تماس با ما۰۲۱-۸۸۴۷۲۸۰۸

سبد خرید

تفاوت CMMS و EAM چیست؟

ژانویه 15, 20200
EAM-CMMS.jpg

تفاوت CMMS و EAM چیست؟


شناخت امکانات و توانایی های یک سیستم پشتیبانی نگهداری و تعمیرات متناسب با نیازسازمان، مهمترین فاکتور در انتخاب آن است تفاوت اصلی سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات (نرم افزارهای  CMMS و EAM) اساساً درمقیاس آن‌هاست. انتخاب یکی از این دو معمولاً به استراتژی و دیدگاه هر سازمان برای مدیریت دارایی‌هایش بستگی دارد. امروزه، حدود 60 درصد از سازمان ها از نرم افزار EAM و حدود 25 درصد از CMMS برای مدیریت نگهداری و تعمیرات استفاده می کنند.

سیستم‌های مدیریت و پشتیبانی دارایی های فیزیکی را اغلب سیستم‌های کامپیوتری مدیریت نگهداشت (CMMS) یا سیستم‌های مدیریت دارایی‌های سازمان (EAM) می‌نامند.اگر شرکت شما شامل کارخانه‌های متعددی در مناطق مختلف و کشورهای گوناگون است، به برنامه‌های پیچیده تر و سطح‌بالاتر از CMMS نیاز دارید.  البته در این سطح، CMMS های پیشرفته می‌توانند با دیگر نرم‌افزارهای کسب‌وکار (مانند مدیریت مالی، منابع انسانی، تدارکات، امنیت، برنامه‌ریزی مواد و قطعات و هزینۀ پروژه) به‌خوبی یکپارچه شوند تا راهکار جامعی برای اطلاعات کسب‌وکار فراهم کنند ولی  معمولاً EAM(تا حدی) و ERP ها این نیازها را در یک سیستم واحد برآورده می کند.

ERP چیست؟ و چه تفاوت هایی با CMMS و EAM دارد؟

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بسترهای فراهم شده در حوزه ی فناوری و اطلاعات، مرز بین CMMSها و EAMها بسیار کم رنگ شده است به گونه ای که حتی اسم این دو نیز به جای هم به کار می رود. در جدول زیر تفاوت های کلیدی سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان ها ( CMMS در برابر (EAM (به طورمعمول)مقایسه شده است.امکانات EAM CMMS
مدیریت ناوگان

نظارت و ردیابی ناوگان حمل و نقل؛ یکپارچه با GIS.

×
مدیریت دستور کارها

فرایندهای درخواست های نگهداری و تعمیرات از باز تا بسته شدن پیگیری می شود.

×
مدیریت مطالبه های ضمانت و ردیابی آنها

ردیابی ضمانت های مرتبط با تک تک دارایی ها

×
نگهداشت، تعمیر و اورهال (MRO)

ردیابی فعالیت های نگهداشت، تعمیر و بازسازی دارایی ها (مدیریت اجزاء، مهندسی معکوس و غیره)

×
اشکال تعاملی

نقشه ها، مکان تجهیزات و غیره

×
مدیریت انبار

شامل تهیه، خرید، سفارش مجدد خودکار و ویژگی های دیگر مدیریت انبار

×
پایش انرژی

خوانش های در لحظه و پایش انرژی

×
نگهداشت پیش بینانه

نگهداری و تعمیرات زمان بندی شده، دارایی ها را در طی چرخه عمرشان فعال نگه می دارد

×
پیکربندی سفارشی

کاربران می توانند سیستم را برای فعالیت های صنعتی خاص و نیازهای منحصربه فردشان سفارشی کنند

×
مدیریت پیمانکاران ×
مدیریت ریسک دارایی های فیزیکی ×
مدیریت اسناد و اطلاعات ×
مدیریت برنامه ریزی/زمان بندی فرایندها ×

به طور کلی تر می توان گفت که EAM، CMMS ای است که علاوه بر ماژول های نگهداری و تعمیرات، خرید و انبار، توجه ویژه ای به مدیریت چرخه عمر دارایی ها دارد.


امروزه اکثر کسب‌وکارها نوعی CMMS دارند و گرایش غالب، به‌ویژه در شرکت‌های متوسط و بزرگ، استفاده از آن دسته از ماژول‌های نگهداشت است که با سیستم برنامه‌ریزی منابع شرکت (ERP) یا مدیریت دارایی‌های شرکت (EAM) یکپارچه هستند.

اگر CMMS شما بیش از سه سال عمر دارد، می‌تواند به شرکت کمک کند تا ببینید هم‌اکنون چه چیزهایی در دسترس دارید وآیا لازم است به سمت EAM حرکت کنید یا خیر.

طی دَه سال گذشته، بازار CMMS شاهد تحولات چشمگیری بوده و تعداد فروشندگان این سیستم‌های تخصصی بالغ بر صدها شرکت شده است. قابلیت‌های این سیستم‌ها را می‌توان از کارهایی برای پیگیری دستور کار در یک تعمیرگاه کوچک تا مدیریت تمام فرایندهای نگهداشت و موجودی سازمانی با کارخانه‌های متعدد در تمام اقس ونقاط دنیا تقسیم‌بندی کرد.  در حال حاضر، توانمندترین سیستم‌های پشتیبان نگهداشت را سیستم‌های مدیریت دارایی‌ها(EAM) می‌نامند.

شرکت مشاوره  مدیریت دارایی های فیزیکی پمکو با کادری مجرب و متخصص از کارشناسان با تجریه در در کنار شماست تا بهترین راهکارهای نرم افزاری را متناسب با نیاز سازمان شناسایی کنید و سازمانتان را به بلوغ برسانید.


نظرات

Your email address will not be published.