ماژول تحلیل علل ریشه ای (RCA)


ماژول تحلیل علل ریشه ای (RCA)ماژول تحلیل علل ریشه ای (RCA: Root Cause Analysis) یکی از ماژول‌های مدیریت عملکرد تجهیزات (APM: Asset Performance Management) است که برای ثبت و مصورسازی داده، آنالیز علل خرابی، تصمیم گیری و اقدامات حاصل، مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌طور کلی هر فرآیند ساختاریافته‌ای که به دنبال درک علل وقوع یک خرابی، حادثه و یا مشکل برای جلوگیری از تکرار و یا پیامدهای آن باشد، یک آنالیز علل ریشه‌ای محسوب می‌شود.

در کنار ابزارهای گرافیکی برای تصویرسازی روابط علت معلولی، در این ماژول امکاناتی برای ثبت اطلاعات تیم آنالیز، تعریف حوادت، ثبت جزئیات تعریف مساله، اولویت‌بندی راهکارها، متصل کردن اقدامات به تحلیل‌های ماژول‌های دیگر (و مدیریت اجرای آن‌ها در ماژول مدیریت کار نگهداری و تعمیرات) و در نهایت تولید سریع گزارشات وجود دارد.

این ماژول دو منو دارد:

آنالیز RCA

تنظیمات RCA

منوی «تنظیمات RCA» برای تعریف معیار ارزیابی راهکارها و وزن دهی هر کدام مورد استفاده قرار می‌گیرد. این معیارها در سطح سازمان تعریف شده و در تمامی تحلیل‌های RCA مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته لازم به ذکر است که روش آنالیز RCA متد نسبتا پیچیده‌ای است که برای استفاده بهینه از آن توصیه می‌شود آموزش‌های لازم برای تیم آنالیز برگزار شود.


اهمیت ماژول تحلیل علل ریشه ای (RCA)

تحلیل علل ریشه ای RCA روشی پیشرو برای تعیین اقداماتی است که باید انجام شوند تا اطمینان یابیم که هرگونه انحراف منفی در عملکرد تجهیزات یا سیستم‌ها، دیگر در سطحی خارج از حد تحمل ریسک رخ نمی‌دهد و البته این سطح قابل تحملی است که در سیستم مدیریت دارایی سازمان تعریف شده است. با این وجود می‌دانیم که مدیریت غیر ساختاریافته تحلیل‌های RCA باعث می‌شود که در بسیاری از موارد چیزی به جز گزارشات گم شده در کتابخانه‌ها از آن‌ها باقی نماند؛ این موضوع استفاده از ابزاری جهت مدیریت سیستماتیک این تحلیل‌ها را برای سازمان‌ها بسیار جذاب می‌نماید.

منطق تحلیل علل خرابی و تصمیم‌گیری در این ماژول، تسهیلگران را در انتخاب رویکرد صحیح براساس معیارهای تصمیم‌گیری تعیین شده مانند پیامد، احتمال وقوع، احتمال موفقیت، و سایر تاثیرات در سازمان هدایت می‌کند. این ماژول به تحلیلگران RCA اجازه می‌دهد تا نمودار علت و معلولی را ساخته، روابط منطقی بین آن‌ها را برقرار کرده، شواهد را اضافه نموده و تا زمانی که تیم به اندازه کافی چرایی علت‌ها را نیافته، در آن‌ها عمیق شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد RCA، می‌توانید به کتاب تحلیل علل ریشه ای: رویکردی کارآمد برای حل مساله، ترجمه و تالیف دکتر علی زواشکیانی مراجعه نمایید.


Effectus نخستین بسته نرم‌افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات و ارائه کننده سرویس‌های نسل چهارمی برای مدیریت تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی است. نسل جدیدی از نرم افزارهای CMMS/EAM که ماژول‌های گسترده‌تری نسبت به آن‌ها داشته و در بسته نرم افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات Effectus توسعه یافته است، علاوه بر اینکه نیاز به ماژول‌های CMMS و EAM های متداول در بازار از قبیل مدیریت تجهیزات، مدیریت دستورکارها، مدیریت انبار و غیره را برآورده می‌کند، داده‌های تولید شده و در گردش در این ماژول‌ها را آماده تحلیل‌های موثر می‌نماید و در محیطی یکپارچه، استراتژی‌ها و فعالیت‌هایی را پیشنهاد می‌دهد که در بهبود دسترس پذیری تجهیزات و قابلیت اطمینان و در عین حال کاهش هزینه و ریسک، نقش بی رقیبی دارد.

در کمتر از 24 ساعت می‌توانید استفاده از ماژول تحلیل علل ریشه ای (RCA: Root Cause Analysis) را در نرم افزار Effectus آغاز و به کمک این ماژول، علل خرابی را آنالیز کنید و در هر زمان و مکانی، تصمیم‌گیری و اقدامات لازم را پیگیری کنید.