تماس با ما۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۰۸

سبد خرید

دوره های آموزشی بین المللی

کارگاه آموزشی RCMII


مقدمه

پیاده سازی ویرایش صنعتی  RCMاز نظر اغلب متخصصین نگهداری و تعمیرات بعنوان اثر بخش ترین روش، نسبت به هزینه های آن، برای ایجاد و توسعه استراتژی های نگهداری و تعمیرات در سطحی جهانی شناخته می شود که باعث دستیابی سریع به بهبود هایی پایدار و معتبر در زمینه دسترس پذیری و قابلیت اطمینان کارخانه ها، کیفیت محصول، ایمنی و سلامت محیط زیستی می شود.

این روش فرآیندی سیستماتیک و علمی برای تعیین فعالیت هایی است که باید انجام شوند تا از ادامه کارکرد تجهیزات و بطور کلی دارایی های فیزیکی مطابق با انتظارات کاربران شان اطمینان حاصل شود.

 هدف از پیاده سازی RCM  شناسایی بهترین و با صرفه ترین برنامه تعمیراتی برای هر تجهیز و در نتیجه کاهش پیامد های ناشی از خرابی تجهیز آلات از طریق گنجاندن آن برنامه ها و روش ها در برنامه نگهداری و تعمیرات هر تجهیز می باشد. از این رو هدف از این دوره آموزش ساختار و فرایندRCM  و نیز چگونگی پیاده سازی  RCMبه صورت مرحله به مرحله، شناسایی چالش های هر مرحله و ارائه راه حل است.

آموزش این موارد به همراه ارائه مثال های متنوع از پروژه های عملی پیاده سازی RCM در 80 کشور دنیا و در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، برق و آب(نیروگاه ها و سد ها)، خودرو، معدن، فولاد و…، توسط نماینده و مدرس رسمی شرکت آلادون در خاورمیانه می باشد.

 

چرا   RCM2 ؟

نتایج تحقیقات معتبر نشان داده است که:

*  89 درصد از خرابی های تجهیزات و ماشین آلات پیچیده، ارتباط مستقیمی با عمر آن ها ندارد! این بدین معنی است که حجم زیادی از فعالیت های PM ونیز بازرسی های دوره ای مبتنی بر پیشنهادات شرکت های فروشنده ماشین آلات، غیر ضروری و بیهوده است!

* در صورت اجرای صحیح RCM2، 40 تا 70 درصد از فعالیت های PM کاهش می یابد و در نتیجه صرفه جویی قابل ملاحظه ای حاصل می شود.

* با توجه به بررسی گزارشات مالی در 1200 سایت صنعتی که RCM2 را پیاده کرده اند، هزینه ای که سازمان برای پیاده سازی RCM2 انجام داده است، حداکثر بعد از 7 ماه به سازمان بازگشته است.

* با توجه به اینکه بعد از پیاده سازی RCM2 ،پیامد های خرابی ماشین آلات حساس به درستی شناسایی می شوند، لذا پیشگیری از بحران ها و خطرات به صورت برنامه در سازمان مدون شده و در نتیجه مسایل مربوط به ایمنی و محیط زیست توسط همه افراد سازمان جدی گرفته می شود.

* بعد از پیاده سازی RCM2، سازمان علاوه بر دانستن چگونگی برنامه ریزی برای نگهداری و تعمیرات ماشین آلات، از یک بانک اطلاعاتی جامع از داده های مربوط به ماشین آلات بهره مند می گردد.

* شرکت آلادون در 25 سال گذشته RCM2 را در بیش از 2000 سایت صنعتی در 80 کشور دنیا و در صنایع متعددی پیاده سازی نموده است، لذا هم اکنون دارای یک اندوخته بسیار پر ارزش از دانش و تجربه اجرای این تعداد عظیم پروژه در دنیا می باشد که می تواند آن ها را به سازمان های کشور منتقل کند.

 

محتوای کارگاه 3 روزه آموزشی بین المللی نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان(RCM 2)

1- مقدمه ای بر RCM

* ارائه اهداف، مفاهیم و اصول اولیه RCM ، ارائه ساختار RCM

* تشریح بستر و شرایطی که برای اجرای RCM2 باید در سازمان فراهم کرد.

* تاریخچه RCM، نقش آن و ارتباط آن با سایر تکنیک های مدیریت نگهداری و تعمیرات نظیر CBM و CMMS

2- ساختار RCM2، چگونگی تعریف مسئله و جمع آوری اطلاعات

* تعریف کارکرد های تجهیز و استانداردهای عملکردی

* تعریف خرابی کارکردی(Functional Failures)

* تشریح مفهوم ریشه خرابی(Failure Modes)

* تشریح اثرات هر خرابی، بعد از یک خرابی، چه اتفاقاتی رخ می دهد؟(Failure Effects)

3- ارزیابی پیامد های خرابی(Failure Consequences)

* خرابی هایی که بر روی ایمنی و محیط زیست اثر می گذارند.

* خرابی هایی که بر روی عملیات و تولید اثر می گذارند.

* خرابی های که تنها بر هزینه تعمیرات اثر گذارند.

* خرابی مربوط به Protective and Warning Devices

4- برنامه ریزی برای نگهداری و تعمیرات تجهیز، اعتبار روش های مختلف و تعیین توالی فعالیت ها، طراحی و زمانبندی اقدامات واکنشی برای جلوگیری از بروز خرابی تجهیز، چه اقداماتی را با چه توالی ای انجام دهیم؟

* نگهداری و تعمیرات مبتنی بر وضعیت(CBM)

* فعالیت های مربوط به استقرار مجدد برنامه ریزی شده تجهیزات

* فعالیت های مربوط به از خط خارج کردن تجهیزات

5- در صورت نیافتن برنامه مناسب، با توجه به قسمت 4، چه باید کرد؟

* چگونگی تحلیل جزئی تر خرابی تجهیزات

* چه زمانی طراحی مجدد انجام دهیم؟

* چه زمانی تجهیز نیاز به برنامه پیشگیرانه ندارد و بهترین برنامه Run to Failure است.

6-پیاده سازی فرایند RCM2

* تشکیل گروه بازبینی و اجرای RCM، اعضای گروه، نقش تسهیل گر پروژه

* استراتژی های پیاده سازیRCM2

* چگونگی شروع کار

تمامی موارد ذکر شده، با تقسیم افراد شرکت کننده به گروه های کاری، به صورت مبسوط و کاربردی ارائه خواهد شد. همچنین شرکت کنندگان در طول برگزاری دوره بر روی مثال های واقعی متعدد، منبعث از مورد کاوی های شرکت آلادون در صنایع مختلف به صورت عملی وبا هدایت استاد دوره کار خواهند کرد.

 

مخاطبان کارگاه:

کارشناسان، مدیران و متخصصان واحد های فنی، بهره برداری، نگهداری و تعمیرات و برنامه ریزی، برنامه ریزان و سیاست گذاران در زمینه مدیریت عملیات در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش، تولید، توزیع و انتقال برق، مهندسی آب و فاضلاب، مدیریت منابع آب، نیروگاه و سد، صنایع دفاعی(هوایی، دریایی و هوا فضا)، سیمان، فولاد، مس و معادن، خودرو و ماشین سازی، هواپیمایی، صنایع ریلی و مخابرات که دارای تجهیزات و ماشین آلات پیچیده و گران قیمت می باشند و علاقه­مند­ند  تا برای این تجهیزات، بهترین برنامه نگهداری و تعمیرات را تدوین کنند.

 

بسته آموزشی اهدایی به شرکت کنندگان:

به شرکت کنندگان در کارگاه، بسته ارسالی از طرف شرکت آلادون کانادا ونیز یک نسخه کتاب ترجمه شده RCM2، نوشته John Moubray، بنیانگذار فقید شرکت آلادون اهدا می گردد.

 

هزینه شرکت در دوره:

هزینه شرکت در دوره به همراه بسته آموزشی 15،000،000 ریال می باشد.

 

شرکت آلادون آمریکا

“هم اکنون تقریباً در تمامی صنایع، RCM برای افراد مسئول دارایی های فیزیکی به همان اندازه حیاتی است که حسابداری برای مدیران مالی. هیچ تکنیک قابل مقایسه دیگری برای شناسایی حداقل فعالیت های صحیح و ایمن مورد نیاز جهت حفظ کارکرد دارایی های فیزیکی، بویژه در موقعیت های بحرانی و خطرناک وجود ندارد.”

این جمله ای معروف از John Moubray است. جـان مـوبری فقید طی دورۀ آغازین زندگی حرفه ای اش در زمینه ایجاد، توسعه و پیاده سازی سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات ابتدا به عنوان یک مهندس کارخانه و بعد ها به عنوان یک مشاور فعالیت نموده است. در سال های ابتدائی دهه 80 وی زیر نظر مرحوم پروفسور Stanly Nowlan شروع به کار بر روی کاربرد RCM در صنایع عمومی نمود. در سال 1986 وی شرکت Aladon Ltd را تاسیس نمود. شرکت Aladon  بطور خاص در زمینه ایجاد و توسعۀ فرایند های مدیریت بر مبنای قابلیت اطمینان و کاربرد هایشان برای دارایی های فیزیکی  فعالیت می نماید و دفتر مرکزی آن در کانادا می باشد. این شرکت به بیش از 2000 سایت صنعتی در 80 کشور دنیا کمک نموده است تا RCM را پیاده سازی کنند و نیز بیش از 70000 مدیر و کارشناس فنی از آموزش های آن بهره مند شده اند.

برخی از شرکت های همکار شرکت آلادون عبارتند از: