهیزات با در نظر گرفتن ارزش زمانی پول و پارامترهای مختلف عملیاتی و تعمیراتی انجام می‌شود.

بالاترین بهره‌وری و کمترین هزینه در درازمدت بهترین گزینه در مدیریت تجهیزات سازمان است که همه مدیران به دنبال آن هستند و ایجاد درکی روشن از مدل‌های عمر اقتصادی اجازه خواهد داد که یک مدیر درباره تعیین زمان ایده‌آل برای جایگزینی تجهیز بدرستی تصمیم گیری نماید.Effectus نخستین بسته نرم‌افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات و ارائه کننده سرویس‌های نسل چهارمی برای مدیریت تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی است. نسل جدیدی از نرم افزارهای CMMS/EAM که ماژول‌های گسترده‌تری نسبت به آن‌ها داشته و در بسته نرم افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات Effectus توسعه یافته است، علاوه بر اینکه نیاز به ماژول‌های CMMS و EAM های متداول در بازار از قبیل مدیریت تجهیزات، مدیریت دستورکارها، مدیریت انبار و غیره را برآورده می‌کند، داده‌های تولید شده و در گردش در این ماژول‌ها را آماده تحلیل‌های موثر می‌نماید و در محیطی یکپارچه، استراتژی‌ها و فعالیت‌هایی را پیشنهاد می‌دهد که در بهبود دسترس پذیری تجهیزات و قابلیت اطمینان و در عین حال کاهش هزینه و ریسک، نقش بی رقیبی دارد.

در کمتر از 24 ساعت می‌توانید استفاده از ماژول هزینه ‏یابی چرخه عمر (LCC: Life Cycle Costing) را در نرم افزار Effectus شروع کنید و سیاست‏‌های جایگزینی یا تعمیر تجهیزات را براساس هزینه چرخه عمر، در هر زمان و مکانی، اتخاذ کرده و هزینه‌های مرتبط را کاهش دهید.