شیوع ویروس کرونا در جهان ؛ چرا همین الان باید اقدام کرد؟

دسامبر 28, 13981107
doctor-white-coat-hat-pointing-finger-world-globe.jpg

شیوع ویروس کرونا در جهان ؛ چرا همین الان باید اقدام کرد؟


سیاستمداران، رهبران جامعه و رهبران کسب‌وکار: شما باید چه کاری را در چه زمانی انجام دهید؟

در راستای نوشتارهایی که پیش‌تر دربارۀ «رهبری کسب‌وکارها در زمان بحران»، «راهنمای کاربردی دورکاری» و «ابزارهای مناسب دورکاری» منتشر کرده‌ایم، این بار به سراغ مقالۀ مفصل‌تری رفته‌ایم که نخستین بار در 10 مارس 2020 در سایت medium.com منتشر شده است و در تاریخ 13 مارس روزآمد شده است. در این نوشتار توماس پویو آمار و ارقام مرتبط با این بیماری را در گوشه‌وکنار جهان دنبال می‌کند و برای دریافتن نحوۀ کنترل این بیماری حتی نگاهی هم به آنفولانزای همه‌گیر 1918 می‌اندازد. در پایان نیز توصیه‌هایی برای مدیران سازمان‌ها و سیاستمداران ارائه می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم حدود نیم ساعت فرصت بگذارید و این نوشتۀ جذاب و سودمند و خواندنی را – که تاکنون به 28 زبان ترجمه شده و بیش از 35 میلیون بار دیده شده است – با تأنی بخوانید.


با همۀ اتفاقات و حوادثی که شیوع کروناویروس رقم زده است، سخت بتوان به جمع‌بندی رسید که امروز باید چه کار کنیم. باید منتظر اطلاعات بیشتری بمانیم؟ یا همین امروز دست به کار شویم؟ تکلیف چیست؟

در این نوشتار و با اتکا به انبوهی از نمودارها و داده‌ها و مدل‌هایی از منابع مختلف سعی می‌کنم حوزه‌های زیر را پوشش دهم:

 • در کشور شما چند نفر به کروناویروس مبتلا خواهند شد؟
 • وقتی این تعداد از افراد مبتلا شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟
 • از دست شما چه کاری برمی‌آید؟
 • چه زمانی باید دست به کار شویم؟


بعد از خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که:

 • کروناویروس در حال حرکت به سمت شماست.
 • با سرعتی نمایی به سمت شما حرکت می‌کند: اول تدریجی، و بعد ناگهانی.
 • مسئله فقط این است که چند روز طول می‌کشد به شما برسد. احتمالاً یکی‌دو هفته.
 • وقتی به شما رسید، نظام سلامت کشورتان فرو می‌پاشد.
 • همشهریانتان در راهروهای بیمارستان‌ها بستری خواهند شد.
 • کارکنان خسته و فرسودۀ بخش درمان از پا در خواهند آمد. بعضی از آن‌ها خواهند مرد.
 • این افراد باید تصمیم بگیرند که به کدام بیماران باید اکسیژن برسانند و کدام بیماران زنده نخواهند ماند.
 • تنها راه جلوگیری از بروز این اتفاق، رعایت فاصله اجتماعی است. آن هم همین امروز، نه فردا.
 • این امر بدین معناست که بخش بزرگی از افراد جامعه، از همین الان، باید سیاست قرنطینۀ خانگی را در پیش بگیرند.

خواه در مقام سیاستمدار، رهبر جامعه یا رهبر کسب‌وکار، قدرت و مسئولیت جلوگیری از این اتفاقات بر عهدۀ شماست.

شاید امروز بترسید که: اگر واکنشم افراطی باشد چه؟ مردم به من خواهند خندید؟ از دستم عصبانی خواهند شد؟ احمق به نظر می‌رسم؟ بهتر نیست صبر کنم که دیگران پیش‌قدم شوند؟ آیا اقداماتم به اقتصاد کشور ضربه نمی‌زنند؟

اما ظرف 2 تا 4 هفته، وقتی کل جهان اسیر این بیماری شود و وقتی همان معدود روزهای ارزشمندی که مردم را واداشتید تا فاصلۀ اجتماعی را رعایت کنند باعث شود که افرادی جان به در ببرند، دیگر مردم شما را سرزنش نخواهند کرد. برعکس، قدردانتان خواهند بود که در شرایط دشوار، تصمیم درست را گرفتید.

بسیار خب، بیایید ببینیم اوضاع از چه قرار است.


1. در کشور شما چند نفر به کروناویروس مبتلا خواهند شد؟

رشد ملیتعداد کل مبتلایان به‌صورت نمایی در حال رشد بود که چین توانست آن را کنترل کند. اما بعد از آن که بیماری به بیرون از مرزهای چین گسترش یافت، به یک بیماری همه‌گیر جهانی تبدیل شده است که هیچ‌کس جلودارش نیست.تا امروز بخش عمدۀ این مبتلایان در ایتالیا، ایران و کرۀجنوبی شناسایی شده‌اند:تعداد مبتلایان در کرۀجنوبی، ایتالیا، ایران و چین آن‌قدر زیاد است که اجازه نمی‌دهند آمار باقی کشورها به چشم بیایند. اما بیایید ببینیم با حذف این کشورها اوضاع در باقی جهان چطور است.تا امروز ده‌ها کشور، عمدتاً کشورهای غربی، با افزایش تصاعدی تعداد مبتلایان روبه‌رو شده‌اند.اگر این روند فقط یک هفته با همین نرخ رشد ادامه پیدا کند، به اینجا می‌رسیم:
اگر می‌خواهید بفهمید که چه اتفاقی در حال وقوع است یا اینکه چگونه باید جلوی شیوع را گرفت، باید به کشورهایی رجوع کنید که این مرحله را از سر گذرانده‌اند: چین، کشورهای شرقی که تجربۀ سارس (SARS) را داشته‌اند، و ایتالیا.

چین
این یکی از نمودارهای بسیار مهم است.

این نمودار تعداد رسمی مبتلایان در استان هوبی (Hubei) را با میله‌های نارنجی‌رنگ نشان می‌دهد، یعنی تعداد افرادی که هر روز شناسایی شده‌اند.

میله‌های طوسی‌رنگ هم تعداد واقعی مبتلایان به کروناویروس در هر روز را نشان می‌دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین (CCDC) این آمار را به‌صورت پس‌نگر به‌دست آورده است؛ یعنی وقتی بعداً و هنگام تشخیص و مداوای بیماران از آن‌ها پرسیده که نشانه‌های بیماری از چه زمانی شروع شده است.

نکته اینجاست که این مبتلایان واقعی در همان تاریخ شناسایی نشده بودند و فقط وقتی می‌توانیم آن‌ها را پیدا کنیم که به عقب برگردیم: مسئولان پزشکی نمی‌توانند همۀ افراد را درست در بدو بیماری شناسایی کنند؛ فقط وقتی می‌فهمند که کسی به دکتر مراجعه کند و بیماری‌اش تشخیص داده شود.

این اتفاق به این معناست که میله‌های نارنجی‌رنگ دانسته‌های مسئولان را نشان می‌دهد و میله‌های طوسی‌رنگ اتفاقی را که واقعاً در حال وقوع بوده تصویر می‌کنند.

در 21 ژانویه (1 بهمن) تعداد مبتلایانی که تازه شناسایی شده‌اند (نارنجی) ناگهان اوج می‌گیرد و حدود 100 بیمار جدید شناسایی می‌شوند. در واقعیت اما 1،500 بیمار در آن روز مبتلا شده‌اند که رشدی نمایی را نشان می‌دهد. اما مسئولان از این موضوع آگاهی نداشتند و فقط می‌دانستند که ناگهان با 100 مبتلای جدید به این بیماری مواجه شده‌اند.

دو روز بعد، 3 بهمن، مسئولان شهر ووهان را قرنطینه می‌کنند. در آن زمان تعداد مبتلایانی که هر روز شناسایی می‌شوند به حدود 400 نفر رسیده است. این عدد را به‌خاطر بسپارید: مقامات تصمیم گرفتند شهر را آن هم فقط با 400 مبتلای جدید قرنطینه کنند. در واقعیت، 2،500 مبتلای جدید در آن روز وجود داشته، اما کسی خبر نداشته است.

روز بعد (4 بهمن) هم 15 شهر دیگر در استان هوبی قرنطینه می‌شوند.

تا 23 ژانویه (3 بهمن)، وقتی ووهان قرنطینه می‌شود، به میله‌های طوسی‌رنگ نگاه کنید: به‌صورت نمایی در حال رشد است. تعداد واقعی مبتلایان سر به فلک کشیده است. همین که ووهان قرنطینه می‌شود، تعداد مبتلایان کاهش می‌یابد. در 24 ژانویه (4 بهمن)، وقتی 15 شهر دیگر هم قرنطینه می‌شوند، رشد مبتلایان واقعی (میله‌های طوسی‌رنگ) متوقف می‌شود. دو روز بعد، تعداد مبتلایان به حداکثر می‌رسد و از آن زمان سیری نزولی را در پیش گرفته است.

دقت کنید که تعداد مبتلایان رسمی (نارنجی‌رنگ) هنوز با آهنگی نمایی در حال رشد است: تا 12 روز بعد، کماکان به نظر می‌رسد که تعداد مبتلایان رو به افزایش دارد. اما این‌طور نیست. موضوع فقط این است که مبتلایان نشانه‌های آشکارتری از خودشان بروز می‌دهند، بیشتر به دکتر مراجعه می‌کنند، و سامانه‌ای که برای شناسایی مبتلایان طراحی شده بهتر عمل می‌کند.

این تفکیک بین مبتلایان واقعی و رسمی بسیار حائز اهمیت است. بعداً به این موضوع بر خواهیم گشت.

سایر مناطق چین هم همگی گوش به فرمان دولت مرکزی هستند و لذا اقداماتی فوری و قاطع را در پیش می‌گیرند، که نتیجه‌اش می‌شود این:هر کدام از این خطوط افقی رشد تعداد مبتلایان را در یکی از مناطق چین نشان می‌دهد. هر کدام از این خطوط در معرض این بوده که به‌صورت نمایی رشد کند؛ اما به لطف اقداماتی که درست در انتهای ژانویه انجام شدند، همگی این شهرها توانستند این ویروس را قبل از شیوع متوقف کنند.

در این میان، ایران، ایتالیا و کرۀجنوبی یک ماه فرصت داشتند تا از چین درس بگیرند، اما نگرفتند. این کشورها هم با همان نرخ رشد نمایی هوبی آغاز کردند و پیش از پایان فوریه از تمام دیگر مناطق چین پیش افتادند.

کشورهای شرقی

تعداد مبتلایان در کرۀجنوبی به‌سرعت در حال رشد است، اما هیچ فکر کرده‌اید که چرا ژاپن، تایوان، سنگاپور، تایلند و هنگ‌کنگ به این وضعیت دچار نشدند؟تایوان حتی به این نمودار راه هم نیافته، زیرا هنوز به آستانه‌ای که تعیین کرده‌ام (50 مبتلا) نرسیده است.

دلیلش این است: همگی این کشورها از شیوع سارس در سال 2003 آسیب دیدند و آن اتفاق برای همگی‌شان درس عبرت شد. یاد گرفتند که این ویروس چقدر پیشرونده و مرگبار است، و می‌دانستند که نباید آن را دست‌کم بگیرند. از این روست که نمودارهای مربوط به این کشورها، با اینکه خیلی زودتر شروع شده است، هنوز هم به مرحۀ رشد نمایی نرسیده است.

تا اینجا دیدیم که کروناویروس گسترش یافته و فهمیدیم که دولت‌ها این تهدید را جدی گرفته‌اند و سعی کرده‌اند مهارش کنند. اما در سایر کشورها قصه از قرار دیگری است.

پیش از اینکه به سراغ سایر کشورها بروم، نکته‌ای را دربارۀ کرۀجنوبی بگویم: این کشور یک دادۀ پرت محسوب می‌شود. این ویروس در 30 بیمار اول در این کشور تحت کنترل بود. بیمارِ شمارۀ 31 یک رهبر مذهبی بود که آن را به هزاران نفر دیگر منتقل کرد و چون این ویروس پیش از اینکه افراد نشانه‌هایش را بروز دهند منتقل می‌شود، مقامات پزشکی وقتی این موضوع را فهمیدند که دیگر کار از کار گذشته بود و ویروس از کنترل خارج شده بود. حالا هم تمام این کشور دارد تقاص همین یک خطا را پس می‌دهد. اما تلاش‌های این کشور برای کنترل ویروس رفته‌رفته دارد به ثمر می‌نشیند. تعداد مبتلایان در ایتالیا هم‌اینک از کرۀجنوبی عبور کرده است و ایران هم فردا عبور می‌کند.

ایالت واشینگتن

میزان رشد این ویروس در کشورهای غربی را پیش‌تر نشان دادیم و دیدیم که پیش‌بینی‌ها برای بازۀ یک‌هفته‌ای چقدر نومیدانه‌اند. حالا تصور کنید که دیگر کشورهای اروپایی نتوانند مثل ووهان این بیماری را مهار کنند. آن‌وقت است که با یک همه‌گیریِ مهیب روبه‌رو خواهیم شد.

بیایید به برخی مناطق مانند ایالت واشینگتن، خلیج سان‌فرانسیسکو، پاریس و مادرید نگاهی بیندازیم.ایالت واشینگتن مثل ووهان برای آمریکاست. تعداد مبتلایان در این ایالت با آهنگی نمایی در حال رشد است و هم‌اینک به 140 نفر رسیده است.

اما در همان اوایل اتفاقی عجیب روی داد: نرخ فوتی‌ها بسیار بالا بود و در روزهایی این نرخ به 1 فوتی در مقابل 3 مبتلا رسید.

از روی آمار دیگر مناطق می‌دانیم که نرخ مرگ‌ومیر کروناویروس چیزی بین 0.5 درصد تا 5 درصد است (بعداً در این باره توضیح خواهم داد). چطور ممکن است نرخ مرگ‌ومیر به 33 درصد برسد؟

معلوم شد که این ویروس برای هفته‌ها، بدون اینکه شناسایی شود، در حال گسترش بوده است. تعداد مبتلایان فقط 3 نفر نبود. اصل ماجرا اینجاست که مقامات فقط از 3 نفر خبر داشتند و یکی از آن‌ها فوت کرد چون هرچه وخامت اوضاع بیشتر باشد، بیشتر احتمال دارد که بیماران آزمایش شوند.

این اتفاق کمی شبیه میله‌های نارجی و طوسی در چین است: در اینجا مقامات فقط از وجود میله‌های نارنجی باخبرند (مبتلایان رسمی) و همه‌چیز خوب به نظر می‌رسد: فقط 3 مبتلا! اما واقعیت این است که صدها و شاید هم هزاران مبتلای واقعی در شهر در حال ترددند.

نکته اینجاست: ما فقط تعداد مبتلایان رسمی را می‌دانیم، نه مبتلایان واقعی را. اما باید تعداد مبتلایان واقعی را بدانیم. چطور می‌شود تعداد مبتلایان واقعی را تخمین زد؟ از قرار معلوم راه‌های مختلفی برای این کار هست. من هم مدلی برای تخمین نرخ مبتلایان و فوتی‌ها دارم که می‌توانید اعداد و ارقام خودتان را در آن وارد کنید. (لینک مستقیم به نسخه‌ای از این مدل)

ابتدا برویم سراغ نرخ مرگ‌ومیر. اگر کسی در شهر و کشور شما فوت کرده است، بر اساس آن می‌توانید تعداد مبتلایان واقعیِ فعلی را حدس بزنید. می‌دانیم که از زمانی که فردی آلوده می‌شود تا زمانی که فوت کند، حدوداً 17.3 روز طول می‌کشد. این یعنی فردی که در 29 فوریه در ایالت واشینگتن فوت کرده، احتمالاً حدود 12 فوریه آلوده شده است.

پس می‌توانیم نرخ مرگ‌ومیر را محاسبه کنیم. برای این سناریو از نرخ 1 درصد استفاده می‌کنم (بعداً دربارۀ جزئیاتش توضیح خواهم داد). این یعنی حدود 12 فوریه تقریباً 100 نفر در آن منطقه آلوده بوده‌اند (که از میانشان فقط یک نفر حدود 17.3 روز بعد فوت کرد).

حالا از میانگین نرخ دوبرابرشدن کروناویروس استفاده می‌کنیم (یعنی اینکه حدوداً چقدر طول می‌کشد تا تعداد مبتلایان دوبرابر شود). این عدد 6.2 روز است. این یعنی در 17 روزی که طول می‌کشد تا این فرد فوت کند، تعداد مبتلایان باید 8 برابر شده باشد (2 به توان 6/17). این یعنی اگر تمام مبتلایان را شناسایی نکنید، یک فوتی امروز مساوی 800 مبتلای واقعی امروز است.

ایالت واشینگتن امروز شاهد فوت 22 نفر بوده است. با یک محاسبۀ سرانگشتی می‌بینیم که امروز  حدوداً 16،000 مبتلای واقعی به کروناویروس دارد. یعنی به‌اندازۀ مجموع تعداد مبتلایان رسمی در ایران و ایتالیا.

اگر کمی بیشتر بررسی کنیم، می‌بینیم که 19 فقره از این فوتی‌ها از یک جمع و گروه بوده‌اند، که یعنی ویروس خیلی هم منتشر نشده است. لذا اگر این 19 فوت را یکی در نظر بگیریم، تعداد کل مرگ‌ومیر در این ایالت 4 نفر است. وقتی مدل را با این عدد به‌روز کنیم، کماکان به عددی در حدود 3،000 مبتلا در امروز می‌رسیم.

ترور بدفورد (Trevor Bedford) که دربارۀ ویروس‌ها و نحوۀ تکاملشان پژوهش می‌کند، برای اینکه بتواند تعداد مبتلایان کنونی را محاسبه کند خود ویروس‌ها و جهش‌های آن‌ها را در نظر می‌گیرد و جمع‌بندی‌اش این است که هم‌اینک احتمالاً حدود 1،100 مبتلا در ایالت واشینگتن حضور دارند.

هیچ‌کدام از این روش‌ها و مدلسازی‌ها بی‌نقص نیستند، اما همگی یک پیام به همراه دارند: تعداد مبتلایان واقعی را نمی‌دانیم، اما تعدادشان بسیار بیشتر از مبتلایان رسمی در این ایالت است. نه چندصد نفر، بلکه چندین‌هزار نفر و شاید حتی بیشتر.

خلیج سان‌فرانسیسکو

تا 8 مارس در خلیج سان‌فرانسیسکو هیچ‌کس در اثر کرونا فوت نکرده بود. لذا به این راحتی‌ها نمی‌شد گفت که چند نفر مبتلای واقعی در این شهر است. آمار رسمی 86 نفر مبتلا بود. اما تعداد افرادی که در آمریکا آزمایش شده‌اند به‌شدت کم است، زیرا این کشور با کمبود کیت‌های آزمایشی مواجه است. آمریکا تصمیم گرفت خودش کیت‌های آزمایشگاهی تولید کند؛ کیت‌هایی که معلوم شد درست کار نمی‌کنند.

این تعداد آزمایش‌هایی است که تا 3 مارس (13 اسفند) در کشورهای مختلف انجام شده است:


کشور تعداد آزمایش‌های انجام‌شده تعداد آزمایش‌ها به‌ازای هر یک میلیون شهروند نرخ جواب‌های مثبت
کرۀجنوبی 109،591 2،138 4.4 درصد
ایتالیا 23،345 386 8.7 درصد
اتریش 2،120 235 0.8 درصد
سوئیس 1،850 214 1.6 درصد
بریتانیا 13،525 199 0.3 درصد
فنلاند 130 23 5.4 درصد
ترکیه 940 11 0.0 درصد
آمریکا 472 1 21.8 درصد

ترکیه، بدون هیچ مبتلایی، 10 برابر بیشتر از آمریکا شهروندانش را آزمایش کرده است. وضعیت امروز چندان بهتر نشده است: حدود 8،000 آزمایش در آمریکا انجام شده است که بدین معناست که حدود 4،000 نفر از مردم آزمایش شده‌اند (زیرا گاهی از یک فرد مبتلا باید چندین نمونه گرفته شود).در اینجا با استفاده از بخشی از داده‌های مبتلایان رسمی می‌شود تعداد مبتلایان واقعی را حدس زد. چطور باید تصمیم بگیرید از کدام داده‌ها استفاده کنیم؟ در سان‌فرانسیسکو همۀ آن‌هایی را که سفر کرده‌اند یا با مسافران در تماس بوده‌اند آزمایش می‌کنند، که معنایش این است که اکثر مبتلایان مرتبط با سفر را شناسایی می‌کنند، اما مبتلایان ناشی از شیوع در جامعه ناشناس باقی می‌مانند. اگر بتوانیم «نسبت شیوع در جامعه به شیوع ناشی از سفر» را به دست آوریم، می‌توانیم بفهمیم که تعداد مبتلایان واقعی چقدر است.

من این نسبت را در داده‌های کرۀجنوبی – که داده‌های بسیار کاملی دارد – بررسی کردم. وقتی تعداد مبتلایان در این کشور 86 نفر بود، درصد ناشی از شیوع در جامعه 86 درصد بود (تکرار عدد 86 در اینجا تصادفی است).

با این عدد، می‌توانید تعداد مبتلایان واقعی را محاسبه کنید. اگر تعداد مبتلایان سان‌فرانسیسکو امروز 86 نفر است، احتمالاً تعداد مبتلایان واقعی حدود 600 نفر است.

فرانسه و پاریس

فرانسه امروز اذعان کرد که تا امروز 1،400 مبتلا و 30 فقره مرگ داشته است. با استفاده از دو روشی که در بالا تشریح شد، به طیفی از مبتلایان دست می‌یابید: بین 24،000 تا 140،000 نفر.

بگذارید تکرار کنم: تعداد مبتلایان واقعی در فرانسه احتمالاً بین یک یا دو درجه (10 یا 100 برابر) بیشتر از چیزی است که رسماً گزارش می‌شود.

باورکردن این حرف سخت است؟ بیایید دوباره نمودار ووهان را ببینیم.اگر تمام میله‌های نارنجی را تا 22 ژانویه با هم جمع کنید، تعداد کل مبتلایان به 444 نفر می‌رسد. حالا تمام میله‌های طوسی‌رنگ را جمع کنید. می‌شود حدود 12،000 مبتلا. می‌بینید که وقتی ووهان فکر می‌کرد 444 مبتلا دارد، تعداد واقعی مبتلایانش 27 برابر بیشتر بود. اگر فرانسه فکر می‌کند 1،400 مبتلا دارد، بی‌شک تعداد مبتلایانش به ده‌ها هزار تن خواهد رسید.

همین آمار دربارۀ پاریس هم صادق است. درحالی‌که تعداد رسمی مبتلایان در این شهر حدود 30 نفر است، تعداد مبتلایان واقعی احتمالاً چندصد نفر و شاید هم هزاران نفر است. وقتی تعداد مبتلایان در ناحیۀ ایل‌دوفرانس 300 نفر است، تعداد کل مبتلایان در این ناحیه احتمالاً بیشتر از ده‌ها هزار تن است.

اسپانیا و مادرید

آمار اسپانیا هم بسیار شبیه فرانسه است (1200 نفر مبتلا و فوت بیش از 30 نفر). پس از همین قاعده پیروی می‌کند: تعداد مبتلایان واقعی در اسپانیا احتمالاً بیشتر از 20،000 نفر است.

در ناحیۀ مادرید، که تعداد رسمی مبتلایان 600 نفر و تعداد فوتی‌ها 17 فقره است، تعداد مبتلایان واقعی احتمالاً عددی بین 10،000 تا 60،000 نفر است.

اگر این آمار و ارقام را می‌بینید و در دلتان می‌گویید: «غیرممکن است، این عددها درست نیست»، فقط به این فکر کنید: «با همین تعداد مبتلا، ووهان قبلاً سیاست قرنطینه را در پیش گرفته است.»

و اگر دارید به این موضوع فکر می‌کنید که «هوبی فقط یک استان است»، باید خاطرنشان کنم که جمعیت این استان حدود 60 میلیون نفر است، یعنی پرجمعیت‌تر از اسپانیا و تقریباً هم‌اندازۀ فرانسه.


2. وقتی این تعداد افراد به کروناویروس آلوده شوند، چه اتفاقی می‌افتد؟

پس شکی نیست که کروناویروس در همین نزدیکی‌هاست؛ جایی پنهان شده و دارد به‌صورت نمایی رشد می‌کند.

وقتی این ویروس به کشور ما برسد، چه اتفاقی می‌افتد؟ دانستنش سخت نیست، چون این اتفاق قبلاً در جاهایی افتاده است. بهترین نمونه‌هایش هم ایتالیا و هوبی هستند.

نرخ مرگ‌ومیر

سازمان جهانی بهداشت (WHO) نرخ مرگ‌ومیر این بیماری را 3.4 درصد اعلام کرده است (تعداد افرادی که در معرض این ویروس قرار می‌گیرند و فوت می‌کنند). البته این عدد خام است و به توضیح نیاز دارد.نرخ مرگ‌ومیر این بیماری به‌شدت به مکان و زمان وابسته است: بین 0.6 درصد در کرۀجنوبی و 4.4 درصد در ایران. خب این به چه معناست؟ برای درکش می‌توانیم ترفندی به کار ببندیم.

نرخ مرگ‌ومیر را به دو روش می‌توان محاسبه کرد: تعداد فوت به نسبت کل مبتلایان، یا تعداد فوت به نسبت تعداد پرونده‌های مختومه. روش اول احتمالاً دست‌پایین را دارد، چون بسیاری از مبتلایانی که هنوز تکلیفشان معلوم نشده ممکن است در نهایت فوت کنند. روش دوم هم دست‌بالاست، چون این احتمال هست که تعداد مرگ‌ومیرها زودتر از تعداد افراد بهبودیافته اعلام شود.

من راه دیگری در پیش گرفتم و به روند تغییر این دو در طی زمان دقت کردم. وقتی تکلیف همۀ مبتلایان معلوم شود، هر دوی این ارقام در نهایت به هم می‌رسند؛ لذا اگر روند گذشته را برای آینده ادامه دهید، می‌شود حدس زد که نرخ مرگ‌ومیر نهایی چقدر خواهد بود.

این چیزی است که داده‌ها نشان می‌دهند. نرخ فوت در چین هم‌اینک چیزی بین 3.6 تا 6.1 درصد است. اگر این روند برای آینده ادامه یابد، به‌نظر می‌رسد جایی بین 3.8 تا 4 درصد قرار می‌گیرد. این عدد دوبرابر برآوردهای فعلی و 30 برابر بدتر از آنفولانزاست.

البته این عدد بر دو واقعیت کاملاً متفاوت استوار است: هوبی، و باقی چین.نرخ فوت در استان هوبی احتمالاً نهایتاً به 4.8 درصد خواهد رسید. درعین‌حال، برای باقی چین این نرخ احتمالاً در 0.9 درصد تثبیت خواهد شد.نمودار این اعداد را برای ایران، ایتالیا و کرۀجنوبی هم ترسیم کردم، تنها کشورهایی که نرخ مرگ‌ومیر این بیماری در آن‌ها به حدی هست که می‌توان به تقریب خوبی دست یافت.

نسبت مرگ‌ومیر به کل مبتلایان در ایران و ایتالیا بین 3 تا 4 درصد در نوسان است و حدسم این است که نسبت نهایی این دو کشور هم حدود همین اعداد و ارقام خواهد بود.کرۀجنوبی جالب‌ترین نمونه است، زیرا خروجی این دو روش در داده‌های این کشور کاملاً با هم ناسازگارند: نسبت مرگ‌ومیر به کل مبتلایان فقط 0.6 درصد است، درحالی‌که نسبت مرگ‌ومیر به پرونده‌های مختومه بسیار بالا و 48 درصد است. برداشت من این است که در این کشور چند اتفاق خاص در حال وقوع است. اول، از همه آزمایش می‌گیرند (و با وجود حجم عظیم پرونده‌های باز، نرخ مرگ‌ومیر پایین به نظر می‌رسد) و پرونده‌ها را برای مدت طولانی‌تری باز نگه می‌دارند ( و با فوت بیمار بالافاصله بسته می‌شوند). دوم، سرانۀ تخت بیمارستانی در این کشور بالاست (شکل 17.ب). شاید دلایل دیگری هم در میان باشند که ما هنوز نمی‌دانیم. آنچه اهمیت دارد این است که نسبت مرگ‌ومیر به مبتلایان از همان ابتدا حول‌وحوش0.5 درصد بوده و احتمالاً در همین حدود باقی خواهد ماند، که احتمالاً به‌لطف نظام درمانی و مدیریت بحران مطلوب در این کشور است.

آخرین نمونۀ مدنظر هم کشتی تفریحی دایموند پرینسس است: با 706 مبتلا، 6 فقره فوت، و 100 بیمار بهبودیافته، نرخ مرگ‌ومیر این کشتی جایی بین 1 تا 6.5 درصد خواهد بود.

فراموش نکنید که توزیع سنی کشورها هم بر این نرخ تأثیر دارد: ازآنجایی‌که نرخ فوت در میان افراد مسن بیشتر است، در کشورهایی مثل ژاپن که هرم جمعیتی آن‌ها پیرتر است، میانگین نرخ مرگ‌ومیر از کشورهای جوان‌تری مانند نیجریه بیشتر خواهد بود. عوامل آب‌وهوایی و به‌ویژه رطوبت و دما هم دخیل هستند، اما هنوز کاملاً مشخص نیست که این عوامل چه تأثیری بر نرخ انتقال و مرگ‌ومیر این بیماری دارند.

در نهایت می‌توان گفت که:

 • فارغ از این نکته‌ها، در کشورهایی که آمادگی بیشتری برای مقابله با این بیماری دارند، نرخ مرگ‌ومیر آن‌ها بین 0.5 درصد (کرۀجنوبی) تا 0.9 درصد (سایر مناطق چین) خواهد بود.
 • کشورهایی هم که مستأصل و سردرگم واکنش نشان می‌دهند، نرخ مرگ‌ومیر آن‌ها بین 3 تا 5 درصد خواهد بود.

به بیان دیگر، کشورهایی که زودتر دست به اقدام بزنند، می‌توانند میزان مرگ‌ومیر را تا 10 برابر کاهش دهند. تازه، اگر زود دست‌به‌کار شوید می‌توانید تعداد مبتلایان را هم به‌شدت کاهش دهید؛ موضوعی که ضرورت اقدام زودهنگام را به‌روشنی نشان می‌دهد.

خب، برای اینکه کشوری آماده باشد باید چه تمهیداتی بیندیشد؟


چه فشارهایی به نظام درمانی وارد می‌شود؟

حدود 20 درصد مبتلایان باید در بیمارستان بستری شوند، حدود 5 درصدشان نیازمند مراقبت‌های ویژه (ICU) هستند و حدود 2.5 درصد بیماران هم نیازمند خدمات بسیار ویژه هستند، از جمله تجهیزاتی نظیر دستگاه تنفس مصنوعی یا اکسیژناسیون غشایی برون‌پیکری (EMCO).
مشکل اینجاست که تجهیزاتی نظیر دستگاه تنفس مصنوعی و ECMO را نمی‌توان به‌راحتی تولید کرد یا بلافاصله خرید. برای مثال، چند سال پیش تعداد کل دستگاه‌های ECMO در آمریکا 250 عدد بود.

لذا اگر ناگهان 100،000 نفر مبتلا شوند، بسیاری از آن‌ها می‌خواهند که آزمایش بدهند. حدود 20،000 نفر باید بستری شوند، 5،000 نفر باید در آی‌سی‌یو تحت مراقبت قرار بگیرند، و 1،000 نفر به تجهیزاتی نیاز خواهند داشت که امروز تعداد کافی از آن‌ها در اختیار نداریم. و تازه این فقط برای 100،000 نفر مبتلاست.

در ضمن، مسائلی نظیر ماسک را در نظر نگرفته‌ایم. کشوری مثل آمریکا فقط 1 درصد ماسک‌های موردنیاز برای تأمین نیازهای کادر درمانی را تولید می‌کند (12 میلیون N95 و 30 میلیون جراحی، در مقابل 3.5 میلیارد ماسک مورد نیاز). اگر ناگهان افراد زیادی مبتلا شوند، فقط به اندازۀ 2 هفته ماسک موجود خواهد بود.

کشورهایی نظیر ژاپن، کرۀجنوبی، هنگ‌کنگ یا سنگاپور، و نیز سایر استان‌های چین غیر از هوبی، آمادگی لازم را داشتند و توانستند خدمات مورد نیاز بیماران را ارائه کنند.

اما دیگر کشورهای غربی درست به همان راهی می‌روند که هوبی و ایتالیا رفته‌اند. در این کشورها چه اتفاقی خواهد افتاد؟


نظام درمانی مستأصل و سردرگم چه ویژگی‌هایی دارد؟

داستان‌هایی که هوبی اتفاق افتاده‌اند و رویدادهایی که در ایتالیا شاهدشان هستیم رفته‌رفته به هم شبیه‌تر می‌شوند. هوبی ظرف 10 روز 2 بیمارستان ساخت، بااین‌حال کماکان سردرگم و مستأصل بود.

هر دو لب به شکوه گشودند که بیماران به بیمارستان‌ها هجوم آورده‌اند. باید حواسشان به همه‌چیز می‌بود: راهروها، اتاق‌های انتظار و…

حتماً این رشته توئیت‌ها را بخوانید (@jasonvanschoor)؛ وضعیت اسفبار ایتالیا را به‌روشنی نشان می‌دهد:

 1. یکی از دوستان مورداعتمادم که در بخش آی‌سی‌یو در بیمارستانی در شمال ایتالیا کار می‌کند: احساس می‌کنم باید برایتان بگویم که در شمال ایتالیا چه اتفاقی در حال وقوع است، و توصیه‌هایی بکنم که چه کارهایی باید بکنید.
 2. اول، لمباردی پیشرفته‌ترین منطقه در تمام ایتالیاست و نظام سلامتش عالی است، من در ایتالیا و بریتانیا و استرالیا هم کار کرده‌ام و وقتی می‌گویم آنچه در اینجا اتفاق می‌افتد شبیه اتفاقات یک کشور جهان سوم است، اشتباه نمی‌کنم.
 3. تصور وضعیتی که اینجا حاکم است ممکن نیست و اعداد هیچ چیزی را نشان نمی‌دهند. بیمارستان‌ها زیر بار کووید19 از پا درآمده‌اند و با 200 درصد ظرفیتشان کار می‌کنند.
 4. تمام فعالیت‌های عادی را قطع کرده‌ایم و همۀ اتاق عمل‌ها به آی‌سی‌یو تبدیل شده‌اند و دیگر موارد اورژانسی نظیر سکته و جراحت‌ها را نمی‌پذیرند و به جاهای دیگری ارجاع می‌دهند. صدها بیمار با مشکلات حاد تنفسی اینجا هستند و خیلی‌هاشان غیر از ماسک به هیچ وسیلۀ دیگری دسترسی ندارند.
 5. افراد بالای 65 سال یا جوان‌ترهایی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند ارزیابی نمی‌شوند. به دستگاه وصل می‌شوند، اما وضعیتشان ارزیابی نمی‌شود و هیچ پرستاری به حالشان رسیدگی نمی‌کند. پرستارها تا سر حد توانشان کار می‌کنند، اما خودشان هم دارند بیمار می‌شوند و از لحاظ عاطفی کم آورده‌اند.
 6. دوستان پشت تلفن زار می‌زنند، چون بیماران جلوی چشمانشان جان می‌دهند و تنها کاری که از دستشان برمی‌آید این است که اکسیژن به آن‌ها وصل کنند. به آسیب‌شناس‌ها و متخصصان فیزیوتراپی برگه‌ای می‌دهند و آن‌ها را می‌فرستند تا به بیمارانی که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل هستند، سرکشی کنند. لطفاً بس کنید! این را دوباره بخوانید و فکر کنید!
 7. یک هفته پیش همین الگوها را جاهای دیگری هم دیده‌ایم، و هیچ دلیلی نیست که هفته‌های آتی همین الگو را جاهای دیگری نبینیم:
 8. اول، چند نمونۀ مثبت، اقدامات احتیاطی سهل‌گیرانه، به مردم گفته می‌شود به اورژانس مراجعه نکنند، اما هنوز می‌توانند دور هم جمع شوند و به همه می‌گویند که نگران نباشید. دوم، چند نمونه با علائم ریوی خفیف و معدودی نمونۀ حاد که باید به دستگاه وصل شوند، اما دسترسی عادی به اورژانس محدود می‌شود تا همه‌چیز خوب به نظر برسد.
 9. سوم، ده‌ها نفر با علائم ریوی خفیف مشاهده می‌شوند که در طی زمان حالشان وخیم می‌شود و به آی‌سی‌یو منتقل می‌شوند، بعد دستگاه به آن‌ها وصل می‌شود، بعد کلاه‌های CPAP روی سرشان قرار می‌گیرند، دست‌آخر هم به اکسیژن وصل می‌شوند. چهارم، کارکنان بیمار می‌شوند و دیگر نمی‌توان نیروی کافی برای شیفت‌ها پیدا کرد، مرگ‌ومیرهای ناشی از سایر بیماری‌ها اوج می‌گیرد و نمی‌توان درمان را درست انجام داد.
 10. همۀ نکته‌ها دربارۀ درمان این افراد در اینترنت هست، اما تنها چیزهایی که تفاوت ایجاد می‌کنند عبارت‌اند از: برای حفظ ایمنی مردم نترسید از اینکه اقدامات احتیاطی گسترده را در دستورکار قرار دهید.
 11. اگر دولت‌ها این کار را انجام نمی‌دهند، دست‌کم جان خانوادۀ خودتان را حفظ کنید؛ زیرا آن‌هایی که سابقۀ بیماری‌های سرطان، دیابت و پیوندعضو دارند، حتی اگر جوان باشند، در صورت لزوم هم به دستگاه وصل نمی‌شوند. منظورم از ایمنی است که نه خودتان به آن‌ها سر بزنید و نه اجازه دهید بقیه به دیدارشان بروند، و به آن‌ها آموزش دهید.
 12. رویکرد رایج دیگر این است که مدام به افرادی که این چیزها را گوشزد می‌کنند گوش دهید و مطالب مرتبط را بخوانید با خودتان بگویید «چقدر اوضاع بد است»، اما دست‌آخر برای شام بروید بیرون و بگویید من که چیزیم نمی‌شود!
 13. ما شاهد این اوضاع بوده‌ایم؛ اگر جدی نگیرید، شما هم خواهید دید. امیدوارم اوضاع شما مثل ما این‌قدر بد نباشد، اما آماده باشید.

کادر درمانی باید ساعت‌ها فقط با یک دست لباس محافظتی سر کنند، چون به اندازۀ کافی لباس ندارند. در نتیجه، برای ساعت‌های متمادی نمی‌توانند مناطق آلوده را ترک کنند. وقتی هم می‌روند که استراحت کنند، ازپاافتاده و تشنه و گرسنه، مچاله می‌شوند و می‌خوابند. دیگر چیزی به اسم شیفت وجود ندارد. بازنشسته‌ها هم به خدمت فراخوانده می‌شوند. حتی افرادی که هیچ سررشته‌ای از پرستاری ندارد، یک‌شبه آموزش می‌بینند تا بتوانند نقش‌هایی حیاتی را بر عهده بگیرند. همه فراخوانده می‌شوند، آن هم برای مدتی نامحدود.فرانچسکا منجیاتوردی، پرستاری ایتالیایی که در میانۀ جنگ با کروناویروس از خستگی به خواب رفته است.


یعنی تا زمانی که بیمار شوند. اتفاقی که زیاد می‌افتد؛ زیرا این افراد در مواجهۀ مستمر با ویروس هستند، بدون اینکه تجهیزات حفاظتی کافی داشته باشند. وقتی این اتفاق می‌افتد، باید 14 روز قرنطینه شوند و در این مدت هیچ کمکی از دستشان برنمی‌آید. بهترین سناریو این است که برای دو هفته غایب می‌شوند. بدترین سناریو؟ مرگ…

بدترین وضعیت در آی‌سی‌یوها دیده می‌شود، وقتی بیماران باید دستگاه‌های تنفس مصنوعی یا EMCOها را به‌نوبت استفاده کنند. استفادۀ نوبتی این دستگاه‌ها عملاً غیرممکن است، لذا کادر درمان باید تصمیم بگیرد که کدام بیمار باید از آن‌ها استفاده کند. چیزی که عملاً انتخاب بین مرگ و زندگی بقیه است.بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستانی در ووهان: کادر درمان برای رسیدگی به بیمارانی که به کروناویروس جدید مبتلا شده‌اند، لباس‌های حفاظتی بر تن دارند.


همین چیزهاست که باعث می‌شود نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری به‌جای 0.5 درصد، به حدود 4 درصد است. اگر می‌خواهید شهر و کشورتان یکی از همین 4 درصدی‌ها باشد، دست روی دست بگذارید و هیچ کاری نکنید.عکس ماهواره‌ای از بهشت معصومه در شهر قم


3. شما چه کار باید بکنید؟

منحنی را صاف کنید

این بیماری حالا عالمگیر شده است و دیگر نمی‌توان این لکه را از کرۀزمین پاک کرد. اما برای کاهش پیامدهایش می‌توان کارهایی کرد.

برخی کشورها الگوی خوبی برای این کارها هستند. بهترینشان تایوان است که هم‌مرز با چین است و بااین‌حال تعداد مبتلایانش تا امروز کمتر از 50 نفر بوده است. این مقالۀ جدید تمام اقدامات زودهنگامی را توضیح می‌دهد که این کشور در پیش گرفت و بر مهار بیماری متمرکز بود.

این کشور توانست این بیماری را کنترل کند، اما اکثر کشورها چنین مهارتی نداشتند و نتوانستند. حالا تایوان دارد گام بعدی را انجام می‌دهد: کاهش. حالا باید این ویروس را تاحدممکن بی‌خطر و بی‌تأثیر کنند.

اگر سرایت این بیماری را تاحدممکن کاهش دهیم، نظام درمان می‌تواند بهتر به مبتلایان رسیدگی کند و نرخ مرگ‌ومیر به‌شدت کاهش خواهد یافت. در ضمن، اگر بتوانیم سرعت سرایت را کم کنیم، به نقطه‌ای می‌رسیم که می‌توان باقی افراد جامعه را واکسینه کرد و ریسک این بیماری را کلاً از بین برد. لذا هدفمان این نیست که واگیری‌های کروناویروس را کلاً حذف کنیم. هدف تعویق سرایت بیماری است.هرچه بیشتر بتوانیم نرخ ابتلا را کم کنیم، نظام درمانی بهتر می‌تواند رسیدگی کند، نرخ مرگ‌ومیر کاهش می‌یابد، و تعداد بیشتری از افراد جامعه را پیش از ابتلا می‌توان واکسینه کرد.

خب، چطور باید منحنی راصاف کنیم؟

رعایت فاصلۀ اجتماعی

یک کار ساده هست که همه می‌توانیم انجام دهیم و تأثیر هم دارد: رعایت فاصلۀ اجتماعی.

در نمودار ووهان یادتان هست که همین که شهر قرنطینه شد، سیر تعداد مبتلایان نزولی شد. دلیلش این است که افراد دیگر تعاملی با هم نداشتند و ویروس نتوانست منتشر شود.

اکنون جامعۀ علمی بر سر این نکته اجماع دارد که اگر کسی سرفه کند، این ویروس می‌تواند تا شعاع 2 متر منتشر شود. با رعایت این فاصله، ذرات سرفه و عطسه به زمین می‌افتند و دیگر شما را آلوده نمی‌کنند.

آن‌وقت «سطوح» به اصلی‌ترین راه آلودگی بدل می‌شوند. این ویروس روی سطوح مختلفی مانند فلزات، سرامیک و پلاستیک می‌تواند تا 9 روز زنده بماند. این یعنی چیزهایی مانند دستگیرۀ در، میز و دکمه‌های آسانسور می‌توانند ناقلان خطرناک این بیماری باشند.

تنها راه کاهش واقعی انتشار ویروس، رعایت فاصلۀ اجتماعی است: اینکه افراد تا جای ممکن در خانه بمانند و آن‌قدر به قرنطینۀ خانگی ادامه دهند که خطر این ویروس رفع شود.

اثربخشی این تکنیک در گذشته هم اثبات شده است؛ به بیان دقیق‌تر، در آنفولانزای عالمگیر 1918.

درس‌آموخته‌های آنفولانزای عالمگیر 1918می‌توانید ببینید که فیلادلفیا دیر واکنش نشان داد و نرخ مرگ‌ومیر در این شهر چطور اوج گرفت. و آمار فیلادلفیا را با سنت‌لوئیس مقایسه کنید که سریع دست به اقدام زد.

بعد به نمودار شهر دنور نگاه کنید که اول اقداماتی را انجام داد و بعداً از سختگیری‌ها کاست. در نتیجه 2 بار با افزایش مرگ‌ومیر مواجه شد و دومی حتی از اولی هم بدتر بود.اگر داده‌ها را تعمیم دهیم، به این نمودار می‌رسیم:این نمودار نشان می‌دهد در آنفولانزای 1918 در آمریکا، تعداد مرگ‌ومیر در هر شهر چقدر به سرعت واکنش بستگی داشته است. برای مثال، شهری مانند سنت‌لوئیس 6 روز زودتر از پیتزبرگ اقداماتی انجام داد و تعداد مرگ‌ومیر شهروندانش هم نصف بود. به‌طور میانگین، اگر شهری 20 روز زودتر دست به اقدام می‌زد، نرخ مرگ‌ومیر نصف می‌شد.

ایتالیا بالاخره متوجه این موضوع شد. ابتدا روز یکشنبه لمباردی را قرنطینه کردند و یک روز بعد، دوشنبه، به اشتباهشان پی بردند و تصمیم گرفتند کل کشور را قرنطینه کنند.

خوشبختانه نتایج این اقدام را طی روزهای آتی خواهیم دید. هرچند، برای دیدن نتیجۀ کامل باید یکی‌دو هفته منتظر بمانیم. باز هم به نمودار ووهان برگردیم: بین زمانی که قرنطینه اعلام شد تا زمانی که تعداد مبتلایان رسمی (میله‌های نارنجی) شروع به افت کرد، تأخیری 12 روزه مشاهده می‌شود.

سیاستمداران چگونه می‌توانند به رعایت فاصلۀ اجتماعی کمک کنند؟

سؤالی که سیاستمداران امروز باید از خودشان بپرسند این نیست که آیا بالاخره باید دست به اقدامی بزنند یا نه، بلکه این است که اقدام درست کدام است.

کنترل یک بیماری همه‌گیر مراحل متعددی دارد که با پیش‌بینی شروع می‌شود و با ریشه‌کنی خاتمه می‌یابد. اما امروز برای خیلی از گزینه‌ها دیر است. با این تعداد مبتلا، سیاستمداران دو گزینه بیشتر پیش روی خودشان نمی‌بینند: مهار بیماری، و کاهش تعداد مبتلایان.

مهار بیماری

مهار به معنای اطمینان از این است که تمام مبتلایان شناسایی، کنترل و قرنطینه شوند. این همان کاری است که سنگاپور، هنگ‌کنگ، ژاپن و تایوان به‌خوبی دارند انجام می‌دهند. این‌ها افرادی را که به کشور وارد می‌شوند سریعاً محدود می‌کنند، بیماران را شناسایی می‌کنند، آن‌ها را قرنطینه می‌کنند، لباس‌های حفاظتی پیشرفته در اختیار کادر درمان می‌گذارند، تمام ارتباطات آنان را ردیابی می‌کنند، و آن‌ها را قرنطینه می‌کنند. وقتی آماده باشید و زود دست به کار شوید، این اقدامات تأثیری فوق‌العاده دارند و دیگر نیازی نخواهد بود که اقتصادتان را تعطیل کنید تا بتوانید این بیماری را مهار کنید.

قبلاً هم رویکرد تایوان را ستودیم. اما چین هم خوب عمل کرده است. وقتی می‌بینیم و می‌شنویم که این کشور برای مهار این ویروس چه کارها که نکرده است، از تعجب انگشت به دهان می‌مانیم. برای مثال، چینی‌ها 1،800 تیم 5نفره تشکیل دادند که تمام افراد مبتلا را ردیابی می‌کردند، تمام افرادی که با آن‌ها تماس داشتند و نیز تمام افرادی را که با گروه دوم در ارتباط بودند شناسایی می‌کردند و در نهایت هم تمام این گروه را قرنطینه می‌کردند. با این درجه از سختگیری و انضباط بود که توانستند ویروس را در کشوری با بیش از یک میلیارد جمعیت مهار کنند.

اما کشورهای غربی این راه را نرفتند. و حالا هم دیگر خیلی دیر شده است. تصمیم اخیر آمریکا مبنی بر اینکه تمام مسافرت‌ها از اروپا را ممنوع کرده است، اقدامی در راستای مهار برای کشوری است که تا امروز تعداد مبتلایانش سه برابر تعداد زمانی است که هوبی تصمیم به قرنطینه گرفت، و با آهنگی نمایی هم در حال رشد است. چطور می‌توانیم بفهمیم که آیا این اقدام کافی است یا نه؟ از روی ممنوعیت مسافرت در ووهان می‌توان فهمید که چنین کاری مؤثر است یا نه.این نمودار تأثیر ممنوعیت سفر در ووهان را بر کاهش سرعت شیوع این بیماری نشان می‌دهد. اندازۀ حباب نشانگر تعداد مبتلایان روزانه است. ردیف بالا تعداد مبتلایان را در حالت عادی نشان می‌دهد (کاری انجام نشود). دو ردیف دیگر تأثیر اعمال 40 درصدی و 90 درصدی ممنوعیت مسافرت را نشان می‌دهند. این مدلی است که تعدادی از متخصصان همه‌گیرشناسی (اپیدمیولوژی) طراحی کرده‌اند، چون ما خودمان نمی‌توانیم چنین مدلی بسازیم.

اگر چندان تفاوتی احساس نمی‌کنید، درست فهمیده‌اید. چنین ممنوعیتی تأثیر چندانی بر گسترش این بیماری ندارد.

پژوهشگران تخمین می‌زنند که روی‌هم‌رفته ممنوعیت سفر در ووهان میزان شیوع در چین را فقط بین 3 تا 5 روز به تأخیر انداخت.

حالا ببینیم نظر پژوهشگران دربارۀ تأثیر کاهش نرخ انتقال چیست.بلوک بالایی شبیه همانی است که قبلاً دیدید و دو بلوک دیگر هم تأثیر کاهش نرخ انتقال را نشان می‌دهند. اگر (با رعایت فاصلۀ اجتماعی و قرنطینۀ خانگی) نرخ انتقال 25 درصد کم شود، منحنی اندکی صاف می‌شود و اوج بیماری را 14 روز عقب می‌اندازد. اگر نرخ انتقال بیماری را 50 درصد کاهش دهیم، می‌بینیم که بیماری دست‌کم تا فصل بعد شیوع پیدا نمی‌کند.

تصمیم مقامات آمریکایی برای ممنوعیت سفر از اروپا تصمیم خوبی است: احتمالاً چندساعتی برایشان زمان می‌خرد، شاید هم یکی‌دو روز. اما نه بیشتر. این یعنی وقتی باید در پی کاهش بیماری باشید، به سراغ مهار آن بروید.

همین که تعداد مبتلایان در کشوری به چندصد و چندهزار نفر رسید، جلوگیری از ورود اتباع سایر کشورها، ردیابی مسافران کنونی و قرنطینه‌کردن آن‌هایی که با این افراد ارتباط داشته‌اند، دیگر کفایت نمی‌کند. حالا باید اقدامات مرحلۀ بعدی را انجام دهید و در پی «کاهش» بیماری باشید.

کاهش تعداد مبتلایان

کاهش تعداد مبتلایان مستلزم رعایت شدید و جدی فاصلۀ اجتماعی است. افراد باید از دیدوبازدید بپرهیزند تا نرخ انتقال (R) از حدود 2 تا 3 (نرخ انتقال ویروس بدون اینکه اقدامی انجام شود) به زیر 1 برسد و نهایتاً ناپدید شود.

این اقدامات نیازمند بستن شرکت‌ها، فروشگاه‌ها، حمل‌ونقل عمومی، مدرسه‌ها و قرنطینۀ اجباری است. هرچه شرایط وخیم‌تر باشد، رعایت فاصلۀ اجتماعی باید شدیدتر باشد. هرچه اقدامات سختگیرانه را زودتر شروع کنید، بازۀ این سختگیری کوتاه‌تر خواهد بود، شناسایی مبتلایان ساده‌تر می‌شود و افراد کمتری آلوده می‌شوند.

این همان کاری است که ووهان مجبور بود انجام دهد. این همان چیزی است که ایتالیا مجبور شد بپذیرد. چون وقتی ویروس افسارگسیخته می‌شود و شیوع پیدا می‌کند، تنها راه باقیمانده این است که تمام مناطق آلوده را قرنطینه کنید تا بتوانید جلوی انتشارش را بگیرید.

وقتی تعداد مبتلایان رسمی به هزاران نفر (و مبتلایان واقعی به ده‌ها هزار نفر) می‌رسد، کشورهایی نظیر ایران و فرانسه و اسپانیا و آلمان و سوئیس و آمریکا هم باید و باید همین اقدامات را انجام دهند.

اما افسوس که چنین نمی‌کنند.

برخی شرکت‌ها به دورکاری روی آورده‌اند، که اقدامی ستودنی است.

برخی رویدادهای جمعی متوقف و لغو شده‌اند.

برخی مناطق آلوده خودشان خودشان را قرنطینه کرده‌اند.

همۀ این اقدامات سرعت انتشار این ویروس را کاهش می‌دهند. نرخ انتقال را هم از 2.5 به 2.2 یا شاید 2 پایین می‌آورند. اما برای اینکه نرخ انتقال را برای مدتی ثابت به زیر 1 برسانند تا این همه‌گیری متوقف شود، کفایت نمی‌کنند. اگر هم نتوانیم این کار را بکنیم، باید بکوشیم نرخ انتقال را تا سرحدامکان به 1 نزدیک کنیم تا بتوانیم منحنی را صاف کنیم.

در نتیجه، باید سؤال را این‌طور مطرح کنیم که: برای پایین‌آوردن مقدار R چه فداکاری‌هایی باید بکنیم؟ این منویی است که ایتالیا جلوی دست همۀ ما گذاشته است:

 • هیچ‌کس نمی‌تواند به مناطق قرنطینه وارد شود یا از آنجا خارج شود، مگر به دلایل خانواگی یا کاریِ اثبات‌شده.
 • از جابه‌جایی درون این مناطق هم باید اجتناب کرد، مگر به دلایل ضروریِ شخصی یا کاریِ موجهی که نمی‌توان آن‌ها را تعویق انداخت.
 • به افرادی که علائم بیماری دارند (تب و تنگی نفس) به‌شدت توصیه می‌شود که در منزل بمانند.
 • استراحت‌های معمول و متعارف کادر درمان موقتاً لغو می‌شود.
 • تمامی مجموعه‌های آموزشی (مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها و…)، باشگاه‌های ورزشی، موزه‌ها، ایستگاه‌های اسکی، مراکز تفریحی و فرهنگی، استخرها و تئاترها بسته می‌شوند.
 • میخانه‌ها و رستوران‌ها فقط از 6 بامداد تا 6 عصر اجازه دارند باز باشند، و فاصلۀ بین مردم دراین مکان‌ها باید دست‌کم یک متر باشد.
 • تمام باشگاه‌های تفریحی خصوصی باید بسته شوند.
 • تمام کسب‌وکارها باید فاصلۀ یک متری بین افراد را رعایت کنند. آن‌هایی که امکان رعایت این موضوع را ندارند، باید تعطیل کنند. عبادتگاه‌ها مادامی‌که رعایت این فاصله را تضمین می‌کنند می‌توانند باز باشند.
 • دیدوبازدیدهای خانوادگی و دوستانه باید قطع شوند.
 • جلسه‌های کاری باید به تعویق بیفتند و دورکاری باید ترویج شود.
 • تمام مسابقه‌ها و رویدادهای ورزشی، عمومی یا خصوصی، لغو می‌شوند. رویدادهای مهم را در فضاهای سرپوشیده می‌توان برگزار کرد.

دو روز بعد هم این موارد را به فهرست بالا اضافه کردند: نه، حالا تمام کسب‌وکارهای غیرضروری باید تعطیل شوند. لذا اکنون تمام فعالیت‌های تجاری متوقف می‌شوند و دفترهای کاری، کافه‌ها و فروشگاه‌ها بسته می‌شوند. فقط حمل‌ونقل، داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی باز می‌مانند.

یک راه این است که این اقدامات تدریجی اعمال شوند. اما متأسفانه این کار فرصت ارزشمندی در اختیار ویروس می‌گذارد که منتشر شود. اگر می‌خواهید در امان باشید، این کار را به سبک ووهان انجام دهید. شاید مردم الان لب به شکوه و شکایت بگشایند، اما بعداً سپاسگزارتان خواهند بود.

رهبران کسب‌وکار چگونه می‌توانند به رعایت فاصلۀ اجتماعی کمک کنند؟

اگر شما رهبر و مدیر یک سازمان هستید و می‌خواهید بدانید چه باید بکنید، بهترین منبع «باشگاه در خانه بمانیم» است.

این سایت شامل فهرستی از سیاست‌های رعایت فاصلۀ اجتماعی است که شرکت‌های فناوری آمریکا تدوین کرده‌اند، تا الان 588 شرکت.

این سایت سیاست‌های مرتبط با دورکاری را، از دورکاریِ مجاز تا ضروری گرفته و از بازدیدهای محدود تا سفر و برگزاری رویدادها، دربرمی‌گیرد.

موارد دیگری هم هست که هر شرکتی باید مشخص کند، مانند اینکه با کارکنان ساعتی چه کنید، دفتر شرکت را باز نگه دارید یا نه، چگونه با افراد مصاحبه کنید، با غذاخوری شرکت چه کنید و… . اگر می‌خواهید بدانید که شرکت من، کورس هیرو، چگونه این مسائل را مدیریت می‌کند، می‌توانید دستورالعمل را بخوانید.


4. چه زمانی باید دست به کار شویم؟

احتمالاً تا الان خیلی از چیزهایی را که توضیح داده‌ام پذیرفته‌اید و حالا دارید با خودتان فکر می‌کنید که خب، از کی دست به کار شوم؟ به عبارت دیگر، شروع هر کدام از این اقدامات باید بر اساس چه نشانه‌هایی باشند؟

مدل ریسک‌محور نشانه‌ها

برای این کار من یک مدل طراحی کرده‌ام.

این مدل به شما امکان می‌دهد تعداد مبتلایان احتمالی در شهر و کشور خودتان را تخمین بزنید، ببینید چقدر احتمال دارد که الان یکی از کارکنانتان مبتلا شده باشد، این نرخ در طی زمان چه تغییری می‌کند، و باتوجه‌به وضعیت پیرامونتان آیا باید شرکت به فعالیتش ادامه دهد یا تعطیل شود.

این مدل اطلاعات زیر را در اختیارمان می‌گذارد:

 • اگر شرکت شما در ایالت واشینگتن است که 11 مرگ ناشی از کروناویروس دارد و شما هم 100 کارمند دارید، به احتمال 25 درصد یکی از کارکنان شما هم مبتلا شده است و شما باید بلافاصله شرکت را تعطیل کنید.
 • اگر شرکتتان 250 کارمند دارد و عمدتاً در سان‌فرانسیسکو هستند (شهرهای سان‌متئو و سانتا کلارا، که در 8 مارس روی‌هم‌رفته 22 مبتلای رسمی دارند و تعداد مبتلایان واقعی دست‌کم 54 نفر است)، در 9 مارس 2 درصد احتمال دارد که یکی از کارکنانتان مبتلا شود. شما هم باید شرکتتان را تعطیل کنید.
 • اگر شرکتتان در پاریس است و 250 کارمند دارید، امروز به احتمال 95 درصد یکی از کارکنانتان مبتلا شده است و فردا شرکتتان را تعطیل کنید.

این مدل از برچسب‌هایی نظیر شرکت (company) و کارمند (employee) استفاده می‌کند، اما برای کارهای دیگر هم می‌توان از آن استفاده کرد: برای مدرسه‌ها، حمل‌ونقل عمومی و… . پس اگر فقط 50 کارمند در پاریس دارید، اما همه‌شان از مترو استفاده می‌کنند و با هزاران نفر دیگر در تماس هستند، ناگهان احتمال اینکه یکی از آن‌ها مبتلا شود بسیار افزایش می‌یابد و شما باید بلافاصله شرکت را تعطیل کنید.

اگر هنوز مرددید چون هیچ‌کسی نشانه‌هایی از این بیماری را ندارد، یادتان باشد که 26 درصد سرایت بیماری پیش از بروز نشانه‌ها اتفاق می‌افتد.

آیا شما یکی از مدیران و رهبران سازمانی بزرگ هستید؟

این مدل بی‌رحم است. ریسک هر شرکتی را مجزا حساب می‌کند و شما می‌توانید تا هر جایی که می‌خواهید ریسک کنید، اما بالاخره ضربۀ ناگزیرِ کروناویروس شرکتتان را تعطیل خواهد کرد.

اما اگر شما یکی از اعضای تیم مدیریتی یک هلدینگ یا یکی از سیاستمداران هستید، حساب‌وکتابتان فقط برای یک شرکت نیست، برای کل افراد است. مدل هم این‌طوری تغییر می‌کند: چقدر احتمال دارد که یکی از شرکت‌هایمان مبتلا شود؟ اگر 50 شرکت زیرمجموعه دارید که هر کدامشان هم به‌طور میانگین 250 کارمند دارند، و در سان‌فرانسیسکو هستید، 35 درصد احتمال دارد که یکی از شرکت‌ها یک کارمند مبتلا داشته باشد، و این احتمال در هفتۀ بعد به 97 درصد می‌رسد. یک سربرگ (tab) در مدل برای محاسبۀ این موضوع گذاشته‌ام.


جمع‌بندی: هزینۀ دست روی دست گذاشتن

شاید تصمیم‌گیری در این باره الان بسیار ترسناک و دشوار باشد، اما بیایید از زاویۀ دیگری به قضیه نگاه کنیم.این تئوری و مدل نظری برای جامعه‌های مختلف است: یکی فاصلۀ اجتماعی را رعایت نمی‌کند، یکی از روز nام شیوع این کار را شروع می‌کند، یکی هم از روز n+1ام. تمام اعداد غیرواقعی هستند (این اعداد را گذاشتم تا آنچه را در هوبی اتفاق افتاد نشان دهم، که در بدترین حالتش به 6،000 ابتلا در روز رسید). هدفم هم فقط این است که تأثیر همین 1 روز را در میزان رشد نمایی نشان دهم. می‌بینید که یک روز تأخیر باعث می‌شود نمودار دیرتر به اوج برسد و تعداد مبتلایان هم افزایش یابد، اگرچه در ادامه آمار مبتلایان روزانه به‌سمت صفر میل می‌کند.

اما تعداد تجمعی مبتلایان چه تغییری می‌کند؟در این مدل که تا حدی شبیه رویدادهای هوبی است، یک روز تأخیر تعداد مبتلایان را 40 درصد بیشتر می‌کند! پس شاید اگر مسئولان استان هوبی قرنطینه را به‌جای 23 ژانویه در 22 ژانویه اعلام می‌کردند، تعداد مبتلایان حدود 20هزار نفر کاهش می‌یافت که بسیار خیره‌کننده است.

و فراموش نکنید که این‌ها فقط تعداد مبتلایان است. تعداد فوت‌شدگان هم بسیار بیشتر خواهد بود، زیرا نه‌فقط تعداد مرگ‌ومیر مستقیم 40 درصد افزایش می‌یابد، بلکه فشارهای کمرشکن باعث می‌شوند نظام درمان هم مستأصل شود؛ امری که در نهایت موجب می‌شود تعداد مرگ‌ومیر 10 برابر چیزی باشد که قبلاً دیده‌ایم. لذا یک روز تأخیر در اتخاذ اقداماتی برای رعایت فاصلۀ اجتماعی می‌تواند تعداد مرگ‌ومیر را در شهر و کشور شما چند برابر کند.

این خطری نمایی است که تک‌به‌تک روزها در مدیریت آن حائز اهمیت هستند. وقتی تصمیم‌گیری را یک روز به تعویق می‌اندازید، فکر نکنید که فقط چند نفر را مبتلا می‌کنید. تعداد مبتلایان در شهر و کشور شما احتمالاً چندصد و چندهزار نفر است. هر روزی که فاصلۀ اجتماعی را رعایت نکنید، تعداد مبتلایان به‌شکلی تصاعدی افزایش می‌یابد.


مطالب مرتبط

تأثیر کرونا بر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط
تأثیر کرونا بر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط
ویروس کرونا چیست و چرا تا این‌ اندازه موفق بوده است؟
ویروس کرونا چیست و چرا تا این‌ اندازه موفق بوده است؟
مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
رهبری کسب و کارها در زمان بحران کرونا
رهبری کسب و کارها در زمان بحران کرونا
شیوع کرونا در کشورهای مختلف جهان ؛ آسانی از پی سختی!
شیوع کرونا در کشورهای مختلف جهان ؛ آسانی از پی سختی!

1,107 comments

 • DonaldMef

  6 آذر 1400 at 6:49 ق.ظ

  sex doll games
  [url=”https://sex4games.com/?”]creampie sex games[/url]
  offline sex games

 • Williamlah

  6 دی 1400 at 1:47 ق.ظ

  writing essays help
  [url=”https://checkyouressay.com/?”]cause and effect essay tips[/url]
  write that essay

 • vpn book d

  28 دی 1400 at 6:35 ق.ظ

  hola vpn download free
  [url=”https://addonsvpn.com”]free india vpn[/url]
  vpn ip address free

 • Edgexia

  29 دی 1400 at 2:53 ق.ظ

  plupsaismdus [url=http://www.apriligyn.com]priligy uk[/url] It has not yet developed any features for a specialized functionunlike nerve cells neurons for example which typically have branches dendrites and a longer axon a special cellular extension and are specialized to transmit and receive nerve impulses or red blood cells erythrocytes which are discshaped and packed with hemoglobin to carry oxygen. aquamWes

 • westchester gay chat rooms u

  30 دی 1400 at 2:53 ق.ظ

  frre gay wedcam chat
  [url=”https://bjsgaychatroom.info”]chat avenue gay chat[/url]
  chat gay

 • fastest vpn services a

  1 بهمن 1400 at 2:28 ق.ظ

  virtual shield vpn
  [url=”https://choosevpn.net”]vpn pc free[/url]
  buy vpn router

 • EscothE

  1 بهمن 1400 at 3:29 ب.ظ

  asseskSile If the bile duct is blocked or the liver is damaged and unable to excrete bilirubin into bile the bilirubin remains in the bloodstream causing jaundice hyperbilirubinemia yellow discoloration of the skin whites of the eyes and mucous membranes. [url=http://alevitrasp.com]occasion levitra en pharmacie[/url] Eighteen characteristic locations have been identified including occiput neck shoulder ribs elbows buttocks and knees. ChoomClona

 • critical thinking framework f

  2 بهمن 1400 at 10:42 ب.ظ

  critical thinking rubric
  [url=”https://criticalthinkingbasics.com”]critical thinking exercises for kids[/url]
  watson glazer critical thinking

 • the importance of critical thinking b

  3 بهمن 1400 at 8:37 ب.ظ

  barriers of critical thinking
  [url=”https://criticalthinkinginstitute.com”]ati critical thinking exit exam test bank[/url]
  teaching critical thinking

 • hook essay a

  4 بهمن 1400 at 6:52 ب.ظ

  essay scrambler
  [url=”https://essayscratch.com”]essay clipart[/url]
  technology essay

 • love essay l

  5 بهمن 1400 at 5:17 ب.ظ

  argumentative essay structure
  [url=”https://essaysitesreviews.com”]essay template[/url]
  abortion essay

 • popular gay chat 360 e

  6 بهمن 1400 at 3:36 ب.ظ

  702 gay chat number
  [url=”https://gay-buddies.com”]first time gay chat[/url]
  free gay phone chat men’s room

 • paginas gay de chat w

  10 بهمن 1400 at 8:17 ق.ظ

  gay universe men chat
  [url=”https://gaytgpost.com/”]gay senior chat[/url]
  gay sex chat room

 • beans keto diet m

  12 بهمن 1400 at 2:49 ق.ظ

  keto diet pills
  [url=”https://ketogendiet.net/”]keto diet day 1[/url]
  example keto diet

 • how long keto diet x

  13 بهمن 1400 at 12:37 ق.ظ

  keto diet for epilepsy
  [url=”https://ketogendiets.com/”]dr josh axe keto diet[/url]
  keto diet flour

 • keto and diet soda y

  13 بهمن 1400 at 10:04 ب.ظ

  low calorie keto diet
  [url=”https://ketogenicdietinfo.com/”]sample keto diet menu[/url]
  easy keto diet

 • keto diet principles l

  14 بهمن 1400 at 7:18 ب.ظ

  keto diet and diarrhea
  [url=”https://ketogenicdiets.net/”]keto diet plan for men[/url]
  keto vegan diet

 • casino no deposit free bonus z

  15 بهمن 1400 at 4:31 ب.ظ

  online casino usa real money no deposit bonus
  [url=”https://onlinecasinohero.com/”]online casino free spins[/url]
  casinos sites

 • gay dating profile "always-looking" j

  20 بهمن 1400 at 3:53 ق.ظ

  gay free dating 4 older uk
  [url=”https://speedgaydate.com/”]gay dating professional bodybuilders[/url]
  dating with herpes gay man

 • avast secureline vpn review u

  21 بهمن 1400 at 3:23 ق.ظ

  astrill vpn
  [url=”https://thebestvpnpro.com/”]vpn router buy[/url]
  vpn service comparison

 • link

  21 بهمن 1400 at 5:46 ب.ظ

  Нові сучасні фільми дивитися українською мовою онлайн в
  хорошій якості HD link

 • where to buy vpn h

  22 بهمن 1400 at 1:53 ق.ظ

  softether vpn client manager
  [url=”https://tjvpn.net/”]buy vpn cheap[/url]
  best vpn windows 2017

 • what is a definition essay z

  23 بهمن 1400 at 12:35 ق.ظ

  what does essay mean in spanish
  [url=”https://topessayswriter.com/”]organization of an essay[/url]
  argumentative essay introduction example

 • link

  24 بهمن 1400 at 9:57 ق.ظ

  Нові фільми 2021 року. link

 • lab aseptic technique critical thinking #4 k

  24 بهمن 1400 at 11:10 ب.ظ

  examples of critical thinking skills
  [url=”https://uncriticalthinking.com/”]simple definition of critical thinking[/url]
  critical thinking process steps

 • link

  24 بهمن 1400 at 11:24 ب.ظ

  Фільми та серiали 2020 українською мовою в HD якості link

 • link

  25 بهمن 1400 at 1:20 ق.ظ

  Дивитися фільми українською онлайн link

 • link

  25 بهمن 1400 at 9:34 ق.ظ

  Нові фільми 2021 року. link

 • link

  25 بهمن 1400 at 9:16 ب.ظ

  Найкращі фільми 2021 link

 • best kodi vpn y

  25 بهمن 1400 at 9:25 ب.ظ

  best vpn deals
  [url=”https://vpn4torrents.com/”]free vpn for google chrome[/url]
  buy hma pro vpn

 • link

  26 بهمن 1400 at 12:31 ق.ظ

  Дивитися фільми онлайн в HD якості українською мовою link

 • best vpn windows v

  26 بهمن 1400 at 6:50 ب.ظ

  vpn chrome
  [url=”https://vpnshroud.com/”]business class vpn service[/url]
  business vpn small

 • free lifetime vpn i

  27 بهمن 1400 at 4:57 ب.ظ

  vpn ratings
  [url=”https://vpnsrank.com/”]vpn chrome[/url]
  top vpn services

 • hide my asss vpn n

  28 بهمن 1400 at 5:12 ب.ظ

  free vpn for computer
  [url=”https://windowsvpns.com/”]free vpn list[/url]
  free vpn netflix

 • essay on leader i

  29 بهمن 1400 at 6:21 ب.ظ

  problem solution essay
  [url=”https://yoursuperessay.com/”]analytical essay example[/url]
  300 word essay

 • Папы 2022

  2 اسفند 1400 at 7:17 ب.ظ

  Новинки фільми, серіали, мультфільми 2021 року, які вже вийшли Ви можете дивитися українською
  на нашому сайті Папы 2022

 • Link

  2 اسفند 1400 at 11:25 ب.ظ

  Фільми українською в хорошій якості – онлайн без реклами Link

 • Link

  4 اسفند 1400 at 9:57 ب.ظ

  Найкращі українські фільми 2021 року Link

 • Link

  4 اسفند 1400 at 11:16 ب.ظ

  Новинки фільми, серіали, мультфільми 2021 року, які
  вже вийшли Ви можете дивитися українською на нашому сайті Link

 • Link

  5 اسفند 1400 at 12:18 ق.ظ

  Нові фільми 2021 року. Link

 • Link

  5 اسفند 1400 at 2:38 ق.ظ

  Дивитися фільми українською онлайн Link

 • Link

  5 اسفند 1400 at 6:08 ق.ظ

  Не пропустіть кращі новинки кіно українською 2021 року
  Link

 • filmiwap.store

  8 اسفند 1400 at 5:55 ق.ظ

  Нові сучасні фільми дивитися українською мовою онлайн в хорошій якості HD filmiwap.store

 • link

  9 اسفند 1400 at 2:24 ب.ظ

  Нові фільми 2021 року. link

 • KnrnAvelm

  26 فروردین 1401 at 10:22 ق.ظ

  caring pharmacy online store Diovan

 • DanielEluro

  3 اردیبهشت 1401 at 4:11 ق.ظ

  [url=https://perevoz-ngz.ru]перевозка паллет[/url]

 • Donaldcrash

  7 اردیبهشت 1401 at 9:37 ب.ظ

  [url=https://kodirovanie-ot-alkogolizma-v-ufe.ru]кодировка от алкоголизма уфа[/url]

 • link

  9 اردیبهشت 1401 at 7:24 ب.ظ

  NR

 • Montepuddy

  10 اردیبهشت 1401 at 3:56 ق.ظ

  [url=http://cheapdrugs.store/#]buy prescription drugs from india[/url]

 • MichaelBeite

  11 اردیبهشت 1401 at 11:52 ب.ظ

  [url=https://vyvod-iz-zapoya-na-domu-v-ufe.ru/]вывод из запоя вызвать на дом[/url]

 • Montepuddy

  12 اردیبهشت 1401 at 8:55 ق.ظ

  [url=http://cheapdrugs.store/#]ed dysfunction treatment[/url]

 • DamianDwess

  13 اردیبهشت 1401 at 11:01 ق.ظ

  [url=https://promokod-1xbet2022.ru]раздача промокоды 1xbet[/url]

 • MichaelDob

  14 اردیبهشت 1401 at 5:55 ب.ظ

  [url=https://remont-kvartir199220.ru]ремонт квартир тульская[/url]

 • DamianDwess

  16 اردیبهشت 1401 at 7:05 ق.ظ

  [url=https://lombard-carmoney.ru/]деньги под залог птс тольятти[/url]
  [url=https://xn--80aaajbdbddwj2alwjieei2afr3v.xn--p1ai/]займ ру[/url]
  [url=https://avtolombard-n1.ru/]займ под залог автомобиля[/url]

  2369366467236

 • DamianDwess

  16 اردیبهشت 1401 at 8:39 ب.ظ

  [url=https://avtolombard32.ru/]автоломбард под птс[/url]
  [url=https://78autousa.ru/]банки выдающие кредит под залог авто[/url]
  [url=https://automoney-sar.ru/]как привлечь быстрее деньги[/url]

  2369366467236

 • DamianDwess

  17 اردیبهشت 1401 at 2:13 ق.ظ

  [url=https://lombard-nomer-1.ru/]займ денег под залог имущества приобретенного называется[/url]
  [url=https://tspace.ru/]позвонить оператору связи[/url]|
  [url=https://78autousa.ru/]кредит под залог авто банк[/url]

  2369366467236

 • DamianDwess

  17 اردیبهشت 1401 at 7:20 ق.ظ

  [url=https://dengibeztormozov.ru/]автоломбард санкт петербург птс[/url]
  [url=https://autosecurity-insurance.ru/]автокредит без взноса[/url]
  [url=https://wiki-work.ru/]бизнес одежда по интернету[/url]

  2369366467236

 • DamianDwess

  17 اردیبهشت 1401 at 1:04 ب.ظ

  [url=https://pervomayskiy-credits.ru/]новые займы онлайн[/url]
  [url=https://vikup-moscow.ru/]грузовой автоломбард под залог птс[/url]
  [url=https://autolombard134.ru/]взять деньги в кредит[/url]

  2369366467236

 • Robertfep

  18 اردیبهشت 1401 at 2:03 ق.ظ

  [url=https://tspace.ru/]домашний интернет провайдеры[/url]|
  [url=https://xn--80aacdhf0ciqbzr8n.xn--p1ai/]автоломбард под залог птс авто[/url]
  [url=https://motorlombard.ru/]оформить займ на карту онлайн[/url]

  2369366467236

 • Robertfep

  18 اردیبهشت 1401 at 6:17 ق.ظ

  [url=https://inbastion.ru/]страховое агентство профессионал[/url]
  [url=https://motorlombard.ru/]оформить быстрый займ[/url]
  [url=https://4141304.xn--p1ai/]микрозаймы на карту срочно[/url]

  2369366467236

 • Robertfep

  18 اردیبهشت 1401 at 9:41 ق.ظ

  [url=https://avtolombard-krasnodar.ru/]авто с правом выкупа от частных[/url]
  [url=https://automoney-sar.ru/]как перевести деньги через систему быстрых[/url]
  [url=https://rubldam.ru/]деньги взаймы[/url]

  2369366467236

 • Link

  18 اردیبهشت 1401 at 1:20 ب.ظ

  Нові сучасні фільми дивитися
  українською мовою онлайн в хорошій якості HD Link

 • Robertfep

  19 اردیبهشت 1401 at 3:23 ق.ظ

  [url=https://avtolombard-msk.ru/]полис автострахования[/url]
  [url=https://vsebankinn.ru/]бюро займов нижний новгород официальный сайт[/url]
  [url=https://avtolombard-n1.ru/]автоломбарды в москве купить машину[/url]

  2369366467236

 • Link

  19 اردیبهشت 1401 at 7:06 ق.ظ

  Дивитися популярні фільми 2021-2021 року Link

 • Link

  19 اردیبهشت 1401 at 7:57 ق.ظ

  Дивитися фільми українською онлайн Link

 • Link

  19 اردیبهشت 1401 at 8:08 ق.ظ

  Найкращі українські фільми
  2021 року Link

 • Link

  19 اردیبهشت 1401 at 8:25 ق.ظ

  Дивитися фільми онлайн в HD якості українською мовою Link

 • Link

  19 اردیبهشت 1401 at 8:32 ق.ظ

  Новинки фільми, серіали, мультфільми 2021 року, які вже
  вийшли Ви можете дивитися українською
  на нашому сайті Link

 • Link

  19 اردیبهشت 1401 at 8:34 ق.ظ

  Фільми та серiали 2020 українською мовою в HD якості Link

 • Link

  19 اردیبهشت 1401 at 9:19 ق.ظ

  Дивитися популярні фільми 2021-2021 року Link

 • Link

  19 اردیبهشت 1401 at 9:26 ق.ظ

  Фільми та серiали 2020 українською мовою в HD
  якості Link

 • 2022

  19 اردیبهشت 1401 at 7:52 ب.ظ

  Фільми та серiали 2020 українською мовою в HD якості 2022

 • Matthewvot

  20 اردیبهشت 1401 at 12:00 ق.ظ

  [url=https://tank-container1.ru]танк контейнер для кислот[/url]

 • Matthewvot

  20 اردیبهشت 1401 at 3:39 ق.ظ

  [url=https://tank-container1.ru]40 футовый танк контейнер[/url]

 • Matthewvot

  20 اردیبهشت 1401 at 9:31 ق.ظ

  [url=https://tank-container1.ru]танк контейнер в аренду[/url]

 • Matthewvot

  20 اردیبهشت 1401 at 12:15 ق.ظ

  [url=https://tank-container1.ru]iso танк контейнеры[/url]

 • Charlesmup

  21 اردیبهشت 1401 at 8:14 ب.ظ

  where to buy finasteride finasteride 5mg propecia hair

 • Stanleyflarl

  23 اردیبهشت 1401 at 12:46 ق.ظ

  [url=https://iwpro.ru/]айти школа вход в систему электронный[/url]
  [url=https://xn--80aacdhf0ciqbzr8n.xn--p1ai/]история автокредита[/url]
  [url=https://avtolombard-ekspress.ru/]автоломбард авто в москве[/url]

  23693664672361212

 • Charlesmup

  23 اردیبهشت 1401 at 3:38 ب.ظ

  propecia no prescription finasteride 5 mg prices how much does propecia cost

 • Stanleyflarl

  23 اردیبهشت 1401 at 10:53 ب.ظ

  [url=https://automoney-sar.ru/]автоломбард москва под залог[/url]
  [url=https://xn--32-6kcip2cfsod5b.xn--p1ai/]автоцентр автомобили с пробегом[/url]
  [url=https://kalazer.ru/]анализ дебиторской задолженности[/url]

  23693664672361212

 • Charlesmup

  24 اردیبهشت 1401 at 8:09 ق.ظ

  pet antibiotics without vet prescription canadian drug prescription drugs without prior prescription

 • DustinPinge

  24 اردیبهشت 1401 at 3:38 ب.ظ

  [url=https://avtolombard-n1.ru/]выкуп грузовых автомобилей[/url]
  [url=http://xn--80ad6aelhed.xn--p1ai/]какое место займу[/url]
  [url=https://78autousa.ru/]совкомбанк кредит наличными под залог авто[/url]

  tyriwo3994lskr

 • DustinPinge

  24 اردیبهشت 1401 at 10:53 ب.ظ

  [url=http://xn--80ad6aelhed.xn--p1ai/]занимало займ[/url]
  [url=https://finans-ufa.ru/]втб кредит[/url]
  [url=https://autolombard134.ru/]выкуп авто под такси без залога[/url]

  tyriwo3994lskr

 • MaggeePlpn

  25 اردیبهشت 1401 at 4:53 ق.ظ

  dissertation service
  [url=”https://dissertationwriting-service.com”]prospectus dissertation[/url]
  help with data analysis for dissertation

 • DustinPinge

  25 اردیبهشت 1401 at 7:48 ق.ظ

  [url=https://chelindrko.ru/]рко для ип сравнение[/url]
  [url=http://otvet-credit.ru/]ли займ[/url]
  [url=https://andropova22.ru/]личный кабинет займ экспресс по номеру телефона[/url]

  tyriwo3994lskr

 • DustinPinge

  25 اردیبهشت 1401 at 12:10 ق.ظ

  [url=https://coollombard.ru/]онлайн займ на карту без отказа[/url]
  [url=https://avtolombard-ekspress.ru/]автоломбард спб под птс[/url]
  [url=https://2595777.ru/]купить недвижимость в центре[/url]

  tyriwo3994lskr

 • Charlesmup

  25 اردیبهشت 1401 at 4:30 ب.ظ

  propecia 5 mg for sale buy finasteride online propecia order

 • ReginePlpn

  26 اردیبهشت 1401 at 3:52 ق.ظ

  dissertation writing help uk
  [url=”https://helpon-doctoral-dissertations.net”]doctoral dissertation help qualitative[/url]
  premium dissertation writing service

 • Charlesmup

  26 اردیبهشت 1401 at 5:10 ق.ظ

  propecia generic finasteride propecia witout prescription generic propecia without prescription

 • KeithTam

  26 اردیبهشت 1401 at 2:28 ب.ظ

  [url=https://anfildomsk.ru/]автоломбард москва купить авто распродажа[/url]
  [url=https://avtolombard-nevsky.ru/]быстрые деньги сбербанка[/url]
  [url=https://inbastion.ru/]страхование на год[/url]

  23693664672361212r222

 • KirstiPlpn

  26 اردیبهشت 1401 at 10:11 ب.ظ

  writing a dissertation conclusion
  [url=”https://help-with-dissertations.com”]what does dissertation mean[/url]
  nursing dissertation writing service

 • cpkttinw

  28 اردیبهشت 1401 at 2:02 ب.ظ

  purchase provigil online modafinil price provigil 100mg over the counter

 • KirstiPlpn

  29 اردیبهشت 1401 at 4:27 ب.ظ

  writing dissertation outline
  [url=”https://help-with-dissertations.com”]writing dissertation proposal sample[/url]
  rutgers dissertation proposal help

 • MichaelIcere

  30 اردیبهشت 1401 at 1:48 ب.ظ

  stromectol 12 mg tablets stromectol 12 mg tablets stromectol for sale

 • CharlaPlpn

  30 اردیبهشت 1401 at 7:44 ب.ظ

  dissertation proposal writing help
  [url=”https://mydissertationwritinghelp.com”]help in writing dissertation[/url]
  defend dissertation

 • Robertjeoda

  31 اردیبهشت 1401 at 1:12 ب.ظ

  [url=https://xn--1-btbhgvlnbbfl7azb8e.xn--p1ai/]промокод 1xbet[/url]

 • Robertjeoda

  31 اردیبهشت 1401 at 8:30 ب.ظ

  [url=https://xn--1-btbhgvlnbbfl7azb8e.xn--p1ai/]промокод 1хбет[/url]

 • MichaelIcere

  31 اردیبهشت 1401 at 9:11 ب.ظ

  viagra where to buy viagra pills sildenafil 20 mg

 • MichaelIcere

  1 خرداد 1401 at 10:37 ب.ظ

  where to buy cheap clomid online buy clomid 50mg online buy clomid 50mg

 • Link

  1 خرداد 1401 at 11:58 ب.ظ

  Дивитися фільми українською онлайн
  Link

 • JamesTop

  2 خرداد 1401 at 6:43 ب.ظ

  topical ivermectin for cats stromectol for sale stromectol for humans for sale

 • JamesTop

  3 خرداد 1401 at 8:23 ق.ظ

  ivermectin for cattle tractor supply stromectol for sale stromectol for sale

 • CraigUtida

  5 خرداد 1401 at 11:43 ق.ظ

  best place to buy generic viagra online viagra coupon buy generic 100mg viagra online

 • CraigUtida

  6 خرداد 1401 at 4:39 ق.ظ

  п»їviagra pills viagra from canada over the counter viagra

 • DavidFar

  6 خرداد 1401 at 9:21 ق.ظ

  Купить медоборудование в Украине стало еще проще. На сайте медицинское оборудование
  собраны предложения от всех крупнейших производителей и поставщиков товаров медицинского назначения. Здесь вы найдете медтехнику, мебель, медицинский инструмент, расходные материалы, и многое другое.

  [url=https://medicareproducts.net/]медицинское оборудование[/url]

 • Andrewkib

  8 خرداد 1401 at 5:20 ق.ظ

  generic cialis with dapoxetine 80mg x 10 tabs buy tadalafil non prescription cialis

 • Andrewkib

  9 خرداد 1401 at 10:00 ق.ظ

  cialis price at walmart tadalafil cialis l\’espresso

 • Andrewkib

  9 خرداد 1401 at 11:28 ب.ظ

  cipla cialis tadalafil 20mg when to take cialis

 • OliverWrofe

  10 خرداد 1401 at 5:29 ب.ظ

  [url=https://legalreg945.ru]временная регистрация[/url]

  Наша общество предлагает комплексные услуги по юридическому сопровождению в процессе оформления временной регистрации в Москве. В штате только профильные юристы, которые гарантируют успешное получение ВР в любом регионе для нужный вам срок.

  временная регистрация

 • SlonEmess

  16 خرداد 1401 at 8:35 ق.ظ

  ogq78

  vvogt

  [url=http://novrazbb.com/#]y1eh[/url]

 • Plpn

  17 خرداد 1401 at 4:17 ق.ظ

  vegas free slots games
  [url=”https://2-free-slots.com”]what slots pay the most[/url]
  slots codes

 • Plpn

  19 خرداد 1401 at 1:18 ق.ظ

  free las vegas slots
  [url=”https://411slotmachine.com”]wow equipment slots[/url]
  888 free slots

 • Link

  21 خرداد 1401 at 2:55 ق.ظ

 • KatinePlpn

  22 خرداد 1401 at 5:59 ق.ظ

  shaved models slots
  [url=”https://2-free-slots.com”]double diamond slots free[/url]
  free slot games

 • AurliePlpn

  23 خرداد 1401 at 2:22 ق.ظ

  gold fish casino slots free
  [url=”https://411slotmachine.com”]free mobile bets[/url]
  wobka slots promo codes

 • AddiePlpn

  23 خرداد 1401 at 10:38 ب.ظ

  free slots
  [url=”https://beat-slot-machines.com”]real casino free slots[/url]
  casino slots free

 • PerrinePlpn

  24 خرداد 1401 at 6:52 ب.ظ

  free slots real cash
  [url=”https://candylandslotmachine.com”]slotss[/url]
  nude teen in baltimore

 • neurontin buy online

  26 خرداد 1401 at 1:52 ق.ظ

  neurontin. [url=http://neurontin.site/#]neurontin 204 [/url] para que sirve neurontin 300 mg what is the drug gabapentin used for?

 • CyndiaPlpn

  26 خرداد 1401 at 2:09 ق.ظ

  lucky plus 777
  [url=”https://download-slot-machines.com”]guide casinos[/url]
  free igt slots

 • PaolinaPlpn

  26 خرداد 1401 at 9:20 ب.ظ

  better casino slot games
  [url=”https://freeonlneslotmachine.com”]play scatter slots on facebook[/url]
  slotomania slot free casino

 • TwylaPlpn

  27 خرداد 1401 at 5:55 ب.ظ

  my vegas slots
  [url=”https://giocoslotmachinegratis.com”]clearwater slots[/url]
  mobile deluxe slots

 • качестве наиболее

  28 خرداد 1401 at 1:07 ق.ظ

  Смотреть онлайн фильм бесплатно – смотреть онлайн в hd 720p качестве видео..

  По ссылке качестве наиболее.
  Страницы сериалов и фильмов. Видео:
  Анимационный, Комедия

 • ShalnaPlpn

  28 خرداد 1401 at 3:02 ب.ظ

  no slot download
  [url=”https://pennyslotmachines.org”]my konami free coins[/url]
  cats slots free play

 • AdrianaPlpn

  29 خرداد 1401 at 12:45 ق.ظ

  adult slots era
  [url=”https://slotmachinegambler.com”]infinity slots on facebook[/url]
  vegas world free slot play for fun

 • NeddaPlpn

  30 خرداد 1401 at 9:40 ق.ظ

  slotomania slots
  [url=”https://slotmachinegameinfo.com”]free on line slots[/url]
  scatter slot facebook

 • IngunnaPlpn

  31 خرداد 1401 at 6:05 ق.ظ

  yahoo slots farm
  [url=”https://slotmachineonlinegratis.org”]vegasworldfreeslots[/url]
  lucky bonus

 • neurontin medication

  1 تیر 1401 at 3:29 ق.ظ

  viagre with priligy [url=http://priligy.site/#]dapoxetine medicine price [/url] priligy is angels have fallen based on what is dapoxetine?

 • Hom

  1 تیر 1401 at 5:45 ق.ظ

  Playing online blackjack is 100% legal in New Zealand at regulated and licensed casinos. Players can enjoy real money blackjack in NZD with secure and easy online transactions. Ready for this? There are over 4000 casino games inside of Net Bet! Mind blown! This is the biggest online casino in New Zealand – fact! Our ultimate blackjack guide will teach you the best blackjack strategy, and you’ll also benefit from some expert tips. We also provide a free blackjack game for you to get practicing, and a top casinos list so you can play real money blackjack safely. Our guide saves you the hassle of hours of research, since you’ll receive reliable information on playing online blackjack in one source. In a nutshell, Lucky Nugget is New Zealand’s one-stop, full-service shop for all your online gaming requirements. Register as a player, make your first deposit, claim your Sign-up Bonus and experience it all for yourself. You’ll soon see that we deliver! https://reconcilation.com/community/profile/chanaantoine34/ Another way to prevent getting this page in the future is to use Privacy Pass. You may need to download version 2.0 now from the Chrome Web Store. T&Cs apply. New customers only. 18+. Promo code CASINO100. ВЈ10 min transfer and stake on Slots at Betfred Casino within 7 days of registration. Minimum 5 game rounds. Game restrictions apply. Max 100 Free Spins. 50 Free Spins on Lucky Emeralds or Blue Wizard followed by 50 Free Spins on selected games within 48 hours. ВЈ0.10 per spin. Free Spins must be accepted within 3 days. 7-day expiry. Payment restrictions apply. SMS validation may be required. Full T&Cs apply. We are open from 12 noon until 6am, 7 days a week. We look forward to welcoming you to the best casino in Manchester. Game Variety – Even the most attractive bonuses aren’t worth it if the casino doesn’t have a significant game selection. You don’t want to get stuck playing the same slots and table games over and over. The best online casinos in the UK have extensive game libraries that keep you entertained for hours at a time.

 • EadiePlpn

  1 تیر 1401 at 10:07 ب.ظ

  house of fun bonus com
  [url=”https://slotmachinescasinos.com”]100 most popular free slots[/url]
  machine de casino

 • RaneePlpn

  2 تیر 1401 at 6:12 ب.ظ

  super high limit slots
  [url=”https://slotmachinesforum.net”]central vally slots[/url]
  igt slots free play igt slot machines online

 • Normansus

  3 تیر 1401 at 12:26 ق.ظ

  [url=https://xn—77-5cdbj8bmbdpybeobpkdi10a.xn--p1ai/]временная регистрация[/url]

  Наша общество предлагает комплексные услуги по юридическому сопровождению в процессе оформления временной регистрации в Москве. В штате только профильные юристы, которые гарантируют успешное получение ВР в любом регионе для нужный вам срок.

  временная регистрация

 • SkladTib

  3 تیر 1401 at 8:54 ق.ظ

  электрический штабелер
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • DavidWed

  3 تیر 1401 at 9:47 ق.ظ

  [url=https://buymetformin.best/#]metformin 500 mg over the counter[/url] metformin 500 mg pill

 • SkladTib

  3 تیر 1401 at 10:47 ق.ظ

  штабелеры с электроподъемом
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • DennaPlpn

  3 تیر 1401 at 2:18 ب.ظ

  slotomaniaslotfreecasino
  [url=”https://slotmachinesworld.com”]slotswin[/url]
  vegasslotsonline/free

 • Thomasneisk

  4 تیر 1401 at 9:01 ق.ظ

  электрический штабелер
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]http://elektroshtabeler-kupit.ru/[/url]

 • Thomasneisk

  4 تیر 1401 at 9:11 ق.ظ

  электроштабелеры
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • Thomasneisk

  4 تیر 1401 at 9:20 ق.ظ

  электрический штабелер
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://www.elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • KareePlpn

  4 تیر 1401 at 9:46 ق.ظ

  river slots sweepstakes
  [url=”https://www-slotmachines.com”]vegas world free slots[/url]
  las vegas free slots games

 • Тор 2022

  4 تیر 1401 at 12:47 ق.ظ

  Вы любите смотреть фильмы онлайн..
  Открыто Тор 2022.
  Смотрите ваши любимые шоу, сериалы и фильмы онлайн!

 • Усик Джошуа

  4 تیر 1401 at 4:51 ب.ظ

  Фильмы и сериалы – смотреть эфир онлайн..

  Открыто Усик Джошуа.
  Смотреть аниме онлайн в любимой озучке.

 • CharlesGox

  5 تیر 1401 at 12:17 ق.ظ

  электроштабелер
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]http://www.elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • cialis dosage 40 mg

  5 تیر 1401 at 5:19 ب.ظ

  effet kamagra homme [url=https://kamagrafr.online/#]achat kamagra generique [/url] prix du kamagra 50 mg kamagra ou commander

 • Chesterciz

  6 تیر 1401 at 7:35 ب.ظ

  штабелер электрический
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]http://elektroshtabeler-kupit.ru/[/url]

 • HomerNig

  6 تیر 1401 at 8:58 ب.ظ

  [url=https://buynolvadex.store/#]tamoxifen estrogen[/url] where to buy nolvadex

 • Chesterciz

  7 تیر 1401 at 12:23 ق.ظ

  электроштабелеры
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]http://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • IsiahWeive

  7 تیر 1401 at 11:50 ق.ظ

  buy cipro online without prescription buy cipro

 • Chesterciz

  7 تیر 1401 at 3:36 ب.ظ

  электро штабелеры для склада
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • RobinBot

  9 تیر 1401 at 2:34 ق.ظ

  самоходные штабелеры
  [url=https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru]https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru[/url]

 • Michealkaf

  9 تیر 1401 at 3:09 ق.ظ

  [url=https://gabapentin.icu/#]where to buy neurontin[/url] neurontin 100mg capsule price

 • RobinBot

  9 تیر 1401 at 7:09 ق.ظ

  штабелер электрический самоходный
  [url=https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru]https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru[/url]

 • JefferyDus

  9 تیر 1401 at 8:34 ق.ظ

  neurontin cap 300mg 32 neurontin

 • IsiahWeive

  9 تیر 1401 at 8:08 ب.ظ

  dog antibiotics without vet prescription buy canadian drugs

 • RobinBot

  9 تیر 1401 at 9:36 ب.ظ

  самоходный штабелер
  [url=https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru]https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru[/url]

 • Williamepist

  10 تیر 1401 at 3:01 ق.ظ

  самоходный штабелер
  [url=https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru]https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru[/url]

 • KatinePlpn

  10 تیر 1401 at 8:48 ب.ظ

  vegasslotsonline
  [url=”https://2-free-slots.com”]free poker games near me[/url]
  slots free

 • Nfurrouctmy

  10 تیر 1401 at 11:24 ب.ظ

  [url=https://gabapentin.press/]order neurontin 400 mg for sale[/url]

 • amazon viagra

  11 تیر 1401 at 4:20 ق.ظ

  propecia tablets [url=https://propecia.world/#]propecia price in australia [/url] best time of day to take propecia what propecia does to your body

 • JefferyDus

  11 تیر 1401 at 11:56 ب.ظ

  neurontin 100mg tab 800mg neurontin

 • Michealkaf

  12 تیر 1401 at 11:26 ق.ظ

  [url=https://withoutprescription.store/#]ed meds online without doctor prescription[/url] cvs prescription prices without insurance

 • IsiahWeive

  12 تیر 1401 at 9:31 ب.ظ

  diflucan online prescription diflucan.com

 • DarrenbuM

  13 تیر 1401 at 4:48 ق.ظ

  [url=https://reg-buro-msk.ru]временная регистрация[/url]

  Наша общество предлагает комплексные услуги по юридическому сопровождению в процессе оформления временной регистрации в Москве. В штате только профильные юристы, которые гарантируют успешное получение ВР в любом регионе для нужный вам срок.

  временная регистрация

 • JefferyDus

  14 تیر 1401 at 4:15 ب.ظ

  neurontin online pharmacy neurontin price

 • aralen cheapest

  14 تیر 1401 at 10:37 ب.ظ

  generic for diflucan [url=https://diflucan.site/#]can you buy diflucan otc [/url] diflucan 150 mg for yeast infection why would diflucan cause pelvic pain

 • Michealkaf

  15 تیر 1401 at 1:10 ب.ظ

  [url=https://gabapentin.icu/#]neurontin 300 mg pill[/url] cost of brand name neurontin

 • Lfurrouctmg

  15 تیر 1401 at 11:34 ب.ظ

  [url=https://lisinopril.press/]lisinopril 49 mg[/url]

 • Michaelelodo

  16 تیر 1401 at 7:07 ق.ظ

  best natural ed treatment ed meds

 • orlistat 60 price

  17 تیر 1401 at 6:07 ق.ظ

  baclofen and methadone [url=https://baclofen.guru/#]where can i get baclofen [/url] street value of baclofen 20 mg how is baclofen orally metabolized

 • Danielfrike

  17 تیر 1401 at 10:46 ق.ظ

  [url=https://drugsonline.store/#]compare ed drugs[/url] online ed medications

 • Danielheani

  17 تیر 1401 at 7:24 ب.ظ

  [url=https://doxycyclineonline.store/#]doxycycline without prescription[/url] purchase doxycycline

 • stat

  18 تیر 1401 at 12:07 ق.ظ

 • Michaelelodo

  18 تیر 1401 at 5:58 ق.ظ

  clomid 100mg for sale clomid

 • Franktut

  18 تیر 1401 at 4:17 ب.ظ

  clomid 5 mg tablet clomid

 • cheapest xenical uk

  19 تیر 1401 at 12:19 ق.ظ

  baclofen pediatric dose [url=http://baclofen.guru/#]baclofen 60mg [/url] baclofen 10 mg side effects how much does it take to overdose on baclofen

 • Danielheani

  20 تیر 1401 at 9:37 ب.ظ

  [url=https://drugsonline.store/#]erectial dysfunction[/url] ed dysfunction treatment

 • DarrellAbome

  21 تیر 1401 at 10:49 ق.ظ

  buy clomid cheap clomid

 • diflucan australia

  21 تیر 1401 at 6:25 ب.ظ

  paxil blood thinner [url=https://paxil.directory/#]paxil medication uk [/url] cost of paxil 20 mg why do my hands feel hot and scalded while on paxil

 • Michaelelodo

  21 تیر 1401 at 10:59 ب.ظ

  tadalafil without a doctor’s prescription how to treat ed

 • Danielfrike

  22 تیر 1401 at 12:34 ق.ظ

  [url=https://drugsonline.store/#]real viagra without a doctor prescription usa[/url] psychological ed treatment

 • Phillippeags

  23 تیر 1401 at 3:11 ق.ظ

  order stromectol over the counter ivermectin solution

 • baricitinib lilly

  24 تیر 1401 at 12:01 ق.ظ

  orlistat diet pills [url=https://xenical.icu/#]xenical generika online kaufen [/url] xenical orlistat 120 mg price in uae how does orlistat affect sugar

 • Brandondom

  24 تیر 1401 at 4:54 ق.ظ

  stromectol 3mg tablets stromectol pill

 • aralen tablets

  25 تیر 1401 at 8:02 ق.ظ

  purchase ivermectin stromectol tab price ivermectin for sarcoptic mange in dogs how often to apply ivermectin ivermax pour on for cattle

 • Stevesmopy

  25 تیر 1401 at 4:37 ب.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]buying pills online[/url] best canadian online pharmacy

 • Jamesjuigo

  26 تیر 1401 at 10:27 ب.ظ

  what type of medicine is prescribed for allergies vacuum therapy for ed

 • Stevesmopy

  27 تیر 1401 at 9:47 ق.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]ed remedies that really work[/url] erectile dysfunction medication

 • Stevesmopy

  28 تیر 1401 at 10:26 ب.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]male dysfunction[/url] buy prescription drugs online without

 • JustinMuh

  28 تیر 1401 at 11:14 ب.ظ

  ножничный подъемник
  [url=https://nozhnichnyye-podyemniki-dlya-sklada.ru]https://nozhnichnyye-podyemniki-dlya-sklada.ru[/url]

 • baclofen 10 mg tab

  29 تیر 1401 at 11:11 ق.ظ

  metformin 500mg tab [url=http://metformin.beauty/#]buy metformin over the counter [/url] side effect of metformin er what is metformin hydrochloride 1000 mg

 • ChandaPlpn

  29 تیر 1401 at 9:46 ب.ظ

  defending dissertation
  [url=”https://businessdissertationhelp.com”]dissertation writing tutor[/url]
  writing your dissertation

 • Stevesmopy

  30 تیر 1401 at 3:54 ق.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]ed medications comparison[/url] natural ed pills

 • AvivaPlpn

  30 تیر 1401 at 4:04 ب.ظ

  dissertation proposal writing service
  [url=”https://customdissertationwritinghelp.com”]help with dissertation proposal[/url]
  dissertation fellowships

 • DortheaPlpn

  31 تیر 1401 at 11:36 ق.ظ

  phd dissertation peer reviewing help
  [url=”https://customthesiswritingservices.com”]dissertation topic[/url]
  dissertation defense questions

 • GeraldDrype

  31 تیر 1401 at 3:48 ب.ظ

  [url=https://canadiandrugs.best/#]cvs prescription prices without insurance[/url] pain meds online without doctor prescription

 • KeithBobia

  31 تیر 1401 at 5:50 ب.ظ

  [url=https://erectionpills.shop/#]best ed pills at gnc[/url] cheap erectile dysfunction

 • aralen capsule

  1 مرداد 1401 at 1:14 ب.ظ

  sjogrens and aralen aralen tablets joint pain after stopping aralen how can aralen help sjogren’s

 • bup

  1 مرداد 1401 at 3:12 ب.ظ

  Videospielautomat Spielautomat Street Fighter2 !!!!!Nur die Platine !!!!! Bitte wГ¤hlen Sie das GerГ¤t, das Sie mieten mГ¶chten: Zu meiner Freude lieГџ es sich problemlos starten und da ich den Game Boy nun eh schon in den HГ¤nden hatte, wollte ich schnell noch einmal die schГ¶ne Pauline aus den Klauen von Donkey Kong befreien. Ja, Pauline. Donkey Kong hatte es weder auf Prinzessin Peach abgesehen, noch auf Prinzessin Daisy, die ihren Auftritt in dem phantastischen „Super Mario Land“ hatte und dort vom AuГџerirdischen Tatanga entfГјhrt wurde.  Auf Wunsch bieten wir auch Betreuungspersonal an, damit Sie ganz entspannt Ihre Veranstaltung genieГџen kГ¶nnen. Videospielautomat Spielautomat Street Fighter 2 !!!!!!!!!!! nur die Platine !!!!!!!!! Bootleg Platine? gebraucht Spielautomat Bally Wulff Roxy Classic https://learningneverstop.com/community/profile/dwightmacdonald/ Probe Investment Limited ist in GroГџbritannien lizenziert und reguliert von der Gambling Commission unter der Lizenznummer 39325. Wenn Sie nicht Ihr erster Tag im Online-GlГјcksspiel sind, dann kennen Sie wahrscheinlich bereits einen Videospielhersteller wie Pragmatic Play. Er hat vor kurzem ein lustiges neues Spielzeug namens The Dog House auf den Markt gebracht . Aus dem Titel wird klar, dass das Videospiel Haustieren gewidmet sein wird – Hunden. Der Dog House Megaways Slot hat einige erstaunliche Neuerungen gegenГјber dem Originalspiel, besonders wenn man sich seine Auszahlungen ansieht, die jetzt fast doppelt so hoch sind. Der Slot hat auch eine hГ¶here VolatilitГ¤t und bis zu 117.649 GewinnmГ¶glichkeiten, was diesem Franchise ebenfalls mehr Spannung verleiht. Machen Sie die Hunde glГјcklich, lГ¶sen Sie das Freispiel-Feature aus, und erhalten Sie die Chance, den größten Jackpot von bis zum 12.305-fachen Ihres Einsatzes zu gewinnen.

 • GeraldDrype

  2 مرداد 1401 at 12:43 ق.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]canadian pharmacy online canada[/url] Diamox

 • SuzannPlpn

  2 مرداد 1401 at 2:37 ق.ظ

  dissertation printing
  [url=”https://dissertationhelpspecialist.com”]whats a dissertation[/url]
  18 month doctorate without dissertation

 • SalliPlpn

  2 مرداد 1401 at 9:03 ب.ظ

  dissertation defense
  [url=”https://dissertationwritingcenter.com”]dissertation help in delhi[/url]
  writing services

 • GeraldDrype

  3 مرداد 1401 at 9:43 ق.ظ

  [url=https://canadiandrugs.best/#]prescription drugs online without doctor[/url] pain meds online without doctor prescription

 • DarsiePlpn

  3 مرداد 1401 at 3:59 ب.ظ

  writing a proposal for your dissertation
  [url=”https://examplesofdissertation.com”]dissertation paper writing service[/url]
  writing

 • KeithBobia

  4 مرداد 1401 at 1:11 ق.ظ

  [url=https://onlinepharmacy.men/#]canada drug pharmacy[/url] canada rx pharmacy world

 • MabellePlpn

  4 مرداد 1401 at 1:53 ب.ظ

  dissertation editing
  [url=”https://helpwithdissertationwritinglondon.com”]all but dissertation[/url]
  language editing phd thesis

 • GeraldDrype

  4 مرداد 1401 at 6:50 ب.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]buying prescription drugs canada[/url] compare prescription prices

 • TandiPlpn

  4 مرداد 1401 at 7:52 ب.ظ

  casino reviews
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]mobile casino games for real money[/url]
  bester online casino bonus

 • JenneePlpn

  5 مرداد 1401 at 11:50 ق.ظ

  dissertation fellowships
  [url=”https://professionaldissertationwriting.com”]dissertation completion pathway[/url]
  uk dissertation writing help quotes

 • JesseLaugs

  5 مرداد 1401 at 8:30 ب.ظ

  электророхли
  [url=https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru]http://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru/[/url]

 • TandiPlpn

  5 مرداد 1401 at 9:04 ب.ظ

  casino deposit bonuses
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]no deposit bonus casinos[/url]
  free welcome bonus no deposit casino

 • GeraldDrype

  6 مرداد 1401 at 3:59 ق.ظ

  [url=https://onlinepharmacy.men/#]24 hour pharmacy[/url] canadian pharmacy meds

 • HerminaPlpn

  6 مرداد 1401 at 8:46 ق.ظ

  uk dissertation writing service
  [url=”https://professionaldissertationwriting.org”]buy dissertation writing services[/url]
  online edd no dissertation

 • cialis buy in usa

  6 مرداد 1401 at 8:41 ب.ظ

  nolvadex source [url=https://nolvadexusa.com/#]nolvadex eu [/url] will nolvadex fail a drug test how to take nolvadex on cycle

 • AbagaelPlpn

  6 مرداد 1401 at 8:49 ب.ظ

  real money no deposit casino
  [url=”https://9lineslotscasino.com”]casino free spins[/url]
  usa online casino

 • KeithBobia

  7 مرداد 1401 at 2:06 ق.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]pharmacie[/url] skin care

 • AudrePlpn

  7 مرداد 1401 at 4:49 ق.ظ

  dissertation template
  [url=”https://writing-a-dissertation.net”]dissertation acknowledgements[/url]
  writing the doctoral dissertation

 • Careyrab

  7 مرداد 1401 at 3:52 ب.ظ

  [url=https://stromectolbestprice.com/#]ivermectin and praziquantel[/url] ivermectin spray

 • ShaylaPlpn

  7 مرداد 1401 at 7:49 ب.ظ

  top online casinos usa
  [url=”https://all-online-casino-games.com”]mobile casinos for real money[/url]
  real money online casino

 • HestiaPlpn

  8 مرداد 1401 at 12:37 ق.ظ

  writing
  [url=”https://writingadissertationproposal.com”]help dissertation thesis advice[/url]
  phd dissertation help download

 • roman cialis

  8 مرداد 1401 at 11:19 ق.ظ

  levothyroxine 150 mg synthroid 100 mg does levothyroxine cause hair loss when does levothyroxine start working

 • RonnieSpoiz

  8 مرداد 1401 at 4:04 ب.ظ

  электрическая рохля
  [url=https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru]https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru[/url]

 • VerenaPlpn

  8 مرداد 1401 at 6:24 ب.ظ

  play bingo for real money
  [url=”https://casino8online.com”]blackjack payout[/url]
  online casino usa real money no deposit bonus

 • CharlesPanty

  8 مرداد 1401 at 10:31 ب.ظ

  https://stromectolbestprice.com/# stromectol uk buy
  [url=https://stromectolbestprice.com/#]stromectol price usa[/url] stromectol covid 19

 • Careyrab

  9 مرداد 1401 at 11:34 ق.ظ

  [url=http://stromectolbestprice.com/#]cost of ivermectin lotion[/url] stromectol buy uk

 • DixiePlpn

  9 مرداد 1401 at 4:15 ب.ظ

  gambling casino online bonus
  [url=”https://casino-online-jackpot.com”]casino online bonus[/url]
  real money casino no deposit

 • Michaelvaf

  10 مرداد 1401 at 3:08 ب.ظ

  ed meds online without doctor prescription overcoming ed

 • MichaelHew

  10 مرداد 1401 at 8:53 ب.ظ

  We have set alongside one another the ideal Instagram purposes for your [url=https://devin-colley.diary.ru/p221254689_apps-to-take-your-instagram-posts-to-the-next-level.htm]instagram food blog with 40k followers from bay area[/url]:
  Enhancing photographs. These applications allow for end users to edit, resize and implement filters.
  Layout layout and layout. These apps allow for buyers to include modern aspects like collages, graphics, and various graphics to your website’s model’s web page.

  Video applications. These apps can improve just how your business captures and generates films.
  Analytics engagement, info, and data around the viewers. Download Instagram applications to track just how your audience interacts along with the effectiveness within your content material.

  Desk of Contents for Instagram layout applicationsInstagram enhancing applicationInstagram movie editing applicationInstagram analytics appsApps for engagement on Instagram
  Bonus: 14 time-saving tricks for Instagram effective consumers Learn the tricks Hootsuite employs to generate best-excellent written content.

 • Jamesembam

  11 مرداد 1401 at 7:10 ق.ظ

  [url=https://drugsbestprice.com/#]treatment of ed[/url] best ed supplements

 • FranniPlpn

  11 مرداد 1401 at 3:15 ب.ظ

  best deposit bonus casino
  [url=”https://cybertimeonlinecasino.com”]best no deposit bonus[/url]
  free casino money

 • Sergiosix

  11 مرداد 1401 at 3:54 ب.ظ

  Here’s the factor: It’s tough to create a large next on Instagram if you aren’t renowned.

  There are many stuff you can perform quickly for getting not less than one,000 high quality Instagram followers for your personal Specialist or personal account. Everything arrives right down to wherever it is best to make investments your effort and time.

  So, [url=https://blogmedia1.my-free.website/blog/post/1936562/how-to-get-your-first-instagram-followers]how to create a blog in instagram [/url] will go over several approaches to assist you get People followers. These involve developing a deserving Instagram account, contests, and being true to the brand.

  It is still essential to prioritize quality more than quantity

  It can be crucial not to center on how many followers you might have but on the standard material you create. You will naturally improve your audience for those who make investments time and effort in building instructive and inspirational articles, as opposed to stressing about fast fixes to increase followers.

  You should also look at that your audience dimensions doesn’t affect how Lots of people abide by you. Your content material is what keeps them following you.

  It’s possible I used to be at first influenced by an influencer for the reason that she had in excess of 200K followers. This indicated to me that she was worthwhile adhering to.

  However, this doesn’t mean that I’ve stopped following influencers or models based mostly on their own size viewers. I’ve unfollowed a lot of mega-influencers and brands with thousands, Otherwise numerous followers just because they were no longer inspiring me.

  In order to earn the lengthy sport of Instagram, you have to deal with what you Command. This contains the quality and marketing within your articles, plus the brand you develop.

 • MichaelZop

  11 مرداد 1401 at 9:29 ب.ظ

  электрическая рохля
  [url=https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru]http://www.samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru[/url]

 • site

  12 مرداد 1401 at 8:44 ق.ظ

 • Michaeldab

  12 مرداد 1401 at 1:16 ب.ظ

  https://drugsbestprice.com/# best ed drugs
  [url=https://drugsbestprice.com/#]what is the best ed pill[/url] buy anti biotics without prescription

 • PearlPlpn

  12 مرداد 1401 at 1:34 ب.ظ

  no deposit bonuses
  [url=”https://download-casino-slots.com”]casinos sites[/url]
  win real money online casino

 • JosephSpess

  12 مرداد 1401 at 2:31 ب.ظ

  This is the detail: It really is challenging to develop a big following on Instagram if you are not well-known.

  There are numerous things you can do promptly to receive no less than 1,000 high-quality Instagram followers in your Specialist or private account. Everything will come down to exactly where you need to commit your time and effort.

  So, [url=https://elliot-hibbert.diary.ru/]how to link instagram to wordpress blog [/url] will focus on a few approaches to assist you to get Individuals followers. These include creating a deserving Instagram account, contests, and being true to your brand.

  It is still essential to prioritize high-quality about amount

  It is important to not concentrate on the number of followers you have but on the quality content material you produce. You might By natural means improve your audience when you devote time and effort in producing useful and inspirational information, instead of stressing about rapid fixes to raise followers.

  It’s also advisable to look at that the audience measurement would not have an effect on how Many individuals observe you. Your material is what retains them following you.

  Possibly I had been to begin with motivated by an influencer because she had over 200K followers. This indicated to me that she was worthwhile next.

  Nevertheless, this does not imply that I’ve stopped next influencers or makes based mostly on their own size audience. I have unfollowed quite a few mega-influencers and brands with countless numbers, Otherwise an incredible number of followers just because they ended up not inspiring me.

  In order to acquire the extended recreation of Instagram, you’ll want to center on Everything you Handle. This incorporates the quality and advertising of the information, in addition to the brand name you produce.

 • RandySoili

  12 مرداد 1401 at 6:31 ب.ظ

  Here is the factor: It is tough to develop a significant pursuing on Instagram if you are not renowned.

  There are several stuff you can perform immediately to get not less than 1,000 high-quality Instagram followers on your Qualified or own account. All of it comes down to in which you must spend your effort and time.

  So, [url=https://socialmediablog72252020.wordpress.com/2022/07/13/how-to-gain-your-first-or-next-1000-instagram-followers/]how to change instagram to a personal blog [/url] will go over several tactics to assist you get Those people followers. These involve developing a worthy Instagram account, contests, and being true to the brand.

  It continues to be essential to prioritize good quality about amount

  It is crucial to not deal with the number of followers you have got but on the quality written content you produce. You may Normally increase your audience in the event you spend effort and time in building useful and inspirational articles, rather then stressing about rapid fixes to improve followers.

  You should also take into account that the audience size does not have an impact on how Many of us stick to you. Your written content is exactly what keeps them next you.

  Perhaps I was to begin with motivated by an influencer for the reason that she had above 200K followers. This indicated to me that she was worthwhile subsequent.

  On the other hand, this does not imply that I’ve stopped following influencers or brand names centered on their own dimension viewers. I have unfollowed quite a few mega-influencers and types with hundreds, if not millions of followers just because they were being not inspiring me.

  If you’d like to get the extensive match of Instagram, you should center on Everything you Command. This contains the quality and marketing of your respective information, together with the brand name you make.

 • DavidKic

  12 مرداد 1401 at 8:09 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]non prescription erection pills[/url] pain meds online without doctor prescription

 • EdwardKew

  12 مرداد 1401 at 8:33 ب.ظ

  Instagram hashtags are primarily a means of categorizing and labelling your written content. They also support Instagram deliver your content material to customers who are relevant.
  In their most basic variety the hashtags you decide on to work with are the basis for search results to the Examine web site of Instagram:

  Nonetheless, it won’t cease there. Hashtags will also be utilized as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it will be able to categorize your content and propose that it be proven to users it thinks is probably going to generally be of curiosity.
  Then… Are Hashtags however get the job done in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags have already been at the middle of discussion specially in mild of Instagram’s new suggestion to make use of 3 and 5 hashtags (much more on this afterwards).

  As Instagram steadily shifts towards the semantic internet search engine, it opens a wholly new realm of choices while in the online search engine’s capability to discover articles – indicating that the text you utilize within your captions, or perhaps the topics that you consist of within your posts is going to be searchable too.
  Nonetheless, Even with these significant technological developments, hashtags nonetheless functionality on Instagram. When paired with a good content strategy, they might generate amazing outcomes.
  Are you presently prepared to obtain the entire down load of Instagram hashtags?
  Look into our [url=https://bloginsta2.my-free.website/blog/post/1936745/the-instagram-hashtags-you-have-to-know-by-2022]instagram or tumblr blog [/url] online video guideline at the moment.

 • EdwardKew

  13 مرداد 1401 at 1:32 ق.ظ

  Instagram hashtags are basically a approach to categorizing and labelling your content material. In addition they assist Instagram provide your information to end users who will be relevant.
  Within their most straightforward type the hashtags you decide on to employ are the basis for search results around the Investigate web page of Instagram:

  Having said that, it would not cease there. Hashtags can be made use of as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it is able to categorize your articles and propose that it’s demonstrated to users it thinks is probably going for being of interest.
  Then… Are Hashtags nevertheless operate in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are already at the middle of debate notably in gentle of Instagram’s modern recommendation to utilize three and 5 hashtags (additional on this afterwards).

  As Instagram slowly shifts for the semantic online search engine, it opens a wholly new realm of options within the internet search engine’s capability to obtain content – that means which the phrases you use in the captions, or even the topics you contain as part of your posts are going to be searchable likewise.
  On the other hand, Regardless of these significant technological developments, hashtags even now purpose on Instagram. When paired by using a strong material approach, they could make awesome results.
  Are you prepared to down load the entire down load of Instagram hashtags?
  Examine our [url=https://kylie-prentice.diary.ru/p221256150_insta-hashtags-all-you-have-to-know-about-2022.htm]pointless blog instagram [/url] video clip tutorial at this time.

 • revia medication

  13 مرداد 1401 at 5:26 ق.ظ

  amoxicillin strep throat [url=https://amoxilus.com/#]amoxicillin 500 mg where to buy [/url] is amoxicillin amoxil dose 25 pounds baby

 • BobbiePlpn

  13 مرداد 1401 at 12:07 ق.ظ

  kasino bonus
  [url=”https://firstonlinecasino.org”]online gambling for real money[/url]
  free casinos bonus

 • EdwardKew

  13 مرداد 1401 at 5:46 ب.ظ

  Instagram hashtags are fundamentally a method of categorizing and labelling your articles. In addition they support Instagram present your content material to people that are relevant.
  Of their simplest kind the hashtags you select to work with are The idea for search engine results on the Examine web site of Instagram:

  Nonetheless, it would not halt there. Hashtags will also be utilized being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it can categorize your content material and endorse that or not it’s shown to end users it thinks is probably going being of fascination.
  Then… Are Hashtags nonetheless do the job in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are already at the center of discussion specifically in light-weight of Instagram’s new recommendation to implement three and 5 hashtags (far more on this later on).

  As Instagram steadily shifts towards the semantic internet search engine, it opens an entirely new realm of possibilities while in the internet search engine’s capability to uncover material – indicating the phrases you employ as part of your captions, or even the subjects which you contain within your posts will likely be searchable as well.
  Nevertheless, Regardless of these significant technological improvements, hashtags even now functionality on Instagram. When paired by using a sound information method, they could develop amazing effects.
  Are you presently ready to download the whole download of Instagram hashtags?
  Consider our [url=https://kylie-prentice.diary.ru/p221256150_insta-hashtags-all-you-have-to-know-about-2022.htm]christina instagram food blog 40k followers from bay area [/url] video manual at the moment.

 • AngelCaH

  13 مرداد 1401 at 9:52 ب.ظ

  This is the matter: It is really challenging to build a substantial subsequent on Instagram if you aren’t well-known.

  There are numerous things you can do instantly for getting not less than 1,000 top quality Instagram followers to your Expert or particular account. It all comes down to in which you’ll want to make investments your effort and time.

  So, [url=https://socialmediablog72252020.wordpress.com/2022/07/13/how-to-gain-your-first-or-next-1000-instagram-followers/]instagram beauty blog [/url] will examine a number of methods that will help you get People followers. These consist of making a deserving Instagram account, contests, and remaining legitimate in your brand name.

  It remains to be crucial that you prioritize high-quality about quantity

  It is vital not to deal with the quantity of followers you have but on the quality information you generate. You are going to By natural means improve your viewers in case you commit time and effort in producing instructive and inspirational articles, as an alternative to worrying about swift fixes to boost followers.

  It’s also advisable to consider that the audience dimensions won’t affect how Many of us observe you. Your material is exactly what retains them adhering to you.

  It’s possible I used to be initially motivated by an influencer simply because she had about 200K followers. This indicated to me that she was worthwhile following.

  However, this doesn’t suggest that I’ve stopped pursuing influencers or models dependent on their own size audience. I have unfollowed numerous mega-influencers and brands with 1000’s, if not an incredible number of followers just because they ended up not inspiring me.

  If you would like gain the extended video game of Instagram, you might want to give attention to what you control. This includes the standard and advertising of your respective content, and also the model you generate.

 • WilliamTievy

  14 مرداد 1401 at 2:51 ق.ظ

  https://medrxfast.com/# tadalafil without a doctor’s prescription
  [url=https://medrxfast.com/#]canadian drug prices[/url] ed meds online canada

 • DavidKic

  14 مرداد 1401 at 10:09 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]sildenafil without a doctor’s prescription[/url] prescription meds without the prescriptions

 • LesliePlpn

  14 مرداد 1401 at 10:12 ق.ظ

  free welcome bonus no deposit required
  [url=”https://free-online-casinos.net”]online no deposit casino bonus[/url]
  no deposit sign up bonus casino

 • DarnellIdosy

  14 مرداد 1401 at 12:19 ق.ظ

  buy prescription drugs from canada cheap the canadian drugstore

 • Howardjak

  14 مرداد 1401 at 5:06 ب.ظ

  Instagram hashtags are in essence a way of categorizing and labelling your material. Additionally they help Instagram give your content to end users who’re applicable.
  Within their simplest kind the hashtags you decide on to make use of are The premise for search engine results around the Discover webpage of Instagram:

  Nonetheless, it would not cease there. Hashtags can be applied being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it has the capacity to categorize your articles and recommend that or not it’s demonstrated to people it believes is probably going for being of curiosity.
  Then… Are Hashtags even now get the job done in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags have been at the middle of discussion particularly in light-weight of Instagram’s current recommendation to employ 3 and five hashtags (much more on this afterwards).

  As Instagram gradually shifts to your semantic internet search engine, it opens an entirely new realm of options in the online search engine’s power to obtain information – this means that the words and phrases you employ as part of your captions, or maybe the subjects that you simply involve with your posts is going to be searchable also.
  Nonetheless, Irrespective of these major technological progress, hashtags nevertheless purpose on Instagram. When paired by using a stable written content strategy, they may develop awesome final results.
  Have you been wanting to download the complete down load of Instagram hashtags?
  Take a look at our [url=https://instablogpost.wordpress.com/2022/07/13/insta-hashtags-all-you-have-to-know-in-2022%ef%bf%bc/]share blog post on instagram [/url] online video guide at this time.

 • Davidbrive

  14 مرداد 1401 at 8:54 ب.ظ

  Instagram hashtags are effectively a way of categorizing and labelling your content. They also guide Instagram present your information to people who’re relevant.
  Of their simplest variety the hashtags you choose to use are The idea for search results to the Check out web page of Instagram:

  Even so, it isn’t going to stop there. Hashtags will also be utilized being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it has the capacity to categorize your content material and advocate that it be proven to buyers it believes is likely for being of desire.
  Then… Are Hashtags nonetheless work in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags happen to be at the middle of discussion specifically in light-weight of Instagram’s recent suggestion to make use of three and five hashtags (more on this later on).

  As Instagram slowly shifts on the semantic internet search engine, it opens a wholly new realm of choices from the online search engine’s power to come across articles – which means which the text you utilize in your captions, or perhaps the subjects that you choose to involve as part of your posts might be searchable at the same time.
  Nonetheless, Irrespective of these sizeable technological improvements, hashtags even now functionality on Instagram. When paired using a solid content method, they might deliver wonderful results.
  Have you been all set to down load the whole down load of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://demcra.com/r/business/1039653_Insta_Hashtags_All_You_Need_to_Know_by_2022]how to make video of blog on instagram story scroll screen [/url] movie manual at the moment.

 • Duncankab

  15 مرداد 1401 at 12:36 ق.ظ

  Instagram hashtags are primarily a method of categorizing and labelling your articles. In addition they help Instagram offer your articles to users that are suitable.
  In their most basic type the hashtags you choose to use are The premise for search engine results within the Investigate web page of Instagram:

  Having said that, it will not cease there. Hashtags will also be applied as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it can categorize your information and advocate that it’s proven to end users it believes is probably going to become of fascination.
  Then… Are Hashtags still function in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags happen to be at the center of discussion specifically in mild of Instagram’s modern suggestion to work with three and 5 hashtags (additional on this later).

  As Instagram slowly shifts to the semantic search engine, it opens a completely new realm of prospects in the internet search engine’s capacity to uncover content material – indicating the phrases you utilize within your captions, or the topics you consist of in your posts are going to be searchable too.
  On the other hand, Inspite of these important technological developments, hashtags continue to purpose on Instagram. When paired which has a solid content material strategy, they may develop wonderful outcomes.
  Do you think you’re able to down load the entire obtain of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://sophieblog792058289.wordpress.com/2022/07/13/the-instagram-hashtags-you-have-to-know-by-2022/]how to specify which blog to post to instagram [/url] video clip manual at this time.

 • WilliamDab

  15 مرداد 1401 at 4:18 ق.ظ

  Instagram hashtags are essentially a method of categorizing and labelling your information. Additionally they help Instagram present your content material to consumers who are pertinent.
  Of their most straightforward variety the hashtags you choose to work with are the basis for search results over the Discover page of Instagram:

  Having said that, it would not cease there. Hashtags will also be utilised being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it is ready to categorize your content material and propose that or not it’s proven to end users it thinks is probably going to get of curiosity.
  Then… Are Hashtags nevertheless work in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags have already been at the center of discussion particularly in light of Instagram’s current recommendation to implement three and five hashtags (far more on this later).

  As Instagram step by step shifts to your semantic search engine, it opens a completely new realm of opportunities while in the search engine’s capacity to find material – that means the terms you employ in your captions, or perhaps the topics that you incorporate as part of your posts will likely be searchable at the same time.
  Having said that, despite these substantial technological developments, hashtags still purpose on Instagram. When paired by using a solid written content system, they could generate awesome outcomes.
  Are you wanting to obtain the whole download of Instagram hashtags?
  Examine our [url=https://dybr.ru/blog/narrowsway/4675417]instagram page show as personal blog [/url] online video guidebook right now.

 • RobertoCag

  15 مرداد 1401 at 8:08 ق.ظ

  Instagram hashtags are effectively a means of categorizing and labelling your material. Additionally they aid Instagram provide your articles to consumers who’re appropriate.
  Inside their simplest sort the hashtags you decide on to use are The premise for search engine results around the Discover page of Instagram:

  However, it doesn’t quit there. Hashtags can be used being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it has the capacity to categorize your content and endorse that or not it’s revealed to consumers it thinks is probably going to become of curiosity.
  Then… Are Hashtags nonetheless function in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are already at the center of debate significantly in light of Instagram’s new recommendation to implement three and five hashtags (much more on this afterwards).

  As Instagram little by little shifts on the semantic online search engine, it opens a completely new realm of opportunities while in the search engine’s ability to uncover content – indicating that the phrases you employ as part of your captions, or even the subjects which you incorporate inside your posts will be searchable too.
  On the other hand, despite these considerable technological progress, hashtags even now operate on Instagram. When paired using a stable information technique, they might develop amazing outcomes.
  Are you currently ready to download the entire obtain of Instagram hashtags?
  Consider our [url=https://michaelsblog.my-free.website/blog/post/1936800/what-instagram-hashtags-mean-everything-you-have-to-know-in-2022]instagram management rates blog [/url] video clip guideline today.

 • site

  15 مرداد 1401 at 10:22 ق.ظ

 • RobertoCag

  15 مرداد 1401 at 11:51 ق.ظ

  Instagram hashtags are essentially a approach to categorizing and labelling your written content. In addition they aid Instagram supply your content to end users that are appropriate.
  Within their easiest sort the hashtags you choose to work with are The premise for search results over the Check out webpage of Instagram:

  On the other hand, it would not prevent there. Hashtags can even be applied being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it has the capacity to categorize your written content and endorse that or not it’s demonstrated to people it believes is likely being of desire.
  Then… Are Hashtags continue to operate in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags happen to be at the middle of discussion especially in light-weight of Instagram’s latest recommendation to implement 3 and 5 hashtags (much more on this later).

  As Instagram little by little shifts for the semantic online search engine, it opens a wholly new realm of opportunities inside the online search engine’s power to discover content material – indicating which the phrases you employ with your captions, or even the subjects that you simply incorporate in your posts will be searchable at the same time.
  On the other hand, Regardless of these considerable technological breakthroughs, hashtags nevertheless functionality on Instagram. When paired using a reliable content material approach, they could produce awesome final results.
  Have you been all set to obtain the complete down load of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://demcra.com/r/post/1039672_Instagram_Hashtags_Everything_You_Have_to_Know_in_2022]make your blog link clickable instagram [/url] video clip tutorial at this moment.

 • Henrypsype

  15 مرداد 1401 at 3:34 ب.ظ

  Instagram hashtags are fundamentally a technique of categorizing and labelling your content material. Additionally they assist Instagram present your content to customers that are pertinent.
  In their simplest type the hashtags you decide on to utilize are the basis for search engine results within the Discover webpage of Instagram:

  On the other hand, it won’t cease there. Hashtags can also be utilised as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which implies it will be able to categorize your content material and propose that or not it’s proven to consumers it believes is probably going to generally be of curiosity.
  Then… Are Hashtags continue to function in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags happen to be at the middle of debate notably in light-weight of Instagram’s current suggestion to use three and 5 hashtags (extra on this afterwards).

  As Instagram progressively shifts for the semantic online search engine, it opens an entirely new realm of alternatives during the search engine’s capability to discover content material – indicating the words and phrases you use as part of your captions, or perhaps the topics that you simply include things like within your posts is going to be searchable as well.
  Nevertheless, Even with these significant technological enhancements, hashtags nonetheless operate on Instagram. When paired which has a reliable content material approach, they might generate astounding results.
  Are you presently able to download the complete download of Instagram hashtags?
  Take a look at our [url=https://telegra.ph/The-Instagram-Hashtags-You-Have-to-Know-by-2022-07-15]college instagram blog [/url] video manual at the moment.

 • amoxil generic

  15 مرداد 1401 at 5:56 ب.ظ

  amoxil clavulanate 875 [url=https://amoxilus.com/#]generic amoxicillin at walmart [/url] para que es amoxil 500 mg methotrexate and amoxicillin

 • LouisAtorb

  15 مرداد 1401 at 7:18 ب.ظ

  Instagram hashtags are effectively a method of categorizing and labelling your material. They also support Instagram present your articles to consumers who will be applicable.
  Of their most basic sort the hashtags you decide on to use are the basis for search engine results within the Explore page of Instagram:

  However, it isn’t going to prevent there. Hashtags can be employed being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it has the capacity to categorize your content material and advise that or not it’s demonstrated to end users it thinks is probably going to be of curiosity.
  Then… Are Hashtags nevertheless operate in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are at the middle of debate notably in light-weight of Instagram’s the latest recommendation to utilize three and 5 hashtags (far more on this afterwards).

  As Instagram slowly shifts to your semantic search engine, it opens a completely new realm of choices during the online search engine’s capacity to locate articles – which means that the words you employ with your captions, or even the subjects you involve within your posts will likely be searchable also.
  Nonetheless, Even with these significant technological developments, hashtags nonetheless purpose on Instagram. When paired that has a stable material approach, they could produce remarkable success.
  Do you think you’re wanting to down load the whole down load of Instagram hashtags?
  Examine our [url=https://dybr.ru/blog/patdiary/4680734]instagram and blog graphic links [/url] video guidebook at this time.

 • Danielsweam

  15 مرداد 1401 at 11:12 ب.ظ

  Instagram hashtags are fundamentally a way of categorizing and labelling your content. Additionally they guide Instagram present your material to people that are related.
  Inside their easiest sort the hashtags you choose to employ are The idea for search engine results within the Take a look at site of Instagram:

  Even so, it doesn’t end there. Hashtags will also be applied being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which implies it can categorize your content and advocate that it’s shown to customers it believes is probably going to be of curiosity.
  Then… Are Hashtags nonetheless function in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags happen to be at the center of discussion specially in light of Instagram’s recent recommendation to utilize three and 5 hashtags (more on this afterwards).

  As Instagram progressively shifts to your semantic search engine, it opens a wholly new realm of prospects during the online search engine’s capacity to obtain information – which means that the words you employ as part of your captions, or the topics that you just include in your posts will probably be searchable also.
  Nevertheless, Regardless of these important technological breakthroughs, hashtags however purpose on Instagram. When paired with a good information approach, they may make incredible effects.
  Have you been prepared to obtain the whole down load of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://demcra.com/r/news/1040417_Increase_your_Instagram_followers_with_these_10_tips_to_grow_your_actual_audience]instagram food blog analysis [/url] video clip manual today.

 • DavidKic

  15 مرداد 1401 at 11:32 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]how to get prescription drugs without doctor[/url] buy prescription drugs from canada

 • Danielsweam

  16 مرداد 1401 at 2:55 ق.ظ

  Instagram hashtags are effectively a technique of categorizing and labelling your information. In addition they support Instagram give your content material to consumers that are relevant.
  Within their most basic kind the hashtags you decide on to work with are the basis for search results around the Explore webpage of Instagram:

  Nonetheless, it won’t end there. Hashtags may also be employed being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it has the capacity to categorize your information and suggest that it’s proven to customers it believes is likely to become of fascination.
  Then… Are Hashtags continue to do the job in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags have been at the center of debate specially in mild of Instagram’s new suggestion to employ three and 5 hashtags (much more on this later on).

  As Instagram step by step shifts for the semantic online search engine, it opens a wholly new realm of options during the internet search engine’s capability to uncover material – indicating which the words and phrases you employ with your captions, or maybe the topics which you contain in your posts will be searchable also.
  On the other hand, Regardless of these substantial technological enhancements, hashtags nonetheless operate on Instagram. When paired using a good content system, they may generate amazing outcomes.
  Have you been wanting to down load the complete down load of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://demcra.com/r/news/1040417_Increase_your_Instagram_followers_with_these_10_tips_to_grow_your_actual_audience]how to get my instagram feed in blog [/url] online video tutorial at the moment.

 • Dominicneada

  16 مرداد 1401 at 6:36 ق.ظ

  Instagram hashtags are effectively a approach to categorizing and labelling your information. In addition they guide Instagram offer your content to buyers who’re related.
  In their simplest type the hashtags you select to use are The idea for search engine results within the Investigate page of Instagram:

  Nonetheless, it does not quit there. Hashtags will also be applied being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it will be able to categorize your content and propose that it’s demonstrated to customers it believes is likely to generally be of curiosity.
  Then… Are Hashtags nonetheless operate in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are at the middle of discussion notably in gentle of Instagram’s recent suggestion to utilize three and 5 hashtags (a lot more on this afterwards).

  As Instagram steadily shifts for the semantic internet search engine, it opens an entirely new realm of choices from the internet search engine’s capability to uncover information – which means the words you use with your captions, or even the subjects that you just incorporate in the posts will likely be searchable as well.
  Nevertheless, despite these substantial technological advancements, hashtags nonetheless function on Instagram. When paired that has a stable material technique, they could deliver wonderful benefits.
  Will you be willing to obtain the complete obtain of Instagram hashtags?
  Examine our [url=https://blogger13.my-free.website/blog/post/1937167/the-instagram-hashtags-you-have-to-know-2022]how to create a fashion blog on instagram [/url] video clip guideline at this moment.

 • ArthurGoord

  16 مرداد 1401 at 10:18 ق.ظ

  Instagram hashtags are fundamentally a approach to categorizing and labelling your material. Additionally they aid Instagram provide your information to users who are pertinent.
  Of their easiest sort the hashtags you select to implement are the basis for search results within the Discover page of Instagram:

  On the other hand, it would not prevent there. Hashtags may also be utilized being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it is ready to categorize your written content and propose that or not it’s demonstrated to users it believes is probably going to get of curiosity.
  Then… Are Hashtags continue to do the job in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags happen to be at the middle of debate significantly in gentle of Instagram’s latest suggestion to employ 3 and five hashtags (extra on this afterwards).

  As Instagram gradually shifts to your semantic online search engine, it opens an entirely new realm of alternatives during the search engine’s capacity to locate articles – this means that the text you utilize as part of your captions, or even the topics that you simply contain within your posts will probably be searchable as well.
  Even so, Even with these significant technological progress, hashtags continue to purpose on Instagram. When paired by using a strong written content system, they might deliver remarkable success.
  Are you all set to down load the whole down load of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://danielle-bone.diary.ru/p221256994_insta-hashtags-all-you-have-to-know-in-2022.htm]best jewelry travel case instagram blog [/url] online video guide at this moment.

 • CliftonSkabs

  16 مرداد 1401 at 2:04 ب.ظ

  Instagram hashtags are basically a technique of categorizing and labelling your content material. Additionally they help Instagram deliver your material to end users that are relevant.
  Within their most basic kind the hashtags you select to use are the basis for search engine results about the Check out web site of Instagram:

  On the other hand, it won’t cease there. Hashtags can also be employed being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which implies it can categorize your content material and suggest that or not it’s proven to users it thinks is probably going to become of curiosity.
  Then… Are Hashtags nonetheless work in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are already at the middle of debate notably in light-weight of Instagram’s modern recommendation to implement 3 and five hashtags (a lot more on this later).

  As Instagram slowly shifts to your semantic internet search engine, it opens an entirely new realm of opportunities inside the online search engine’s capability to obtain material – that means that the words and phrases you utilize within your captions, or the subjects that you simply include inside your posts are going to be searchable also.
  Nonetheless, Regardless of these substantial technological progress, hashtags still operate on Instagram. When paired with a solid content material technique, they may develop astounding success.
  Are you currently ready to down load the complete download of Instagram hashtags?
  Check out our [url=https://mybloghere71191915.wordpress.com/2022/07/14/insta-hashtags-2022%ef%bf%bc/]announe new blog post on instagram examples [/url] movie information at the moment.

 • Ricardomot

  16 مرداد 1401 at 5:48 ب.ظ

  Instagram hashtags are primarily a technique of categorizing and labelling your information. They also help Instagram present your articles to people who’re related.
  Within their most straightforward kind the hashtags you end up picking to utilize are the basis for search results within the Examine web page of Instagram:

  However, it will not prevent there. Hashtags will also be made use of as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it will be able to categorize your content material and suggest that or not it’s shown to people it thinks is probably going to get of desire.
  Then… Are Hashtags even now perform in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags happen to be at the center of discussion particularly in mild of Instagram’s latest recommendation to employ 3 and 5 hashtags (far more on this afterwards).

  As Instagram gradually shifts for the semantic search engine, it opens a wholly new realm of choices inside the online search engine’s capacity to discover articles – that means which the words you use within your captions, or perhaps the topics that you contain in your posts will be searchable too.
  However, In spite of these considerable technological enhancements, hashtags continue to function on Instagram. When paired by using a sound content strategy, they might generate amazing benefits.
  Are you presently all set to obtain the entire obtain of Instagram hashtags?
  Examine our [url=https://dybr.ru/blog/PromotionSecrets/4677200]instagram blog followers [/url] movie guideline today.

 • HonorPlpn

  16 مرداد 1401 at 6:07 ب.ظ

  best vpn for pubg
  [url=”https://freehostingvpn.com”]private vpn free[/url]
  reddit best free vpn

 • site

  16 مرداد 1401 at 9:04 ب.ظ

 • ErnestSix

  16 مرداد 1401 at 9:38 ب.ظ

  Instagram hashtags are fundamentally a method of categorizing and labelling your content material. In addition they guide Instagram provide your content material to users that are suitable.
  Within their simplest form the hashtags you end up picking to use are the basis for search engine results over the Take a look at website page of Instagram:

  Even so, it would not cease there. Hashtags can also be employed being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it is ready to categorize your information and propose that it be demonstrated to buyers it believes is likely to become of fascination.
  Then… Are Hashtags however get the job done in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are already at the middle of debate specifically in mild of Instagram’s latest suggestion to make use of 3 and five hashtags (additional on this later).

  As Instagram steadily shifts towards the semantic internet search engine, it opens a completely new realm of opportunities within the internet search engine’s ability to discover content material – indicating the text you employ with your captions, or perhaps the topics you consist of as part of your posts will probably be searchable also.
  Nonetheless, despite these major technological developments, hashtags however operate on Instagram. When paired which has a stable information strategy, they could produce remarkable benefits.
  Have you been willing to down load the entire down load of Instagram hashtags?
  Look into our [url=https://demcra.com/r/post/1039705_Insta_Hashtags_All_You_Need_To_Know_in_2022]colocar instagram no blog gratis [/url] video clip guidebook right this moment.

 • DarnellIdosy

  16 مرداد 1401 at 10:31 ب.ظ

  comfortis without vet prescription buy canadian drugs

 • MichaelHes

  16 مرداد 1401 at 11:59 ب.ظ

  вышка телескопическая
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru[/url]

 • Ellistox

  17 مرداد 1401 at 1:22 ق.ظ

  Instagram hashtags are fundamentally a technique of categorizing and labelling your information. They also support Instagram provide your content material to buyers that are suitable.
  In their simplest sort the hashtags you decide on to work with are the basis for search results within the Examine website page of Instagram:

  However, it won’t halt there. Hashtags will also be employed being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which implies it can categorize your content material and suggest that it’s demonstrated to consumers it thinks is likely to be of curiosity.
  Then… Are Hashtags however operate in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are actually at the middle of discussion notably in mild of Instagram’s latest recommendation to use three and 5 hashtags (much more on this later).

  As Instagram steadily shifts to the semantic internet search engine, it opens a wholly new realm of options while in the online search engine’s ability to find content material – which means the text you use inside your captions, or maybe the topics which you include things like inside your posts are going to be searchable too.
  Having said that, Regardless of these sizeable technological advancements, hashtags nonetheless functionality on Instagram. When paired which has a stable content strategy, they might deliver incredible success.
  Have you been ready to download the complete download of Instagram hashtags?
  Look into our [url=https://hashtaginsta2022.weebly.com/blog/the-instagram-hashtags-you-need-to-know-in-2022]dtr blog instagram [/url] online video guideline today.

 • DavidtaK

  17 مرداد 1401 at 5:08 ق.ظ

  Instagram hashtags are in essence a method of categorizing and labelling your information. Additionally they help Instagram offer your information to buyers that are applicable.
  Within their simplest form the hashtags you end up picking to use are The idea for search results around the Investigate web page of Instagram:

  Having said that, it isn’t going to prevent there. Hashtags may also be utilized being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it will be able to categorize your articles and propose that it’s demonstrated to people it thinks is likely to be of desire.
  Then… Are Hashtags nevertheless do the job in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are at the middle of debate specifically in light of Instagram’s the latest recommendation to make use of 3 and five hashtags (much more on this later).

  As Instagram steadily shifts on the semantic online search engine, it opens a wholly new realm of opportunities from the search engine’s power to find written content – meaning the phrases you use in the captions, or the topics that you just incorporate within your posts will be searchable as well.
  Nevertheless, Even with these important technological developments, hashtags continue to function on Instagram. When paired using a sound material system, they may make amazing benefits.
  Have you been wanting to down load the complete down load of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://promotioninstagram.ucoz.net/blog/the_instagram_hashtags_you_have_to_know_by_2022/2022-07-14-2]blog instagram widget squarespace [/url] movie information right now.

 • SantosNuasy

  17 مرداد 1401 at 8:53 ق.ظ

  Instagram hashtags are effectively a way of categorizing and labelling your written content. They also help Instagram deliver your content material to users who’re appropriate.
  Within their simplest sort the hashtags you select to work with are The premise for search engine results on the Examine website page of Instagram:

  Nevertheless, it doesn’t quit there. Hashtags can also be made use of being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it can categorize your content material and endorse that it be proven to people it believes is probably going to get of curiosity.
  Then… Are Hashtags still work in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are at the middle of debate especially in gentle of Instagram’s latest suggestion to implement three and five hashtags (more on this later on).

  As Instagram steadily shifts on the semantic online search engine, it opens an entirely new realm of opportunities while in the internet search engine’s capacity to uncover content material – this means which the text you use in the captions, or even the topics which you incorporate with your posts will probably be searchable at the same time.
  However, Inspite of these sizeable technological breakthroughs, hashtags even now perform on Instagram. When paired with a strong articles method, they may deliver astounding final results.
  Will you be wanting to down load the complete down load of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://socialmedia244019311.wordpress.com/2022/07/15/the-instagram-hashtags-you-have-to-know-by-2022%ef%bf%bc/]should you post your blog on instagram [/url] movie manual at the moment.

 • TrudiePlpn

  17 مرداد 1401 at 10:57 ق.ظ

  real money casino
  [url=”https://internet-casinos-online.net”]best us online casino[/url]
  online casinos usa

 • Tylervoigo

  17 مرداد 1401 at 12:37 ق.ظ

  Instagram hashtags are in essence a method of categorizing and labelling your content material. Additionally they aid Instagram supply your articles to users who will be related.
  Of their most basic type the hashtags you choose to make use of are The idea for search results around the Discover site of Instagram:

  On the other hand, it would not prevent there. Hashtags may also be made use of as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it is able to categorize your articles and suggest that it be demonstrated to end users it believes is likely to become of curiosity.
  Then… Are Hashtags continue to get the job done in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are actually at the middle of debate specially in light-weight of Instagram’s recent recommendation to utilize 3 and five hashtags (much more on this later).

  As Instagram step by step shifts to your semantic online search engine, it opens a wholly new realm of options from the online search engine’s capability to obtain material – that means that the phrases you employ inside your captions, or the subjects that you include as part of your posts will be searchable in addition.
  On the other hand, In spite of these major technological enhancements, hashtags however operate on Instagram. When paired using a solid written content technique, they might generate wonderful final results.
  Will you be all set to obtain the whole down load of Instagram hashtags?
  Consider our [url=https://dybr.ru/blog/prom_inst_2022/4676946]sonia su blog instagram [/url] video clip guide at this time.

 • ScottNum

  17 مرداد 1401 at 4:43 ب.ظ

  Instagram hashtags are in essence a way of categorizing and labelling your information. Additionally they assist Instagram present your content material to users who’re appropriate.
  In their easiest form the hashtags you select to implement are the basis for search engine results to the Examine site of Instagram:

  Having said that, it doesn’t end there. Hashtags can also be applied being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which implies it has the capacity to categorize your articles and endorse that it’s demonstrated to consumers it believes is probably going to generally be of interest.
  Then… Are Hashtags even now perform in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags have already been at the center of discussion especially in mild of Instagram’s modern recommendation to implement three and five hashtags (much more on this later).

  As Instagram step by step shifts for the semantic internet search engine, it opens an entirely new realm of alternatives during the internet search engine’s capability to locate written content – this means which the phrases you utilize in the captions, or maybe the subjects that you choose to consist of in your posts will likely be searchable as well.
  On the other hand, In spite of these considerable technological improvements, hashtags however operate on Instagram. When paired which has a sound information tactic, they could deliver remarkable benefits.
  Do you think you’re wanting to down load the whole obtain of Instagram hashtags?
  Check out our [url=https://social-media3.sitey.me/blog/post/1938687/find-more-instagram-followers-by-using-these-10-tips-to-grow-your-following]princesa miel blog instagram [/url] video clip information right now.

 • DavidKic

  17 مرداد 1401 at 5:15 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]canadian drugstore online[/url] canadian drug pharmacy

 • WilliamTievy

  17 مرداد 1401 at 5:47 ب.ظ

  https://medrxfast.com/# best online canadian pharmacy
  [url=https://medrxfast.com/#]canadian drugstore online[/url] canadian online pharmacy

 • RobertCig

  17 مرداد 1401 at 10:09 ب.ظ

  Instagram hashtags are effectively a means of categorizing and labelling your content. In addition they support Instagram offer your material to customers who’re related.
  Inside their simplest type the hashtags you end up picking to implement are the basis for search engine results on the Explore webpage of Instagram:

  Nonetheless, it won’t cease there. Hashtags can also be made use of as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it will be able to categorize your articles and advise that it be shown to users it thinks is likely to get of interest.
  Then… Are Hashtags still function in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are at the center of debate particularly in light-weight of Instagram’s latest recommendation to implement 3 and five hashtags (much more on this later on).

  As Instagram progressively shifts for the semantic online search engine, it opens a wholly new realm of options within the internet search engine’s capability to uncover material – that means the words and phrases you use in your captions, or maybe the subjects you contain in your posts might be searchable too.
  However, Regardless of these substantial technological advancements, hashtags however functionality on Instagram. When paired by using a stable written content system, they may produce wonderful final results.
  Are you willing to download the entire obtain of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://demcra.com/r/admin/1039803_Gain_more_Instagram_followers_by_following_these_10_steps_to_increase_your_audience]instagram blog on ms. lee [/url] movie manual at this time.

 • Dennislig

  17 مرداد 1401 at 10:15 ب.ظ

  самоходный подъемник
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]https://www.podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru[/url]

 • Keithsloma

  18 مرداد 1401 at 3:13 ق.ظ

  Instagram hashtags are primarily a way of categorizing and labelling your information. They also help Instagram present your content material to consumers who will be relevant.
  Inside their most straightforward form the hashtags you choose to utilize are The idea for search engine results around the Explore webpage of Instagram:

  On the other hand, it does not halt there. Hashtags can be utilised being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it will be able to categorize your content material and recommend that or not it’s shown to end users it thinks is likely being of desire.
  Then… Are Hashtags even now perform in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are already at the middle of discussion especially in mild of Instagram’s new recommendation to make use of 3 and 5 hashtags (a lot more on this later on).

  As Instagram slowly shifts on the semantic online search engine, it opens an entirely new realm of opportunities while in the internet search engine’s capability to obtain articles – this means which the text you use inside your captions, or maybe the subjects that you just include within your posts will likely be searchable at the same time.
  Having said that, Inspite of these sizeable technological improvements, hashtags nevertheless function on Instagram. When paired that has a good information strategy, they might make remarkable success.
  Are you currently all set to down load the whole download of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://2a7017a03.wixsite.com/my-site]names for instagram blog [/url] movie information today.

 • buy amoxil uk

  18 مرداد 1401 at 6:14 ق.ظ

  valacyclovir prescription online [url=http://valtrexus.com/#]can you buy valtrex over the counter in usa [/url] what is valtrex 500mg used for what does valacyclovir do for shingles

 • EgwAvelm

  18 مرداد 1401 at 6:58 ق.ظ

  Lozol Dostinex Levitra with Dapoxetine

 • RobertWhisa

  18 مرداد 1401 at 7:51 ق.ظ

  Instagram hashtags are primarily a method of categorizing and labelling your content. In addition they support Instagram deliver your articles to users who will be relevant.
  In their simplest sort the hashtags you decide on to make use of are the basis for search engine results within the Take a look at webpage of Instagram:

  Even so, it doesn’t end there. Hashtags can be applied being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it is able to categorize your information and advise that it be proven to people it thinks is likely for being of curiosity.
  Then… Are Hashtags nonetheless work in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are already at the middle of discussion significantly in light-weight of Instagram’s new suggestion to utilize 3 and 5 hashtags (more on this later).

  As Instagram little by little shifts on the semantic search engine, it opens a wholly new realm of opportunities while in the search engine’s capacity to uncover content material – which means which the words you use within your captions, or even the subjects that you choose to contain in your posts will be searchable in addition.
  Nonetheless, Regardless of these important technological developments, hashtags nonetheless function on Instagram. When paired that has a sound content strategy, they may create astounding outcomes.
  Will you be all set to download the whole obtain of Instagram hashtags?
  Take a look at our [url=https://instablog2.my-free.website/]mini blog instagram [/url] online video manual at this moment.

 • bak

  18 مرداد 1401 at 9:42 ق.ظ

  Playing online slots might be easy but winning is a different matter. Many websites try to sell you a ‘sure-fire recipe’ of how to play slots and win; sadly, no such thing exists (believe us, we tried). However, there are ways to improve your odds of winning – make your own luck, so to say. This requires some more research and much better budgeting. The biggest strength of online slots is their accessibility, but many people have tried different tactics for beating the infamous RNG. If you want to check out some of our advanced tips for playing and winning at slots, then feel free to refer to our slot strategy guide. The interest from players about these reel-spinning games is getting bigger by the minute and this has its merits. There are lot of slot advantages which are unmatchable for the moment due to their ever-growing quantity, great payouts and unpretentious rules. Here are some of the perks you get once you opt in playing online slot machines: https://wiki-global.win/index.php/Play_roulette_online_for_fun In the fall of 2018, however, Islam contacted me via secure chat and told me that he had indeed moved to Manila and was at work on “crypto projects” he’d discussed with Le Roux. He now referred to Le Roux as his “father.” Regardless of what you think about crypto (or cryptocurrency, to give it its full name), it’s undoubtedly made a mark on society. Some casinos have adopted it as a way for people to make secure deposits so they can play online casino games. Here, we unpack what this financial technology is, and what role it has in the future of online casino gaming. Research by John M. Griffin and Amin Shams in 2018 suggests that trading associated with increases in the amount of the Tether cryptocurrency and associated trading at the Bitfinex exchange account for about half of the price increase in bitcoin in late 2017.

 • MarrileePlpn

  18 مرداد 1401 at 10:38 ق.ظ

  best anonymous vpn
  [url=”https://free-vpn-proxy.com”]free vpn trial[/url]
  best vpn for routers

 • JaynellPlpn

  18 مرداد 1401 at 11:12 ق.ظ

  free online games to win real money no deposit
  [url=”https://newlasvegascasinos.com”]no deposit welcome bonus casino[/url]
  online bingo for money

 • ErnestTug

  18 مرداد 1401 at 11:45 ق.ظ

  Instagram hashtags are primarily a method of categorizing and labelling your material. Additionally they help Instagram deliver your content to customers who will be appropriate.
  Of their simplest form the hashtags you choose to employ are The idea for search results around the Take a look at web page of Instagram:

  However, it will not prevent there. Hashtags can also be used as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it has the capacity to categorize your written content and suggest that it be revealed to consumers it thinks is probably going to get of fascination.
  Then… Are Hashtags continue to perform in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are at the middle of debate specially in gentle of Instagram’s new suggestion to implement 3 and 5 hashtags (far more on this later on).

  As Instagram step by step shifts for the semantic search engine, it opens an entirely new realm of alternatives in the online search engine’s power to uncover information – that means that the words and phrases you use with your captions, or the subjects that you simply incorporate in your posts is going to be searchable likewise.
  Nevertheless, Regardless of these considerable technological improvements, hashtags nevertheless operate on Instagram. When paired with a sound information system, they could create awesome final results.
  Will you be ready to down load the complete obtain of Instagram hashtags?
  Look into our [url=https://instablogg1.sitey.me/]how to make instagram say personal blog [/url] movie tutorial at the moment.

 • WalterWah

  18 مرداد 1401 at 3:42 ب.ظ

  Instagram hashtags are primarily a approach to categorizing and labelling your articles. They also help Instagram deliver your content material to buyers that are appropriate.
  In their simplest form the hashtags you end up picking to utilize are The idea for search results to the Explore web site of Instagram:

  Nonetheless, it does not stop there. Hashtags can also be made use of as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it is able to categorize your content and advocate that it’s demonstrated to buyers it believes is likely to generally be of curiosity.
  Then… Are Hashtags however get the job done in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are actually at the center of debate significantly in gentle of Instagram’s the latest suggestion to work with 3 and 5 hashtags (far more on this later).

  As Instagram steadily shifts to your semantic search engine, it opens an entirely new realm of possibilities in the search engine’s capability to come across information – that means the terms you utilize within your captions, or even the topics that you just involve in the posts will likely be searchable at the same time.
  Even so, In spite of these considerable technological advancements, hashtags still perform on Instagram. When paired using a sound written content system, they could make awesome success.
  Will you be ready to download the entire obtain of Instagram hashtags?
  Look into our [url=https://socialblog500608530.wordpress.com/2022/07/15/increase-your-instagram-followers-by-following-these-10-steps-to-increase-your-audience/]instagram sailbot blog [/url] movie information at this time.

 • JenneePlpn

  18 مرداد 1401 at 9:55 ب.ظ

  private internet access vpn
  [url=”https://imfreevpn.net”]best free vpn reddit[/url]
  vpn free windows

 • DavidKic

  19 مرداد 1401 at 6:20 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]cheap pet meds without vet prescription[/url] non prescription ed drugs

 • DulceaPlpn

  19 مرداد 1401 at 6:54 ب.ظ

  free sign up bonus online casino
  [url=”https://onlinecasinofortunes.com”]best online casino deposit bonuses[/url]
  play blackjack online money

 • JenneePlpn

  19 مرداد 1401 at 7:12 ب.ظ

  vpn for pc
  [url=”https://imfreevpn.net”]best chrome vpn free[/url]
  vpn best value

 • RonaldLet

  20 مرداد 1401 at 2:35 ق.ظ

  телескопический подъемник
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru[/url]

 • Tommymum

  20 مرداد 1401 at 2:44 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://koza.studio/]понравится[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • AshleighPlpn

  20 مرداد 1401 at 3:03 ب.ظ

  what is the best free vpn
  [url=”https://ippowervpn.net”]best free pc vpn[/url]
  where can i buy a vpn

 • Alfredshilt

  20 مرداد 1401 at 3:15 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://irinalebedeva.diary.ru/p221286373_polnoe-rukovodstvo-po-tradicionnoj-vechernej-odezhde-dlya-molodyh-devushek.htm]идеальные Р±СЂРѕРІРё Р±СЂРѕРІРё СЂРёСЃСѓРЅРѕРє[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • CarolanPlpn

  20 مرداد 1401 at 6:11 ب.ظ

  bonus casino online
  [url=”https://onlinecasinosdirectory.org”]free bonus no deposit casino[/url]
  free welcome bonus no deposit casino

 • DavidKic

  20 مرداد 1401 at 7:10 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]online prescription for ed meds[/url] online canadian pharmacy

 • Howardjak

  20 مرداد 1401 at 8:45 ب.ظ

  Instagram hashtags are effectively a way of categorizing and labelling your written content. Additionally they support Instagram give your material to users who are appropriate.
  Of their simplest form the hashtags you decide on to utilize are The premise for search engine results around the Check out site of Instagram:

  Nevertheless, it isn’t going to prevent there. Hashtags can be utilised as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it is ready to categorize your content and advocate that or not it’s proven to end users it thinks is probably going to get of interest.
  Then… Are Hashtags nevertheless function in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags have already been at the center of debate notably in gentle of Instagram’s recent suggestion to employ 3 and five hashtags (a lot more on this later).

  As Instagram steadily shifts to the semantic internet search engine, it opens a completely new realm of choices within the search engine’s capacity to find content material – meaning which the words and phrases you use within your captions, or the subjects you consist of inside your posts might be searchable also.
  On the other hand, Irrespective of these significant technological advancements, hashtags continue to perform on Instagram. When paired having a reliable material technique, they might make awesome final results.
  Are you presently ready to down load the whole obtain of Instagram hashtags?
  Look into our [url=https://instablogpost.wordpress.com/2022/07/13/insta-hashtags-all-you-have-to-know-in-2022%ef%bf%bc/]catchy instagram captions for a fashion blog [/url] movie information at this moment.

 • Davidbrive

  21 مرداد 1401 at 12:28 ق.ظ

  Instagram hashtags are essentially a means of categorizing and labelling your material. They also assist Instagram supply your material to customers who will be pertinent.
  Within their easiest sort the hashtags you decide on to implement are the basis for search engine results over the Investigate page of Instagram:

  Nevertheless, it does not quit there. Hashtags may also be utilized being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it will be able to categorize your content material and advise that it be shown to consumers it thinks is probably going to be of desire.
  Then… Are Hashtags nevertheless function in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are already at the center of debate specifically in gentle of Instagram’s new recommendation to use 3 and five hashtags (a lot more on this afterwards).

  As Instagram slowly shifts on the semantic internet search engine, it opens a wholly new realm of opportunities within the search engine’s ability to locate material – indicating the phrases you employ within your captions, or even the subjects that you simply involve as part of your posts will likely be searchable also.
  On the other hand, Inspite of these sizeable technological breakthroughs, hashtags nevertheless operate on Instagram. When paired using a stable material technique, they could develop amazing effects.
  Will you be all set to download the entire obtain of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://demcra.com/r/business/1039653_Insta_Hashtags_All_You_Need_to_Know_by_2022]how to share your blog post on instagram [/url] movie tutorial at this moment.

 • Richardrop

  21 مرداد 1401 at 4:11 ق.ظ

  мачтовый подъемник
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]http://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru/[/url]

 • Duncankab

  21 مرداد 1401 at 4:14 ق.ظ

  Instagram hashtags are primarily a method of categorizing and labelling your content. They also help Instagram provide your content material to customers that are pertinent.
  Within their most straightforward type the hashtags you decide on to utilize are The idea for search results within the Check out site of Instagram:

  Nevertheless, it doesn’t prevent there. Hashtags can also be used being an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, meaning it can categorize your articles and propose that it be demonstrated to consumers it thinks is likely to get of desire.
  Then… Are Hashtags still get the job done in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are actually at the middle of debate specifically in mild of Instagram’s latest suggestion to employ 3 and five hashtags (a lot more on this later on).

  As Instagram step by step shifts for the semantic internet search engine, it opens a wholly new realm of prospects while in the online search engine’s capability to find information – indicating that the words and phrases you employ inside your captions, or even the topics which you incorporate with your posts will be searchable too.
  However, Even with these considerable technological enhancements, hashtags nevertheless purpose on Instagram. When paired with a good material strategy, they may generate remarkable final results.
  Are you wanting to obtain the complete download of Instagram hashtags?
  Take a look at our [url=https://sophieblog792058289.wordpress.com/2022/07/13/the-instagram-hashtags-you-have-to-know-by-2022/]using instagram as your blog [/url] video clip guidebook today.

 • WilliamTievy

  21 مرداد 1401 at 7:34 ق.ظ

  https://medrxfast.com/# buy cheap prescription drugs online
  [url=https://medrxfast.com/#]buy cheap prescription drugs online[/url] buy prescription drugs without doctor

 • WilliamDab

  21 مرداد 1401 at 8:02 ق.ظ

  Instagram hashtags are essentially a technique of categorizing and labelling your articles. In addition they aid Instagram present your content to customers who are relevant.
  Within their most basic type the hashtags you end up picking to employ are The idea for search engine results about the Take a look at site of Instagram:

  Nevertheless, it doesn’t cease there. Hashtags can even be made use of as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which suggests it has the capacity to categorize your articles and advocate that it be proven to end users it believes is likely being of curiosity.
  Then… Are Hashtags nonetheless do the job in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are actually at the center of debate significantly in light of Instagram’s latest suggestion to make use of three and five hashtags (a lot more on this later on).

  As Instagram gradually shifts for the semantic search engine, it opens a wholly new realm of possibilities in the online search engine’s capability to come across content material – that means that the text you employ within your captions, or perhaps the topics which you contain in your posts will probably be searchable in addition.
  Having said that, despite these significant technological breakthroughs, hashtags even now functionality on Instagram. When paired by using a strong articles strategy, they may generate astounding effects.
  Do you think you’re wanting to download the complete down load of Instagram hashtags?
  Look into our [url=https://dybr.ru/blog/narrowsway/4675417]sarah’s blog of fun instagram [/url] movie guidebook today.

 • KelseyPlpn

  21 مرداد 1401 at 11:50 ق.ظ

  free trial vpn
  [url=”https://rsvpnorthvalley.com”]buy avast secureline vpn[/url]
  buy secure vpn

 • RobertoCag

  21 مرداد 1401 at 11:57 ق.ظ

  Instagram hashtags are effectively a approach to categorizing and labelling your material. In addition they help Instagram give your content material to buyers who are pertinent.
  Inside their most straightforward sort the hashtags you end up picking to implement are The premise for search engine results over the Take a look at web site of Instagram:

  Nonetheless, it will not end there. Hashtags can be made use of as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it can categorize your information and advise that it be proven to users it believes is likely to generally be of desire.
  Then… Are Hashtags nevertheless get the job done in 2022 on Instagram by 2022?
  Hashtags are at the middle of discussion especially in light of Instagram’s recent suggestion to use 3 and five hashtags (more on this later on).

  As Instagram slowly shifts to the semantic internet search engine, it opens a completely new realm of possibilities in the search engine’s ability to come across material – which means which the words and phrases you utilize within your captions, or the subjects you involve inside your posts is going to be searchable as well.
  Even so, Even with these sizeable technological developments, hashtags nonetheless perform on Instagram. When paired with a stable material system, they might make astounding results.
  Will you be all set to download the complete down load of Instagram hashtags?
  Have a look at our [url=https://michaelsblog.my-free.website/blog/post/1936800/what-instagram-hashtags-mean-everything-you-have-to-know-in-2022]significado de blog personal en instagram [/url] online video manual at this time.

 • Alfredshilt

  21 مرداد 1401 at 3:54 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://irinalebedeva.diary.ru/p221286373_polnoe-rukovodstvo-po-tradicionnoj-vechernej-odezhde-dlya-molodyh-devushek.htm]нюдовый макияж глаз[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • FanyaPlpn

  21 مرداد 1401 at 5:59 ب.ظ

  usa casinos
  [url=”https://onlineplayerscasino.com”]online casino no deposit welcome bonus[/url]
  best bonus casinos

 • Jeremylex

  21 مرداد 1401 at 9:01 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://demcra.com/r/post/1041404_]шугаринг депиляция[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • WilliamNat

  22 مرداد 1401 at 5:47 ق.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://www.zupyak.com/p/3251532/t/polnoe-rukovodstvo-po-kosmeticheskomu-makiiazhu-dlia-zhenshchin-kak-naiti-podkhodiashchie-produkty-dlia-vas]hfcrhenrf bycnfuhfvv[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • Randypleak

  22 مرداد 1401 at 10:12 ق.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://aksenovabeautyblog.ucoz.net/blog/kak_nachat_blog_o_krasote_s_nulja_s_pomoshhju_ai_writer/2022-08-10-1]РєСѓСЂСЃС‹ мастера бровиста[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • DavidKic

  22 مرداد 1401 at 10:15 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]non prescription ed drugs[/url] legal to buy prescription drugs without prescription

 • LaurellaPlpn

  22 مرداد 1401 at 10:18 ق.ظ

  what is the best vpn
  [url=”https://shiva-vpn.com”]best vpn reddit 2022[/url]
  hotspot shield free vpn

 • Andrewsware

  22 مرداد 1401 at 2:00 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://telegra.ph/Pricheski-kotorye-zastavyat-vas-vyglyadet-na-10-let-molozhe-08-10]популярные причёски[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • DavidTes

  22 مرداد 1401 at 5:52 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://telegra.ph/Pricheski-kotorye-zastavyat-vas-vyglyadet-na-10-let-molozhe-08-10]как стереть гель лак[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • DarrellRot

  22 مرداد 1401 at 9:41 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://cb3b5f3ec.wixsite.com/hello–beauty-world/post/полное-руководство-по-ламинатам-для-ресниц-в-чем-разница-между-ними ]РєСѓСЂСЃС‹ визажа[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • RichardHit

  23 مرداد 1401 at 1:35 ق.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://dybr.ru/blog/beauty/]как правильно краситься хайлайтером[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • Charlesenelf

  23 مرداد 1401 at 5:31 ق.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://beautymy153748228.wordpress.com/2022/08/10/how-to-choose-wearstyle/]продвижение публикации РІ инстаграм[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • AlfredoJopib

  23 مرداد 1401 at 9:21 ق.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://dybr.ru/blog/irabeauty/4701814]семейное фото РІ студии[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • Andrewbew

  23 مرداد 1401 at 10:52 ق.ظ

  телескопическая вышка
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru[/url]

 • CecilEdund

  23 مرداد 1401 at 1:23 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://beatyblog.my-free.website/blog/post/1993121/3c0b876b3bbf4eeea5dcfc980d660076]сколько зарабатывает мастер Р±СЂРѕРІРёСЃС‚[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • SheelaghPlpn

  23 مرداد 1401 at 4:20 ب.ظ

  best kodi vpn
  [url=”https://superfreevpn.net”]best netflix vpn[/url]
  best and cheapest vpn

 • SamuelBidge

  23 مرداد 1401 at 5:16 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://beatylaws.sitey.me/blog/post/1993184/dd08c8bd98da41c1a62ff4fb961b93be]РїРѕР·С‹ для фото мужчин[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • Bradleyfum

  23 مرداد 1401 at 9:08 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://demcra.com/r/post/1041438_]присеска[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • DavidKic

  23 مرداد 1401 at 10:55 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]buy cheap prescription drugs online[/url] best ed pills non prescription

 • SheelaghPlpn

  24 مرداد 1401 at 12:27 ق.ظ

  avast secureline vpn buy
  [url=”https://superfreevpn.net”]vpn to buy crypto[/url]
  how to get vpn free

 • Davidfen

  24 مرداد 1401 at 6:26 ب.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://demcra.com/r/admin/1041553_]позы для фотографии на улице[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • WilliamTievy

  24 مرداد 1401 at 9:19 ب.ظ

  https://medrxfast.com/# cheap pet meds without vet prescription
  [url=https://medrxfast.com/#]discount prescription drugs[/url] cheap pet meds without vet prescription

 • FifinePlpn

  25 مرداد 1401 at 8:44 ق.ظ

  online casino bonuses
  [url=”https://trust-online-casino.com”]best online casinos for real money[/url]
  casino games that pay real money

 • Terryhenia

  25 مرداد 1401 at 12:55 ق.ظ

  Красота в глазах смотрящего. Говорят, что красота не только в глубине кожи, но и в результате того, как вы себя ведете или , например , [url=https://irinalebedeva.diary.ru/p221286373_polnoe-rukovodstvo-po-tradicionnoj-vechernej-odezhde-dlya-molodyh-devushek.htm]курс бровиста[/url]

  Что делает человека красивым? Есть много факторов, влияющих на красоту. Некоторым людям важна внешность, в то время как другим важнее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся о доброте. Что можно сделать для улучшения красоты? Есть много способов улучшить красоту. Некоторые люди предпочитают естественную красоту, другие прибегают к пластической хирургии и макияжу.

  Как вы определяете красоту? Это интересный вопрос, потому что существует так много разных способов его определения, и он отличается от человека к человеку. Лично я определяю красоту как человека, у которого есть хорошая личность и отличительные черты. Какой ваш любимый косметический продукт? Я люблю хорошие маски для лица зимой. Какой твой самый нелюбимый косметический продукт? Я питаю слабость к наращиванию ресниц, потому что это очень весело, но может быть дорого.

 • Jamesowemy

  26 مرداد 1401 at 1:43 ق.ظ

  Лучший способ сделать [url=https://beautyword.my-free.website/blog/post/1992847/d1fb317df97c47f3b2050603649c063a]фотосессия дома идеи[/url] — начать с базы, которая имеет естественный финиш.
  Вы можете использовать основу, консилер или тональный увлажняющий крем.
  Затем вам нужно добавить немного цвета на лицо. Вы можете использовать румяна, бронзер или хайлайтер.
  Это поможет вам получить более контурный вид, а также придаст вашему лицу некоторый объем.
  Чтобы создать контурный вид, начните с черных теней, отличных от ваших теней для век.
  Нанесите это на все веки и растушуйте по направлению к надбровной дуге. Затем нанесите белую тень, чтобы выделить область под бровью, но по мере продвижения растушевывайте ее с черной основой.

 • MarvinUsert

  26 مرداد 1401 at 4:58 ق.ظ

  If you discover that your exciting [url=https://instablog1.my-free.website/blog/post/1937483/increase-your-instagram-followers-by-following-these-10-steps-to-increase-your-audience]how can i add an instagram button to my blog[/url] is just not very as solid as you want, it’d be time and energy to learn how to sharpen up your techniques for getting genuine, legitimate persons pursuing you on Instagram.
  The much larger your viewers grows, the greater possibilities for you to interact with people and generate exclusive ordeals for them.

 • GwenorePlpn

  26 مرداد 1401 at 6:45 ق.ظ

  bingo online for money
  [url=”https://vrgamescasino.com”]free welcome bonus no deposit required[/url]
  best online casinos for us players

 • Terryhenia

  26 مرداد 1401 at 7:40 ق.ظ

  Красота в течение глазищах смотрящего. Якобы, яко красота полно только в течение глубине шкурки, хотя и еще в течение последствии того, яко вы себе ведете или , хоть бы , [url=https://irinalebedeva.diary.ru/p221286373_polnoe-rukovodstvo-po-tradicionnoj-vechernej-odezhde-dlya-molodyh-devushek.htm]все об инстаграм[/url]

  Что случит человека красивым? Есть много факторов, оказывающих большое влияние на красоту. Некоторым людишкам принципиальна экстерьер, в то ятси как противоположным величавее интеллект. Одни люди заботятся о таланте, другие заботятся что касается доброте. Яко можно сделать для совершенствования красоты? Является много способов улучшить красоту. Некоторые штаты любят непосредственную красоту, другие прибегают буква пластической хирургии и макияжу.

  Как вы оприделяете красоту? Этто интересный вопрос, потому яко существует яко штабель всевозможных способов евонный высчитывания, а также он выдается через лица к человеку. Лично я определяю раскрасавицу как человека, язык тот или другой есть хорошая личность и характерные черты. Экой ваш чтимый туалетный продукт? Я быть без ума хорошие маски чтобы лица зимой. Экой твой непосредственно постылый туалетный продукт? Я питаю энервация буква наращиванию ресниц, так как что это шибко юморно, хотя что ль попадаться дорого.

 • site

  26 مرداد 1401 at 9:04 ق.ظ

 • site

  26 مرداد 1401 at 11:07 ق.ظ

 • Deshawngop

  26 مرداد 1401 at 12:11 ق.ظ

  [url=https://wellbutrin.best/#]wellbutrin 450 xl[/url] no prescription wellbutrin online

 • PeterTic

  26 مرداد 1401 at 1:18 ب.ظ

  If you discover that the attention-grabbing [url=https://robyn-joyce.diary.ru/p221257254_get-more-instagram-followers-by-following-these-10-steps.htm]rebecca collins everyday dress blog instagram[/url] is just not fairly as solid as you would like, it might be time to find out how to sharpen up your methods for finding actual, genuine folks following you on Instagram.
  The bigger your viewers grows, the greater possibilities for you to engage with end users and build distinctive encounters for them.

 • Выводиззапоя

  26 مرداد 1401 at 7:57 ب.ظ

  [url=https://vyvod-iz-zapoya-na-domu-ufa-2407.ru/]Вывод из запоя в Уфе[/url]

  Центр «Спасение» – лидер в области лечения алкоголизма в Уфе. Наши специалисты работают по выводу из запоя с выездом к вам в любое время суток и готовы быстро помочь даже в самой сложной ситуации. Мы боремся за здоровую полноценную жизнь каждого пациента.

  Вывод из запоя в Уфе

 • JamelVor

  26 مرداد 1401 at 8:09 ب.ظ

  Эта статья станет полным руководством по созданию [url=https://demcra.com/r/post/1041404_]как красиво подвести глаза[/url].
  Вы узнаете основы того, что вам нужно, зачем вам это нужно и какие продукты лучше всего подходят для каждого шага.
  Мы рассмотрим все, от инструментов и ингредиентов до упаковки.
  Но для более глубоких навыков советуем вам пройти курс макияжа для себя. Так что, если вы когда-нибудь хотели создать свой собственный личный набор для макияжа или вам нужны новые идеи для подарков, этот пост для вас!

 • JorgeRax

  26 مرداد 1401 at 9:20 ب.ظ

  If you find that your exciting [url=https://blogsocial823011487.wordpress.com/2022/07/14/get-more-instagram-followers-by-following-these-10-steps-to-increase-your-audience/]how to get instagram followers to visit your blog[/url] is just not quite as sturdy as you need, it’d be time to learn how to sharpen up your techniques for receiving real, genuine individuals subsequent you on Instagram.
  The more substantial your viewers grows, the more prospects so that you can have interaction with customers and create special experiences for them.

 • BrentHet

  27 مرداد 1401 at 1:42 ق.ظ

  подъемные столы
  [url=https://gidravlicheskiye-podyemnyye-stoly.ru]https://gidravlicheskiye-podyemnyye-stoly.ru[/url]

 • Gregoryphype

  27 مرداد 1401 at 2:27 ق.ظ

  If you discover that your interesting [url=https://demcra.com/r/post/1039777_Increase_your_Instagram_followers_by_following_these_10_steps_to_increase_your_following]how to post blog posts to instagram[/url] is just not pretty as solid as you want, it would be time to learn how to sharpen up your procedures for having actual, authentic persons following you on Instagram.
  The greater your audience grows, the greater prospects so that you can interact with buyers and build unique activities for them.

 • site

  28 مرداد 1401 at 7:56 ق.ظ

 • Deshawngop

  28 مرداد 1401 at 10:32 ق.ظ

  [url=https://diflucan.life/#]150 mg diflucan online[/url] diflucan rx coupon

 • AdrianInofe

  30 مرداد 1401 at 12:34 ق.ظ

  [url=https://deltasone.icu/#]prednisone 20 tablet[/url] generic prednisone otc

 • Michaeljap

  31 مرداد 1401 at 7:59 ب.ظ

  Instagram hashtags are essentially a method of categorizing and labelling your content. They also assist Instagram provide your content to users who are relevant.
  In their simplest form the hashtags you choose to use are the basis for search results on the Explore page of Instagram:

  However, it doesn’t stop there. So, [url=https://anotepad.com/notes/5hs3e8ye]blog instagram gadget[/url] can also be used as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it is able to categorize your content and recommend that it be shown to users it believes is likely to be of interest.
  Then… Are Hashtags still work in 2022 on Instagram by 2022?

  Hashtags have been at the center of debate particularly in light of Instagram’s recent suggestion to use 3 and 5 hashtags (more on this later).
  As Instagram gradually shifts to the semantic search engine, it opens an entirely new realm of possibilities in the search engine’s ability to find content – meaning that the words you use in your captions, or the subjects that you include in your posts will be searchable as well.

  However, despite these significant technological advancements, hashtags still function on Instagram. When paired with a solid content strategy, they could produce amazing results.
  Are you ready to download the complete download of Instagram hashtags? Take a look at our YouTube video guide right now:

 • MichaelTaree

  1 شهریور 1401 at 3:46 ق.ظ

  Instagram hashtags are essentially a method of categorizing and labelling your content. They also assist Instagram provide your content to users who are relevant.
  In their simplest form the hashtags you choose to use are the basis for search results on the Explore page of Instagram:

  However, it doesn’t stop there. So, [url=https://stockhouse.com/blogs/instagram-blog-for-new-come-users/august-2022/how-do-instagram-hashtags-work]latergramme blog how to write good instagram bios[/url] can also be used as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it is able to categorize your content and recommend that it be shown to users it believes is likely to be of interest.
  Then… Are Hashtags still work in 2022 on Instagram by 2022?

  Hashtags have been at the center of debate particularly in light of Instagram’s recent suggestion to use 3 and 5 hashtags (more on this later).
  As Instagram gradually shifts to the semantic search engine, it opens an entirely new realm of possibilities in the search engine’s ability to find content – meaning that the words you use in your captions, or the subjects that you include in your posts will be searchable as well.

  However, despite these significant technological advancements, hashtags still function on Instagram. When paired with a solid content strategy, they could produce amazing results.
  Are you ready to download the complete download of Instagram hashtags? Take a look at our YouTube video guide right now:

 • Leonardsoype

  1 شهریور 1401 at 11:15 ق.ظ

  Instagram hashtags are essentially a method of categorizing and labelling your content. They also assist Instagram provide your content to users who are relevant.
  In their simplest form the hashtags you choose to use are the basis for search results on the Explore page of Instagram:

  However, it doesn’t stop there. So, [url=https://artmight.com/user/profile/692461]personal blog instagram username ideas[/url] can also be used as an indicator to Instagram’s algorithm. Instagram algorithm, which means it is able to categorize your content and recommend that it be shown to users it believes is likely to be of interest.
  Then… Are Hashtags still work in 2022 on Instagram by 2022?

  Hashtags have been at the center of debate particularly in light of Instagram’s recent suggestion to use 3 and 5 hashtags (more on this later).
  As Instagram gradually shifts to the semantic search engine, it opens an entirely new realm of possibilities in the search engine’s ability to find content – meaning that the words you use in your captions, or the subjects that you include in your posts will be searchable as well.

  However, despite these significant technological advancements, hashtags still function on Instagram. When paired with a solid content strategy, they could produce amazing results.
  Are you ready to download the complete download of Instagram hashtags? Take a look at our YouTube video guide right now:

 • AdrianInofe

  1 شهریور 1401 at 11:39 ق.ظ

  [url=https://paxil.tech/#]20 mg paxil[/url] buy paxil

 • GladiPlpn

  1 شهریور 1401 at 5:43 ب.ظ

  gay dating hole
  [url=”https://datinggayservices.com”]best free gay dating sites[/url]
  dating gay strippers pros and cons stories

 • ThomasVak

  2 شهریور 1401 at 10:08 ق.ظ

  zithromax azithromycin zithromax 500 mg

 • JeraleePlpn

  2 شهریور 1401 at 12:12 ق.ظ

  gay senior dating
  [url=”https://gayedating.com”]dating gay strippers pros and cons stories[/url]
  gay french dating

 • AdrianInofe

  3 شهریور 1401 at 2:42 ق.ظ

  [url=https://deltasone.icu/#]prednisone[/url] prednisone without a prescription

 • JoannPlpn

  4 شهریور 1401 at 12:50 ق.ظ

  dating sim
  [url=”https://adult-classifieds-online-dating.com”]mature dating sites free no credit card fees[/url]
  top sites dating

 • HenryMoomo

  6 شهریور 1401 at 3:08 ب.ظ

  [url=https://hydroxychloroquine.icu/#]plaquenil from canada[/url] plaquenil price us

 • DavinaPlpn

  6 شهریور 1401 at 5:09 ب.ظ

  meet woman
  [url=”https://freeadultdatingpasses.com”]online dating website[/url]
  my dating sites

 • JeraleePlpn

  6 شهریور 1401 at 8:00 ب.ظ

  100% free gay sex dating
  [url=”https://gayedating.com”]single gay dating site[/url]
  on line gay dating

 • KyrstinPlpn

  7 شهریور 1401 at 3:20 ب.ظ

  manhunt gay dating
  [url=”https://gay-singles-dating.com”]russia gay dating profiles[/url]
  manhunt gay dating site login page

 • ChelsaePlpn

  7 شهریور 1401 at 3:25 ب.ظ

  online free dating sites
  [url=”https://freephotodating.com”]100% dating site[/url]
  good dating sites free

 • PerryHep

  7 شهریور 1401 at 6:26 ب.ظ

  sildenafil 100 canadian pharmacy sildenafil 48 tabs

 • HenryMoomo

  8 شهریور 1401 at 8:35 ق.ظ

  [url=https://sildenafil.pro/#]generic sildenafil in us[/url] sildenafil 5 mg tablet

 • EmaliaPlpn

  8 شهریور 1401 at 1:03 ب.ظ

  dating seiten uster
  [url=”https://lavaonlinedating.com”]free chat[/url]
  best online dating websites

 • AmataPlpn

  9 شهریور 1401 at 7:25 ق.ظ

  best online usa casinos
  [url=”https://online2casino.com”]online casino real money[/url]
  bonus casino no deposit

 • KarryPlpn

  9 شهریور 1401 at 11:41 ق.ظ

  dating sites for singles
  [url=”https://onlinedatingbabes.com”]dating services melbourne[/url]
  meet singles online

 • trigure

  9 شهریور 1401 at 9:13 ب.ظ

  We are not sure how long this opportunity will last discount cialis

 • HenryMoomo

  9 شهریور 1401 at 10:02 ب.ظ

  [url=https://tadalafil.pro/#]tadalafil pills 20mg[/url] tadalafil 5mg tablets in india

 • TrudePlpn

  10 شهریور 1401 at 2:18 ق.ظ

  best casino bonus
  [url=”https://onlinecasinos4me.com”]best no deposit bonus online casino[/url]
  no deposit bonuses

 • GenniePlpn

  10 شهریور 1401 at 3:53 ب.ظ

  free xxx gay interational chat rooms in johnstown, pa
  [url=”https://chatcongays.com”]gay chat'[/url]
  freee gay chat

 • Jmgtcincviope

  11 شهریور 1401 at 2:32 ب.ظ

  buying generic cialis buy tadalafil online cheap

 • DeeynPlpn

  11 شهریور 1401 at 8:17 ب.ظ

  hairy gay men chat free
  [url=”https://free-gay-sex-chat.com”]gay chat rooms mason city ia[/url]
  gay bisexual chat rooms

 • stunket

  12 شهریور 1401 at 12:26 ق.ظ

  Various men, when encountering erectile dysfunction ED or PE premature ejaculation for the first time, are ashamed of their obstacles and don t rush to go to the specialist hoe can i buy priligy in usa

 • EmaleePlpn

  12 شهریور 1401 at 3:39 ب.ظ

  gay curious sex chat
  [url=”https://gaychatcams.net”]gay chat roullette[/url]
  gay chat roullette

 • immictale

  13 شهریور 1401 at 3:20 ق.ظ

  priligy results How a Volkswagen Bus part inspired the KONG dog toy empire

 • Brandenneish

  13 شهریور 1401 at 4:27 ق.ظ

  [url=https://lipitor.icu/#]lipitor 10mg tablets[/url] lipitor generic over the counter

 • StephinePlpn

  13 شهریور 1401 at 10:52 ق.ظ

  gay univere men chat
  [url=”https://gaychatnorules.com”]gay wire chat looking[/url]
  live free gay web cam chat rooms

 • ionislero

  13 شهریور 1401 at 10:58 ب.ظ

  A few other common side effects are sleeplessness, pain in the back, muscular spasms, memory lapses, etc generic cialis online pharmacy Drug-related side-effects

 • Josephfraub

  14 شهریور 1401 at 1:37 ق.ظ

  generic lipitor for sale buy lipitor 10mg

 • GeorgeHoole

  14 شهریور 1401 at 3:58 ب.ظ

  stromectol ivermectin tablets stromectol xl

 • JamesBax

  14 شهریور 1401 at 5:01 ب.ظ

  This article is not clarify you how to create a bot that is competent to devote oneself to or comment on other people’s accounts.
  This is the generous of quirk that is viewed as spammy by way of multitudinous and, in the unoccupied, isn’t a skilled scope to increasing the wen of your Instagram business , either.
  What bots do is connect with other users’ Instagram accounts, so that you can do it manually. This video explains the basics:

  This article to [url=https://mediablog.my-free.website/blog/post/2033854/how-to-automate-an-effective-instagram-bot-that-isn-t-spammy]instagram bot takipГ§i nasД±l yapД±lД±r [/url][/url] intention clarify the natural from sooner than which an Instagram bot can stop bourgeon the account. It see fit like posts that are on other people’s feeds according to the goals and guidelines you state look after it. This means you’ll be shown in a choice of work feeds.
  This is where people can gather up your username, through your profile, and If they like it then adopt your account.

 • Brandenneish

  15 شهریور 1401 at 4:51 ق.ظ

  [url=https://pharmacy.ink/#]best online foreign pharmacies[/url] cialis online pharmacy

 • Bradleylor

  15 شهریور 1401 at 11:06 ق.ظ

  https://stromectol.pro/# buy generic stromectol
  [url=https://lisinopril.icu/#]lisinopril 15 mg[/url] lisinopril 250 mg

 • Josephfraub

  15 شهریور 1401 at 8:20 ب.ظ

  online pharmacy store pharmacy coupons

 • icertox

  16 شهریور 1401 at 1:08 ق.ظ

  The accepted normal values were TT 271-965ng dL -1 , FBG 70-110mg dL -1 , TG 40mg dL -1 best generic cialis

 • RobenaPlpn

  16 شهریور 1401 at 1:41 ق.ظ

  nipples gay chat
  [url=”https://gaychatspots.com”]utah gay bi chat[/url]
  free live gay webcam chat rooms

 • LoreenPlpn

  17 شهریور 1401 at 1:09 ق.ظ

  free chat now gay
  [url=”https://gayinteracialchat.com”]gay video chat private show[/url]
  free gay video chat rooms

 • Anrxhoits

  17 شهریور 1401 at 2:52 ق.ظ

  generic viagra best prices 125 mg viagra prescription for viagra

 • RaymondNeath

  17 شهریور 1401 at 3:44 ق.ظ

  https://viagracanada.xyz/# does viagra help with premature ejaculation
  [url=https://tamoxifen.best/#]nolvadex 20mg[/url] tamoxifen 20 mg tablet

 • Quiquanny

  20 شهریور 1401 at 1:28 ق.ظ

  You will cut estrogen down, but not nuke the shit out of it with this protocol. clomid dosage for males A methyl group has also been added to the carbon 2 position.

 • RaymondNeath

  20 شهریور 1401 at 1:50 ق.ظ

  https://paxlovid.best/# eua paxlovid
  [url=https://tamoxifen.best/#]tamoxifen breast cancer[/url] nolvadex price

 • VernonNor

  20 شهریور 1401 at 6:10 ق.ظ

  how to get molnupiravir new covid pill

 • EnsAvelm

  22 شهریور 1401 at 5:31 ق.ظ

  uk viagra sildenafil coupon 50 mg

 • meboaws

  23 شهریور 1401 at 4:11 ق.ظ

  Rates of conception defined as having a positive pregnancy test were 47 in the gonadotropin group, 35 in the clomiphene group, and 28 in the letrozole group. nolvadex while on cycle

 • Jpplcincviope

  24 شهریور 1401 at 5:16 ق.ظ

  toronto buy cialis cialis vs viagra cost

 • evoni

  24 شهریور 1401 at 1:19 ب.ظ

  Up to 60% Off Rihanna’s Faves NORDSTROM ANNIVERSARY SALE Save More: Earn $10 Cash Back with Swagbucks – Log in to your Ultamate Rewards account for special memeber discounts. You can visit Coupon Outlet to get the latest information about Fenty Beauty, as well as you can follow Fenty Beauty’s social channels from here. Get notified when new coupons are released at the stores you love. The best rebate we’ve found is a code for 25% off. CouponCodeGroup shoppers spare a normal of $25.00 at checkout. When shopping online for fentybeauty, it is a good idea to always visit us here at LoveVouchers.ie before you finish your order. The LoveVouchers.ie team save our visitors thousands of euros every month, many of which never knew fentybeauty discount codes were available until visiting our site. Now that you know how easy it is to save at fentybeauty with our promo and coupon codes, bookmark LoveVouchers.ie and always check us out before you checkout. https://happynailsdayspafl.com/community/profile/alonzo174111985/ If you wear eyeshadow, then yes! An eye primer makes your eyeshadow last throughout the day without fading or creasing. It will bring out the best of your eyeshadow colour, which means – and here’s another beauty hack – that even the cheapest eyeshadow will look expensive if you wear an eye primer underneath. While drugstore products can sometimes be a disappointment, I am highlighting a few of my favorite drugstore primers that are proven to reduce the appearance of fine lines and wrinkles.  Should I use a primer? You don’t need to use an eyeshadow primer before applying your eyeshadow, but if you have oily skin, it may be a good idea to use a primer to dry your eyelid so the eyeshadow stays on a little longer. Avoid using primer on mature skin. The skin of the eyelid is very thin and drier than that of the rest of the face.

 • ArthurNen

  24 شهریور 1401 at 4:20 ب.ظ

  https://doxycycline.pro/# doxycycline prescription cost uk
  [url=https://24hr-pharmacy.top/#]buying from canadian online pharmacies[/url] prescription drugs from canada online

 • MavisPlpn

  24 شهریور 1401 at 5:08 ب.ظ

  dating sites that are totally free
  [url=”https://online-internet-dating.net”]date me site[/url]
  date free internet

 • JuanitaPlpn

  25 شهریور 1401 at 6:25 ب.ظ

  plenty fish
  [url=”https://speedatingwebsites.com”]massianic singles free dating sites[/url]
  absolutely free local dating site

 • ArthurNen

  26 شهریور 1401 at 2:42 ق.ظ

  https://drugsfromcanada.icu/# canadian drug pharmacy
  [url=https://ed-pills.xyz/#]buy ed pills online[/url] online ed pills

 • JoetePlpn

  28 شهریور 1401 at 7:10 ب.ظ

  our time dating service
  [url=”https://zonlinedating.com”]12 single dating site[/url]
  free date site

 • MarrisPlpn

  28 شهریور 1401 at 7:17 ب.ظ

  buy custom essays online
  [url=”https://au-bestessays.org”]tok essay help[/url]
  essay writing service legit

 • ArthurNen

  29 شهریور 1401 at 12:02 ق.ظ

  https://drugsfromcanada.icu/# buy prescription drugs online
  [url=https://doxycycline.pro/#]where can i get doxycycline over the counter[/url] can you buy doxycycline over the counter in mexico

 • DorolisaPlpn

  29 شهریور 1401 at 2:21 ب.ظ

  need help to write an essay
  [url=”https://bestcampusessays.com”]online essay writing help[/url]
  discount essay writing service

 • url

  30 شهریور 1401 at 1:53 ق.ظ

  url More

 • more

  30 شهریور 1401 at 11:10 ب.ظ

  more Link

 • url

  30 شهریور 1401 at 11:11 ب.ظ

  url More

 • link

  30 شهریور 1401 at 11:46 ب.ظ

  link Link

 • MerolaPlpn

  31 شهریور 1401 at 6:49 ق.ظ

  essay buy
  [url=”https://bestessayreviews.net”]cheap essay help online[/url]
  service learning reflection essay

 • ilk defa kanamali kızlık bozma

  31 شهریور 1401 at 12:56 ق.ظ

  Free porn tube presents HD sex movies. Meet pornstars, XXX channels!
  Cleopatra FULL PORNO MOVIE. porntv5 Isis nile
  and steven st. croix cleopatra amp ceaser. 8 years ago.
  79%. Full Time Secretaries FULL FRENCH VIDEO. 7 years
  ago. 77%. 20:50. Sloppy ass fucking lucre full movie.

 • AshlenPlpn

  1 مهر 1401 at 2:58 ق.ظ

  best essay editing service
  [url=”https://bestessaysden.com”]cheap essays writing service[/url]
  custom order essays

 • CharitaPlpn

  1 مهر 1401 at 10:47 ب.ظ

  cheapest custom essays
  [url=”https://bestsessays.org”]essay writers net[/url]
  cheap essay services

 • CharitaPlpn

  2 مهر 1401 at 4:28 ب.ظ

  cheap custom essay papers
  [url=”https://bestsessays.org”]someone write my essay for me[/url]
  best online essay writing service

 • NanicePlpn

  3 مهر 1401 at 12:12 ق.ظ

  cheapest essay writing service
  [url=”https://buyacademicessay.com”]customer essay[/url]
  custom order essays

 • ChelsaePlpn

  4 مهر 1401 at 7:05 ق.ظ

  the help essays
  [url=”https://buy-eessay-online.com”]custom college essay writing service[/url]
  using essay writing service

 • PennyPlpn

  5 مهر 1401 at 2:46 ق.ظ

  buy an essay paper
  [url=”https://buytopessays.com”]best essay writing service reviews[/url]
  essay correction service

 • TammiePlpn

  5 مهر 1401 at 10:32 ب.ظ

  civil service essay
  [url=”https://cheapessaywritingservice1.com”]essayhelp[/url]
  fake essay writer

 • AntoniePlpn

  6 مهر 1401 at 5:44 ب.ظ

  help writing a narrative essay
  [url=”https://customcollegeessays.net”]custom essays writing[/url]
  best essay writing website

 • CharoPlpn

  8 مهر 1401 at 9:14 ق.ظ

  best essay writing service reviews
  [url=”https://customessaywwriting.com”]essay help writing[/url]
  essays about service

 • DronaPlpn

  9 مهر 1401 at 4:04 ق.ظ

  custom essays no plagiarism
  [url=”https://customs-essays-writing.org”]custom essay writing help[/url]
  critical essay help

 • TwylaPlpn

  9 مهر 1401 at 11:24 ب.ظ

  college essay help nyc
  [url=”https://firstessayservice.net”]buy an essay online cheap[/url]
  my custom essay

 • LeilahPlpn

  10 مهر 1401 at 6:19 ب.ظ

  custom my essay
  [url=”https://geniusessaywriters.net”]english essay writing service[/url]
  write my essay affordable

 • CthrinePlpn

  11 مهر 1401 at 4:48 ب.ظ

  where can i buy an essay online
  [url=”https://howtobuyanessay.com”]i need help writing a compare and contrast essay[/url]
  academic essay help

 • GinniePlpn

  12 مهر 1401 at 1:02 ب.ظ

  the help essay on racism
  [url=”https://lawessayhelpinlondon.com”]essay writing services singapore[/url]
  help essay

 • GinniePlpn

  14 مهر 1401 at 3:18 ب.ظ

  write my essay website
  [url=”https://lawessayhelpinlondon.com”]college admission essay writing service[/url]
  custom written essays

 • enquill

  14 مهر 1401 at 11:45 ب.ظ

  The lower risk was somewhat more pronounced for invasive estrogen receptor positive and progesterone receptor positive tumors HR, 0 lasix for dogs The mean change worsening in symptom severity secondary endpoint for IMGX003 vs

 • GinniePlpn

  15 مهر 1401 at 1:16 ب.ظ

  college essay writers
  [url=”https://lawessayhelpinlondon.com”]academic essay writing service[/url]
  cheap essay help online

 • FrankSat

  16 مهر 1401 at 12:51 ق.ظ

  https://cipro.pro/# cipro pharmacy
  [url=https://amoxil.best/#]buying amoxicillin in mexico[/url] amoxicillin 500 mg cost

 • FrankSat

  16 مهر 1401 at 10:53 ب.ظ

  https://zithromax.best/# zithromax over the counter canada
  [url=https://zithromax.best/#]where can you buy zithromax[/url] zithromax z-pak price without insurance

 • FrankSat

  17 مهر 1401 at 8:27 ب.ظ

  https://cipro.pro/# cipro 500mg best prices
  [url=https://antibiotic.best/#]buy cheap zithromax online[/url] amoxicillin 500mg no prescription

 • VivienePlpn

  18 مهر 1401 at 12:43 ق.ظ

  i need someone to write my essay
  [url=”https://ukessayservice.net”]help on essays[/url]
  Who wants to write my essay

 • Walteratrom

  18 مهر 1401 at 10:02 ق.ظ

  https://amoxil.best/# order amoxicillin online no prescription

 • FrankSat

  18 مهر 1401 at 5:52 ب.ظ

  https://cipro.pro/# ciprofloxacin 500mg buy online
  [url=https://zithromax.best/#]zithromax over the counter canada[/url] buy zithromax 500mg online

 • FrankSat

  19 مهر 1401 at 4:15 ب.ظ

  https://buydoxycycline.icu/# doxycycline vibramycin
  [url=https://antibiotic.best/#]order zithromax without prescription[/url] buy amoxicillin online without prescription

 • EasterPlpn

  20 مهر 1401 at 6:56 ق.ظ

  help in writing essay
  [url=”https://writemyessaycheap24h.com”]the help essay prompts[/url]
  paid essay writers

 • FrankSat

  20 مهر 1401 at 12:53 ق.ظ

  https://antibiotic.best/# zithromax 500 without prescription
  [url=https://buydoxycycline.icu/#]doxycycline generic[/url] doxycycline online

 • EasterPlpn

  21 مهر 1401 at 3:07 ق.ظ

  college scholarship essay help
  [url=”https://writemyessaycheap24h.com”]are essay writing services legal[/url]
  best essay writer company

 • FrankSat

  21 مهر 1401 at 9:30 ق.ظ

  https://amoxil.best/# amoxicillin 500 capsule
  [url=https://amoxil.best/#]amoxicillin azithromycin[/url] amoxicillin 250 mg

 • Donaldhergy

  21 مهر 1401 at 10:31 ب.ظ

  https://prednisone20mg.icu/# prednisone 2 mg
  [url=https://erectiledysfunctionpills.shop/#]treatments for ed[/url] best treatment for ed

 • Donaldhergy

  22 مهر 1401 at 6:48 ب.ظ

  https://viagravgr.best/# cheap viagra online
  [url=https://canadian-pharmacy.shop/#]canadian pharmacy 24 com[/url] canadian pharmacy scam

 • Donaldhergy

  23 مهر 1401 at 3:16 ب.ظ

  https://viagravgr.best/# best place to buy viagra online
  [url=https://erectiledysfunctionpills.shop/#]best ed treatment[/url] erectile dysfunction pills

 • Donaldhergy

  24 مهر 1401 at 11:45 ق.ظ

  https://viagravgr.best/# where to buy viagra online
  [url=https://pharmacywithoutprescription.life/#]overseas pharmacy no prescription[/url] cheapest pharmacy to fill prescriptions without insurance

 • RichardDum

  25 مهر 1401 at 12:13 ق.ظ

  https://datingtopreview.online/# online marriage sites in usa
  [url=https://datingtopreview.com/#]meet women online[/url] dating chat

 • JasonVag

  25 مهر 1401 at 6:27 ب.ظ

  https://datingtopreview.com/# dating singles site
  [url=https://datingtopreview.online/#]casual dating[/url] online payment sites

 • Timothybrila

  25 مهر 1401 at 7:50 ب.ظ

  meet singles free date site

 • RichardDum

  25 مهر 1401 at 9:11 ب.ظ

  https://datingtopreview.online/# juicydatessites
  [url=https://datingtopreview.com/#]plenty fish date site[/url] free dating chat

 • JasonVag

  26 مهر 1401 at 4:26 ب.ظ

  https://datingtopreview.online/# milf dating franken
  [url=https://datingtopreview.online/#]asian online dating[/url] personal ads free

 • RichardDum

  26 مهر 1401 at 6:48 ب.ظ

  https://datingtopreview.com/# single friends dating
  [url=https://datingtopreview.com/#]free dateing sites[/url] usa free dating sites

 • koyu çikolata porno resim eporner

  26 مهر 1401 at 11:33 ب.ظ

  Seks XXX; Niş. Koreli Çek İtalyalı Külot Genç Hizmetçi.
  TikTok XXX XXX TV Leaked Fans XXX Nude Porn NSFW
  SEX NSFW SEX Pussy Porn XXX TikTok.

 • JasonVag

  27 مهر 1401 at 10:52 ق.ظ

  https://datingtopreview.online/# online meeting sites
  [url=https://datingtopreview.com/#]our time dating service[/url] aduilt dating

 • RichardDum

  27 مهر 1401 at 3:31 ب.ظ

  https://datingtopreview.com/# date website free
  [url=https://datingtopreview.com/#]best free online dating sites[/url] free sex chat sites

 • JasonVag

  28 مهر 1401 at 6:00 ق.ظ

  https://datingtopreview.com/# online dating free
  [url=https://datingtopreview.online/#]japanese chubby[/url] asians dating site

 • RichardDum

  28 مهر 1401 at 12:27 ق.ظ

  https://datingtopreview.com/# best dating site online
  [url=https://datingtopreview.com/#]online dating sites for free[/url] free single personal ads

 • MarrisPlpn

  28 مهر 1401 at 7:26 ب.ظ

  best college application essay service
  [url=”https://au-bestessays.org”]service learning reflection essay[/url]
  the help essays

 • Timothybrila

  28 مهر 1401 at 10:54 ب.ظ

  free online dating service top dateing sites

 • JasonVag

  29 مهر 1401 at 5:53 ق.ظ

  https://datingtopreview.online/# dating awareness women’s network
  [url=https://datingtopreview.online/#]internet dating site[/url] free personals site

 • RichardDum

  29 مهر 1401 at 3:04 ب.ظ

  https://datingtopreview.online/# free online
  [url=https://datingtopreview.com/#]best dating website in usa[/url] dating website no credit card

 • JasonVag

  30 مهر 1401 at 12:49 ق.ظ

  https://datingtopreview.com/# dating simulator dating lucy
  [url=https://datingtopreview.com/#]dating seiten in schweiz[/url] datng websites

 • RichardDum

  30 مهر 1401 at 12:02 ق.ظ

  https://datingtopreview.com/# plentyoffish
  [url=https://datingtopreview.com/#]dating online[/url] free sex dating

 • JasonVag

  30 مهر 1401 at 7:54 ب.ظ

  https://datingtopreview.com/# relationship website
  [url=https://datingtopreview.com/#]best free online meeting sites[/url] free single dating sites

 • RichardDum

  1 آبان 1401 at 8:59 ق.ظ

  https://datingtopreview.online/# plenty of fish login page
  [url=https://datingtopreview.online/#]free dating websites[/url] free dating site for usa

 • Frankpsymn

  1 آبان 1401 at 12:15 ق.ظ

  https://withoutprescription.shop/# northwestpharmacy
  [url=https://pharmacyreview.best/#]maple leaf pharmacy in canada[/url] canadian 24 hour pharmacy

 • Frankpsymn

  2 آبان 1401 at 9:20 ق.ظ

  https://datingonline.best/# farmers only dating
  [url=https://withoutprescription.shop/#]online pharmacy usa[/url] my canadian pharmacy online

 • bistthili

  2 آبان 1401 at 7:41 ب.ظ

  The Association of American Cancer Institutes AACI has announced the election of Karen E buy ivermectin for humans Toxicity, however, caused one patient to stop treatment with an escalated dose of 60 mg

 • Frankpsymn

  3 آبان 1401 at 6:00 ق.ظ

  https://pharmacyreview.best/# pet meds without vet prescription canada
  [url=https://withoutprescription.shop/#]pharmacy price comparison[/url] most reputable canadian pharmacies

 • Frankpsymn

  4 آبان 1401 at 2:32 ق.ظ

  https://withoutprescription.shop/# northwestpharmacy com
  [url=https://datingonline.best/#]free free dating sites[/url] single free dating sites for sex

 • Gay Alanlar da drTuber porn kelimesini arayın

  5 آبان 1401 at 11:35 ق.ظ

  Sarılın kız kardeşini yatağa atıp sikiyor.
  2 sene ago. 17.72K Views 0 Comments 28 Likes. Azgın adam kız kardeşini yatağa atıp sertçe sikerek kendisinden geçiyor.

  Konulu porno videolarını.

 • Ebrcbagma

  6 آبان 1401 at 11:40 ق.ظ

  online pharmacy same day delivery Aldactone pharmacy rx online

 • GeorgeMuB

  10 آبان 1401 at 4:46 ب.ظ

  prescription for cialis purchase cheap cialis 20 mg

 • bistthili

  10 آبان 1401 at 11:18 ب.ظ

  Postoperative drugs used were selective estrogen receptor modulators SERMs including tamoxifen and toremifene n 18, aromatase inhibitors n 13, and anticancer drugs n 10 where can i buy stromectol

 • GeorgeMuB

  13 آبان 1401 at 7:39 ب.ظ

  https://pharmfast24.online/# best canadian pharmacies online
  [url=https://pillfast24.com/#]canadian drugstore online[/url] legitimate online pharmacies india

 • undeddy

  14 آبان 1401 at 2:13 ب.ظ

  does tamoxifen cause menopause 11 27 2013 A new study raises concerns of a possible association between cell phone radiation exposure and breast cancer in young women

 • GeorgeMuB

  14 آبان 1401 at 5:32 ب.ظ

  https://pillfast24.com/# high street discount pharmacy
  [url=https://pillfast24.online/#]best online pharmacy without prescription[/url] mail order pharmacy canada

 • GeorgeMuB

  15 آبان 1401 at 3:32 ب.ظ

  https://pillfast24.com/# us online pharmacy
  [url=https://pharmfast24.online/#]canadian pharmaceuticals for usa sales[/url] certified canadian online pharmacies

 • Keithhax

  17 آبان 1401 at 2:48 ب.ظ

  You mentioned this well!
  canada pharmacy 365 [url=https://sopharmsn.com/]pharmacy checker canadian[/url] online pharmacy india

 • RenaldoAcUrl

  18 آبان 1401 at 1:10 ب.ظ

  Amazing facts. Thanks a lot.

 • Wujzbagma

  20 آبان 1401 at 4:20 ق.ظ

  where can i get viagra uk viagra 150 viagra online canada paypal

 • JamesCix

  21 آبان 1401 at 5:20 ق.ظ

  [url=https://nonprescriptiontadalafil.site/#]canadian pharmacy tadalafil 20mg[/url] 20 mg tadalafil cost

 • MarrisPlpn

  24 آبان 1401 at 7:37 ب.ظ

  buy pre written essays
  [url=”https://au-bestessays.org”]best admission essay editing service[/url]
  argumentative essay help

 • KeithLem

  24 آبان 1401 at 9:58 ب.ظ

  https://prednisone20mg.site/# 1 mg prednisone cost
  [url=https://topdatingsites.fun/#]matchmaking dating[/url] 100% free dating service

 • EdwinRIP

  25 آبان 1401 at 3:59 ق.ظ

  [url=https://canadiandrugs.site/#]northern pharmacy canada[/url] canadian pharmacy uk delivery

 • DorolisaPlpn

  25 آبان 1401 at 6:42 ب.ظ

  narrative essay writing help
  [url=”https://bestcampusessays.com”]cat essay writer[/url]
  help with writing essays

 • indocin 25mg tablets

  25 آبان 1401 at 10:22 ب.ظ

  buy lamotrigine [url=https://lamotriginen.com/#]lamotrigine 25mg purchase[/url] lamotrigine without a doctor prescription

 • KeithLem

  26 آبان 1401 at 2:42 ب.ظ

  https://pharm24.site/# canadian pharmacy without prescription
  [url=https://prednisone20mg.site/#]can you buy prednisone without a prescription[/url] how much is prednisone 10 mg

 • EdwinRIP

  26 آبان 1401 at 4:51 ب.ظ

  [url=https://canadiandrugs.site/#]canadian pharmacy online[/url] northern pharmacy canada

 • Richardcer

  27 آبان 1401 at 8:04 ق.ظ

  catholic christian dating website online dating site

 • Jwnghople

  27 آبان 1401 at 10:21 ب.ظ

  canadian no prescription pharmacy cialis research cialis tadalafil 20 mg canada

 • Richardcer

  28 آبان 1401 at 5:25 ق.ظ

  dating sinulator online singles dating

 • JoshuaSam

  28 آبان 1401 at 6:26 ب.ظ

  https://onlinedating1st.com/# reputable dating sites
  [url=https://onlinedating1st.com/#]dating sites free[/url] free web girl

 • MartyPlpn

  28 آبان 1401 at 9:53 ب.ظ

  admission college essay help
  [url=”https://besteasyessays.org”]write my essay for money[/url]
  essay writers canada

 • Eomtbagma

  28 آبان 1401 at 10:47 ب.ظ

  viagra prescription usa viagra 120 mg buy viagra online fast shipping

 • BANGBROS Muhteşem Abanoz Porno Anya Ivy Meksika

  29 آبان 1401 at 2:34 ب.ظ

  Check out the best Thai Massage porn videos for free here on Tube8.
  The world’s #1 porntube with the hottest sex
  movies will keep you aroused 24/7, so visit daily for
  fresh new XXX content. TeenMegaWorld May Thai Thai massage, is a best massage for huge cock.

  34k Teen Mega World. 06:36. Thai says forget the massage and give me dick.

 • Arnihoits

  29 آبان 1401 at 3:41 ب.ظ

  buy sildenafil usa otc viagra 2018 can i buy viagra over the counter in canada

 • Wunhople

  29 آبان 1401 at 8:01 ب.ظ

  viagra 50mg online order 200 mg sildenafil where can i get viagra without a prescription

 • MerolaPlpn

  30 آبان 1401 at 4:52 ق.ظ

  mba essay writing service
  [url=”https://bestessayreviews.net”]essay writing helper[/url]
  best mba essay editing service

 • Qebhbagma

  30 آبان 1401 at 6:46 ق.ظ

  best price for genuine viagra generic viagra uk pharmacy

 • Enwbagma

  30 آبان 1401 at 8:00 ب.ظ

  viagra cream price in india viagra 25 mg

 • BryanRek

  30 آبان 1401 at 9:02 ب.ظ

  legal to buy prescription drugs without prescription prescriptiondrugs24.com
  ed meds online without prescription or membership prescription drugs without doctor approval

 • Geraldsiz

  1 آذر 1401 at 1:17 ق.ظ

  [url=https://prescriptiondrugs24.com/#]prescription without seeing doctor[/url] buy prescription drugs from india

 • AshlenPlpn

  1 آذر 1401 at 12:38 ق.ظ

  cheap custom essay papers
  [url=”https://bestessaysden.com”]custom essay order[/url]
  english essay help online

 • Ebrbagma

  1 آذر 1401 at 10:40 ب.ظ

  side effect of cialis rx tadalafil

 • noulley

  2 آذر 1401 at 4:32 ق.ظ

  ivermectin stromectol Thus, the integration of quantitative imaging information with genomics, transcriptomics, proteomics, metabolomics could efficiently unravel biological mechanisms, however, further analyses of the underlying biological processes are needed

 • Albertmok

  2 آذر 1401 at 5:06 ق.ظ

  [url=https://edpillsfast.com/#]top erectile dysfunction pills[/url] natural ed medications

 • free 18 kocasını aldatan kadın

  2 آذر 1401 at 10:56 ق.ظ

  Ateşli lezbiyenler sevişiyor araması için 165⭐ porno filmi listeniyor.

  En iyi ateşli lezbiyenler sevişiyor sikiş videoları 7DAK ile, kaliteli sikiş videoları,
  türkçe izlenme rekoru kıran seks izle. 7 338.694 Video.
  KATEGORİLER ARA PORNO. Ateşli Lezbiyenler Sevişiyor.

 • KeithAcous

  2 آذر 1401 at 6:18 ب.ظ

  new ed pills edpillsfast.com
  ed pills that work best ed medication

 • FrankSwopy

  2 آذر 1401 at 6:20 ب.ظ

  https://edpillsfast.com/# ed pills online
  [url=https://edpillsfast.com/#]best ed medication[/url] best ed pills online

 • Trnbagma

  2 آذر 1401 at 8:18 ب.ظ

  how much is cialis per pill cialis in manitoba

 • CharitaPlpn

  2 آذر 1401 at 10:05 ب.ظ

  essay helper app
  [url=”https://bestsessays.org”]help writing a essay[/url]
  can someone write my essay

 • 73

  5 دی 1401 at 5:16 ق.ظ

  73

 • Lucile McCullough

  2 بهمن 1401 at 9:40 ق.ظ

  Hello pamco.ir administrator, You always provide clear explanations and step-by-step instructions.

 • Emurdy

  8 بهمن 1401 at 9:47 ق.ظ

  herbal viagra green box viagra men buying sildenafil citrate online

 • Sam Eichmann

  14 بهمن 1401 at 6:32 ب.ظ

  Dear pamco.ir administrator, Your posts are always well organized and easy to understand.

 • Jackson Loftis

  14 بهمن 1401 at 6:33 ب.ظ

  Hi pamco.ir administrator, Your posts are always well-formatted and easy to read.

 • Dorie Mcclure

  16 بهمن 1401 at 6:09 ب.ظ

  To the pamco.ir owner, You always provide useful information.

 • Pete Bischof

  21 بهمن 1401 at 11:36 ق.ظ

  Hello pamco.ir webmaster, Your posts are always informative and well-explained.

 • Chastity McMahan

  1 اسفند 1401 at 8:25 ب.ظ

  Hi pamco.ir owner, You always provide key takeaways and summaries.

 • Arielle Hillen

  1 اسفند 1401 at 8:26 ب.ظ

  Hello pamco.ir owner, Keep the good content coming!

 • Carma Barney

  8 اسفند 1401 at 12:06 ق.ظ

  Hi pamco.ir admin, You always provide great information and insights.

 • Eye health tips

  18 اسفند 1401 at 10:17 ب.ظ

  I simply couldn’t leave your web site before
  suggesting that I actually loved the usual information an individual supply
  in your guests? Is going to be back ceaselessly in order to investigate cross-check new posts

 • Gennie Godfrey

  19 اسفند 1401 at 10:21 ب.ظ

  To the pamco.ir administrator, Your posts are always well-timed and relevant.

 • Hilario Kershner

  24 اسفند 1401 at 12:38 ق.ظ

  Hello pamco.ir admin, Your posts are always well-timed and relevant.

 • Ebony Bancks

  3 فروردین 1402 at 1:31 ب.ظ

  Dear pamco.ir administrator, Your posts are always well-supported by research and data.

 • Damion Schmitz

  5 فروردین 1402 at 5:37 ب.ظ

  Dear pamco.ir webmaster, You always provide in-depth analysis and understanding.

 • Nancy England

  5 فروردین 1402 at 5:39 ب.ظ

  Hi pamco.ir admin, Your posts are always informative.

 • Hwa Richard

  7 فروردین 1402 at 1:29 ب.ظ

  To the pamco.ir administrator, You always provide great examples and real-world applications, thank you for your valuable contributions.

 • Buddy Hawthorne

  9 فروردین 1402 at 12:20 ق.ظ

  Hello pamco.ir owner, Your posts are always well-written and easy to understand.

 • What is Article Forge

  9 فروردین 1402 at 12:22 ق.ظ

  To the pamco.ir administrator, Your posts are always well-supported and evidence-based.

 • What is Article Forge

  9 فروردین 1402 at 12:24 ق.ظ

  Dear pamco.ir webmaster, Your posts are always informative.

 • Tricia Yost

  9 فروردین 1402 at 12:25 ق.ظ

  Hi pamco.ir webmaster, Nice post!

 • Indira Zeal

  9 فروردین 1402 at 12:44 ق.ظ

  Hi pamco.ir webmaster, Good to see your posts!

 • Clement Phillips

  12 فروردین 1402 at 1:10 ب.ظ

  Hello pamco.ir webmaster, You always provide valuable feedback and suggestions.

 • Brooke Pierce

  15 فروردین 1402 at 1:26 ب.ظ

  Hi pamco.ir administrator, Good to see your posts!

 • promethazine online

  24 فروردین 1402 at 11:42 ق.ظ

  I’m not sure why but this weblog is loading extremely slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

  buy promethazine online

 • more info

  30 فروردین 1402 at 9:55 ب.ظ

  But alternatively of selecting draws, you pick games
  exactly where both teams will score.

  my site … more info

 • SLICE

  5 اردیبهشت 1402 at 10:16 ب.ظ

  We recommend checking the Luckyland Slots promotions page for the most up today bonuses. LuckyLand Slots offers a solid option for players looking for visually appealing slots. The graphics and overall presentation of the games at LuckyLand Slots give the platform a top-notch grade in those categories, and a generous welcome bonus is another great reason to sign up. For those looking for a casino-style gaming experience and the chance to redeem cash prizes and more, this social casino is practically essential, especially with the Jumbo Jackpot reaching well into the six figures. Yes, BetMGM Casino PA is legal. The Pennsylvania Gaming Control Board approved the license and registration to make BetMGM Casino legal in Pennsylvania in 2019. BetMGM PA Casino has a partnership with Hollywood Casino at Penn National Race Course to comply with all state regulations for legal online casino games.
  https://artmight.com/user/profile/1116588
  Okay, we’re less than three months into the new year. But there’s already been a metric fudge-ton of unmissable slot releases that, well, you might have missed. Zynga Slot Machines – Free slot games without downloading On top of all that, wagering on roulette contributes only 20% to your requirements. However, there is one roulette that contributes less, so if you are a French Roulette lover be advised as the contribution is 10% towards the wagering requirements. Only slots, keno, and scratch cards contribute the full 100% of the wager you’ve placed. All those factors make completing the playthrough a rather difficult job. This slot has been knocking around for years now, but it remains a staunch favourite of leprechaun enthusiasts, with a Road to Riches bonus that can deliver wins of up to 500x your stake. And with Pots of Gold bonuses that offer similarly spectacular potential, plus a Wishing Well picking bonus, you’ll be spoilt for choice when it comes to ways to win.

 • Google SEOense

  18 خرداد 1402 at 1:45 ب.ظ

  Dear pamco.ir administrator, Your posts are always well researched.

 • best investment books

  18 خرداد 1402 at 3:42 ب.ظ

  Hello pamco.ir admin, You always provide useful links and resources.

 • BOb

  28 تیر 1402 at 6:24 ب.ظ

  Oficjalnie więc polski gracz może grać wyłącznie w Total Casino. Niestety w porównaniu do takich placówek jak Playamo, Cookie Casino, Betsson czy 22Bet oferta polskiego przybytku do hazardu online jest więcej niż skromna, zarówno pod względem ilości gier, oferty stołów live czy bonusów i darmowych spinów. W dniach 8-10 czerwca z inicjatywy Wiktora Zalewskiego prezesa Spółdzielni Uczniowskiej „EKONOMIK” została zorganizowana wycieczka do miejscowości Ruciane – Nida. 1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2016 (druk senacki nr 391, druki sejmowe nr 1130 i 1150). Fani pokera są świadomi tego Czarny Piątek moment, który głęboko zapisał się w historii pokera. Po pierwsze, rząd USA wprowadził prawo zakazujące wszelkiej działalności związanej z pokerem w Internecie.
  http://xn--989ao2vh9cj1dltae41ao4a25c096c.kr/new/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=23515
  Legalni bukmacherzy oferują bonus bez wpłaty (za samą rejestrację). Sprawdź! Fani gier stołowych także mają swoje miejsce w kasynie Betway. Wybór gier jest spory, a najbardziej lubiane gry są dostępne w wielu wersjach. Jedno jest pewne, w Betway nie grozi Ci nuda. Jeśli tęsknisz za naziemnym kasynem i grą twarzą w twarz z krupierem, to rozwiązaniem jest dla Ciebie kasyno na żywo. Betway dysponuje stołami z m.in. do ruletki i blackjacka, z dealerem na żywo. Kasyno jest jednym z większych partnerów Microgaming i właśnie od tego producenta pochodzą gry na żywo. Możesz przeżyć ciekawą przygodę, grając bez wychodzenia z domu, w dowolnym miejscu i czasie. Imprezy sportowe, na których można postawić na prawo Betway w Portugalii są bardzo widoczne. Podczas uzyskiwania dostępu do strony internetowej, jest kilka reflektorów PT i Betway oraz lewa kolumna, możliwe są pewne modalności.

 • diodex 8 mg disponible en pharmacie belge

  6 مرداد 1402 at 4:52 ق.ظ

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d
  like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you
  might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to
  seeing it improve over time.

 • SEO Backlinks

  23 مرداد 1402 at 9:27 ق.ظ

  Hello pamco.ir administrator, Your posts are always insightful and valuable.

 • Preis von Medikamenten in der Apotheke

  27 مرداد 1402 at 8:11 ق.ظ

  Howdy! This is my 1st comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and say I truly enjoy reading your posts.

  Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same
  topics? Thank you so much!

 • waar dovalem vinden in de apotheek

  2 شهریور 1402 at 4:14 ب.ظ

  I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more
  pleasant for me to come here and visit more often.
  Did you hire out a developer to create your theme?
  Fantastic work!

 • fish&#39

  10 شهریور 1402 at 9:16 ق.ظ

  fish&#39 hello my website is fish&#39

 • dreams

  10 شهریور 1402 at 9:17 ق.ظ

  dreams hello my website is dreams

 • Bridget

  17 شهریور 1402 at 1:19 ق.ظ

  Wow, this paragraph is fastidious, my younger sister is
  analyzing these things, thus I am going to let know her.