بهینه سازی برنامه نت پیشگیرانه (PMO)

بهینه سازی برنامه نت پیشگیرانه (PMO) و حذف PM های غیرضروری


بهینه سازی برنامه نت پیشگیرانه (PMO)؛ راه‌حل سریع حذف PMهای غیرضروری

فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه یا فعالیت­‌های PM عمده فعالیت‌های نگهداشت را تشکیل می­‌دهند. داده‌ها و اطلاعات به دست آمده از خرابی‌ها و فواصل آن‌ها روز به روز کامل‌تر می‌شود. در نتیجه نمی­‌توان تنها یک‌بار فعالیت‌­های PM را تعریف کرد و برای همیشه به آن‌ها اکتفا کرد. بدین منظور همواره به بهینه­‌سازی برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه نیاز است. یکی از سریع‌­ترین و پرکاربردترین روش‌های بهینه سازی برنامه نت پیشگیرانه ، روش PMO است.چرا به بهینه‌ سازی برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه نیاز است؟

همانطور که اشاره شد فعالیت‌­های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه یا فعالیت‌های PM اهمیت زیادی دارند؛ چرا که بیش از %50 و حتی در سازمان­‌های پیشرو، نزدیک به %80 از فعالیت­‌های نگهداری و تعمیرات را تشکیل می­‌دهند. اما آیا تنها تعریف کردن فعالیت‌های PM و اجرای آن‌ها ضامن موفقیت تیم نگهداشت در جلوگیری از بروز خرابی‌ها است؟ تحقیقات نشان داده که شرایط عملیاتی تجهیزات به مرور زمان تغییر می‌کند و علاوه بر آن، داده‌ها و اطلاعات به دست آمده از خرابی‌­ها و فواصل آن‌ها، روز به روز بیشتر و بیشتر می‌­شود. در نتیجه نمی‌­توان تنها یک‌بار فعالیت‌های PM را تعریف کرد و برای همیشه به آن‌ها اکتفا کرد. امروزه بسیاری از سازمان‌های تجهیزمحور با معضل PMهای زائد و غیرضروری مواجه هستند که از جمله دلایل اصلی آن می‌توان به تغییر تکنولوژی و عدم به روزرسانی برنامه نت پیشگیرانه، بهینه نبودن فواصل اجرای PMها، تکراری بودن PMها و انجام آن‌ها توسط چند گروه متفاوت اشاره کرد. در نتیجه همواره به بهینه سازی برنامه نت پیشگیرانه نیاز است.


روش‌های بهینه‌ سازی برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM)

برای بهینه سازی برنامه نت پیشگیرانه روش‌های گوناگونی وجود دارد. RCM ، CPR و PMO از جمله معروف‌ترین و پرکاربردترین روش‌های بهینه‌ سازی برنامه نت پیشگیرانه هستند. Preventive Maintenance Optimization که به روش PMO نیز معروف است، یکی از سریع­‌ترین تکنیک‌ها در راستای بهبود وضعیت نگهداشت در سازمان است. روش PMO در کنار روش CPR در مواردی که نیاز به سرعت بالا در بهینه‌ سازی برنامه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه تجهیزات است به کار می‌رود. از طرفی دیگر روش PMO نسبت به CPR عمیق‌تر بوده و نتیجه به دست آمده از این روش نسبت به CPR دقیق‌تر است. در نتیجه می‌توان استنباط کرد که بهینه سازی برنامه نت پیشگیرانه PMO برای تجهیزات با درجه حساسیت متوسط مناسب است.


روش PMO چیست و شامل چه مراحلی است؟

روش بهینه سازی برنامه نت پیشگیرانه PMO برای اولین بار در صنایع هسته‌­ای آمریکای شمالی توسط بنیاد تحقیقات استراتژیک صنعت (SIRF) ایجاد شد و نسخه تجاری آن توسط سازمان مدیریت عملیات و سیستم کنترل (OMCS) طراحی شد. این روش بر مبنای برنامه نگهداری و تعمیرات موجود در سازمان، توسعه و اصلاح آن طراحی شده است. مبنای این روش 3 اصل زیر است:

 • حذف PMهای تکراری و یا بدون توجیه
 • افزودن PMهای ضروری
 • بهینه­‌سازی فواصل PMهای موجود

در روش PMO که یک روش 9 مرحله‌­ای است، برنامه‌های تعمیرات پیشگیرانه تجهیز در طی جلساتی و با حضور خبرگان تجهیز مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و برخی حذف گشته، برخی بهینه شده، و برخی دیگر فواصل انجامشان تغییر می­‌کند. مراحل روش PMO به شرح زیر است:

 1. جمع‌آوری فهرست وظایف
 2. تحلیل حالات خرابی (FMA)
 3. توجیه و بازنگری در FMA
 4. آنالیز کارکردی (انتخابی)
 5. ارزیابی نتیجه
 6. تعیین سیاست نگهداشت
 7. گروه بندی و بازنگری
 8. تصویب و اجرا
 9. برنامه بهبود مستمر

اجرای روش PMO و بهینه سازی برنامه نت پیشگیرانه امری تخصصی و حرفه­‌ای است که متخصصان و مشاوران مدیریت دارایی­‌های فیزیکی پمکو با استفاده از دانش، تجربه، مهارت و تجارب بین‌المللی متعدد در صنایع مختلف، از طریق اجرای مطالعات و آموزش  PMO، می­‌توانند به شما یاری رسانند.مطالب مرتبط

نگهداری و تعمیرات پیش‌‌ بینانه
نگهداری و تعمیرات پیش‌‌ بینانه
نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه
نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه
بهبود قابلیت اطمینان تجهیزات
بهبود قابلیت اطمینان تجهیزات