معرفی کتاب بهینه‌ سازی نگهداشت و بهبود قابلیت‌ اطمینان


معرفی کتاب بهینه‌ سازی نگهداشت و بهبود قابلیت‌ اطمینان


کتاب بهینه‌ سازی نگهداشت و بهبود قابلیت‌ اطمینان چکیدۀ یک عمر تلاش دو خبرۀ مدیریت دارایی‌ های فیزیکی، یعنی اندرو جاردین و آلبرت تسانگ است. این کتاب در طی 5 فصل و 15 پیوست سعی می‌کند ابزارهایی در اختیار خوانندگان بگذارد تا با بهره‌گیری از داده‌ها و شواهد موجود، تصمیم‌هایی بهینه و سنجیده در ارتباط با مدیریت دارایی‌ های فیزیکی سازمان خود بگیرند. مباحث این کتاب هم به کار دانشجویان رشته‌های مختلف مهندسی و پژوهش در عملیات می‌آید و هم مناسب تدریس در دوره‌های آموزشی مختص مدیران و متخصصان علاقه‌مند به تحلیل تصمیم‌های نگهداشت و مدیریت دارایی‌ هاست. مدل‌های تصمیم‌گیری که در فصل‌های 2 تا 5 این کتاب تشریح می‌شوند، ساختاری مشخص دارند: شرح مسئله، ساختار مدل، مثال عددی، و توضیحات تکمیلی. کاربرد هر مدل هم با دست‌کم یک مثال نشان داده شده است. در پایان هر فصل هم پرسش‌هایی برای خودآزمایی طرح شده است. داده‌های اکثر مثال‌ها برگرفته از پروژه‌های صنعتی واقعی هستند؛ هرچند، طوری اصلاح و تنظیم شده‌اند که محرمانگی سازمان‌ها حفظ شود.

کتاب بهینه‌ سازی نگهداشت و بهبود قابلیت‌ اطمینان که در شرکت بین المللی پمکو ترجمه شده است، کاملاً بر نتایج واقعیِ پژوهش‌های عملی در حوزۀ مدیریت دارایی‌ های فیزیکی مبتنی است و دانشی جدید را برای نخستین بار در قالب کتابی یکپارچه و منسجم به خوانندگان عرضه می‌کند. از جمله مباحث مطرح در کتاب می‌توان به مدیریت انبار و قطعات یدکی، نگهداشت اقتضایی و مدیریت هزینه‌های چرخه عمر تجهیزات و همینطور تعویض تجهیزات اشاره کرد. توصیۀ نویسندگان کتاب این است که افراد از راهکارهای پیشنهادیِ کتاب در وهلۀ اول برای رفع مسائل سادۀ تعمیراتی سازمان خود استفاده کنند تا آرام‌آرام نحوۀ کار با ابزارهای معرفی‌شده را یاد بگیرند و در استفاده از آن‌ها مهارت بیشتری پیدا کنند و به‌تدریج به سراغ مسائل و مصائب پیچیده‌تر و مزمن‌تر و بزرگ‌تر سازمان بروند.

بهینه‌ سازی نگهداشت و بهبود قابلیت‌ اطمینان: نظریه و کاربردها؛ اندرو جاردین و آلبرت تسانگ، ترجمۀ علی زواشکیانی، مبین نادری، محسن ربیعی، تهران: آریاناقلم، 1398.

دانلود بخشی از کتاب


خرید آنلاین کتاب