ویروس کرونا چیست و چرا تا این‌ اندازه موفق بوده است؟

ژانویه 7, 1399433
surgical-mask-minimalist-blue-background.jpg


ویروس کرونا چیست و چرا تا این‌ اندازه موفق بوده است؟فقط سه ماه است که کووید19 را شناخته‌ایم، اما دانشمندان تقریباً فهمیده‌اند که این ویروس از کجا آمده و چرا این‌قدر طوفانی عمل می‌کند.

نوشتار حاضر با بیانی ساده توضیح می‌دهد که ویروس کرونا چیست از کجا آمده، چه ساختاری دارد، با بدن ما چه می‌کند و  چقدر قرار است ادامه یابد. باتوجه‌به اهمیت محتوا و روانی زبان آن، ما نیز در راستای مسئولیت اجتماعی خودمان تصمیم گرفتیم ترجمۀ فارسی آن را در اختیار مخاطبانمان قرار دهیم و گامی در جهت آگاهی‌بخشی به جامعه برداریم. آگاهی از بروز فاجعه پیشگیری می‌کند.


این مقاله در اول فروردین 99 در وبسایت www.theatlantic.com منتشر شده است (برای مطالعه اصل مقاله اینجا را کلیک کنید) و نویسندۀ آن هم اِد یانگ (Ed Yong) خبرنگار این وبسایت در حوزۀ علم است.


از معدود خوش‌شانسی‌هایی که طی این بحران داشته‌ایم ازبین‌رفتن راحت ویروس‌های کرونا بوده است. هر ذرۀ ویروس از یک مجموعۀ ژنی جمع‌وجور تشکیل شده است که با یک جدار چربی حاوی مولکول‌های لیپید پوشانده شده است. اما چون صابون می‌تواند غلاف این مولکول‌های لیپید‌ی را به‌راحتی پاره کند، ۲۰‌ثانیه شست‌وشوی دست‌ها با آب روان می‌تواند یک ذره را بشورد و ببرد. البته که غلاف لیپیدی هم در برابر برخی عناصر آسیب‌پذیر است. یک تحقیق تازه در این خصوص نشان می‌دهد که ویروس SARS- CoV-2  نمی‌تواند بیش از یک روز روی مقوا یا بیش از دو تا سه روز روی استیل یا پلاستیک دوام بیاورد. این ویروس‌ها در جهان نمی‌مانند. آن‌ها برای بقا به بدن نیاز دارند.هنوز هم چیز چندانی بیش از این نمی‌دانیم. سوزان وایز (Susan Weiss)‌ از دانشگاه پنسیلوانیا حدود ۴۰سال است که مشغول تحقیق روی این ویروس‌های کروناست. او می‌گوید که اوایل فقط اندک‌دانشمندانی بودند که در این حوزه با هم کار می‌کردند؛ ولی همین تعداد، اندک‌زمانی بعد از همه‌گیری ناشی از ویروس سارس در سال ۲۰۰۲ چندبرابر شد. تا آن زمان مردم به حوزۀ ما به‌چشم یک رشتۀ عقب‌مانده نگاه می‌کردند که اهمیت چندانی برای سلامت بشر ندارد؛ اما با ظهور SARS- CoV-2 ،علت اصلی بیماری کووید19، دیگر هیچ‌کس مرتکب چنان اشتباهی نمی‌شود.

برای اینکه واضح‌تر حرف بزنیم و بگوییم ویروس کرونا چیست ، اول باید بگوییم که ویروس کرونا همان آنفولانزا نیست. این ویروس باعث بیماری‌ای با علائم متفاوت می‌شود که خیلی راحت‌تر از آنفولانزا پخش می‌شود، می‌کشد و در واقع به خانوادۀ‌ دیگری از ویروس‌ها تعلق دارد. این خانوادۀ متفاوت که همان کروناها هستند، ۶ عضو دیگر هم دارند که انسان‌ها را آلوده می‌کنند. ۴ تای آن‌ها با نام‌های OC43، HKU1، NL63 و 229E بیش از یک قرن است که موی دماغ انسان‌ها هستند‌ و عامل یک‌سوم سرماخوردگی‌ها هستند. دو تای دیگر که SARS و MERS هستند، موجد بیماری‌های بسیار خطرناک‌تری می‌شوند. چرا این عضو هفتم از خانواده کروناها منجر به همه‌گیری شد؟ به‌ناگهان آنچه ما داریم دربارۀ ویروس‌های کرونا جمع می‌کنیم به دغدغۀ کل جهان بدل شده است.

ساختار خود ویروس کلید‌هایی دربارۀ موفقیت‌اش به‌دست می‌دهد. این ویروس شبیه یک توپ خاردار است. این خارها پروتئین‌های ACE2 را که روی سطح سلو‌ل‌های بدن ما هستند شناسایی می‌کنند و به آن‌ها می‌چسبد. این اولین گام در مسیر ایجاد عفونت است. مشابه همین معماری را در خارهای SARS-CoV-2 نیز شاهدیم که به آن اجازه می‌دهد خیلی قوی‌تر از ‌‌ سارس کلاسیک به پروتئین‌های ACE2 بچسبد. به گفتۀ آنجلا راسموسن (Angela Rasmussen) از دانشگاه کلمبیا، «احتمالاً به همین دلیل است که انتقال از فردی به فرد دیگر برای این ویروس اهمیتی حیاتی دارد». به‌بیان‌کلی، هرچه پیوند محکم‌تر باشد، به تعداد ویروس کمتری برای عفونت نیاز خواهد بود.خصوصیت مهم دیگری نیز هست. خارهای ویروس‌های کرونا شامل دو قسمت به‌هم‌مرتبطند و خار زمانی عمل می‌کند که آن دو نیمه از هم جدا باشند. فقط در این حالت است که ویروس می‌تواند وارد سلول میزبان شود. در مدل کلاسیکِ سارس، این جدایی با مشکلاتی همراه است. اما در SARS-CoV-2 پلی که دونیمه را به‌هم وصل می‌کند می‌تواند به سادگی با آنزیمی به نام فورین (furin) قطع شود. این آنزیم را سلو‌ل‌های بدن انسان می‌سازد و در بسیاری از بافت‌های بدن یافت می‌شود. کریستین آندرسن (Kristian Andersen) از مؤسسۀ تحقیقاتی Scripps Translational می‌گوید: «احتمالاً این ویژگی مسئول برخی رفتارهای واقعاً نامعمولی است که از این ویروس می‌بینیم.»

برای مثال اغلب ویروس‌های مربوط به دستگاه تنفسی یا مسیرهای هوایی فوقانی (اندام تنفسی تا قبل از شش‌ها) را آلوده می‌کنند یا مسیرهای هوایی تحتانی را (شش‌ها و برونش‌ها به پایین). به‌طورمعمول، عفونت در بخش بالایی دستگاه تنفسی خیلی آسان‌تر پخش می‌شود، ولی با شدتی ملایم‌تر؛ حال‌آنکه در بخش پایینی دستگاه‌ تنفسی سخت‌تر انتقال می‌یابد، ولی خیلی جدی‌ عفونت ایجاد می‌کند. به‌نظر می‌رسد SARS-CoV-2 هر دو ناحیۀ دستگاه تنفسی را آلوده می‌کند؛ شاید به این علت که می‌تواند تمامی فورین‌های سلول‌های بدن را به‌کار بگیرد. این وضعیت قوزبالاقوز شاید بتواند به‌روشنی توضیح دهد که چرا این ویروس می‌تواند بین افراد پخش شود، حتی قبل از اینکه نشانه‌ای بروز کند و همین باعث می‌شود که کنترل این بیماری بسیار دشوار شود. به‌بیان دیگر شاید بیماری می‌تواند همان زمانی که درون مجاری تنفسی بالایی گیر افتاده است منتقل شود، آن هم قبل از اینکه عمیق‌تر شود و نشانه‌های جدی‌تر بروز کنند. تمام این نکات ممکن‌اند، اما هنوز اثبات نشده‌اند. ویروس تازه در ژانویۀ همین امسال کشف شده است و نحوۀ زیست آن هنوز تا حد زیادی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.


نکتۀ دیگری که از قرار شکی در آن نیست، این است که  این ویروس به‌رغم اینکه منشأ حیوانی دارد، در ایجاد عفونت روی انسان‌ها بسیار کارگر است. شبیه‌ترین ویروسِ کارای دیگر به SARS-CoV-2  در بدن خفاش‌ها یافت شده است. موضوعی که گویای آن است که منشأ این ویروس «خفاش» است که حال یا مستقیم به بدن انسان‌ها منتقل شده است یا غیرمستقیم و از طریق گونه‌های حیوانی دیگر. ویروس کرونای دیگری که در پنگولین وحشی یافت شد نیز به SARS-CoV-2 شبیه است، اما تنها در بخش کوچکی از خارها که پروتئین ACE2 را شناسایی می‌کند؛ ولی در دیگر وجوه با هم فرق دارند و همین می‌رساند که پنگولین نمی‌تواند منبع اصلی ویروس جدید باشد.

وقتی سارس کلاسیک ابتدا به‌وفور یافت شد، به یک دورۀ کوتاه جهش (mutation) نیاز داشت تا بتواند پروتئین را به‌خوبی بشناسد. اما SARS-CoV-2 از همان روز نخست می‌توانست این شناسایی را انجام دهد. متیو فرایمن (Matthew Frieman) از مدرسۀ پزشکی دانشگاه مریلند می‌گوید: «این ویروس از همان اول بهترین راه را پیدا کرده بود تا روی انسان‌ها اثر کند».

بی‌شک، این تطابق و تناسب عجیب و مرموز راه را برای نظریه‌های توطئه باز می‌کند. اندرسن می‌پرسد: «چقدر ممکن است که یک ویروسِ تصادفیِ نشئت‌گرفته از خفاش دقیقاً مجموعه خصوصیات لازمی را داشته باشد که بتواند از اولِ ماجرا، روی سلول‌های بدن انسان عمل کند و بعد بپرد درون یک فرد معمولی؟ خیلی کم. اما میلیون‌ها بلکه میلیاردها از این ویروس‌ها آن بیرون وجود دارد. این ویروس‌ها آن‌قدر شایع‌اند که اتفاق‌های به‌ظاهر نامحتمل هم برخی اوقات اتفاق می‌افتند.»

این ویروس از ابتدای داستانِ همه‌گیری تا الان هیچ تغییر جدی‌ای نکرده است. جهش آن شبیه جهش‌ دیگر ویروس‌هاست. اما از بیش‌ از ۱۰۰ جهشی که از خود نشان داده، هیچ‌کدام نتوانسته‌ غالب شود و برقرار بماند و این یعنی اینکه هیچ‌کدام از جهش‌ها اهمیت چندانی نداشته است. لیزا گرالینسکی (Lisa Gralinski) از دانشگاه کارولینای شمالی می‌گوید: «ویروس باتوجه‌به‌ میزان انتقالی که از خود نشان داده است، به‌شکل جالبی ثابت مانده است، و این با عقل جور در می‌آید؛ زیرا هیچ فشار تکاملی‌ای روی ویروس نیست تا بخواهد بهتر منتقل شود. همین الان هم دارد به‌خوبی هرچه تمام در اطراف و اکناف جهان پخش می‌شود.»

اما ممکن است یک استثنا وجود داشته باشد. معدودی از ویروس‌های SARS-CoV-2  که از بیماران سنگاپوری گرفته شده‌اند و دربارۀ آن‌ها مطالعه می‌شود، درحال ازدست‌دادن خاصیت  کشسان ژن‌ها هستند. اتفاقی که برای حالتِ سارس کلاسیک هم در مراحل نهایی شیوع‌اش افتاد. آن‌زمان عده‌ای فکر کردند که این اتفاق باعث شد خاصیت کُشندگی ویروسِ اصلی کمتر شود، اما هنوز بسیار زود است که بفهمیم آیا همین اتفاق برای ویروس جدید هم می‌افتد یا خیر. در واقع، اینکه چرا برخی ویروس‌های کرونا کشنده‌اند و برخی خیر هنوز معلوم نیست. به‌قول فرایمن، «هیچ درکی از این نداریم که چرا سارس یا SARS-CoV-2 این اندازه کشنده‌اند، اما OC43 فقط باعث آب‌ریزش بینی می‌شود».

البته محققان می‌توانند توضیحاتی مقدماتی بدهند که این ویروس با افراد مبتلا چه می‌کند. وقتی ویروس وارد بدن شود، به سلول‌های حامل ملکول‌های پروتئین ACE2 که در مجاری تنفسی ما هستند حمله می‌کند. سلول‌های مرده از بافت خود جدا می‌شوند و مسیر هوا را از مواد بدردنخور و مرده پر می‌کنند و به این ترتیب، ویروس را به بخش‌های عمیق‌تر بدن منتقل می‌کنند؛ یعنی به‌سوی ریه‌ها. وقتی عفونت پیشرفت کرد، ریه‌ها آکنده می‌شوند از سلول‌های مرده و مخاط؛ همین نفس‌کشیدن را دشوار می‌کند (ممکن هم هست که ویروس بتواند سلول‌های حامل ACE2 دیگر اندام‌ها را نیز آلوده کند؛ از جمله سلول‌های روده و رگ‌های خونی را).

بعد سیستم ایمنی شروع می‌کند به دفاع و حمله به ویروس. این واکنش منجر می‌شود به ورم و تب. اما در موارد حاد، سیستم ایمنی دیوانه می‌شود و باعث می‌شود خرابی‌های بیشتری به بار آید.برای مثال رگ‌های خونی ممکن است بازتر شوند تا به سلول‌های دفاعی اجازه دهند به موقعیت آلوده‌شده برسند. خیلی هم عالی! اما اگر رگ‌ها بیش‌ازحد نشتی داشته باشند، درون ریه‌ها مخاط و مایع بیشتری جمع می‌شود. به این واکنش‌های اضافه‌بر سازمان «طوفان‌های سیتوکینی» (cytokine storms) می‌گوییم. این طوفان‌ها علت بسیاری از مرگ‌ومیرها در دوران آنفولانزای سراسری سال ۱۹۱۸، آنفولانزای ناشی از پرندگان با نام H5N1 و شیوع سارس در سال ۲۰۰۳ بودند. به‌احتمال زیاد، همین سازوکار پشت بسیاری از موارد جدی ویروس کرونا نیز هستند. آکیکو ایواساکی (Akiko Iwasaki) از مدرسۀ پزشکی دانشگاه ییل می‌گوید:« این ویروس‌ها به زمان نیاز دارند تا در فردِ میزبان جا بیفتند. وقتی ویروس‌ها برای نخستین بار می‌خواهند ما را امتحان کنند نمی‌دانند دارند چه می‌کنند و دنبال همین هستند که واکنش‌های ما را بفهمند».


در خلال یک طوفان سیتوکینی، سیستم ایمنی فقط دیوانه نمی‌شود، بلکه به‌طور کلی بازی خود را به‌هم می‌زند؛ طوری‌که به‌دلخواه و بدون اینکه سعی کند درست به هدف بزند به تمام سلول‌ها حمله‌ور می‌شود. وقتی این‌طور می‌شود، افراد خیلی بیشتر در معرض عفونت‌های باکتریایی قرار می‌گیرند. این طوفان‌ها همچنین می‌توانند جدای از ریه دیگر اندام‌ها را نیز درگیر کنند؛ به‌خصوص اگر افراد بیماری‌های مزمن و کهنه داشته باشند. شاید بر این اساس بتوان گفت که چرا برخی بیماران کووید19 در وضعیت بغرنجی مانند مشکلات قلبی و عفونت‌های ثانویه تمام می‌کنند.

اما چرا برخی افراد مبتلا به ویروس کرونا به‌سختی بیمار می‌شوند و برخی دیگر با نشانه‌های بسیار کم یا حتی بی هیچ نشانه‌ای جان به‌در می‌برند؟ سن یکی از عوامل است. افراد مسن در معرض خطر عفونت‌های شدید‌تری هستند؛ احتمالاً به این علت که سیستم ایمنی بدنشان نمی‌تواند دفاع اولیۀ مؤثری از خود نشان دهد؛ حال‌آنکه بچه‌ها کم‌تر اثرپذیرند؛ زیرا احتمال کمتری دارد که سیستم ایمنی‌شان تا جایی پیش برود که به طوفان سیتوکینی برسد. اما عوامل دیگری نیز در این بین دخیل‌اند: ژن فرد، نوسان‌ها یا بی‌نظمی‌های سیستم ایمنی‌، میزان ویروسی که به فرد نفود می‌کند، و دیگر میکروب‌هایی که در بدن فرد هستند. به‌طورکلی، به‌گفتۀ ایواساکی اینکه چرا حتی درون یک ردۀ سنی یکسان، برخی افراد علائم خفیف نشان می‌دهند و برخی خیر، در هاله‌ای از ابهام مانده است.


ویروس‌های کرونا نیز مشابه آنفولانزا، ویروس زمستانی‌اند. در هوای سرد و خشک لایه‌های نازک مایع که ریه‌ها و مجاری تنفسی ما را می‌پوشانند نازک‌تر هم می‌شوند. درنتیجه موهای تُنُکی که روی آن لایه‌ها باقی می‌مانند برای بیرون‌راندن ویروس‌ها و دیگر ذرات خارجی مبارزه می‌کنند. گویا هوای خشک باعث می‌شود برخی واکنش‌های دستگاه ایمنی به ویروس‌هایی که در تله افتاده‌اند، از کار بیفتند. در هوای گرم و مرطوب تابستان هر دو روند برعکس می‌شود و ویروس‌های تنفسی تقلا می‌کنند تا بتوانند جای پای محکمی پیدا کنند.

متأسفانه ممکن است نکتۀ مذکور روی همه‌گیری کووید 19 اثری نداشته باشد. درحال‌حاضر ویروس دارد در خیل افرادی که از نظر ایمنی خام و بی‌دفاع هستند، پیش می‌رود و همه را لت‌وپار می‌کند و احتمالاً این آسیب‌پذیری هر تنوع فصلی‌ای را نیز در خود فرو می‌کشد. گذشته از همۀ این نکات، ویروسِ تازه، در کشورهایی مانند سنگاپور (که آب‌وهوای قاره‌ای دارد) و استرالیا (که هنوز در تابستان به‌سر می‌برد) نیز ساده و سریع منتقل می‌شود. یک پژوهشِ الگو‌محورِ تازه چنین جمع‌بندی کرد که SARS-CoV-2 می‌تواند در هر زمان از سال منتشر شود. گرالینسکی می‌گوید: «من اعتماد چندانی به این نکته ندارم که طبق آرزوی مردم، قرار باشد هوا روی این بیماری اثری داشته باشد. این تصور ممکن است اندکی بتواند نگرانی‌ها را بخواباند، اما آن‌قدر انتقال فرد‌به‌فردِ بیماری در جریان است که احتمالاً به بیش از این‌ها نیاز داریم». مگر اینکه مردم بتوانند با جدی گرفتن توصیه‌ها در خصوص حفظ فاصلۀ فیزیکی از یکدیگر، ‌سرعت انتشار ویروس را کم کنند. تابستان به‌تنهایی نجاتمان نخواهد داد.

فرایمن می‌گوید «بخش ترسناک‌ داستان این است که ما حتی نمی‌دانیم که هر سال چه تعداد از افراد در سال کروناویروس عادی می‌گیرند. هیچ شبکۀ سنجش و پایشی، مانند آنچه برای آنفولانزا داریم، در اختیار نداریم. نمی‌دانیم چرا در زمستان عزیمت می‌کنند و اینکه اصلاً کجا می‌روند. نمی‌دانیم که چطور سال‌به‌سال جهش می‌کنند.» تا الان تحقیقات بسیار کند بوده است. طنز قضیه هم در اینجاست که یک همایش سه‌سالانه که قرار بود در آن متخصصان جهانی ویروس‌های کرونا در ماه مه و در دهکده‌ای کوچک در هلند هم‌دیگر را ببینند، به‌علت همه‌گیری این ویروس به‌تعویق افتاده است!


به‌قول فرایمن اگر نتوانیم این‌بار از این همه‌گیری درس لازم را برای شناخت این ویروس‌ها بیاموزیم، معلوم می‌شود که وضعمان در این حوزه خیلی خراب است.


مطالب مرتبط

مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
تأثیر کرونا بر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط
تأثیر کرونا بر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط
شیوع کرونا در جهان! همین حالا باید اقدام کرد
شیوع کرونا در جهان! همین حالا باید اقدام کرد
شیوع ویروس کرونا در جهان: آسانی از پی سختی
شیوع ویروس کرونا در جهان: آسانی از پی سختی
رهبری کسب و کارها در زمان بحران کرونا
رهبری کسب و کارها در زمان بحران کرونا

433 comments

 • Loyatuh

  15 دی 1400 at 1:58 ب.ظ

  woman takes viagra viagra lloyds chemist Best Site To Buy Periactins Online

 • Arbinex

  16 دی 1400 at 1:18 ب.ظ

  cialis and wine buy cialis 10mg cialis on an empty stomach

 • Arbinex

  16 دی 1400 at 2:17 ب.ظ

  eye problems associated with taking cialis buying cheap cialis online subaction showcomments cialis smile posted

 • Edgexia

  27 دی 1400 at 6:03 ب.ظ

  achat levitra en espagne [url=https://apriligyn.com]pastillas priligy en mexico[/url]

 • EscothE

  3 بهمن 1400 at 2:57 ق.ظ

  Intott [url=http://alevitrasp.com]levitra 10 maison de la gendarmerie[/url] rodasteats Propecia Kosten Apotheek

 • Zoscoms

  4 بهمن 1400 at 4:26 ق.ظ

  Cialis Precio Espana Mnlnyj Plaquenil Klbcei patient assistance for cialis

 • EscothE

  5 بهمن 1400 at 4:40 ب.ظ

  Jedliady [url=https://www.alevitrasp.com]levitra 10 mg 2 comprimidos precio[/url]

 • Zoscoms

  11 بهمن 1400 at 8:13 ب.ظ

  Glcamz Effetti Collaterali Levitra Plaquenil

 • Zoscoms

  16 بهمن 1400 at 5:51 ق.ظ

  Vrpves Naber KG Adam D Kees F. Plaquenil Nggafa Tadalafil viagra levitra

 • Zoscoms

  20 بهمن 1400 at 11:29 ق.ظ

  cialis hardness of erection Fpomze plaquenil corona Female Kamagra Jelly Wvqpfl

 • Zoscoms

  26 بهمن 1400 at 6:33 ب.ظ

  A pharmacologist is either an MD doctor of medicine or a PhD doctor of philosophy who specializes in the study of medicines. Cgwpge Plaquenil Dyarzp

 • Dsnnhople

  25 فروردین 1401 at 11:38 ب.ظ

  stop canadian pharmacy emails Colospa

 • Montepuddy

  13 اردیبهشت 1401 at 6:41 ب.ظ

  [url=http://cheapdrugs.store/#]buy canadian drugs[/url]

 • Bog

  17 اردیبهشت 1401 at 10:22 ق.ظ

  CLEAN AND SOFT FIBER RINSE will neutralize all caustic residues and rinse away the detergents trapped deep in the carpet fiber. CLEAN AND SOFT FIBER RINSE helps guard the carpet against re-soiling and to prevent browning after the carpets have been… Every 6-18 months, you should consider hiring a professional carpet cleaner to give your carpet a proper deep clean. Professional cleaners use five standard techniques to clean your carpet: Have you ever wondered why people bother hiring professional carpet cleaning companies when they can just rent a machine and do it themselves? The reality is that there’s a world of difference between what homeowners can accomplish on their own and what the pros can do. Read on to learn about the tools carpet cleaning companies have at their disposal, plus everything you need to know about carpet cleaning cost, time, and maintenance. https://lgbtqsaints.com/forum/profile/chrisespie03950/ Don’t hesitate to contact the experienced oven cleaning team at Total Grill Cleaning for professionally done services that produce results. Using our specially formulated “own brand” products, together with the most comprehensive cleaning techniques, this allows our technicians to remove the build up of carbon and grease in approximately 2 hours. The average rating for Bark Oven Cleaning Specialists is 4.81, based on 32,907 reviews. To schedule an oven cleaning, please fill out our Service Forms. Be Shiny Cleaning Services are among the leading oven cleaners in Lymington most highly recommended with 5 STARS for the best oven cleaning service. Oven Cleaners North Norfolk is an  independent local business based in Fakenham and covers all of Norfolk. Our aim is to provide an excellent experience with our 100% caustic free and biodegradable oven cleaning, which comes with excellent customer service as standard.

 • Bog

  20 اردیبهشت 1401 at 11:39 ق.ظ

  Qu’est-ce qu’une donnée personnelle ? Utilisez le créateur de lettre de motivation en ligne de LiveCareer pour faire une lettre rapidement et facilement. Choisissez un modèle de lettre de motivation design, répondez à quelques questions simples et le logiciel générera une lettre parfaite en quelques instants. La lettre de motivation est avant tout une lettre. On retrouve dans la rédaction de la lettre de motivation tous les codes d’une lettre traditionnelle : On vous a recommandé cette entreprise car vos compétences correspondent au poste qui se trouve disponible ou qui le sera bientôt. Lorsque vous allez rédiger votre candidature, CV et lettre de motivation, vous allez devoir inclure le fait que vous avez été recommandé pour ce poste. https://btcplug.store/community/profile/nayelizbeth7684/ Ecrivez le moins de mots possible : ça évite de tendre à lire le diaporama (on dit parfois « 7 lignes max, 7 mots par ligne max »… en vrai, si vous avez une diapo avec 3 mots ou – mieux – et que vous tenez confortablement 1 minute dessus, c’est largement mieux !) à l’enrichissement du site Vous êtes accompagnés par des scientifiques de l’école et les différents partenaires pour acquérir des compétences scientifiques et professionnalisantes de haut niveau. Accueil > Nos aides > ARED – Allocations de Recherche Doctorale Les doctorants doivent déposer auprès du service des thèses des BU la version numérique de leur thèse 4 semaines avant soutenance. Nous recommandons l’utilisation de “FileSender”, l’application d’envoi de gros fichiers de l’université : filesender.univ-reunion.fr >> Voir le parcours doctoral complet sur le site web de la Recherche de l’université de La Réunion (“fichier de procédure” et “checklist”).

 • GregoryAporp

  22 اردیبهشت 1401 at 7:59 ق.ظ

  ed pills that work online ed pills ed drug prices

 • GregoryAporp

  23 اردیبهشت 1401 at 9:51 ق.ظ

  propecia for hair loss propecia online pharmacy finasteride buy online

 • equina

  23 اردیبهشت 1401 at 3:49 ب.ظ

  natural viagra alternative viagra boys teva sildenafil

 • GregoryAporp

  24 اردیبهشت 1401 at 1:23 ق.ظ

  where can i buy propecia propecia india propecia tablets

 • GregoryAporp

  25 اردیبهشت 1401 at 8:36 ق.ظ

  where to get propecia finasteride proscar propecia without a doctor prescription

 • GregoryAporp

  26 اردیبهشت 1401 at 12:06 ق.ظ

  finasteride tablets prosteride propecia pills

 • tpomevrr

  29 اردیبهشت 1401 at 2:18 ب.ظ

  provigil 100mg without prescription provigil cost buy provigil 200mg pills

 • Douglasjen

  29 اردیبهشت 1401 at 5:14 ب.ظ

  sildenafil citrate tablets 100 mg sildenafil 20 mg sildenafil 100 mg

 • Douglasjen

  31 اردیبهشت 1401 at 12:31 ق.ظ

  cialis 20 mg price cialis coupon tadalafil best price 20 mg

 • Douglasjen

  31 اردیبهشت 1401 at 4:23 ب.ظ

  sildenafil citrate 100mg for sale viagra pills viagra tablets for men

 • EugenePoeks

  3 خرداد 1401 at 7:08 ق.ظ

  stromectol 12 mg tablets ivermectin 24 mg stromectol for sale

 • Austinbrorb

  3 خرداد 1401 at 11:54 ق.ظ

  Having a mobile device with an Android OS enables you to gain access to a wide collection of slot games and enjoy your favorite one in fun mode and real money mode. Similarly to the slots you play at your preferred online casino, mobile slots award you with a bonus before your first game session. Although players’ preferences for slot games are too diverse, you are advised to try Tally Ho, Major Millions, Treasure Nile. Since virtually every modern-day video slot runs on HTML5, players can enjoy the same game across multiple devices since the technology allows the games to scale in size and fit screens of all sizes. Secondly, we have the Halloween themed Attack of The Zombies. A little horror game to keep the blood flowing! From Slots Deposit By Phone Bill, this one is the most attractive to get away from a boring day. https://patriotsunion.org/community/profile/harryimhoff4443/ Bspin.io Casino Maniac House Regular bonuses are given away via email at the drop of a hat. Members get offered all manner of extras. As you would expect, deposit match offers free spins, free credits, free credits, or spins to play selected games, double or triple loyalty point offers, and much more. You never know what the next email promo may hold. There are also the expected weekend and mid-week match bonus giveaways. Plus, the icing on the cake is the chance to win 5-star rewards – these include expensive gadgets, cruise getaways, and being whisked off to exotic locations. The 5 reels and 20 paylines of Free Spin City let players bet from 0.20 to 200 credits every time they place a wager. Nothing exceptional here, but enough for most players. The 2 arrows at the bottom of the game screen will help you adjust your wager as you see fit. Spin the reels once ready, and remember that the volatility is a little higher than average in Free Spin City. This can lead to several missed spins before you can finally hit a big prize.

 • EugenePoeks

  3 خرداد 1401 at 11:13 ب.ظ

  stromectol for humans for sale stromectol 12 mg tablets ivermectin injectable for humans

 • Raymondedumb

  4 خرداد 1401 at 7:31 ب.ظ

  where to buy viagra online sildenafil 20 mg buy viagra online canada

 • Robertboapy

  6 خرداد 1401 at 8:38 ب.ظ

  cialis soft tabs canadian pharmacy purchase cialis cialis generic 20 mg 30 pills

 • xaciib

  7 خرداد 1401 at 12:44 ق.ظ

  z pack azithromycin 250 mg zithromax z pak azithromycin 600 mg zithromax [url=https://azithromycinfest.com/]z pak dosage[/url] z pack for chest infection

 • Robertboapy

  8 خرداد 1401 at 6:02 ق.ظ

  cialis windsor canada pharmacy price of cialis 20 mg buy generic cialis 5mg

 • Robertboapy

  9 خرداد 1401 at 2:41 ب.ظ

  brand cialis online cialis pills order cialis online us

 • Robertboapy

  10 خرداد 1401 at 6:58 ق.ظ

  cialis price compare cialis pills low price cialis

 • tyfk81

  10 خرداد 1401 at 6:28 ب.ظ

  alternative to azithromycin allergy azithromycin z pack azithromycin

 • outsig

  15 خرداد 1401 at 4:32 ق.ظ

  furosemide
  lasix
  furosemide
  [url=https://furosemidevs.com/]substitute for furosemide[/url]
  furosemide 40 mg for dogs

 • SlonEmess

  15 خرداد 1401 at 1:54 ب.ظ

  3xs0l

  qxhqd

  [url=http://novrazbb.com/#]ouyw[/url]

 • combivent discount

  24 خرداد 1401 at 2:11 ب.ظ

  neurontin and zanaflex [url=https://zanaflex.xyz/#]tizanidine tablet brand name [/url] does zanaflex cause water retention how doew oxycodone methadone zanaflex effect 5 hiaa 24 hour urine test

 • azithromycin pills

  27 خرداد 1401 at 3:10 ب.ظ

  gsk ventolin [url=https://ventolin.directory/#]ventolin tablet 4mg [/url] does ventolin raise blood pressure what does ventolin hfa do

 • female cialis

  30 خرداد 1401 at 4:25 ب.ظ

  will dapoxetine available [url=https://priligy.site/#]can i buy priligy over the counter in canada [/url] dapoxetine new drug application information where can i buy priligy in usa

 • Stephenvon

  31 خرداد 1401 at 5:47 ب.ظ

  [url=https://clomidforsale.life/#]buy clomid online uk[/url] can you buy clomid over the counter in south africa

 • Hom

  1 تیر 1401 at 3:29 ب.ظ

  wikiHow Tech Help Pro: Another difference you will notice between the two is how the dice are played. Online the dice are rolled by a live dealer unlike offline where the dice are rolled via simulation. Although the dice offline are rolled via a simulation, the simulation is operated by a RNG (Random Number Generator) to keep the outcome of the dice real. The precursors of dice were magical devices that primitive people used for the casting of lots to divine the future. The probable immediate forerunners of dice were knucklebones (astragals: the anklebones of sheep, buffalo, or other animals), sometimes with markings on the four faces. Such objects are still used in some parts of the world. A die roll is chaotic only if it bounces on the table an infinite number of times, according to Kapitaniak. But this is far from attainable, due to the fact that the die loses energy with each bounce due to friction. https://dallasxocq643197.like-blogs.com/11809354/free-bet-no-deposit-poker Crypto Casino Now that we have covered all the details that StakeFans might possibly want to know about the basics of Stake crypto gambling – in particular the ins and outs of banking and wagering – it is time to get back to the matter at hand. And that is gambling at our favorite crypto casino, Stake. Stake.com is a 100% legit casino you can trust. This site is safe and regulated. Multiple online reviews of real players can guarantee the fairness of this brand. Plus, Stake is fully licensed. It is a crypto casino that has taken all precautionary measures. By being regulated and following the regulatory framework very strictly, Stake is an online casino that you can easily trust. There are thousands of games available at Stake Casino. Offering over 2,500 slots, Stake Casino has something for gamblers of all different backgrounds.

 • neurontin discount

  3 تیر 1401 at 9:18 ق.ظ

  zanaflex complaints [url=http://zanaflex.xyz/#]buying tizanidine online [/url] zanaflex for torn rib muscle what will 10 2 mg zanaflex do

 • clomid 100mg pills

  4 تیر 1401 at 10:18 ق.ظ

  obtenir du viagra [url=https://viagrafr.online/#]mГ©dicament viagra [/url] viagra pour femme en pharmacie belgique quand et comment prendre du viagra

 • MilesgaM

  5 تیر 1401 at 9:34 ب.ظ

  электроштабелеры
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • HomerNig

  6 تیر 1401 at 9:08 ب.ظ

  [url=https://buytadalafil.men/#]buy tadalafil 20[/url] cialis tadalafil

 • latisse price

  7 تیر 1401 at 2:08 ق.ظ

  lasix 12.5 [url=https://lasix.site/#]furosemide 20mg tablets cost [/url] how to make lasix work better what is furosemide 20mg

 • Michealkaf

  7 تیر 1401 at 2:14 ب.ظ

  [url=https://cipro.best/#]cipro 500mg best prices[/url] cipro pharmacy

 • KatinePlpn

  10 تیر 1401 at 7:29 ق.ظ

  super high limit slots
  [url=”https://2-free-slots.com”]las vegas slots free play[/url]
  play free slots online

 • Williamepist

  10 تیر 1401 at 8:57 ق.ظ

  самоходный штабелер
  [url=https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru]https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru[/url]

 • Michealkaf

  11 تیر 1401 at 3:35 ق.ظ

  [url=https://withoutprescription.store/#]best ed pills non prescription[/url] how to get prescription drugs without doctor

 • cialis pricing

  12 تیر 1401 at 12:00 ق.ظ

  cialis 10mg [url=http://viagranz.xyz/#]female viagra pills australia [/url] how much does cialis cost in australia where to buy cialis without prescription

 • aralen for lupus

  13 تیر 1401 at 4:32 ب.ظ

  ivermectin pig [url=http://ivermectin.beauty/#]stromectol medicine [/url] ivermectin over the counter usa ivermectin horse paste on humans for rosacea vs 1% prescription med which is very expensive

 • orlistat 60

  13 تیر 1401 at 4:56 ب.ظ

  orlistat farmacia guadalajara orlistat otc canada orlistat dosage for weight loss what knid of diet should i be on while taking xenical

 • Michealkaf

  14 تیر 1401 at 9:11 ق.ظ

  [url=https://withoutprescription.store/#]prescription drugs online without doctor[/url] buy anti biotics without prescription

 • seroquel for adhd

  16 تیر 1401 at 1:32 ب.ظ

  xenical kopen ideal [url=https://xenical.icu/#]orlistat pills uk [/url] buy orlistat online in india how long does orlistat stay in your system

 • Danielheani

  16 تیر 1401 at 2:39 ب.ظ

  [url=https://clomidonline.icu/#]cheap clomid[/url] buy clomid

 • Danielfrike

  17 تیر 1401 at 1:47 ب.ظ

  [url=https://stromectol.life/#]ivermectin cream cost[/url] stromectol otc

 • quetiapine otc

  18 تیر 1401 at 8:07 ب.ظ

  quetiapine and alcohol [url=https://seroquel.top/#]quetiapine cream coupon [/url] how to wean off seroquel 25 mg what is seroquel and what is it used for

 • Danielheani

  19 تیر 1401 at 5:22 ب.ظ

  [url=https://doxycyclineonline.store/#]buy doxycycline[/url] purchase doxycycline

 • paxil for menopause

  21 تیر 1401 at 1:49 ق.ظ

  baricitinib 4 mg [url=https://baricitinib.online/#]lilly baricitinib [/url] baricitinib humira celgen baricitinib manufacturing information

 • metformin 800

  21 تیر 1401 at 6:53 ب.ظ

  ivermectin topical ivermectin brand name ivermectin dosage for cats ear mites what happens if i take ivermectin for a hyper infection of paraistes?

 • DarrellAbome

  21 تیر 1401 at 8:39 ب.ظ

  natural ed remedies cure ed

 • AnthonySculp

  21 تیر 1401 at 11:38 ب.ظ

  самоходный ножничный подъемник
  [url=https://nozhnichnyye-podyemniki-dlya-sklada.ru]https://www.nozhnichnyye-podyemniki-dlya-sklada.ru/[/url]

 • Danielfrike

  22 تیر 1401 at 3:34 ق.ظ

  [url=https://drugsonline.store/#]is ed reversible[/url] viagra without a doctor prescription

 • Robertonut

  22 تیر 1401 at 10:25 ب.ظ

  [url=https://stromectoltrust.com/#]stromectol 3mg tablets[/url] stromectol 3 mg tablets price

 • aralen singapore

  23 تیر 1401 at 7:51 ق.ظ

  quetiapine doses [url=https://seroquel.top/#]seroquel sleeping pills [/url] how long seroquel take to work how long does quetiapine take to work

 • Phillippeags

  23 تیر 1401 at 6:41 ب.ظ

  stromectol for humans for sale stromectol

 • Stevesmopy

  26 تیر 1401 at 9:33 ب.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]impotence treatment[/url] drugs to treat ed

 • JoetePlpn

  27 تیر 1401 at 11:14 ب.ظ

  writing dissertation proposal
  [url=”https://bestdissertationwritingservice.net”]dissertation writing process[/url]
  dissertation help online

 • Stevesmopy

  28 تیر 1401 at 10:16 ق.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]cheap medications[/url] injectable ed drugs

 • ChandaPlpn

  29 تیر 1401 at 6:17 ب.ظ

  help with masters dissertation
  [url=”https://businessdissertationhelp.com”]dissertation assistance[/url]
  dissertation help services

 • Stevesmopy

  29 تیر 1401 at 6:36 ب.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]buy prescription drugs without doctor[/url] drugs causing ed

 • diflucan pill costs

  30 تیر 1401 at 8:54 ق.ظ

  baclofen for cravings [url=https://baclofen.guru/#]baclofen otc [/url] how long does baclofen take to work what time should patients take baclofen

 • AvivaPlpn

  30 تیر 1401 at 12:22 ق.ظ

  best dissertation writing service
  [url=”https://customdissertationwritinghelp.com”]help-seeking dissertation[/url]
  dissertation help scam

 • GeraldDrype

  30 تیر 1401 at 11:04 ب.ظ

  [url=https://erectionpills.shop/#]best ed drugs[/url] online ed pills

 • DortheaPlpn

  31 تیر 1401 at 7:55 ق.ظ

  dissertation fellowships
  [url=”https://customthesiswritingservices.com”]dissertation search[/url]
  writing a dissertation in a day

 • GeraldDrype

  1 مرداد 1401 at 7:42 ق.ظ

  [url=https://canadiandrugs.best/#]buy prescription drugs online legally[/url] canada ed drugs

 • SuzannPlpn

  2 مرداد 1401 at 7:08 ق.ظ

  citing a dissertation mla
  [url=”https://dissertationhelpspecialist.com”]sample dissertation[/url]
  buy a dissertation

 • GeraldDrype

  2 مرداد 1401 at 4:42 ب.ظ

  [url=https://onlinepharmacy.men/#]viagra canadian pharmacy vipps approved[/url] canadian pharmacy antibiotics

 • KeithBobia

  2 مرداد 1401 at 9:45 ب.ظ

  [url=https://onlinepharmacy.men/#]pharmacy online shopping usa[/url] canadian pharmacy 365

 • SalliPlpn

  3 مرداد 1401 at 1:33 ق.ظ

  dissertation consulting
  [url=”https://dissertationwritingcenter.com”]best dissertation writing service[/url]
  need help with dissertation

 • DarsiePlpn

  3 مرداد 1401 at 9:37 ب.ظ

  best dissertation writing service review
  [url=”https://examplesofdissertation.com”]buy a dissertation online help[/url]
  dissertation writing grants

 • GeraldDrype

  4 مرداد 1401 at 1:43 ق.ظ

  [url=https://erectionpills.shop/#]treatment for ed[/url] ed pills that work

 • TandiPlpn

  4 مرداد 1401 at 6:38 ق.ظ

  casino real money
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]casino games for money[/url]
  mobile slots

 • MabellePlpn

  4 مرداد 1401 at 7:25 ب.ظ

  dissertation help service general
  [url=”https://helpwithdissertationwritinglondon.com”]tips for dissertation writing[/url]
  dissertation writing services reviews

 • TandiPlpn

  5 مرداد 1401 at 8:06 ق.ظ

  online casino bonus no deposit
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]best online casino welcome bonus[/url]
  real money online casinos

 • GeraldDrype

  5 مرداد 1401 at 10:57 ق.ظ

  [url=https://canadiandrugs.best/#]buy prescription drugs from india[/url] prescription drugs online

 • JenneePlpn

  5 مرداد 1401 at 5:06 ب.ظ

  dissertation writing fellowships
  [url=”https://professionaldissertationwriting.com”]help dissertation[/url]
  sample dissertation

 • KeithBobia

  5 مرداد 1401 at 10:31 ب.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]Apcalis SX[/url] canadian online pharmacy reviews

 • AbagaelPlpn

  6 مرداد 1401 at 8:36 ق.ظ

  no deposit casino online
  [url=”https://9lineslotscasino.com”]casinos online real money no deposit[/url]
  free sign up bonus no deposit casino

 • purchase amoxil 250mg

  6 مرداد 1401 at 1:38 ب.ظ

  valacyclovir brands [url=https://valtrexus.com/#]buy valtrex online prescription [/url] cold sore stages with valtrex what valacyclovir is used for

 • HerminaPlpn

  6 مرداد 1401 at 1:46 ب.ظ

  dissertation vs thesis
  [url=”https://professionaldissertationwriting.org”]chapters writing room[/url]
  doctoral dissertation writing help

 • GeraldDrype

  6 مرداد 1401 at 8:02 ب.ظ

  [url=https://onlinepharmacy.men/#]canadian pharmacy world[/url] pharmacy shop

 • JesseLaugs

  7 مرداد 1401 at 4:29 ق.ظ

  электротележка
  [url=https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru]https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru[/url]

 • ShaylaPlpn

  7 مرداد 1401 at 7:52 ق.ظ

  best online usa casinos
  [url=”https://all-online-casino-games.com”]bingo online for money[/url]
  casino signup bonus

 • AudrePlpn

  7 مرداد 1401 at 9:30 ق.ظ

  doctoral dissertation help your
  [url=”https://writing-a-dissertation.net”]dissertation help glasgow[/url]
  dissertation services

 • Careyrab

  8 مرداد 1401 at 2:26 ق.ظ

  [url=https://stromectolbestprice.com/#]stromectol buy online[/url] ivermectin cream cost

 • HestiaPlpn

  8 مرداد 1401 at 5:26 ق.ظ

  writing a dissertation in a day
  [url=”https://writingadissertationproposal.com”]masters dissertation writing services uk[/url]
  writing a masters dissertation

 • VerenaPlpn

  8 مرداد 1401 at 6:43 ق.ظ

  casino online usa
  [url=”https://casino8online.com”]best mobile casinos[/url]
  casino bonus

 • Lelandseepe

  9 مرداد 1401 at 2:48 ق.ظ

  ivermectin pour on for human lice ivermectin 2

 • DixiePlpn

  9 مرداد 1401 at 4:51 ق.ظ

  casino sign up bonus
  [url=”https://casino-online-jackpot.com”]casino games for money[/url]
  online casino with free signup bonus real money usa

 • Careyrab

  9 مرداد 1401 at 7:49 ب.ظ

  [url=http://stromectolbestprice.com/#]ivermectin kills covid[/url] ivermectin for pinworms in humans

 • LaureenPlpn

  10 مرداد 1401 at 2:52 ق.ظ

  online casino games real money
  [url=”https://casino-online-roulette.com”]casino reviews[/url]
  best online us casinos

 • tamoxifen order

  10 مرداد 1401 at 7:54 ق.ظ

  low dose naltrexone [url=https://reviaus.com/#]buy revia online no prescription [/url] is low dose naltrexone safe how to get a naltrexone prescription

 • FranniPlpn

  11 مرداد 1401 at 3:45 ق.ظ

  no deposit slots for real money
  [url=”https://cybertimeonlinecasino.com”]online casinos no deposits[/url]
  casino online usa

 • MichaelZop

  11 مرداد 1401 at 4:27 ب.ظ

  рохля электрическая
  [url=https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru]http://www.samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru/[/url]

 • Jamesembam

  11 مرداد 1401 at 5:07 ب.ظ

  [url=https://drugsbestprice.com/#]over the counter ed[/url] ed drugs compared

 • PearlPlpn

  12 مرداد 1401 at 2:04 ق.ظ

  mobile slots
  [url=”https://download-casino-slots.com”]best online casino deposit bonuses[/url]
  top online casino real money

 • stendra vs cialis

  12 مرداد 1401 at 10:28 ب.ظ

  amoxicillin trihydrate [url=http://amoxilus.com/#]amoxicillin [/url] amoxicillin for allergies can amoxil be taken with ibuprofen

 • BobbiePlpn

  13 مرداد 1401 at 12:36 ق.ظ

  play bingo for real money
  [url=”https://firstonlinecasino.org”]casino mobile[/url]
  slotos

 • DavidKic

  13 مرداد 1401 at 4:37 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]buy prescription drugs online without[/url] canadian pharmacy

 • LesliePlpn

  13 مرداد 1401 at 10:51 ب.ظ

  best online casinos for real money
  [url=”https://free-online-casinos.net”]best casino welcome bonus[/url]
  casino online bonus

 • Michaelmus

  14 مرداد 1401 at 6:42 ق.ظ

  pain meds online without doctor prescription canadian drugs

 • galiNaifs

  14 مرداد 1401 at 9:57 ق.ظ

  Zithromax Children Dosage [url=https://buycialikonline.com]how much does cialis cost[/url] Trade Generic Name For Amoxicillin

 • DavidKic

  14 مرداد 1401 at 6:13 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]buy prescription drugs[/url] ed meds online without doctor prescription

 • cialis trial

  15 مرداد 1401 at 11:03 ق.ظ

  molnupiravir pills [url=http://molnupiravirus.com/#]buy molnupiravir tablet [/url] molnopiravir molnupiravir philippines

 • DavidKic

  16 مرداد 1401 at 10:01 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]prescription drugs without doctor approval[/url] buy canadian drugs

 • HonorPlpn

  16 مرداد 1401 at 10:56 ب.ظ

  proton vpn
  [url=”https://freehostingvpn.com”]best vpn for routers[/url]
  2019 best vpn

 • TrudiePlpn

  16 مرداد 1401 at 11:01 ب.ظ

  casino no deposit sign up bonus
  [url=”https://internet-casinos-online.net”]real casino games[/url]
  online casino free bonus no deposit

 • TeddiePlpn

  17 مرداد 1401 at 7:09 ب.ظ

  vpn service free
  [url=”https://freevpnconnection.com”]the best vpn[/url]
  vpn netflix free

 • JaynellPlpn

  17 مرداد 1401 at 10:51 ب.ظ

  online casinos no deposit
  [url=”https://newlasvegascasinos.com”]casino sites[/url]
  casino welcome bonus no deposit

 • doxycycline 100mg uk

  17 مرداد 1401 at 11:15 ب.ظ

  molnupiravir merck india [url=https://molnupiravirus.com/#]molnupiravir online buy [/url] molnupiravir and ivermectin molunpiravir

 • DavidKic

  18 مرداد 1401 at 1:16 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]sildenafil without a doctor’s prescription[/url] prescription without a doctor’s prescription

 • Dennislig

  18 مرداد 1401 at 1:42 ق.ظ

  телескопическая вышка
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]http://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru/[/url]

 • Rudolphbus

  18 مرداد 1401 at 4:32 ق.ظ

  You explained that adequately! discount online canadian pharmacy [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]prescription price checker[/url] online pharmacies without an rx https://canadianpharmacies-24h.com/

 • bak

  18 مرداد 1401 at 6:45 ق.ظ

  supported by 20 fans who also own “XIIIIIIII (18)” Online Blackjack But not every house will display those words. Since every casino is different, there’ll be some blackjack tables where you’ll see the words “Dealer must draw to 16 and stand on all 17’s”. This means that the dealer will hit a 16 or lower and they will stay on a 17 and higher. By displaying the words “stand on all 17’s”, the casino means the casino wants the dealer to stay on soft 17’s. Players who live outside of these states are known to be in dry states where no tribal casinos or 18+ casino gambling is provided, forcing gamblers to look elsewhere. Thankfully, they can legally participate in blackjack games online through legally sanctioned blackjack sites. It shouldn’t come as a surprise, therefore, to find out that about 70% of your total winnings at blackjack arise from being dealt these two hands: A-10 and 10-10. http://andresmfuj320875.ampblogs.com/android-slots-real-money-47298949 Not all these types of bonuses are the same, and online casinos will offer a wide range of different free spin bonuses. It's important to know which kind of free spins bonus is being offered before you start playing so that you know what offers are actually useful to you. The most popular types of free spins are usually: Bonuses and rewards are the most important part of the whole casino experience. The selection of games might act as a pull for players, but the quality of bonuses ensures they stay. The 25 Free Spins No Deposit Bonus is one of the most in-demand bonus in the online gambling world is. Keeping true to its namesake this bonus reward indeed needs no first deposit to be made, players just need to start spinning the wheels to set it in motion. 20 free spins on Take Olympus, Cauldron, Finn and The Swirly Spin. New players only!

 • JenneePlpn

  19 مرداد 1401 at 3:41 ق.ظ

  free vpn server address
  [url=”https://imfreevpn.net”]best vpn wirecutter[/url]
  best vpn reddit

 • DulceaPlpn

  19 مرداد 1401 at 6:44 ق.ظ

  free casino bonus no deposit
  [url=”https://onlinecasinofortunes.com”]online casino games real money[/url]
  best welcome bonus casino

 • DavidKic

  19 مرداد 1401 at 2:26 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]ed meds online without doctor prescription[/url] how can i order prescription drugs without a doctor

 • RonaldLet

  19 مرداد 1401 at 11:56 ب.ظ

  мачтовый подъемник
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]https://www.podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru[/url]

 • JenneePlpn

  19 مرداد 1401 at 11:57 ب.ظ

  buy vpn with paypal
  [url=”https://imfreevpn.net”]most popular vpn service[/url]
  best countries for vpn

 • CarolanPlpn

  20 مرداد 1401 at 6:02 ق.ظ

  best mobile casino
  [url=”https://onlinecasinosdirectory.org”]casinos sites[/url]
  best casino welcome bonus

 • AshleighPlpn

  20 مرداد 1401 at 8:12 ب.ظ

  vpn for firestick
  [url=”https://ippowervpn.net”]free vpn extension[/url]
  free trial vpn

 • Richardrop

  21 مرداد 1401 at 12:22 ق.ظ

  подъемник телескопический
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]http://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru/[/url]

 • DavidKic

  21 مرداد 1401 at 3:58 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]legal to buy prescription drugs without prescription[/url] prescription drugs

 • FanyaPlpn

  21 مرداد 1401 at 5:50 ق.ظ

  casino signup bonus
  [url=”https://onlineplayerscasino.com”]online casino free signup bonus no deposit required[/url]
  best bonus casinos

 • Alvenfed

  21 مرداد 1401 at 10:53 ق.ظ

  Seriously all kinds of awesome facts! [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]list of reputable canadian pharmacies[/url] discount online canadian pharmacy https://canadapharmacies-24h.com/

 • Rudolphbus

  21 مرداد 1401 at 2:13 ب.ظ

  You made your position pretty nicely!! legit canadian online pharmacy [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]best canadian pharcharmy online[/url] pharmacy canada https://canadianpharmacies-24h.com/

 • KelseyPlpn

  21 مرداد 1401 at 4:57 ب.ظ

  should i buy vpn anonymously
  [url=”https://rsvpnorthvalley.com”]buy dedicated vpn[/url]
  avast secure line vpn

 • Alvenfed

  21 مرداد 1401 at 5:46 ب.ظ

  Really lots of awesome advice! [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]prescription drug costs[/url] pharmacy technician classes online free https://canadapharmacies-24h.com/

 • Rudolphbus

  21 مرداد 1401 at 10:28 ب.ظ

  With thanks. Quite a lot of content.
  modafinil online pharmacy [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]most reliable online pharmacy[/url] mexican pharmacy online reviews https://canadianpharmacies-24h.com/

 • CarolinPlpn

  22 مرداد 1401 at 6:39 ق.ظ

  online blackjack for real money
  [url=”https://ownonlinecasino.com”]casino games win real money[/url]
  bovada online casino

 • Andrewbew

  22 مرداد 1401 at 2:46 ب.ظ

  подъемник мачтовый
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]http://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru[/url]

 • DavidKic

  22 مرداد 1401 at 6:12 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]buy prescription drugs online legally[/url] ed meds online without doctor prescription

 • Rudolphbus

  23 مرداد 1401 at 3:24 ب.ظ

  Nicely put. Thank you. northwest pharmacy canada [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]canada rx pharmacy[/url] aarp recommended canadian online pharmacies https://canadianpharmacies-24h.com/

 • Alvenfed

  23 مرداد 1401 at 11:04 ب.ظ

  You’ve made your point! [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]canadian pharcharmy online viagra[/url] prescription drug price comparison https://canadapharmacies-24h.com/

 • DavidKic

  24 مرداد 1401 at 6:52 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]ed meds online without doctor prescription[/url] pain medications without a prescription

 • Alvenfed

  24 مرداد 1401 at 12:22 ق.ظ

  Seriously a lot of terrific info! [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]prescription drugs without doctor approval[/url] aarp approved canadian online pharmacies https://canadapharmacies-24h.com/

 • SheelaghPlpn

  24 مرداد 1401 at 5:24 ب.ظ

  incognito vpn
  [url=”https://superfreevpn.net”]fastest vpn service[/url]
  best vpn for streaming reddit

 • FifinePlpn

  24 مرداد 1401 at 8:34 ب.ظ

  best online usa casinos
  [url=”https://trust-online-casino.com”]free sign up bonus[/url]
  mobile casino games for real money

 • Rudolphbus

  24 مرداد 1401 at 11:35 ب.ظ

  With thanks, I enjoy this! canadian pharmacieswith no prescription [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]discount prescriptions[/url] medicine online shopping https://canadianpharmacies-24h.com/

 • Alvenfed

  25 مرداد 1401 at 1:38 ق.ظ

  You actually expressed it exceptionally well. [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]discount pharmacy online[/url] prescription drug prices comparison https://canadapharmacies-24h.com/

 • Rudolphbus

  25 مرداد 1401 at 3:37 ب.ظ

  Wonderful content. Thanks! online canadian pharmacy no prescription [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]pharmacies with no prescription[/url] best online pharmacies canada https://canadianpharmacies-24h.com/

 • GwenorePlpn

  25 مرداد 1401 at 7:24 ب.ظ

  best online casino real money
  [url=”https://vrgamescasino.com”]free money no deposit[/url]
  best casino sites

 • Deshawngop

  26 مرداد 1401 at 10:43 ب.ظ

  [url=https://diflucan.life/#]where can i buy diflucan without prescription[/url] can i buy diflucan over the counter in canada

نظرات

Your email address will not be published.