مدیریت هزینه چرخه عمر تجهیزات (LCC)

تحلیل هزینه چرخه عمر ؛ تکنیکی برای گرفتن تصمیمات حساس

تحقیقات نشان داده که در حدود 85 درصد از هزینه­‌های انتخاب و جایگزینی یک تجهیز در ابتدای کار پنهان بوده و دیده نمی­‌شود. یک تصمیم اشتباه در زمان انتخاب و خرید تجهیز، می‌تواند تا زمان زیادی سازمان را با هزینه‌های هنگفت و اجتناب ناپذیر مواجه کند. بنابراین بررسی عمیق و پیش‌بینی این هزینه‌ها در ابتدای کار از اهمیت بسزایی برخوردار است. تحلیل هزینه چرخه عمر تجهیزات یا آنالیز LCC به عنوان یکی از تکنیک‌های مدیریت دارایی های فیزیکی، روشی علمی و مبتنی بر محاسبات اقتصاد مهندسی است که با استفاده از آن می‌توان به بررسی و تحلیل تمامی هزینه­‌های آشکار و پنهان یک تجهیز در طی چرخه عمر آن پرداخت.


هزینه چرخه عمر تجهیزات (LCC) چیست و چرا اهمیت دارد؟

چرخه عمر یک دارایی یا Asset Life Cycle بازه زمانی‌ای است که از زمان شناسایی نیاز به یک دارایی یا تجهیز شروع شده و پس از خرید و بهره­‌برداری، با اسقاط آن خاتمه می‌­یابد. تمامی هزینه‌های مرتبط با دارایی در این بازه را هزینه­ چرخه عمر آن دارایی می‌­نامند که اصطلاحاً Life Cycle Cost یا LCC نامیده می‌شود. مطالعات انجمن مهندسین آمریکا نشان داده که هزینه­‌های مربوط به تحقیق و توسعه، خرید و راه‌­اندازی یک تجهیز، نهایتاً 50% از مجموع هزینه‌‌­های چرخه عمر آن تجهیز را شامل می‌شود؛ در حالی که در زمان خرید آن تجهیز، نزدیک به 95% از هزینه‌های چرخه عمر، شکل ­گرفته و در آینده، تنها می‌­توان از 5% از این هزینه‌­ها اجتناب کرد. بنابراین آگاهی از هزینه چرخه عمر یک تجهیز، لازمه تصمیم‌گیری­ درست در زمان خرید و جایگزینی آن است.


تحلیل هزینه چرخه عمر تجهیزات (LCC) چیست؟

تحلیل هزینه­ چرخه عمر تجهیزات ، که آنالیز LCC نیز نامیده می‌­شود، یک ابزار تصمیم‌­گیری مبتنی بر محاسبات اقتصاد مهندسی است که با استفاده از آن می‌توان به بررسی و تحلیل تمامی هزینه­‌های آشکار و پنهان یک دارایی در طی چرخه عمر آن پرداخت. با انجام آنالیز LCC پیش از تصمیم­‌گیری در زمینه خرید و جایگزینی یک تجهیز، می­‌توان سناریوهای مختلف را بررسی نمود و هزینه‌های پنهانی که سازمان در آینده با آن‌ها رو به ­رو خواهد بود را شناسایی و برآورد کرد و بهترین گزینه­ را از بین سناریوهای موجود انتخاب نمود و در انتها نیز زمان مناسب برای تعویض و جایگزینی تجهیز را به دست آورد.


تحلیل هزینه چرخه عمر تجهیزات (LCC) شامل چه مراحلی است؟

تحلیل هزینه چرخه عمر تجهیزات (LCC) با تعریف مسئله و تعیین دامنه آغاز شده و با تعیین راهکارها و سناریوهای قابل بررسی ادامه می­‌یابد. پس از تعیین سناریوهای موجود، داده‌ها و اطلاعات هزینه‌ای مورد نیاز برای هر یک از سناریوها مشخص می‌شود و فاز جمع‌آوری اطلاعات که از مهم‌ترین مراحل LCC است آغاز می‌گردد. دقت و صحت داده‌های جمع آوری شده در این مرحله، نقش مهمی در خروجی و کیفیت کار خواهد داشت. در برخی از موارد، در صورت عدم دسترسی به منابع لازم، نیاز است که این اطلاعات با استفاده از منابع مختلف تخمین زده شوند. پس از اتمام فاز جمع‌آوری اطلاعات، محاسبات اقتصادی انجام شده و هزینه چرخه عمر هر یک از سناریوها با در نظر گرفتن ارزش زمانی پول، به دست می‌آید و نقطه بهینه برای تعویض و جایگزینی تجهیز مشخص می‌شود. برای اعتبارسنجی نتایج به دست آمده، در انتهای کار یک تحلیل حساسیت از داده‌ها و پارامترهای تأثیرگذار صورت می‌گیرد تا میزان وابستگی نتیجه به دست آمده نسبت به هر یک از پارامترها مشخص شود و در صورت نیاز تحلیل دقیق‌تری نسبت به هر یک از پارامترها انجام شود. با مشخص شدن نتیجه و اطمینان از اعتبار آن، سناریویی که کمترین هزینه چرخه عمر را دارا باشد به عنوان بهترین راهکار انتخاب می‌شود.


اجرای تحلیل هزینه چرخه عمر، محاسبه نقطه بهینه برای تعویض و نوسازی دارايي‌ها و انتخاب بهترین سناریو، امری تخصصی و حرفه­‌ای است که متخصصان و مشاوران مدیریت دارایی ­های فیزیکی پمکو با استفاده از دانش، تجربه، مهارت و تجارب بین‌المللی متعدد در صنایع مختلف، از طریق اجرای مطالعات و آموزش مدیریت هزینه چرخه عمر تجهیزات LCC، می­‌توانند به شما یاری رسانند.مطالب مرتبط

طراحی مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCD)
طراحی مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCD)
کتاب بهینه سازی نگهداشت و بهبود قابلیت اطمینان
کتاب بهینه سازی نگهداشت و بهبود قابلیت اطمینان
دوره آموزشی مدیریت هزینه چرخه عمر تجهیزات (lcc)
دوره آموزشی مدیریت هزینه چرخه عمر تجهیزات (lcc)