ماژول نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM)


ماژول نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM)ماژول نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM: Reliability Centered Maintenance) از این متدولوژی قدرتمند که در صنعت هوایی توسعه یافته و امروزه پاسخ نهایی برای تدوین برنامه‌های بهینه نگهداشت را در اختیار صنایع مختلف قرار می‌دهد کاملاً پشتیبانی می‌کند. در این ماژول به فراخور نیاز از داده‌های ماژول‌های دیگر، بدون واسطه استفاده شده و به صورت مستقیم، خروجی‌های آن در ماژول‌های دیگر قابل استفاده است.

ماژول نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) که یکی از ماژول‌های مدیریت عملکرد تجهیزات (APM: Asset Performance Management) است، با استفاده از درخت تصمیمی که به طور کامل در نرم افزار effectus پیاده‌سازی شده، اتخاذ بهترین اقدامات نگهداشت را ممکن می‌سازد. از جمله امکانات این ماژول مدیریت اطلاعات تیم آنالیز، بررسی شرایط عملیات، کاربرگ‌های اطلاعاتی و تصمیم‌گیری، گزارش‌دهی و هدایت کامل کاربر در مسیر الگوریتم تصمیم گیری RCM -که در سومین تصویر نمایش داده شده‌است- است. در نهایت می‌توان براساس نتایج این ماژول برنامه نگهداشت جدیدی را تنظیم کرد.

هرچند با توجه به پیچیدگی‌های متدلوژی نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان RCM از یک سو و تجربیات پیاده‏‌سازی این ماژول در بسیاری از سازمان‏‌ها از سوی دیگر، به کارگیری این راهنما به تنهایی برای انجام یک آنالیز موفق کافی نخواهد بود و بایستی آموزش‏‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.

لازم به ذکر است که شرکت پمکو تجربه‌ بالایی درخصوص پیاده سازی RCM در سطح خاورمیانه دارد اما با این وجود برای تولید این ماژول به بررسی دقیق بنچمارک‌ها نیز پرداخته است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد RCM می‌توانید به کتاب نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان، ترجمه دکتر علی زواشکیانی رجوع نمایید.اهمیت ماژول نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM)

ماژول نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) ابزاری دقیق و سیستماتیک برای فرموله‌سازی استراتژی‌های نگهداشت تجهیزات است. بهره‌گیری مناسب از این روش با دست‌یابی سریع به بهبودی پایدار در زمینه‌های گوناگون همراه است و بهبود وضعیت کيفی محصولات، کاهش سوانح با پیامدهای ایمنی و زیست محیطی را به همراه دارد.

این ماژول براساس متدولوژی موفق RCM طراحی و پیاده‌سازی شده که البته در دل خود آنالیز حالات و اثرات خرابی (FMEA) را نیز پوشش می‌دهد و برای تجزیه و تحلیل دقیق تأثیر خرابی‌های سیستم و تعیین استراتژی نگهداشت بهینه استفاده می‌شود.

همانطور که گفته شد، این ماژول با سایر ماژول‌های قابلیت اطمینان در معماری Micro Service در ارتباط است تا ضمن بهبود یکپارچگی و کیفیت داده‌ها، از بهبود مستمر، چه خروجی‌های RCM و چه تحلیل‌های انجام شده در ماژول‌های دیگر اطمینان حاصل شود.

نتیجه نهایی ماژول RCM، اجرای استراتژی‌هایی است که باعث می‌شود عملکرد تجهیزات به موثرترین شکل ممکن حفظ گردد.

Effectus نخستین بسته نرم‌افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات و ارائه کننده سرویس‌های نسل چهارمی برای مدیریت تجهیزات و دارایی‌های فیزیکی است. نسل جدیدی از نرم افزارهای CMMS/EAM که ماژول‌های گسترده‌تری نسبت به آن‌ها داشته و در بسته نرم افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات Effectus توسعه یافته است، علاوه بر اینکه نیاز به ماژول‌های CMMS و EAM های متداول در بازار از قبیل مدیریت تجهیزات، مدیریت دستورکارها، مدیریت انبار و غیره را برآورده می‌کند، داده‌های تولید شده و در گردش در این ماژول‌ها را آماده تحلیل‌های موثر می‌نماید و در محیطی یکپارچه، استراتژی‌ها و فعالیت‌هایی را پیشنهاد می‌دهد که در بهبود دسترس پذیری تجهیزات و قابلیت اطمینان و در عین حال کاهش هزینه و ریسک، نقش بی رقیبی دارد.

در کمتر از 24 ساعت می‌توانید استفاده از ماژول نگهداشت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) را در نرم افزار Effectus شروع کنید و به کمک این ماژول استراتژی‌های نگهداری و تعمیرات خود را بهبود ببخشید و در هر زمان و مکانی، تصمیم‌گیری و اقدامات لازم را پیگیری کنید.