تدوین سند نظام نامه مدیریت دارایی های فیزیکی شرکت‌های توزیع برق

تدوین سند نظام نامه مدیریت دارایی های فیزیکی شرکت‌های توزیع برق

Title:

Description:


یکی از اهداف اصلی شرکت مادر تخصصی توانیر، به ویژه معاونت هماهنگی توزیع این سازمان در سال جاری ایجاد تحول در ساختار نگهداری و تعمیرات و زمینه سازی توسعه مدیریت دارایی­ های فیزیکی در شرکت­ های توزیع برق بوده است. پیرو همین برنامه، اولین ویرایش سند نظام نامه مدیریت دارایی های فیزیکی شرکت های توزیع نیروی برق در دفتر نظارت بر توزیع شرکت توانیر تهیه و توسط معاون محترم هماهنگی توزیع شرکت توانیر، جناب مهندس رخشانی مهر، ابلاغ گردید.

در تابستان جاری، با هدف ایجاد زبان و مسیر مشترک تعالی در مدیریت دارایی ­های فیزیکی و همچنین توسعه مجموعه اسناد راهنما، کارگروه تدوین و نهایی سازی نظام نامه و اسناد راهنمای مدیریت دارایی­ های فیزیکی شرکت­ های توزیع نیروی برق کشور در دفتر نظارت بر توزیع شرکت تشکیل شد. در این کارگروه نمایندگان دفتر نظارت بر توزیع شرکت توانیر، شرکت مشاوره پمکو، شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد و منتخبی از شرکت های توزیع نیروی برق کشور مشارکت داشته ­اند. تدوین و ابلاغ سند نظام نامه مدیریت دارایی ­های فیزیکی اولین دستاورد این کارگروه است.

در این سند و در پنج فصل اصلی، به معرفی مدیریت چرخه عمر دارایی­ های فیزیکی، مدل تعالی در این حوزه، گام­ های پیاده سازی و هچنین ساختار سازمانی پشتیبان پرداخته شده است. به صورت اجمالی مطالبی در خصوص مدیریت دارایی­ های فیزیکی هوشمند در بخش پیوست سند ارائه شده است. از دیگر موضوعات اشاره شده در بخش پیوست­ می‌­توان به معرفی تعدادی از شاخص­‌های عملکردی در مدیریت دارایی­ های فیزیکی و معرفی سمت های اصلی، آموزش‌­ها و توانمندی­‌های لازم برای اجرای صحیح برنامه­‌های مدیریت دارایی­ های فیزیکی اشاره کرد. جدول معرفی استانداردهای مدیریت دارایی ­های فیزیکی از دیگر مطالب بخش پیوست سند است.

همانطور که عنوان شد سند نظام نامه مدیریت دارایی ­های فیزیکی شرکت­ های توزیع نیروی برق برای اجرا در این بخش از صنعت انرژی کشور به صورت رسمی ابلاغ گشته است. در ادامه این مسیر سند راهنمای انتخاب و پیاده سازی نرم افزارهای پشتیبان مدیریت دارایی ­های فیزیکی (CMMS/EAM) نیز با همکاری شرکت مدیریت دارایی ­های فیزیکی اطمینان پردیس مهر در دفتر نظارت بر توزیع شرکت توانیر در حال نهایی سازی است. امید است با پیگیری و اجرای برنامه­‌های بهبود در مسیر تعالی مدیریت دارایی­ های فیزیکی راه رسیدن به اهداف بخش توزیع نیروی برق کشور در خدمت رسانی هر چه بیشتر و بهره­ ورتر به شهروندان کشور هموارتر شود.