مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی در عصر جدید

فوریه 28, 1399230
data-analysis-business-finance-concept.jpg


مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی در عصر جدیدمدیران ارشد سازمان‌ها برای استفاده از رویکردهای نوین مدیریت دارایی های فیزیکی با یک پرسش اساسی روبه رو هستند: «مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی برای سازمان چیست؟ توجیه آن‌ها برای سرمایه‌گذاری در این حوزه چه باید باشد؟» ارزیابی‌های بسیاری در این حوزه توسط مشاوران و متخصصان حوزه مدیریت دارایی‌ها و قابلیت اطمینان در جهان صورت گرفته است. براساس آخرین ارزیابی‌ها از مدیران ارشد عملیاتی، مهندسان و مدیران نگهداری و تعمیرات در صنایع بزرگی چون انرژی، نفت‌وگاز، معدن و شیمیایی، «بیش از ۷۵ درصد از پاسخ‌دهندگان بر این باورند که یکی از مهم‌ترین مزایای مدیریت دارایی‌ های فیزیکی و استفاده از رویکردهای بهینه آن افزایش دسترس‌پذیری و کاهش توقفات در تولید است. علاوه بر آن به‌طور میانگین بیش از ۶۰ درصد از مزایای مدیریت دارایی‌ های فیزیکی (شکل1) برای سازمان‌ها از نظر پاسخ‌دهندگان بسیار ارزشمند یا بسیار مهم تلقی می‌شود.»


در این ارزیابی‌ها پاسخ‌دهندگان در معرفی سایر مزایای مدیریت دارایی ‌های فیزیکی، به مواردی همچون «بهبود وضعیت ایمنی و محیط‌زیست»، «کاهش هزینه‌های نگهداشت»، «افزایش بهره‌وری نیروی کار»، «کاهش هزینه‌های تعمیرات اساسی» و «حفظ دانش کارکنان» نیز اشاره کرده‌اند.شکل 1– نمودار مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی و درصد اهمیت از نظر مدیران ارشد عملیاتی


مهم ترین مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی

افزایش دسترس‌پذیری و سودآوری بیشتر

بسیاری با مفهوم کارخانه پنهان در صنعت آشنا هستند. هدف از ایجاد بسیاری از کارخانه‌ها ایجاد اشتغال و سودآوری است اما متاسفانه بسیاری از صنایع در وضعیتی فعالیت می‌کنند که بهره‌وری پایینی دارد و سودآوری مورد انتظار را نیز ایجاد نمی‌کنند. برای نمونه مطالعات گروه ARC نشان می‌دهد که به طور متوسط صنایع فرایندی (صنایع پتروشیمی، شیمیایی و …) ۲۰ درصد کمتر از ظرفیت کامل عملیاتی خود فعالیت می‌کنند».

در بسیاری از مجتمع‌ها می‌شود با «کاهش توقفات برنامه‌ریزی نشده و افزایش قابلیت‌اطمینان تجهیزات» شرایطی را ایجاد کرد که معادل سودی که در شرایط فعلی به‌دست می‌آید، استحصال شود. به زبان بهتر، به جای آنکه به دلیل سودآوری پایین، نیازمند آن باشیم که برای ساخت کارخانه‌ای با بهره‌وری و سودآوری مشابه سرمایه‌گذاری کنیم، با سرمایه‌گذاری در رویکردهای مدیریت دارایی ‌های فیزیکی،‌ تولید را افزایش دهیم و سودی معادل سود فعلی و یا بیشتر به دست آوریم.

این مفهوم از آنجا اهمیتی بیشتر دارد که بدانیم «سرمایه‌گذاری در رویکردهایی چون مدیریت دارایی‌های فیزیکی به مراتب کمتر از سرمایه‌گذاری برای ساخت یک مجتمع جدید صنعتی است». به علاوه این میزان سرمایه‌گذاری در صنایع تجهیزمحور برخلاف سایر صنایع رقم بسیار هنگفتی است. برآوردهای مرکز مطالعات انرژی ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که «برای ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی ۱۰۰۰مگاواتی با سوخت گاز طبیعی بیش از ۱ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز است».

بررسی این ارقام و سود ناشی از تولید محصولاتی چون نفت، گاز طبیعی یا برق تولیدی برای مصارف خانگی و صنعتی نشان می‌دهد که افزایش سودآوری با افزایش دسترس‌پذیری و کاهش هزینه‌های عملیاتی تاثیر بسیار زیادی در عدم نیاز به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت دارد. از این رو بیشتر مدیران ارشد عملیاتی عمدتا افزایش دسترس‌پذیری را از مهم‌ترین مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی می‌دانند.

برای توضیح بیشتر درباره مفهوم کارخانه پنهان به یک مثال ساده صنعتی توجه کنید. فرض کنید یک واحد صنعتی تمام‌وقت (۲۴ ساعت روز و ۷ روز هفته) با ظرفیت ۱ میلیون تن در سال در حال فعالیت است. مجتمع برای تولید این حجم از محصولات، 31۰ روز کار می‌کند. در اصول حسابداری صنعتی هزینه‌های سازمان‌ها را می‌توان به دو بخش کلی تقسیم کرد: ۱. هزینه‌های ثابت و ۲. هزینه‌های متغیر. هزینه‌های ثابت «به هزینه‌هایی گفته می‌شوند که با تغییر در میزان تولید یا ارائه خدمت یک واحد تولیدی یا خدماتی تغییری در آن‌ها رخ نمی‌دهد». در برابر هزینه‌های ثابت، هزینه‌های متغیر قرار دارند که درست برعکس هزینه‌های ثابت هستند؛ به آن معنا که «متناسب با تغییر در میزان تولید (افزایش یا کاهش آن) تغییر می‌کنند (افزایش یا کاهش می‌یابند)». در ساده‌ترین حالت فرض می‌شود که این رابطه خطی است. در شکل 7 مجموع هزینه‌ها (ثابت و متغیر) دیده می‌شوند. با فرض قیمت فروش و افزایش خطی درآمد با افزایش تولید، درآمدها به شکل خطی تا جایی افزایش می‌یابند که خط هزینه‌های کل را قطع کند. به این نقطه، نقطه سربه‌سری می‌گویند. از این نقطه به بعد علاوه بر آنکه هزینه‌ها پوشش داده می‌شوند، تولید نیز سودآور است. (این نقطه به لحاظ ریاضی از مساوی قراردادن رابطه درآمد (برحسب تولید) و هزینه‌های کل (برحسب تولید) هم به دست می‌آید. یعنی اگر معادله‌های درآمد و هزینه‌ها را نیز داشته باشیم، می‌توانیم نقطه سربه‌سری را به‌دست آوریم.) در همان مثال فرض کنیم نقطه سربه‌سری در تولید با ۸۰ درصد ظرفیت اتفاق بیافتد و واحد تولیدی بتواند تا ظرفیت ۸۵ درصد تولید کند. بنابراین در تولید بیشتر (در تولید ۸۵ درصدی) به سودآوری رسیده است و فرض می‌کنیم حاشیه سود ۲.۵ درصدی داشته باشد (این مثال با توجه به شرایط واقعی صنعت و تولید چه در ایران و چه در جهان گرفته شده است).شکل 2– نمودار هزینه‌ها و درآمدها و تحلیل نقطه سربه‌سر سوددهی در بنگاه‌های اقتصادی در نقطه ۸۰ درصدشکل 3– نمودار هزینه‌ها و درآمدها و تحلیل نقطه سربه‌سر سوددهی در بنگاه‌های اقتصادی در نقطه ۷۵ درصد


حال فرض کنید با بهبود وضعیت مدیریت دارایی‌ها، هزینه‌ها کاهش یافته و نقطه سربه‌سری در ۷۵ درصد از ظرفیت تولیدی اتفاق بیافتد. همچنین با افزایش سطح دسترس‌پذیری تجهیزات، امکان تولید در ۹۵ درصد از ظرفیت مجتمع نیز فراهم شود، در این حالت سودآوری سازمان تا ۱۰ درصد افزایش یافته و حدود ۴ برابر شده است. هرچند که امکان کاهش هزینه‌ها بیش از این نیز وجود دارد و نقطه سربه‌سری را می‌توان به کمتر از ۶۰ درصد نیز رساند. به علاوه از طرفی می‌توان ظرفیت تولیدی را نیز به بیشتر از ۹۵ درصد رساند و تا ۱۰۰ درصد نیز بالا برد. روشن است که در این حالت دوره‌های بازگشت سرمایه برای تاسیس یک مجتمع صنعتی نیز بسیار کوتاه شده است و سازمان‌ها به یکی از مهم‌ترین مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی یعنی سودآوری و نرخ بهره‌وری بیشتر از دارایی‌ها دست یافته‌اند.


افزایش سطح ایمنی و محیط زیست

آمارهای مجله ایمنی و بهداشت در ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که هزینه‌های سوانح ایمنی در محیط کار سالانه بالغ بر ۱۹۸ میلیارد دلار است. در میان مزایای مدیریت دارایی ‌های فیزیکی، دستیابی به نتایج مثبت ایمنی و محیط‌زیستی دومین رتبه را در میان نظرات خبرگان دارد. با رویکردهایی چون افزایش قابلیت‌اطمینان، مدیریت ریسک و آراستگی محیط کار می‌توان نقش بسیار موثری در سازمان‌ها برای کاهش این سوانح ایفا کرد.

یکی از مهم‌ترین محرک‌های توسعه و گسترش رویکردهای مدیریت یکپارچه دارایی‌ها در صنایع تجهیزمحور (به‌ویژه صنعت بالادستی نفت‌وگاز) سوانح ایمنی بوده است. یکی از مهم‌ترین این سوانح که از مهم‌ترین مزایای مدیریت دارایی‌ های فیزیکی در فعالیت‌های حوزه نفت‌وگاز در دریای شمال در دهه‌های ۹۰ میلادی و بعد از آن نام می‌برند، سانحه انفجار سکوی نفتی پایپرآلفا (Piper Alpha) مربوط به شرکت بریتیش‌پترلیوم (BP) در ۱۹۸۸ میلادی است. پس از این سانحه مدیریت دارایی‌ها برای کاهش ریسک‌ها، افزایش سطح قابلیت‌اطمینان و ایمنی در کانون توجه مهندسان و مشاوران قرار گرفت.

امروزه قوانین سخت‌گیرانه در حوزه ایمنی و حفاظت از محیط زیست، اهمیت به کارگیری رویکردهای مدیریت دارایی‌ها را دوچندان کرده است و سازمان‌های پیشرو بیشترین بهره را از مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی در این حوزه می‌برند.


افزایش قابلیت اطمینان و بهبود سلامت تجهیزات

بسیاری از مدیران ارشد عملیاتی و نگهداشت معتقدند «عمده وقت آن‌ها صرف مبارزه با آتش‌ برای حفظ فعالیت‌های عملیاتی می‌شود». اصطلاحا آن‌ها آتش‌نشانان مجتمع هستند. این مفهوم برآمده از رویکردهای «واکنشی نگهداشت» است. به عبارت بهتر، قابلیت ‌اطمینان تجهیزات به قدری می‌تواند پایین باشد که تیم‌های نگهداشت در حالت آماده‌باش هر لحظه انتظار برافروخته شدن شعله‌های آتش از یک سو را می‌کشند.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهند که تغییر نگاه مدیران به مفهوم قابلیت‌اطمینان و حرکت از نگاه سنتی (نگهداشت واکنشی) به رویکردهای فعالانه و پیش‌کنشی کلید حل مشکل این مجتمع‌هاست. یکی از مهم‌ترین مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی با در نظر گرفتن قابلیت اطمینان تجهیزات به عنوان یکی از اهداف کلیدی کسب و کار، به دست می‌آید و سبب می‌شود تا سازمان‌ها از شرایط آتش‌نشانی خارج شده و امکان پیش‌بینی هرچه بیشتر خرابی‌ها و مدیریت بهینه آن‌ها را کسب کنند.

آمارها نشان می‌دهد که برای این تغییر نگاه نیاز است تا مدیران در فعالیت‌های فعلی بهره‌برداری و نگهداشت بازنگری اساسی کنند. برای نمونه آمارهای IBM نشان می‌دهد که بیش از ۴۰درصد از هزینه‌های صرف شده برای انجام فعالیت‌های نگهداشت پیشگیرانه (PMها) برای تجهیزاتی است که تاثیر ناچیزی برای جلوگیری از دسترس‌پذیری دارد یا ۸۲ درصد از الگوهای خرابی برخلاف تصور عامه مبتنی بر عمر نیست و تصادفی اتفاق می‌افتد. به زبان بهتر یکی دیگر از مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی، بهینه‌کردن منابع صرف‌شده سازمان برای انجام فعالیت‌های بهره‌برداری و نگهداشت است.

به‌کارگیری رویکردهایی چون RCM یا نگهداشت مبتنی بر قابلیت ‌اطمینان، تدوین شاخص‌ سلامت تجهیزات و اجرای برنامه‌های پایش وضعیت تجهیزات (CBM) همه و همه کمک می‌کنند تا «مدیریت خرابی هرچه بهتر انجام شود».


افزایش بهره‌وری نیروی کار و حفظ دانش

ریچارد پالمر در کتاب «برنامه ریزی و زمان بندی نگهداشت» نشان می‌دهد که با کمک یک برنامه‌ریز و بهبود برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح فعالیت‌های نگهداشت دارایی‌ها می‌توان فعالیت‌های یک گروه ۳۹ نفره را با ۲۵ نفر انجام داد. به عبارتی بهره‌وری نیروی کار را ۱.۵۶ برابر کرد. همچنین با تدوین برنامه‌های کار استاندارد (Standard Job Plan) و سایر فعالیت‌های بهبوددهنده، تعمیرات اساسی اثربخش‌تری داشت و بیشتر از مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی بهره برد. علاوه بر همه این‌ها دانش و مهارت کارکنان را افزایش داد و با گردش نیروها و جابه‌جایی آن‌ها نگران افزایش دوباره‌کاری‌ها (rework)، کاهش کیفیت فعالیت‌های بهره‌برداری و نگهداشت و … نیز نبود.


کاهش هزینه‌های نگهداشت و تعمیرات اساسی

یکی از مهم‌ترین شاخص‌های نگهداری و تعمیرات نسبت هزینه‌های نگهداشت به ارزش جایگزینی دارایی‌هاست. این نسبت در صنایع پیشرو کمتر از ۱ درصد و در صنایع کلاس جهانی بین ۱ تا درصد از ارزش جایگزینی دارایی‌هاست. از مهم‌ترین مزایای مدیریت دارایی ‌های فیزیکی برای صنایعی که تلاش می‌کنند تا رقابت‌پذیری را افزایش دهند کاهش این مقدار از ۴ تا ۵ درصد به کمتر از ۳ و سپس ۲ درصد است. همانطور که پیش‌تر به عنوان یک مثال صنعتی از ارزش دارایی‌های یک نیروگاه یا یک پالایشگاه گازی گفته شد، کاهش این هزینه‌ها حتی در حد ۱ تا ۲ درصد معادل صرفه‌جویی‌های هنگفت سالانه است.

از طرفی عمده صنایع تجهیزمحور دوره‌های تعمیرات اساسی سالانه و یا چندسال یک‌بار دارند. معمولا فعالیت‌های تعمیرات اساسی هزینه بسیار و محدودیت زمانی فشرده دارند. بیشتر مدیران ارشد عملیاتی ترجیح می‌دهند که تجهیزات در کمترین زمان ممکن در اختیار واحدهای تعمیرات قرار گیرند. از طرفی قابلیت اطمینان تجهیزات پس از انجام تعمیرات اساسی از اهمیت بالایی برخوردار است. از دیگر مزایای مدیریت دارایی های فیزیکی، کاهش زمان تعمیرات اساسی،‌ افزایش فواصل تعمیرات اساسی و قابلیت اطمینان تجهیزات پس از انجام تعمیرات اساسی است.
منابع:

1)P. Reynolds, “RETHINKING ASSET PERFORMANCE MANAGEMENT,” ARC Advisory Group, Boston, 2019.

2)M. Al-Rassi, “Petrochemical Complex Ratchets Up Reliability,” www.chemicalprocessing.com, 2013.

3)U. E. I. Agency, “Cost and Performance Characteristics of New Generating Technologies, Annual Energy Outlook 2020,” EIA, 2020.

4)IBM Global Business Services, “The Evolution of Asset Management,” IBM Global Business Services, New York, 2007.

5)R. D. Palmer, “Maintenance Planning and Scheduling,” McGraw-Hill, New York, 2006.


مطالب مرتبط

بهبود قابلیت اطمینان تجهیزات
بهبود قابلیت اطمینان تجهیزات
استراتژی مدیریت دارایی های فیزیکی
استراتژی مدیریت دارایی های فیزیکی
مدیریت هزینه های نگهداری و تعمیرات
مدیریت هزینه های نگهداری و تعمیرات
پیاده سازی مدیریت دارایی های فیزیکی
پیاده سازی مدیریت دارایی های فیزیکی
شاخص اثربخشی کلی تجهیز OEE
شاخص اثربخشی کلی تجهیز OEE

230 comments

 • DonaldMef

  6 آذر 1400 at 8:00 ق.ظ

  cot sex games
  [url=”https://sex4games.com/?”]online sex games for iphone[/url]
  love and sex games

 • RonaldTok

  22 آذر 1400 at 8:06 ق.ظ

  sex games free no sign up
  [url=”https://sex4games.com/?”]turanga leela sex games[/url]
  funny games sex

 • Arbinex

  16 دی 1400 at 8:08 ب.ظ

  generic or viagra cialis cialis reviews cialis mastercard

 • Encably

  17 دی 1400 at 6:18 ب.ظ

  cialis 20 mg comprime pellicule boete de 8 amiloride furosemide furosemide ototoxicity

 • QuivaBill

  19 دی 1400 at 7:56 ب.ظ

  priligy review priligy 60 mg Cytotec Une Journee

 • Edgexia

  28 دی 1400 at 2:03 ق.ظ

  [url=https://apriligyn.com]priligy for sale[/url] Cheapest Female Viagra Australia breesy

 • cheap vpn a

  28 دی 1400 at 6:58 ق.ظ

  best vpn for streaming reddit
  [url=”https://addonsvpn.com”]free uk vpn[/url]
  vpn free

 • Edgexia

  29 دی 1400 at 5:11 ب.ظ

  Viagra Del Lavoro SeneurneMync [url=https://apriligyn.com]priligy fda approval[/url]

 • chat avenue gay o

  30 دی 1400 at 3:17 ق.ظ

  gay chat room ontario ca
  [url=”https://bjsgaychatroom.info”]gay chat webcam[/url]
  gay men chat

 • EscothE

  30 دی 1400 at 8:16 ق.ظ

  This is especially important for chronic bacterial prostatitis although in between flareups there may be no signs of infection. argummaenlam https://alevitrasp.com Horasson

 • avast vpn buy r

  1 بهمن 1400 at 2:52 ق.ظ

  free vpn best
  [url=”https://choosevpn.net”]turbo vpn download[/url]
  gaming vpn free

 • critical thinking examples in the workplace e

  2 بهمن 1400 at 11:08 ب.ظ

  what are the 5 critical thinking skills
  [url=”https://criticalthinkingbasics.com”]critical thinking skills examples[/url]
  critical thinking for students

 • meaning of critical thinking m

  3 بهمن 1400 at 9:01 ب.ظ

  critical thinking exercises for kids
  [url=”https://criticalthinkinginstitute.com”]teaching critical thinking[/url]
  critical thinking ability

 • mla essay heading w

  4 بهمن 1400 at 7:16 ب.ظ

  short essay format
  [url=”https://essayscratch.com”]essay rephraser[/url]
  northeastern supplemental essay

 • apply essay m

  5 بهمن 1400 at 5:41 ب.ظ

  argumentative essay layout
  [url=”https://essaysitesreviews.com”]5 paragraph essay[/url]
  informational essay

 • first time gay chat n

  6 بهمن 1400 at 4:01 ب.ظ

  gay video chat
  [url=”https://gay-buddies.com”]gay live chat rochester video[/url]
  gay ruleete chat

 • gay dating apps 2019 y

  7 بهمن 1400 at 11:05 ق.ظ

  how to delete surge gay dating profile
  [url=”https://gayfade.com/”]gay mature daddy dating site[/url]
  sado masocism dating gay site

 • lymnPooni

  8 بهمن 1400 at 10:12 ق.ظ

  Amoxicillin In Cerebrospinal Fluid Kbrzix Prednisone Derniere Longtemps Au Lit Pour Durer Plus Longtemps Csdehw

 • free gay chat rooms in ioq f

  10 بهمن 1400 at 8:40 ق.ظ

  boomerang gay chat
  [url=”https://gaytgpost.com/”]gay and bi male text chat[/url]
  123flash chat gay

 • explanatory essay example e

  11 بهمن 1400 at 5:58 ق.ظ

  cheapest essay writing service
  [url=”https://howtowriteessaytips.com/”]essay mexican[/url]
  change words in essay

 • keto diet and epilepsy h

  12 بهمن 1400 at 3:11 ق.ظ

  guide to keto diet
  [url=”https://ketogendiet.net/”]corn on keto diet[/url]
  sample keto diet plan

 • oatmeal on keto diet t

  13 بهمن 1400 at 12:59 ق.ظ

  2 week keto diet
  [url=”https://ketogendiets.com/”]egg keto diet[/url]
  oatmeal keto diet

 • keto diet bad for you u

  13 بهمن 1400 at 10:27 ب.ظ

  bodybuilding keto diet
  [url=”https://ketogenicdietinfo.com/”]keto diet explanation[/url]
  easy keto diet plan

 • keto diet sugar u

  14 بهمن 1400 at 7:41 ب.ظ

  diet drinks on keto
  [url=”https://ketogenicdiets.net/”]keto diet cons[/url]
  is keto diet good

 • online casino real money z

  15 بهمن 1400 at 4:54 ب.ظ

  online casino no deposit bonus
  [url=”https://onlinecasinohero.com/”]best casino online usa[/url]
  no deposit on line casinos

 • best vpn location for netflix a

  21 بهمن 1400 at 3:46 ق.ظ

  free vpn client
  [url=”https://thebestvpnpro.com/”]free unlimited vpn[/url]
  free vpn for pc

 • vpn browser d

  22 بهمن 1400 at 2:17 ق.ظ

  vpn for pc free
  [url=”https://tjvpn.net/”]reddit best vpn[/url]
  buy us vpn

 • how to write conclusion in essay s

  23 بهمن 1400 at 12:59 ق.ظ

  what is the hook in an essay
  [url=”https://topessayswriter.com/”]college personal essay examples[/url]
  essay scholarships

 • hola free vpn r

  24 بهمن 1400 at 12:05 ق.ظ

  free pc vpn
  [url=”https://topvpndeals.net/”]proton vpn[/url]
  best vpn router 2019

 • perseverance and critical thinking c

  24 بهمن 1400 at 11:36 ب.ظ

  critical thinking examples for students
  [url=”https://uncriticalthinking.com/”]critical vs analytical thinking[/url]
  critical thinking synonym

 • softether vpn client manager a

  25 بهمن 1400 at 9:48 ب.ظ

  vypr vpn
  [url=”https://vpn4torrents.com/”]top vpn service providers[/url]
  free gaming vpn

 • international vpn service z

  26 بهمن 1400 at 7:14 ب.ظ

  wirecutter best vpn
  [url=”https://vpnshroud.com/”]buy hma pro vpn[/url]
  free secure vpn

 • torrent vpn l

  27 بهمن 1400 at 5:21 ب.ظ

  vpn buy online
  [url=”https://vpnsrank.com/”]free vpn apps[/url]
  best lifetime vpn

 • free youtube vpn s

  28 بهمن 1400 at 5:39 ب.ظ

  where to buy a vpn
  [url=”https://windowsvpns.com/”]download vpn for pc[/url]
  top vpn services

 • essay about love n

  29 بهمن 1400 at 6:43 ب.ظ

  what colleges require sat essay
  [url=”https://yoursuperessay.com/”]research essay examples[/url]
  what is an expository essay

 • Nixtraisa

  24 فروردین 1401 at 4:19 ب.ظ

  Casino Room poikkeaa tyyliltään muista onlinekasinoista; se on suunnittelultaan ihastuttavan raikas tuulahdus heleän turkoosia, vihreää, liilaa ja tummanharmaata olematta kuitenkaan millään lailla värien sekamelska. Sivuston grafiikat ovat erittäin hyvin tehdyt, ja se sisältää lisäksi hienoja ääniefektejä ja muitakin kiintoisia yksityiskohtia. Casino Room mainostaa sivullaan päivän suurimpien voittajien nimet, mikä on hauska pieni yksityiskohta ja saa pelaajan innostumaan koettamaan onneaan. Avatessa Casino Room kasinon sivut mobiililaitteella on helppo havaita, että kasinon optimointiin mobiilissa on panostettu. Verkkosivujen valkoinen pohja tummansinisillä tehosteilla toimii hyvin eikä mikään sivuilla hyppää liikaa esille. Pelit löytää sekä selaamalla etusivua alaspäin että vasemmalla ylänurkassa löytyvästä palkista. Samaisen palkin alta pelaaja pääsee myös kirjautumaan pelitilille ja lukemaan lisää tietoa voimassa olevista kampanjoista. http://dominicksixm431986.uzblog.net/paiza-casino-16702706 Pikakasinot, joilla ei ole kierrätysvaatimuksia, ovat syystäkin suosittuja. Ei rekisteröintiä, ei kierrätystä ja nopeat kotiutukset. Siinä yhdistyvät kaikki mitä tarvitaan helppoon pelaamiseen. Vaihtoehtoja ovat mm. Boom casino, Kanuuna ja Thrills. Valitse suosittu ja kattava listamme tai katso vain verovapaat pikakasinot.co sivustolta. Kuukauden ensimmäinen kotiutus on kaikille pelaajille aina ilmainen, seuraavista nostoista veloitetaan prosentuaalinen komissio, joka vaihtelee kotiutusmetodista riippuen. Ja aivan kuten talletusmetodienkin kohdalla, myös kotiutusmetodeja koskevat tietyt minimi- ja maksimisummat, joiden puitteissa kaikki kotiutukset tulee tehdä. Veloitettavat prosentit sekä minimi- ja maksimikotiutukset voi tarkistaa suoraan Kalevalakasinon Rahaliikenne-osiosta.

 • Poupemn

  28 فروردین 1401 at 3:21 ب.ظ

  This is a property carousel with property details. Use the previous and next buttons to navigate. “I made my way through the heavy under growth that had covered the front lawn. About two hundred feet in front of the mansion, I looked back. In spite of the decay that started to engulf the house, the mansion stood in its breathtaking splendor. I knew then, I was lost in what seemed a hopeless fight to save and restore this grand old mansion. So be it.” +33 6 65 73 49 10 It’s no surprise to many locals — the Kreischer Mansion is, after all, one of the most haunted spots in New York City — that the home was the site of a grisly mob murder. 4 Beds After completing the CAPTCHA below, you will immediately regain access to the site. Old Houses for Sale in New York Brilliant Two-Family Home in Staten Island! Situated only minutes to the Verrazano Bridge, this all-brick property stuns with old-fashioned curb appeal. Ideal for… https://schoolingcouncil.com/forum/profile/elsie0777757910/ An established award-winning neighborhood, and the only new estate home community in Middletown offering rolling home sites, scenic views, and personalization options! Create a subscriber account and be notified of estate sales. For many homebuyers, getting into the luxury market means lots of upgrades in all the bells and whistles that go into a home. For others, it’s acreage or that home gym. Whatever your idea of luxury, please contact us to see the local market in expensive housing. If you’re worried you’re not quite there yet, consider this. In Silicon Valley, a second bathroom is regarded as a huge luxury–so it is in the eye of the beholder. Our cleanliness protocols include guidance developed in response to the pandemic, including recommendations related to deep cleaning, disinfecting, hygiene, and social distancing. Face covering requirements may vary by location as hotels comply with state and local regulations.

 • alkace

  1 اردیبهشت 1401 at 10:33 ق.ظ

  Interest in the therapeutic potential of psychedelics, having lain relatively dormant in the face of stigma and heavy regulations for decades, has reignited in the last ten years. Landmark studies showing these compounds’ effectiveness in treating some mood disorders have kickstarted a wave of clinical research, with well over 100 separate trials now investigating psychedelics’ health applications. Let’s take a closer look at five important psychedelic compounds.  Some examples of hallucinogens include: Unpleasant adverse effects as a result of the use of hallucinogens are not uncommon. These may be due to the large number of psychoactive ingredients in any single source of hallucinogen.3 The “magic” ingredient in hallucinogenic mushrooms is psilocybin, a compound that breaks down into psilocin in the body. Psilocin bonds to serotonin receptors all over the brain, and can cause hallucinations as well as synesthesia, or the mixture of two senses. Under the influence, for example, a person might feel that they can smell colors. https://futuretechoutlet.com/community/profile/roxannagvv1773/ Les fleurs, aussi appelГ©es: Weed, Pot, Flowers, Cannabis et Г  Oka, la qualitГ©, nous l’avons! Nous avons des strains pour tous les goГ»ts. The Green Room d’Oka offre un grand choix de Indica, Sativa et d’hybrides en provenance de producteurs qualifiГ©s. Hello and welcome to i420.Club Canada’s leading online recreational and medical Marijuana website, offering Cannabis mail-order, drop shipping, wholesale bulk, a variety of products, services, and all backed by a growing community of suppliers and partners! Tous les produits de hachage disponibles en ligne ne se ressemblent pas. Il existe de nombreux haschischs diffГ©rents disponibles dans diffГ©rents dispensaires de cannabis en ligne. La diffГ©rence est basГ©e sur la procГ©dure de fabrication du produit de hachage. Chaque produit de hachage a une mГ©thode de traitement diffГ©rente.

 • DanielEluro

  3 اردیبهشت 1401 at 4:13 ق.ظ

  [url=https://perevoz-ngz.ru]перевозка контейнеров 20 футов[/url]

 • LarryNuady

  6 اردیبهشت 1401 at 6:44 ق.ظ

  [url=https://eroticheskiy-massazh-v-ufe.ru]эромассаж уфа[/url]

 • Donaldcrash

  8 اردیبهشت 1401 at 2:07 ق.ظ

  [url=https://kodirovanie-ot-alkogolizma-v-ufe.ru]кодирование от алкоголизма[/url]

 • Montepuddy

  12 اردیبهشت 1401 at 6:25 ق.ظ

  [url=http://cheapdrugs.store/#]online canadian pharmacy[/url]

 • MichaelDob

  15 اردیبهشت 1401 at 8:10 ق.ظ

  [url=https://remont-kvartir199220.ru]ремстарт ремонт квартир[/url]

 • DamianDwess

  16 اردیبهشت 1401 at 7:04 ق.ظ

  [url=https://avtolombard32.ru/]автоломбард москва под залог птс[/url]
  [url=https://dengibeztormozov.ru/]деньги под залог автомобиля без птс[/url]
  [url=https://autosecurity-insurance.ru/]онлайн страхование осаго[/url]

  2369366467236

 • DamianDwess

  16 اردیبهشت 1401 at 2:50 ب.ظ

  [url=https://rubldam.ru/]автоломбард под залог птс авто[/url]
  [url=https://iwpro.ru/]фз об информационных технологиях[/url]
  [url=https://xn--80aacdhf0ciqbzr8n.xn--p1ai/]автоломбард купить авто[/url]

  2369366467236

 • DamianDwess

  16 اردیبهشت 1401 at 8:38 ب.ظ

  [url=https://finans-ufa.ru/]банки кредиты банк[/url]
  [url=https://avtolombard-n1.ru/]срочные займы под залог автомобиля[/url]
  [url=https://lombard-voronezh.ru/]автоломбард под[/url]

  2369366467236

 • DamianDwess

  17 اردیبهشت 1401 at 7:22 ق.ظ

  [url=https://avtolombard-krasnodar.ru/]залог машины[/url]
  [url=https://avtolombard-n1.ru/]аренда с правом выкупа автомобиля[/url]
  [url=https://4141304.xn--p1ai/]микрозайм на карту[/url]

  2369366467236

 • DamianDwess

  17 اردیبهشت 1401 at 1:05 ب.ظ

  [url=https://avtolombard-msk.ru/]автоломбард займ[/url]
  [url=https://autopilot59.ru/]автосервис масло[/url]
  [url=https://buhgalter-vrn.ru/]бухгалтерские услуги организациям[/url]

  2369366467236

 • Robertfep

  18 اردیبهشت 1401 at 2:03 ق.ظ

  [url=https://avtolombard-nevsky.ru/]автоломбард отзывы[/url]
  [url=https://avtolombard72.ru/]автоломбард под залог авто[/url]
  [url=https://bvabank.ru/]обмен валюты в спб[/url]

  2369366467236

 • Robertfep

  18 اردیبهشت 1401 at 6:19 ق.ظ

  [url=https://automoney-sar.ru/]деньги под залог автомобиля[/url]
  [url=https://autosecurity-insurance.ru/]автокредит в автосалоне[/url]
  [url=http://otvet-credit.ru/]сайт кредит[/url]

  2369366467236

 • Robertfep

  18 اردیبهشت 1401 at 9:43 ق.ظ

  [url=https://wiki-work.ru/]идеи для бизнеса с нуля[/url]
  [url=https://famefinance.ru/]кредит под проценты[/url]
  [url=https://anfildomsk.ru/]автоломбард круглосуточно[/url]

  2369366467236

 • Robertfep

  18 اردیبهشت 1401 at 1:12 ب.ظ

  [url=https://dengibeztormozov.ru/]деньги под залог птс отзывы[/url]
  [url=https://andropova22.ru/]мкк займ экспресс[/url]
  [url=https://motorlombard.ru/]оформить займ с плохой историей[/url]

  2369366467236

 • Robertfep

  18 اردیبهشت 1401 at 11:58 ب.ظ

  [url=https://rubldam.ru/]займ без истории[/url]
  [url=https://bvabank.ru/]перевод денежный банк на счет[/url]
  [url=https://autopilot59.ru/]хороший автосервис[/url]

  2369366467236

 • Robertfep

  19 اردیبهشت 1401 at 3:24 ق.ظ

  [url=https://xn--80aaajbdbddwj2alwjieei2afr3v.xn--p1ai/]красный джин займы под залог недвижимости[/url]
  [url=https://andropova22.ru/]автоломбард победа[/url]
  [url=https://avtolombard-krasnodar.ru/]выкуп авто после дтп[/url]

  2369366467236

 • Matthewvot

  20 اردیبهشت 1401 at 12:00 ق.ظ

  [url=https://tank-container1.ru]контейнер морской сухогрузный[/url]

 • Matthewvot

  20 اردیبهشت 1401 at 6:34 ق.ظ

  [url=https://tank-container1.ru]танк контейнер вместимостью 26 м3[/url]

 • RogerPharo

  21 اردیبهشت 1401 at 12:24 ق.ظ

  mexican pharmacy without prescription canadian pharmacy online pet meds without vet prescription

 • Stanleyflarl

  23 اردیبهشت 1401 at 12:44 ق.ظ

  [url=https://avtoplusnt.ru/]быстроденьги займ под залог птс[/url]
  [url=https://xn--80abfg6agmbvel.xn--p1ai/]залоги в английском[/url]
  [url=https://avtolombard-n1.ru/]автоломбард 24 часа москва[/url]

  23693664672361212

 • RogerPharo

  24 اردیبهشت 1401 at 3:35 ق.ظ

  ivermectin for foxes ivermectin for snakes valley vet ivermectin

 • DustinPinge

  24 اردیبهشت 1401 at 3:40 ب.ظ

  [url=https://probusinessplan.ru/]оплата работы на дому[/url]
  [url=https://iwpro.ru/]аудит ит официальный сайт[/url]
  [url=https://anfildomsk.ru/]деньги под птс автоломбард[/url]

  tyriwo3994lskr

 • DustinPinge

  24 اردیبهشت 1401 at 10:55 ب.ظ

  [url=https://motorlombard.ru/]кредит под залог авто как это работает[/url]
  [url=https://xn--32-6kcip2cfsod5b.xn--p1ai/]автоцентры москва отзывы[/url]
  [url=https://pervomayskiy-credits.ru/]где взять микрозайм[/url]

  tyriwo3994lskr

 • MaggeePlpn

  25 اردیبهشت 1401 at 5:15 ق.ظ

  uf dissertation first submission
  [url=”https://dissertationwriting-service.com”]need help with my dissertation[/url]
  dissertation writing services cost

 • RogerPharo

  25 اردیبهشت 1401 at 9:40 ق.ظ

  ed dysfunction treatment gnc ed pills ed treatment drugs

 • DustinPinge

  25 اردیبهشت 1401 at 12:09 ق.ظ

  [url=https://krasnodar-avtolombards.ru/]деньги под залог авто в самаре[/url]
  [url=https://kalazer.ru/]коэффициент дебиторской задолженности[/url]
  [url=https://plazatomsk.ru/]займы на карту без отказа с просрочками[/url]

  tyriwo3994lskr

 • RogerPharo

  25 اردیبهشت 1401 at 10:20 ب.ظ

  ivermectin 8 mg stromectol oral mexico city ivermectin

 • KeithTam

  26 اردیبهشت 1401 at 3:28 ق.ظ

  [url=https://ccexpress.ru/]займ займыч рф[/url]
  [url=https://iwpro.ru/]айти вход[/url]
  [url=https://78autousa.ru/]кредит под залог авто мастер займ[/url]

  23693664672361212r222

 • ReginePlpn

  26 اردیبهشت 1401 at 4:11 ق.ظ

  dissertation help ireland gumtree
  [url=”https://helpon-doctoral-dissertations.net”]uk dissertation writing help quotes[/url]
  master’s degree dissertation

 • KeithTam

  26 اردیبهشت 1401 at 2:30 ب.ظ

  [url=https://famefinance.ru/]кредит онлайн на карту[/url]
  [url=https://krasnodar-avtolombards.ru/]взять займ на карту срочно[/url]
  [url=https://xn--80aaajbdbddwj2alwjieei2afr3v.xn--p1ai/]мгновенные займы[/url]

  23693664672361212r222

 • Normanram

  26 اردیبهشت 1401 at 3:44 ب.ظ

  trusted india online pharmacies prescriptions from india cheap generic drugs from india

 • Irvingbet

  27 اردیبهشت 1401 at 12:06 ق.ظ

  1080p11 minBlessexxx Gay – 2.4M Views – 1080p5 minFree Gay Porn – 2M Views – LatinLeche – Scruffy Stud Joins a Gay-For-Pay Porno 13 min abandonada fabrica gay desportiva aventura LatinLeche – Scruffy Stud Joins a Gay-For-Pay Porno 13 min Tamil gay sex (Straight guy sesuced by gay) 8 min Gay Porn ForumsDownload Free full-length 720p 1080p 4K gay porn videos from the most famous gay porn studios in the world. Be active in a gay porn community, discuss gay adult movies with other male members and s… XXX indian porn role-play sex video 10 min 1080p2 minSonegros – 11.1k Views – Digite seu endereГ§o de e-mail para assinar este blog e receber notificações de novas publicações por e-mail. Milf Sucks Off Step-Son In Shower 7 min 360p2 minDammhotgay – 129.3k Views – Mamada gay a hetero en navidad 28 sec https://white-gay-porno-hd2.evenweb.com/section-1/white-gay-porno-hd2-s-blog/porno-gay-hd-videos The mission of gay cams is simple: to bring the sexiest guys the world has to offer right in front of you you no matter where you’re located. Gay cam models are constantly waiting to entertain you around the clock at your leisure. Watching porn is amazing, but that is someone else’s vision brought to life. With gay cams, you can take a seat in the director’s chair and create the fantasy you desire with your gay cams model. Gay Scat Porn SitesWatch Free HD gay scat porn videos on the most popular gay porn tubes in the world. Find gay sex movies of guys farting, pooping, pissing and eating shit. See disgusting gay men serve as a human to… Want to embark on the ride of your life with the best gay porn videos on the Internet? Do you like to watch gay sex between hot men with no inhibitions? Or maybe you prefer gay fuck movies with shy guys and masculine alphas? Our curator makes sure you get the best adult gay fucking movies.

 • Normanram

  27 اردیبهشت 1401 at 9:33 ب.ظ

  medicine erectile dysfunction erection pills non prescription ed pills

 • Normanram

  28 اردیبهشت 1401 at 12:13 ق.ظ

  buy stromectol online stromectol price usa stromectol 3 mg tablets price

 • JohnnyJancy

  29 اردیبهشت 1401 at 1:17 ب.ظ

  tadalafil cialis coupon buy tadalafil online

 • KirstiPlpn

  29 اردیبهشت 1401 at 4:47 ب.ظ

  writing dissertation
  [url=”https://help-with-dissertations.com”]dissertation format[/url]
  master dissertation writing services

 • JohnnyJancy

  30 اردیبهشت 1401 at 5:01 ق.ظ

  stromectol for humans for sale stromectol pills for humans stromectol without a doctor prescription

 • CharlaPlpn

  30 اردیبهشت 1401 at 9:53 ب.ظ

  writing a dissertation
  [url=”https://mydissertationwritinghelp.com”]apa citation dissertation[/url]
  online dissertation help vg wort

 • JohnnyJancy

  31 اردیبهشت 1401 at 11:18 ق.ظ

  buy clomid clomid for sale buy clomid

 • Robertjeoda

  31 اردیبهشت 1401 at 1:11 ب.ظ

  [url=https://xn--1-btbhgvlnbbfl7azb8e.xn--p1ai/]промокод 1xbet[/url]

 • Robertjeoda

  1 خرداد 1401 at 2:34 ق.ظ

  [url=https://xn--1-btbhgvlnbbfl7azb8e.xn--p1ai/]промокод 1хбет[/url]

 • JohnnyJancy

  1 خرداد 1401 at 2:41 ق.ظ

  cialis pharmacy cialis from india best price for daily cialis

 • JohnnyJancy

  1 خرداد 1401 at 4:58 ب.ظ

  clomid tablets buy clomid clomid for sale canada

 • JohnnyJancy

  2 خرداد 1401 at 5:57 ق.ظ

  stromectol without a doctor prescription stromectol 12 mg tablets ivermectin without a doctor prescription

 • Austinbrorb

  3 خرداد 1401 at 11:00 ب.ظ

  Many online casinos offer poker games that you can play with friends where you can choose between cash games and tournaments. All players need to register for an account at the chosen casino before you can start to play. The games can usually be played on desktops as well as mobiles, but this does depend on the casino in question. GG Poker’s loyalty rewards are a bit complicated (see below for more details). However, the basic idea is that players who lose get bigger rewards than players who win. This is similar to the infamous Stars Rewards (more on that in our PokerStars review), except that the rewards for winning players are still very good, and the rewards for losing players are outstanding! As a result, GG Poker has a system that encourages weaker players to keep coming back, while also providing solid rewards to the winners. It’s an online poker pro’s dream! https://myempoweringlife.com/community/profile/jeromeconner073/ Australian gamblers take note: there is a modern online casino known as Uptown Pokies designed just for you. There’s a nice choice of payment methods that Uptown Pokies provides to its players, which was quite impressive for me. As well as the regular Visa and MasterCard options, there’s the option of using Neosurf prepaid cards. There’s also the American Express card option, as well as Bitcoin cryptocurrency. Other than these, you can make a deposit via a Bank Wire Transfer. Much like other brands managed by Deckmedia N.V., Uptown Pokies Casino also features support for a number of popular payment methods. Players who prefer a relatively fast means of deposits can opt to fund their accounts using their Visa, MasterCard, or American Express debit credit cards. In case they’re not too keen on using these, the online casino will also accept transactions made using Bank Transfer, Neosurf, and or Bitcoin. Regardless of the payment method used, players can expect their transactions to be private and secured thanks to the online casino’s use of SSL encryption and stringent customer verification requirements.

 • MichaelTop

  5 خرداد 1401 at 6:36 ق.ظ

  when will viagra be generic sildenafil 20 mg where to buy viagra

 • DavidFar

  6 خرداد 1401 at 9:22 ق.ظ

  Купить медоборудование в Украине стало еще проще. На сайте медицинское оборудование
  собраны предложения от всех крупнейших производителей и поставщиков товаров медицинского назначения. Здесь вы найдете медтехнику, мебель, медицинский инструмент, расходные материалы, и многое другое.

  [url=https://medicareproducts.net/]медицинское оборудование[/url]

 • dqparh

  6 خرداد 1401 at 8:08 ب.ظ

  side effects of azithromycin azithromycin 250 mg treatment azitromicina [url=https://azithromycinfest.com/]azithromycin dosing[/url] azithromycin 250 mg treatment

 • HomerNig

  7 خرداد 1401 at 4:28 ق.ظ

  best seller cialis tadalafil is cialis over the counter

 • HomerNig

  9 خرداد 1401 at 12:26 ق.ظ

  cialis uk online price of cialis 20 mg buy cialis shipment to russia

 • OliverWrofe

  10 خرداد 1401 at 5:28 ب.ظ

  [url=https://legalreg945.ru]временная регистрация[/url]

  Наша общество предлагает комплексные услуги по юридическому сопровождению в процессе оформления временной регистрации в Москве. В штате только профильные юристы, которые гарантируют успешное получение ВР в любом регионе для нужный вам срок.

  временная регистрация

 • outsig

  15 خرداد 1401 at 1:13 ق.ظ

  lasix 40 price
  lasix for hypertension
  lasix
  [url=https://furosemidevs.com/]furosemide 20 mg[/url]
  lasix

 • SlonEmess

  15 خرداد 1401 at 8:11 ق.ظ

  7eliw

  cu7fm

  [url=http://novrazbb.com/#]p0zw[/url]

 • Plpn

  17 خرداد 1401 at 4:37 ق.ظ

  free online slots games
  [url=”https://2-free-slots.com”]free kronos slots for fun[/url]
  black pawkeet slots guide

 • Plpn

  19 خرداد 1401 at 1:37 ق.ظ

  free slots vegas
  [url=”https://411slotmachine.com”]emils grayslake slots[/url]
  888 free online slots

 • KatinePlpn

  22 خرداد 1401 at 6:21 ق.ظ

  penny slots free online
  [url=”https://2-free-slots.com”]video slots casino[/url]
  free slots vegas world games

 • AurliePlpn

  23 خرداد 1401 at 2:44 ق.ظ

  free quarter diamond slots
  [url=”https://411slotmachine.com”]free quick hit slots[/url]
  konami slots

 • AddiePlpn

  23 خرداد 1401 at 11:00 ب.ظ

  game internet slot
  [url=”https://beat-slot-machines.com”]winning slots on facebook home[/url]
  all free casino slots

 • PerrinePlpn

  24 خرداد 1401 at 7:16 ب.ظ

  free video poker slots
  [url=”https://candylandslotmachine.com”]my jackpot casino free slots[/url]
  doubledown casino free slots

 • cialis reddit

  24 خرداد 1401 at 11:19 ب.ظ

  viagra use [url=https://australiacialis.quest/#]viagra cialis [/url] how to get viagra from your doctor how long does viagra last in your system

 • levitra canada rx

  25 خرداد 1401 at 12:19 ق.ظ

  diltiazem withdrawal symptoms cardizem coupon can diltiazem cause low blood pressure what happens if you take too much diltiazem

 • CyndiaPlpn

  26 خرداد 1401 at 2:28 ق.ظ

  simslots free online slot
  [url=”https://download-slot-machines.com”]aol slots lounge games[/url]
  i won $4 at penny slots

 • PaolinaPlpn

  26 خرداد 1401 at 9:42 ب.ظ

  play slots for free
  [url=”https://freeonlneslotmachine.com”]card game slots[/url]
  simslots

 • TwylaPlpn

  27 خرداد 1401 at 6:18 ب.ظ

  caesars slots free casino
  [url=”https://giocoslotmachinegratis.com”]video slots casino[/url]
  vdeos of live slots

 • low cost kamagra

  28 خرداد 1401 at 12:23 ق.ظ

  ventolin inhaler coupon [url=https://ventolin.directory/#]ventolin inhaler [/url] albuterol sulfate 2.5 mg/3ml how many puffs are in 1 ventolin

 • discount viagra

  28 خرداد 1401 at 4:46 ق.ظ

  diltiazem administration iv cartia xt prices is diltiazem a calcium channel blocker how long after you eat can you take diltiazem

 • ShalnaPlpn

  28 خرداد 1401 at 3:25 ب.ظ

  old vegas slots games
  [url=”https://pennyslotmachines.org”]free bonus slots for fun[/url]
  in the money slots

 • AdrianaPlpn

  29 خرداد 1401 at 1:09 ب.ظ

  free slots video poker
  [url=”https://slotmachinegambler.com”]old vegas slots[/url]
  horseshoe baltimore slots

 • NeddaPlpn

  30 خرداد 1401 at 10:02 ق.ظ

  slots gratis
  [url=”https://slotmachinegameinfo.com”]add slots game girls[/url]
  my konami free slots

 • lnyehzltzqbt

  30 خرداد 1401 at 7:26 ب.ظ

  Тор: Любовь и гром http://clck.ru/rbT4C Тор Любовь и гром фильм онлайн

 • similar to viagra

  31 خرداد 1401 at 1:17 ق.ظ

  azithromycin coronavirus [url=https://zithromax.guru/#]where to buy zithromax [/url] zithromax for ear infection in babies what is azithromycin 250 mg

 • IngunnaPlpn

  31 خرداد 1401 at 6:25 ق.ظ

  play scatter slots on facebook
  [url=”https://slotmachineonlinegratis.org”]slotomania argent reel[/url]
  vegas world slots online

 • Hom

  1 تیر 1401 at 6:20 ب.ظ

  As well as your no deposit spins you will also get 200 Free Spins and a 150% Bonus when you deposit! Find out more about the Oshi way of life and why should you definitely check out this exciting casino brand in our online casino review. Now that you have stronger foundations, it is still present on some online gambling websites in New Zealand. International casinos with free money no deposit, an off-track betting and dining venue. One would only need a PC or mobile phone, and a high stakes poker room. For most other live tournaments, players would play against the house or against each other, as most other games are not automated and can make use of a live dealer. In pokies, however, the random nature of the machines means that there can be no direct human involvement in the outcomes, and the tournaments themselves are not competitive in the more traditional sense. http://humanismus-und-schule-nrw.de/community/profile/ruthfields6570 Many investors have made a great deal of money in crypto. Since March 2020, Bitcoin’s price has surged to be a near-10 bagger, trading near its all-time high. The post Bitcoin: A Safe Investment or a Complete Gamble? appeared first on The Motley Fool Canada. India, Asia’s third-largest economy, is rumoured to be preparing a bill to criminalize the possession, mining, and trading of cryptocurrencies within the country. Governments want a slice and want to regulate cryptocurrencies but can’t do so because of their decentralized nature. Accordingly, some investors expect increased regulation in Western nations could pour cold water on this trade. Additionally, crypto mining has already begun to put strain on local power grids globally. By some estimates, more power is used to mine Bitcoin than many large countries use today.

 • EadiePlpn

  1 تیر 1401 at 10:30 ب.ظ

  infer tonoslots
  [url=”https://slotmachinescasinos.com”]wobka slots promo codes[/url]
  spooky slots

 • RaneePlpn

  2 تیر 1401 at 6:34 ب.ظ

  lobstr fest 11 slots
  [url=”https://slotmachinesforum.net”]live slots[/url]
  birds of prey free slots

 • DennaPlpn

  3 تیر 1401 at 2:40 ب.ظ

  cats slots
  [url=”https://slotmachinesworld.com”]slot machines free online[/url]
  penny slots 4u

 • Thomasneisk

  4 تیر 1401 at 4:10 ق.ظ

  штабелер электрический
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • KareePlpn

  4 تیر 1401 at 10:06 ق.ظ

  slot lounge
  [url=”https://www-slotmachines.com”]play konami slots free[/url]
  real money casino slots machines

 • kamagra tablet

  4 تیر 1401 at 6:04 ب.ظ

  latisse retailers [url=http://bimatoprost.xyz/#]is latisse safe [/url] braucht man rezept fuer latisse how long does latisse last

 • MilesgaM

  5 تیر 1401 at 8:48 ب.ظ

  штабелер электрический
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • Chesterciz

  6 تیر 1401 at 6:48 ق.ظ

  штабелеры с электроподъемом
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • kamagra francais

  7 تیر 1401 at 10:08 ق.ظ

  define lasix [url=https://lasix.site/#]lasix 40mg [/url] side effects of furosemide for dogs where can i buy lasix online

 • RobinBot

  8 تیر 1401 at 3:15 ب.ظ

  самоходные штабелеры
  [url=https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru]https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru[/url]

 • viagra soft pills

  10 تیر 1401 at 6:14 ق.ظ

  natural lasix lasix 10 lasix how does it work “how do i know if my lasix needs to be upgraded?”

 • Williamepist

  10 تیر 1401 at 11:53 ق.ظ

  самоходный штабелер
  [url=https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru]https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru[/url]

نظرات

Your email address will not be published.