تأثیر کرونا بر اقتصاد جهان-طرحی برای برگرداندن آمریکایی‌ها به سر کار

ژانویه 10, 1399372
coins-paper-money-globe-white-statistic-form-background.jpg


تأثیر کرونا بر اقتصاد جهان-طرحی برای برگرداندن آمریکایی‌ها به سر کاردر ادامۀ سلسله نوشتارها دربارۀ تأثیر کرونا بر اقتصاد جهان ، این بار به سراغ مقاله‌ای از توماس فریدمن، ستون‌نویس نیویورک تایمز رفتیم. در این مقاله که در سوم فروردین منتشر شده است، فریدمن به سراغ برخی متخصصان از جمله دکتر دیوید کاتز رفته و رویکرد متفاوت این افراد را برای مقابله با کرونا توضیح می‌دهد. این دسته از خبرگان حوزۀ سلامت بر این باورند که به چندین ماه قرنطینۀ نامحدود نیازی نیست و این بیماری را می‌توان ظرف چند هفته مهار کرد؛ و با این رویکرد می‌توان سلامت عمومی و اقتصاد را که به‌شدت در معرض خطر است، به روال عادی بازگرداند.


روزهای فعلی سنگ محکی برای تمام رهبران شهری، ایالتی و کشوری است. در دورانی که غبار تردید مسیر پیش رو را تیره کرده، افرادی که همه کنار گود نشسته‌اند مدام بر سر این رهبران فریاد می‌زنند که تصمیم‌هایی مهم دربارۀ مرگ و زندگی بگیرند. من با این رهبران احساس همدردی می‌کنم. می‌دانم که نیتشان خیر است. اکنون که خیلی از کسب‌وکارها بسته شده‌اند و میلیون‌ها نفر از کار بیکار شده‌اند، برخی متخصصان می‌گویند: «لحظه‌ای صبر کنید! داریم چه بلایی سر خودمان و سر اقتصادمان می‌آوریم؟ چه بر سر نسل بعدی خواهد آمد؟ آیا پیامدهای این راهکار، حتی در کوتاه‌مدت، از پیامدهای خود این بیماری بدتر نیست؟»

من اینجا همین پرسش‌ها را بررسی می‌کنم. رهبرانمان کورکورانه تصمیم نمی‌گیرند: آن‌ها مطابق توصیه‌های متخصصان بنام همه‌گیری و خبرگان سلامت عمومی عمل می‌کنند. اما باید مراقب «گروه‌زدگی» باشیم که واکنشی طبیعی اما خطرناک برای مواجهه با بحرانی ملی و جهانی است. (گروه‌زدگی بدین معناست که میل به همگرایی در گروه، به تصمیمی غیرعقلانی و ناکارآمد منجر می‌شود.) ما داریم تصمیم‌هایی می‌گیریم که بر کل کشور و کل اقتصادمان تأثیر می‌گذارند؛ لذا خطاهایی هرچند کوچک در تعیین مسیر می‌توانند پیامدهایی مهیب و نابخشودنی داشته باشند.

البته چون این ویروس به‌یکباره بسیاری از آمریکایی‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، باید تخت‌های بیمارستانی بیشتری فراهم کنیم و باید در فکر تأمین تجهیزات درمانی برای مبتلاشدگان و تجهیزات حفاظتی مانند ماسک‌های N95 برای دکترها و پرستارهایی باشیم که از بیماران کرونایی مراقبت می‌کنند. این امر ضروری است! همچنین باید ناکامی عظیممان در اجرای سریع و گستردۀ آزمایش‌ها را جبران کنیم. این امر بسیار ضروری است!اما درعین‌حال با همین ضرورت باید از خودمان بپرسیم که آیا می‌توانیم تهدید این ویروس را برای اقشاری که بیشتر در معرض خطر هستند کمینه کنیم، و احتمال این را که تعداد بیشتری از آمریکایی‌ها با ایمنی به سر کارهایشان برگردند بیشینه کنیم؟ یکی از متخصصانی که با او صحبت کردم اعتقاد دارد که اگر برای لحظه‌ای مکث کنیم و دوباره دربارۀ چالش کروناویروس فکر کنیم، تحقق این اتفاق ظرف چند هفته چندان دور از ذهن نیست.

در واقع، اگر اینباکس من را بتوان مشتی از خروار پنداشت، انتقادهایی متقن متوجه راهبردی است که کشور در پیش گرفته است. وقتی رئیس جمهوری داشته باشید که اول می‌گوید کروناویروس فریبی بیش نیست و دور روز بعد علیه‌اش اعلام جنگ می‌کند، باید هم کشور سردرگم شده باشد. بسیاری از متخصصان سلامت در پی این هستند که بین مسائل پزشکی، اقتصادی و اخلاقی – که همگی به‌یکباره به ما هجوم آورده‌اند – توازن بهتری برقرار کنند.

دکتر جان یوآنیدیس (John P.A. Ioannidis)، همه‌گیرشناس و مدیر مرکز نوآوری فراپژوهشی دانشگاه استنفورد، در مقاله‌ای در 27 اسفند در وبسایت statnews.com اشاره کرد که ما هنوز برآورد دقیقی از نرخ مرگ‌ومیر مردم بر اثر کروناویروس نداریم. گرچه، بررسی برخی از بهترین شواهد کنونی نشان می‌دهد که این نرخ ممکن است 1 درصد و شاید حتی کمتر باشد.

یوآنیدیس می‌نویسد: «اگر این نرخ درست باشد، قرنطینه‌کردن کل جهان با این پیامدهای اقتصادی و اجتماعی عظیمِ احتمالی کاملاً غیرمنطقی است. مثل این است که یک گربۀ خانگی به یک فیل حمله‌ور می‌شود و فیل، سردرگم و در تقلا برای دک‌کردن گربه، ناگهان از صخره می‌افتد و می‌میرد.»

دکتر استیون ولف (Steven Woolf)، مدیر سابق مرکز جامعه و سلامت در دانشگاه ویرجنیا کامِن‌وِلت، ایده‌هایی را که در یک مقاله مطرح کرده با من در میان گذاشت: «واکنش جامعه به کووید19، مانند تعطیلی کسب‌وکارها و قرنطینۀ شهرها، شاید برای جلوگیری از گسترش بیماری در جامعه لازم باشد، اما به شیوه‌های دیگری ممکن است به جامعه آسیب بزند و جان افرادی را بگیرد. بیماری را در نظر بگیرید که در قفسۀسینه‌اش درد دارد یا احتمال دارد سکته کند: وضعیتی که سرعت واکنش برای حفظ جان بسیار مهم است؛ اما این فرد به‌دلیل ترس از گرفتن کرونا تردید دارد که آیا با اورژانس تماس بگیرد یا نه. یا بیماری سرطانی که مجبور است شیمی‌درمانی را متوقف کنند، چون مرکز درمانی تعطیل شده است. یا بیماری که دچار انسداد ریه شده، اما به‌سبب فقدان دستگاه تنفس مصنوعی فوت می‌کند.

همچنین فشار روانی و استرسی را تصور کنید که تعطیلی اقتصاد در پی می‌آورد – و آورده است – و بسیاری را بیکار کرده است.

ولف می‌گوید: «درآمد یکی از شاخص‌های تأثیرگذار در میزان سلامتی و البته طول عمر است. ازدست‌دادن درآمد و بیکاری بسیاری از کارگران را از بیمۀ سلامت محروم می‌کند و بسیاری از خانواده‌ها را مجبور می‌کند از هزینه‌های مراقبت و درمان بزنند تا بتوانند پول خوردوخوراک، مسکن و دیگر نیازهای اساسی را تأمین کنند. رنگین‌پوست‌ها و فقرا، که نسل‌اندرنسل نرخ مرگ‌ومیر در بینشان بیشتر بوده، بیشترین آسیب را خواهند دید و احتمالاً کمترین کمک را دریافت می‌کنند. این‌ها همان نظافتچیان هتل‌های تعطیل‌شده و خانواده‌هایی هستند که با تعطیلی وسایل حمل‌ونقل عمومی، هیچ گزینۀ دیگری برای رفت‌وآمد ندارند. کارگران کم‌درآمدی هم که با هزار دشواری پولی پس‌انداز می‌کنند و خودشان را به فروشگاه می‌رسانند، ممکن است با قفسه‌هایی خالی مواجه شوند؛ زیرا خریداران وحشت‌زده زودتر آمده‌اند و کل موجودی فروشگاه‌ها را جارو کرده‌اند.»راه دیگری هست؟ یکی از بهترین ایده‌های جایگزین را دکتر دیوید کاتز (David L. Katz)، بنیان‌گذار و مدیر مرکز پژوهش‌های پیشگیری دانشگاه ییل و متخصص سلامت عمومی و پزشکی پیش‌گیری، پیشنهاد کرده است.

کاتز روز اول فروردین مقاله‌ای در نیویورک تایمز منتشر کرد که توجهم را جلب کرد. استدلالش این بود که هم‌اینک سه هدف داریم: نجات بیشترین تعداد انسان‌ها، اطمینان از اینکه نظام درمانی از پا درنمی‌آید، و اطمینان از اینکه در فرایند دستیابی به این دو هدف اول، اقتصادمان از هم فرو نمی‌پاشد و در نتیجه‌اش شاهد مرگ‌ومیرهای بیشتری نخواهیم بود.

او توضیح می‌دهد که به همۀ این دلایل، باید از استراتژی «ممنوعیت افقی» که حالا در پیش گرفته‌ایم، یعنی محدودسازی جابه‌جایی و دادوستد برای تمام افراد بدون توجه به ریسک‌های مختلفی که برای عفونت‌های شدید وجود دارد، به استراتژی دقیق‌ترِ «ممنوعیت عمودی» روی بیاوریم.

رویکرد ممنوعیت عمودی بر قرنطینه و محافظت از افرادی تأکید دارد که اگر در معرض کروناویروس قرار بگیرند، احتمال دارد فوت کنند یا آسیب‌های بلندمدت ببینند: یعنی افراد مسن، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. در این رویکرد، با باقی جامعه باید همان‌طوری رفتار کنیم که قبلاً با تهدیدهای مشابهی مانند آنفولانزا رفتار کرده‌ایم. یعنی باید به مردم بگوییم هنگام سرفه یا عطسه‌کردن رعایت کنند، مرتب دست‌هایشان را بشویند و اگر تصور می‌کنند بیمار شده‌اند، در منزل بمانند تا بهبود پیدا کنند. اگر هم مطابق انتظار حالشان بهتر نشد، آنگاه به مراکز خدمات درمانی مراجعه کنند.

چون در این بیماری نیز مانند آنفولانزا اکثر مردم در عرض چند روز از این بیماری عبور می‌کنند، تعداد کمی نیازمند بستری می‌شوند و درصد بسیار اندکی از افرادِ آسیب‌پذیرتر هم متأسفانه فوت می‌کنند. (یعنی کروناویروس بسیار خطرناک‌تر از آنفولانزای معمولی است که آشنای حضورتان هست.) همان‌طور که کاتز می‌گوید، فرمانداران و شهرداران با انتخاب رویکرد افقی و اینکه همۀ ما را برای مدتی نامعلوم روانۀ خانه می‌کنند، در عمل ممکن است خطر سرایت را برای افراد آسیب‌پذیرتر بیشتر کنند.

کاتز اشاره می‌کند که «وقتی کارگران را مرخص می‌کنیم و خوابگاه‌های دانشگاه‌ها را تعطیل می‌کنیم و تمام دانشجویان را به خانه می‌فرستیم، دانشجویانی که معلوم نیست ناقل و مبتلا باشند یا نه به خانواده‌هایشان در سراسر کشور ملحق می‌شوند. و چون ما آزمایش‌گیری گسترده نداریم، ممکن است ناقل این ویروس باشند و آن را به والدین میانسال و پدربزرگ و مادربزرگ‌های کهنسالشان منتقل کنند.

بعد از خواندن این مقاله با کاتز در ایالت کِنِتیکِت تماس گرفتم و گفتم: «خب، اما الان که راه برگشت نداریم. اکثر شهرها و ایالت‌ها کمابیش فاصله‌گیری اجتماعی افقی را اجرا کرده‌اند و در خانه پناه گرفته‌اند. آیا می‌شود آب رفته را به جوی بازگرداند، بدون اینکه به اقتصادمان آسیب بزنیم؟»

پاسخ داد که حتماً می‌شود. «حالا که تقریباً همه‌چیز را تعطیل کرده‌ایم، کماکان می‌توانیم رویکردی هدفمندتر در پیش بگیریم. حتی شاید به‌موازاتی که به ممانعت عمودیِ ریسک‌محور روی می‌آوریم، بتوانیم از تلاش‌های کنونی برای ممنوعیت افقیِ تمام جمعیت به نفع خودمان بهره ببریم.»

چطور؟ پاسخ کاتز این بود که «با استفاده از راهبرد قرنطینۀ دوهفته‌ای». کافی است به همه بگوییم که دو هفته در خانه بمانند، نه برای مدتی نامحدود. (از جمله به تمام دانشجویان بی‌مسئولیتی که در سواحل فلوریدا گرد هم جمع می‌شوند.) اگر شما مبتلا باشید، معمولاً در طی این بازۀ دوهفته‌ای علائم بیماری آشکار می‌شوند.

کاتز گفت: «آن‌وقت آن‌هایی که علائم بیماری را دارند، خواه آزمایش داده باشند یا نه، باید خودشان را قرنطینه کنند؛ یعنی درست همان کاری که دربارۀ آنفولانزا می‌کنیم. آن‌هایی هم که بعد از اتمام این دو هفته علامت نداشتند، اگر جزو جمعیت‌های کم‌ریسک هستند باید اجازه یابند به سر کار یا دانشگاه برگردند.»

عملاً طی دو هفته از الان، یا شاید چند هفته بیشتر، می‌توانیم جامعه را احیا کنیم. «اینکه مردم بتوانند نور انتهای تونل را ببینند و بدانند خط پایان کجاست، تأثیری خارق‌العاده بر روحیه‌شان و بر اقتصاد دارد. ریسک چنین کاری صفر نیست، اما زندگی هر روز ما کِی بدون ریسک بوده است؟»

کاتز اضافه می‌کند که درعین‌حال باید تمام تلاشمان را بکنیم تا هرگونه تماسِ ناقلان احتمالی را با افراد مسن، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و کروناویروس برایشان بیشتری خطر را دارد، قطع کنیم. همچنین «می‌توانیم گروه‌های کوچکی از متخصصان بهداشت (که مطمئنیم ناقل نیستند) تشکیل دهیم تا ترجیحاً به افراد پرریسک‌تر رسیدگی کنند.»

کاتز می‌گوید که بدین ترتیب «افراد آسیب‌پذیر به‌خوبی تحت محافظت قرار می‌گیرند تا اینکه دورۀ این بیماری به سر برسد. همچنین درصد ناچیزی از ماهایی که ناگزیر به‌دلیل ابتلا به کروناویروس حالمان به وخامت گراییده، در سیستمی تحت مراقبت‌های درمانی قرار می‌گیریم که از پا نیفتاده… . البته ما بعد از دو هفته به شیوع صفر نخواهیم رسید؛ در هیچ سناریویی نمی‌توانیم به شیوع صفر برسیم. هدف این است که با جلوگیری از ابتلای افراد آسیب‌پذیر توسط آن‌هایی که علائمی دارند یا ندارند، تعداد مبتلایان بدحال را به کمترین حد برسانیم.»

به همین دلیل است که باید از این دورانِ گذار دوهفته‌ای (یا بیشتر، بسته به تصمیم مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها) استفاده کنیم و با تحلیل داده‌ها، بهترین معیارها را برای تفکیک اقشار آسیب‌پذیر از دیگران مشخص کنیم. برای مثال، برخی جوان‌ترها توسط کروناویروس کشته شده‌اند. باید چرایی این اتفاق را بهتر بفهمیم. کاتز می‌گوید پژوهش‌ها نشان می‌دهند بسیاری از این افراد نیز بیماری‌های زمینه‌ایِ جدی داشته‌اند. البته برای اطمینان به داده‌ها و تحلیل‌های بیشتری نیاز است. اینکه چه کسانی در معرض ریسک بیشتری هستند، باید بر مبنای جدیدترین داده‌هایی باشد که مقامات بهداشتیِ عمومی مرتباً آن‌ها را به‌روز می‌کنند.

به همین دلیل است که فشارآوردن به دولت فدرال برای تسریع و گسترش آزمایش‌گیری اقدامی بسیار مهم است.

برای اینکه ببینیم استراتژی دو هفته قرنطینه و جداسازی اقشار آسیب‌پذیر، گروه‌بندی ریسک کروناویروس و واکنش‌های مختلف به آن چگونه عمل می‌کنند، کاتز یک مدلسازی تخمینی روی وبسایتش قرار داده است.

رویکرد کاتز هم سنجیده و هم امیدبخش است. او در اصل استدلال می‌کند که در این مرحله هیچ راهی برای جلوگیری از این واقعیت نیست که بسیاری از آمریکایی‌ها در نهایت به کروناویروس مبتلا خواهند شد. کاروان این بیماری به راه افتاده است.

کاتز می‌گوید: ما فرصت کنترل جمعیت را از دست دادیم، پس حالا باید فرصت‌طلب‌هایی استراتژیک باشیم: حالا بهتر است اجازه دهیم آن‌هایی که به‌هرحال ویروس را خواهند گرفت و احتمال خیلی زیادی دارد که بدون حادثۀ مهمی بهبود پیدا کنند، مبتلا شوند و بر آن غلبه کنند و به سر کارها و روال عادی زندگی‌شان برگردند. و درعین‌حال از اقشار آسیب‌پذیر محافظت کنیم.»

در این مدت، مانند کاری که چین و کرۀجنوبی انجام دادند، باید امکانات آزمایش‌گیری سیار و تب‌سنجی را همه‌جا مستقر کنیم تا آن‌هایی را که این رویکرد قرنطینۀ 14روزه را رعایت نمی‌کنند یا به هر دلیلی مبتلا و بیمار می‌شوند، شناسایی کنیم. همچنین باید از این موضوع مطمئن شویم که وقتی فردی از کووید 19 بهبود یافت، برای مدتی به آن ایمنی پیدا می‌کند یا ناقل نخواهد بود. کاتز می‌گوید اکثر محققان چنین باوری دارند، اما گزارش‌هایی دربارۀ ابتلای مجدد وجود دارد و این موضوع هنوز محل مناقشه است.

کاتز می‌گوید: «تأیید اینکه بیماران کاملاً بهبود پیدا کرده‌اند، کاملاً ایمن شده‌اند و دیگر ناقل بیماری نیستند، مؤلفه‌ای حیاتی در حفاظت از عزیزان آسیب‌پذیرمان در برابر ابتلای شدید است.»

کاتز چنین نتیجه می‌گیرد که وقتی نرخ انتقال به نزدیک صفر برسد و ایمنی رمه‌ای ایجاد شود، می‌توانیم دربارۀ اعلام وضعیت سفید به اقشار آسیب‌پذیر تصمیم بگیریم. این کار شاید ماه‌ها طول بکشد. اما کاتز برآورد می‌کند که اکثر مردم ظرف چند هفته می‌توانند به روال عادی زندگی روزمره برگردندو لزومی ندارد چندین ماه نامشخص در قرنطینه باشند.

با همۀ این تفاصیل، باید تلاش‌های شبانه‌روزی برای یافتن درمان و واکسن‌های مؤثر ادامه یابند و این کوشش‌ها باید در تمام سطح جهان و با بیشترین سرعت انجام شوند.

من متخصص پزشکی نیستم؛ گزارشگری‌ام که نگران عزیزانم، همسایگانم و تمام مردم هستم، هر که هستند و هر کجا که هستند. من این ایده‌ها را نشر می‌دهم نه اینکه چون فکر می‌کنم درمانی جادویی هستند یا اینکه خط‌به‌خطش را نقادی کرده‌ام. من این‌ها را منعکس می‌کنم چون مطمئنم هرچه به انتخاب ناگزیرمان نزدیک می‌شویم، باید بحث و گفت‌وگوها دربارۀ این بیماری را گسترش دهیم و باید کمتر در پی «ذهنیت رمه‌ای» و بیشتر در پی «ایمنی رمه‌ای» باشیم:

یا اجازه دهیم خیلی‌هامان کرونا بگیرند، بهبود یابند و به سر کار برگردند، در عین اینکه نهایت تلاشمان را می‌کنیم تا از مرگ اقشار آسیب‌پذیر جلوگیری کنیم. یا اینکه کشور را برای چندین ماه تعطیل کنیم تا بتوانیم همۀ افراد را، فارغ از اینکه چقدر آسیب‌پذیر هستند، در همه‌جا از شر این ویروس حفظ کنیم، و هم‌زمان بسیاری دیگر را به شیوه‌های دیگری بکشیم، اقتصادمان را بکشیم و شاید آینده‌مان را بکشیم.


مطالب مرتبط

ویروس کرونا چیست و چرا تا این‌ اندازه موفق بوده است؟
ویروس کرونا چیست و چرا تا این‌ اندازه موفق بوده است؟
مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
تاثیر کرونا بر کسب و کارهای کوچک و متوسط
تاثیر کرونا بر کسب و کارهای کوچک و متوسط
شیوع ویروس کرونا در جهان ؛ چرا همین الان باید اقدام کرد؟
شیوع ویروس کرونا در جهان ؛ چرا همین الان باید اقدام کرد؟
شیوع کرونا در کشورهای مختلف جهان ؛ آسانی از پی سختی!
شیوع کرونا در کشورهای مختلف جهان ؛ آسانی از پی سختی!
رهبری کسب و کارها در زمان بحران کرونا
رهبری کسب و کارها در زمان بحران کرونا

372 comments

 • cialis

  15 بهمن 1400 at 1:37 ق.ظ

  What’s up, after reading this amazing paragraph i am too delighted
  to share my knowledge here with mates.

 • BiceLieme

  27 فروردین 1401 at 11:54 ق.ظ

  Odds provided by Tipico Sportsbook; access USA TODAY Sports Scores and Sports Betting Odds hub for a full list. Lines last updated Friday at 8 p.m. ET. The Milwaukee Bucks rode their momentum from Games 3 and 4 to win a thrilling Game 5 in Phoenix. Meanwhile, Milwaukee made easy work of the Houston Rockets on Wednesday and carried off a 126-106 win. The game was all but wrapped up at the end of the third, by which point Milwaukee had established a 97-76 advantage. Among those leading the charge for them was point guard Jrue Holiday, who posted a double-double on 24 points and 10 dimes. Bet Milwaukee +4 in Game 3, as the Bucks take control of the series. Also, give the ‘over’ on Jrue Holiday points a look, as he could get plenty of clean looks if the Suns pile up on Middleton and Giannis. https://forum.berdeebaby.com/profile/alinemmg1048649/ We also post different types of football bets which are dependent on the football markets our tipsters focus on. For example, as well as the straight win-draw-win markets, we regularly post goals-based tips such as Over 2.5 Goals, Both Teams to Score, To Win and Both Teams to Score alongside Goals Totals Bets and Teams to Score 2 or More. TIPSTER – Betting Expert tips There are a lot of reasons to make use of EltoroTips and their best betting picks today. We will give you all that you need for Football predictions and anything related to it. A tactician’s dream league with the likes of Juventus, Lazio and Inter Milan. Italian Serie A’s disciplined football matches are the best bet markets for our expert betting tipsters. Each estimate is evaluated multiple times

 • alkace

  31 فروردین 1401 at 4:18 ب.ظ

  we are glad to illuminate our customers tat we presently offer entire deal conveyance at the best and least expensive cost . we offer incredible rebate by any stretch of the imagination first time buyer for all items. all you want to do is to reach us and we will furnish you with detail on how its functions We are going to be completely honest with you. Previously, we were… No products in the cart. Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination. CeresMED patients are able to preorder medical cannabis online for same-day pick up at all of our dispensary locations. Orders can be made up to 15 minutes prior to closing. Orders will not be held past the close of business each day. Buy marijuana online with worldwide shipping. Weed Republik is the first alliance of cannabis-related companies and cannabis dispensaries, distributed throughout the world. We have a broad network of bakers, growers, and other cannabis products producers in nations. Marijuana online is a fantasy we have successfully practiced. We market medical marijuana and recreational marijuana, our goal is to guarantee a steady supply of these products especially. https://a1gamblingsolutions.com/forum/profile/adrienetice4467/ It is important to note that many people who currently claim they’ve been cured by cannabis or hashish oil have been on standard therapy at the same time (Lancet Oncology, Volume 16, October 2015). Dr. Donald Abrams at the University of California San Francisco said, “What really upsets me the most, though, is when I see a patient with a potentially curable malignancy who is using cannabis oil instead of conventional therapy. In some situations, the window of opportunity for a potential cure may close when their cancer progresses on cannabis alone.” A CMOH order remains in effect that requires continuous masking at all AHS and Covenant facilities provincewide. Question 3 (An Act for the Humanitarian Medical Use of Marijuana) was passed with the support of 63 percent of voters in 2012, legalizing the use of marijuana for medicinal purposes, and took effect on Jan. 1, 2013. The law mandates a state-run patient registry and allows up to 35 state-licensed (and nonprofit) medical marijuana dispensaries.

 • Montepuddy

  13 اردیبهشت 1401 at 8:30 ق.ظ

  [url=http://cheapdrugs.store/#]ed treatment[/url]

 • Bog

  16 اردیبهشت 1401 at 12:34 ق.ظ

  Empire Movers – the best solution for you city move! Easy to set up, polite movers/helpers, on time, great communication! I’ve used Dolly more than 5 times and I’ve never been disappointed or thought their fees were unreasonable. Will definitely keep setting up my Dollys when needed. Small Business Moves You will have your new desk, sofa, or other household goods moved as quickly and as easily as possible. Whether you are in need of only furniture delivery or both delivery and labor assistance, you can count on our furniture movers to service your needs. It can be difficult sometimes to know how to get rid of furniture and appliances especially, if they don’t fit in your car. The good news is that, the days of carrying a couch to your friend’s kid’s new dorm room, or placing it at a curb with a sale sign are over. Here are the top ways to get rid of your ratty old couch. https://www.deadbeathomeowner.com/community/profile/joshuawindham9/ The good news is, maid service companies usually give discounts if you choose a program such as a weekly appointment. First-time users have perks, too! In addition, their prices also depend on cleaning companies that employ them. Although a range of prices can vary significantly, getting a quote is a quick and straightforward process. Here is a quick guide to help you make an estimation of how much professional maids charge and find the best maid service in Kansas City. “In order to provide safety for our associates and guests, all tours will operate at 50% capacity,” said Maid of the Mist President Christopher M. Glynn. “Our team developed a Maid of the Mist Density Reduction Plan, which is extensive in its approach to safety. The plan was submitted to and approved by the state.” Our maids go through a thorough interview process and then are trained on all of our cleaning processes.

 • Williamrig

  19 اردیبهشت 1401 at 5:34 ب.ظ

  pet antibiotics without vet prescription causes of ed home remedies for erectile dysfunction

 • Charlesmup

  23 اردیبهشت 1401 at 9:37 ق.ظ

  ed pills otc buy ed pills medicine for impotence

 • Charlesmup

  26 اردیبهشت 1401 at 12:17 ق.ظ

  ed meds online without doctor prescription canadian pharmacy online canadian medications

 • MichaelIcere

  30 اردیبهشت 1401 at 7:29 ق.ظ

  stromectol without a doctor prescription prescribing stromectol stromectol price usa

 • MichaelIcere

  30 اردیبهشت 1401 at 11:51 ب.ظ

  stromectol for humans for sale stromectol stromectol for humans for sale

 • Austinbrorb

  3 خرداد 1401 at 8:31 ق.ظ

  Envisioned as a US-friendly online casino, Ignition Casino has a lot to offer to its players, from game selection to a strong bonus and nice promotions. Until recently, Ignition Casino was licensed by the Kahnawake Gambling Commission, a fairly common license for US-facing casinos. Bitcoin Casino Io No Deposit Bonus Codes The minimal deposit you can also make, in the meantime, is 0.0001 BTC, whereas the minimal withdrawal you can also make is 0.0002 BTC. Each of those are super-favourable in comparison with different Bitcoin casinos. Probably the most you may withdraw at anybody time is 10 Bitcoin. Depositing and Withdrawing: Secondly, Bitcoin casino sites allow you to process your crypto withdrawals near-instantly (generally, the longest time a withdrawal takes to process at a Bitcoin casino is 10 minutes).  https://nekemis.hu/forum/profile/eulaliadoty8533/ Bovada’s not perfect, but there’s no better site serving most of the U.S. Tempted to play roulette but want to try before you buy? Well, that’s why we’re here. At onlineroulette.org, you can play free online roulette with no registration, no fear of losing, and no stress. Get started below! Play Online Roulette For Free – Earn Big Playing Online Roulette For Free A roulette simulator is a combination of free online casino roulette games either for the purpose of testing various strategies or to have fun. It is a casino game that originated in 18th century France. Progressively it became more popular in countries like UK. At present, roulette simulator is one of the staples of modern gambling. It has a casino wheel, and the player needs to spin it to get random results. The players can go through the highs and the lows. You can beat the roulette wheel if you are lucky, or it can beat you. This game is fair as the results are random and depend upon luck only. When the player starts gambling, they may experience the excitement of being a winner and the disappointment of being a loser.

 • CraigUtida

  5 خرداد 1401 at 5:31 ق.ظ

  where to buy viagra online viagra tablets for men order viagra online

 • Andrewkib

  6 خرداد 1401 at 3:33 ب.ظ

  do genric cialis work price of cialis 20 mg cialis black buy in australia

 • Andrewkib

  7 خرداد 1401 at 7:55 ق.ظ

  cialis doesn\’t work? paypal cialis online cialis south africa online

 • Andrewkib

  8 خرداد 1401 at 3:24 ب.ظ

  comparison of 10 mg cialis price tadalafil over the counter viagra cialis

 • Michaelcraby

  22 خرداد 1401 at 9:29 ب.ظ

  [url=https://drwithoutdoctorprescription.com/#]buy prescription drugs without doctor[/url] cheap pet meds without vet prescription

 • MichaelMes

  27 خرداد 1401 at 2:53 ق.ظ

  [url=https://sildenafilmg.com/#]viagra coupons 75% off[/url] cheap viagra online

 • MichaelMes

  28 خرداد 1401 at 12:00 ق.ظ

  [url=https://sildenafilmg.online/#]viagra cost[/url] viagra online usa

 • Brandonaroky

  29 خرداد 1401 at 2:54 ب.ظ

  best place to buy generic viagra online viagra

 • MichaelMes

  29 خرداد 1401 at 7:06 ب.ظ

  [url=https://sildenafilmg.shop/#]sildenafil[/url] viagra 100mg price

 • MichaelMes

  31 خرداد 1401 at 1:39 ق.ظ

  [url=https://sildenafilmg.shop/#]viagra shop[/url] how much is viagra

 • Rickyges

  1 تیر 1401 at 11:25 ق.ظ

  [url=https://doxycyclineforsale.life/#]doxycycline buy[/url] price doxycycline

 • Shelbydript

  1 تیر 1401 at 1:51 ب.ظ

  [url=https://clomidforsale.life/#]clomid online pharmacy uk[/url] buying clomid uk

 • Hom

  1 تیر 1401 at 11:18 ب.ظ

  Mr Green Casino is perhaps one of the most famous casinos in Europe and Canada. Much of the reason for this is the marketing on TV and online, but it is not without reason that they still operate and are one of the largest online casinos over 10 years after launch. Mr Green Casino has a lot to offer. You will find games in all categories and you can choose the welcome offer yourself. In addition, there are regular promotions and exclusive games on offer. On top of this, they have a professional team of customer service, and we always appreciate 24 7 help! Mr Green Casino has a UK exclusive NEW Bonus – sign up and you can claim 50 Free Spins No Deposit Required for their exclusive slot Lucky Mr Green! *18+ only. T&Cs Apply. New customers registering with code CASF51 only. Free spins valued at 10p. After you’ve played your initial free spins, opt in, deposit and play ВЈ10 on Daily Jackpot games to get an additional 50 free spins. Reload the game to get your free spins. Deposits made with e-wallets are not valid for this offer. Full T&Cs apply. https://carhackr.com/forum/profile/vickeynnx988659/ One of the most popular online casinos in the world for players playing in Bitcoin (BTC). They enable you to play a huge assortment of casino games, and the table games which feature live dealers are simply stunning. They have a huge number of players here. Bankman-Fried didn’t have the proper licenses to operate in America’s highly regulated derivatives markets. So he based the business in Hong Kong, partly because he had just attended a bitcoin conference in nearby Macau. At the start, that helped him win over clients in Asia, a hotbed of crypto trading. But digital nomads grow few roots. Toward the end of September, he announced (via Twitter, naturally) that he plans to move the headquarters of his 150-person outfit to the Bahamas to take advantage of clearer crypto regulations and less-stringent Covid-19 travel restrictions. (His smaller American exchange is based in Chicago.) 

 • Shelbydript

  3 تیر 1401 at 3:30 ق.ظ

  [url=https://clomidforsale.life/#]buy generic clomid uk[/url] clomid buy online india

 • MilesgaM

  5 تیر 1401 at 2:34 ب.ظ

  электроштабелеры
  [url=https://elektroshtabeler-kupit.ru]https://elektroshtabeler-kupit.ru[/url]

 • Williamtrerb

  6 تیر 1401 at 12:51 ق.ظ

  generic lasix lasix 100 mg

 • HomerNig

  6 تیر 1401 at 8:42 ب.ظ

  [url=https://buynolvadex.store/#]tamoxifen cancer[/url] tamoxifen for gynecomastia reviews

 • Michealkaf

  8 تیر 1401 at 4:32 ب.ظ

  [url=https://cipro.best/#]ciprofloxacin[/url] ciprofloxacin

 • KatinePlpn

  8 تیر 1401 at 7:50 ب.ظ

  adult slots
  [url=”https://2-free-slots.com”]best penny slots to play[/url]
  100% free empress of the deep games

 • IsiahWeive

  10 تیر 1401 at 5:27 ق.ظ

  what are ed drugs ed drugs list

 • Williamepist

  10 تیر 1401 at 6:23 ق.ظ

  самоходный штабелер
  [url=https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru]https://shtabeler-elektricheskiy-samokhodnyy.ru[/url]

 • Michealkaf

  12 تیر 1401 at 2:55 ق.ظ

  [url=https://gabapentin.icu/#]neurontin cost[/url] neurontin 100mg

 • Lfurrouctrc

  13 تیر 1401 at 7:34 ق.ظ

  [url=https://lisinopril.press/]zestril 40[/url]

 • AurliePlpn

  14 تیر 1401 at 4:38 ق.ظ

  casino slot games
  [url=”https://411slotmachine.com”]play slots for fun[/url]
  vegas sale

 • Michealkaf

  15 تیر 1401 at 5:02 ق.ظ

  [url=https://erectionpills.best/#]pills for ed[/url] erectile dysfunction medications

 • Danielheani

  17 تیر 1401 at 11:16 ق.ظ

  [url=https://drugsonline.store/#]medicine for erectile[/url] drugs for ed

 • DarrellAbome

  20 تیر 1401 at 6:25 ق.ظ

  cheap doxycycline doxycycline

 • Robertonut

  23 تیر 1401 at 11:12 ب.ظ

  [url=https://stromectoltrust.com/#]stromectol 3mg tablets[/url] stromectol 12 mg tablets

 • WilliamGeply

  24 تیر 1401 at 7:39 ب.ظ

  order stromectol over the counter stromectol

 • Stevesmopy

  26 تیر 1401 at 11:41 ق.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]help with ed[/url] 100mg viagra without a doctor prescription

 • Stevesmopy

  28 تیر 1401 at 12:26 ق.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]ed meds online without doctor prescription[/url] treating ed

 • Stevesmopy

  29 تیر 1401 at 11:03 ق.ظ

  [url=https://pharmacyizi.com/#]cheap erectile dysfunction pills online[/url] best online canadian pharmacy

 • ChandaPlpn

  29 تیر 1401 at 8:08 ب.ظ

  defending your dissertation
  [url=”https://businessdissertationhelp.com”]online edd no dissertation[/url]
  writing a dissertation

 • baricitinib covid

  29 تیر 1401 at 9:43 ب.ظ

  prednisone 60 mg [url=http://prednisone.world/#]canine prednisone 5mg no prescription [/url] why does prednisone make you gain weight how to taper off prednisone eye drops

 • AvivaPlpn

  30 تیر 1401 at 2:24 ب.ظ

  dissertation help service quality
  [url=”https://customdissertationwritinghelp.com”]dissertation structure[/url]
  dissertation definition

 • GeraldDrype

  31 تیر 1401 at 7:13 ق.ظ

  [url=https://onlinepharmacy.men/#]canadian pharmacy sarasota[/url] pharmacy today

 • KeithBobia

  31 تیر 1401 at 8:36 ق.ظ

  [url=https://erectionpills.shop/#]best ed treatment[/url] ed medication

 • DortheaPlpn

  31 تیر 1401 at 9:55 ق.ظ

  help writing a dissertation
  [url=”https://customthesiswritingservices.com”]doctoral dissertation help your[/url]
  dissertation acknowledgements

 • GeraldDrype

  1 مرداد 1401 at 4:03 ب.ظ

  [url=https://canadiandrugs.best/#]best canadian online pharmacy[/url] prescription drugs without doctor approval

 • SuzannPlpn

  2 مرداد 1401 at 10:31 ق.ظ

  dissertation literature review
  [url=”https://dissertationhelpspecialist.com”]definition of dissertation[/url]
  doctoral dissertation

 • GeraldDrype

  3 مرداد 1401 at 1:04 ق.ظ

  [url=https://erectionpills.shop/#]mens ed pills[/url] best ed treatment

 • KeithBobia

  3 مرداد 1401 at 5:10 ب.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]Effexor[/url] Ginette-35

 • DarsiePlpn

  4 مرداد 1401 at 1:38 ق.ظ

  nursing dissertation help
  [url=”https://examplesofdissertation.com”]art dissertation help[/url]
  writing a dissertation introduction

 • TandiPlpn

  4 مرداد 1401 at 5:58 ق.ظ

  bingo gamble
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]best online casinos usa[/url]
  best casino bonus

 • GeraldDrype

  4 مرداد 1401 at 10:08 ق.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]Detrol[/url] Forxiga

 • MabellePlpn

  4 مرداد 1401 at 11:27 ب.ظ

  a dissertation
  [url=”https://helpwithdissertationwritinglondon.com”]proquest dissertation[/url]
  proposal writing company

 • buy revia melbourne

  5 مرداد 1401 at 2:55 ق.ظ

  buy levothyroxine [url=http://synthroidus.com/#]synthroid 15 mcg [/url] synthroid vs levothyroxine hair loss where can i buy synthroid

 • TandiPlpn

  5 مرداد 1401 at 7:25 ق.ظ

  online casino review
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]casino bonuser[/url]
  best usa online casino

 • GeraldDrype

  5 مرداد 1401 at 7:19 ب.ظ

  [url=https://canadiandrugs.best/#]pet meds without vet prescription canada[/url] ed drugs online from canada

 • JesseLaugs

  5 مرداد 1401 at 8:15 ب.ظ

  электро рохля с подъемным механизмом
  [url=https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru]https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru/[/url]

 • JenneePlpn

  5 مرداد 1401 at 9:08 ب.ظ

  dissertation help service
  [url=”https://professionaldissertationwriting.com”]dissertation proposal help[/url]
  doctoral dissertation defense

 • AbagaelPlpn

  6 مرداد 1401 at 7:58 ق.ظ

  best welcome bonus online casino
  [url=”https://9lineslotscasino.com”]online casino game real money[/url]
  play blackjack online money

 • HerminaPlpn

  6 مرداد 1401 at 5:31 ب.ظ

  help writing
  [url=”https://professionaldissertationwriting.org”]rfp writing services[/url]
  writing your doctoral dissertation

 • KeithBobia

  6 مرداد 1401 at 6:02 ب.ظ

  [url=https://allpharm.store/#]online prescription drugs[/url] compare rx prices

 • GeraldDrype

  7 مرداد 1401 at 4:26 ق.ظ

  [url=https://canadiandrugs.best/#]cat antibiotics without pet prescription[/url] best online canadian pharmacy

 • ShaylaPlpn

  7 مرداد 1401 at 7:18 ق.ظ

  online casino for real money
  [url=”https://all-online-casino-games.com”]online gambling real money[/url]
  free online games to win real money no deposit

 • AudrePlpn

  7 مرداد 1401 at 1:11 ب.ظ

  dissertation abstracts
  [url=”https://writing-a-dissertation.net”]dissertation help service general[/url]
  help dissertation dissertation help

 • Careyrab

  8 مرداد 1401 at 4:21 ق.ظ

  [url=https://stromectolbestprice.com/#]ivermectin headache[/url] how quickly does ivermectin work

 • VerenaPlpn

  8 مرداد 1401 at 6:07 ق.ظ

  mobile online casinos
  [url=”https://casino8online.com”]best online casino us[/url]
  free welcome bonus

 • HestiaPlpn

  8 مرداد 1401 at 9:05 ق.ظ

  buy dissertation writing services
  [url=”https://writingadissertationproposal.com”]dissertation statistics help[/url]
  phd dissertation writing service

 • buy amoxil canada

  8 مرداد 1401 at 2:37 ب.ظ

  thyroid medication synthroid [url=https://synthroidus.com/#]synthroid 112 mcg cost [/url] switching from levothyroxine to armour thyroid how long wait to eat after synthroid

 • DixiePlpn

  9 مرداد 1401 at 4:17 ق.ظ

  no deposit bonus online casino
  [url=”https://casino-online-jackpot.com”]bovada online casino[/url]
  online casino bonus no deposit

 • Careyrab

  9 مرداد 1401 at 9:18 ب.ظ

  [url=http://stromectolbestprice.com/#]ivermectin pyrantel for dogs[/url] horse ivermectin for humans

 • LaureenPlpn

  10 مرداد 1401 at 2:17 ق.ظ

  best casino welcome bonus
  [url=”https://casino-online-roulette.com”]bovada online casino[/url]
  usa casinos

 • FranniPlpn

  11 مرداد 1401 at 3:10 ق.ظ

  online usa casino
  [url=”https://cybertimeonlinecasino.com”]online casinos with no deposit bonus[/url]
  mobile casino real money

 • MichaelZop

  11 مرداد 1401 at 7:05 ب.ظ

  электро рохля с подъемным механизмом
  [url=https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru]https://samokhodnyye-elektricheskiye-telezhki.ru[/url]

 • Jamesembam

  11 مرداد 1401 at 7:09 ب.ظ

  [url=https://drugsbestprice.com/#]viagra without a doctor prescription[/url] online canadian drugstore

 • valtrex prices canada

  11 مرداد 1401 at 11:01 ب.ظ

  molnupiravir fda approved [url=https://molnupiravirus.com/#]molnupiravir vendita online [/url] molnupiravir brand name molnupiravir usa

 • PearlPlpn

  12 مرداد 1401 at 1:29 ق.ظ

  us casinos online
  [url=”https://download-casino-slots.com”]live online casino usa[/url]
  top usa online casinos

 • Nexzhople

  12 مرداد 1401 at 5:13 ق.ظ

  cialis tadalafil 20mg tablets buycialisonline what are the side effect of cialis

 • BobbiePlpn

  13 مرداد 1401 at 12:01 ق.ظ

  win real money online casino for free
  [url=”https://firstonlinecasino.org”]online casinos usa[/url]
  mobile casino

 • DavidKic

  13 مرداد 1401 at 6:06 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]carprofen without vet prescription[/url] pet meds without vet prescription canada

 • LesliePlpn

  13 مرداد 1401 at 10:15 ب.ظ

  no deposit free bonus casino
  [url=”https://free-online-casinos.net”]casino no deposit bonus win real money usa[/url]
  deposit bonuses

 • galiNaifs

  14 مرداد 1401 at 3:11 ق.ظ

  Bentyl Dicyclomine Medicine Visa Accepted [url=https://buycialikonline.com]buy cialis generic[/url]

 • valtrex for sale uk

  14 مرداد 1401 at 12:03 ق.ظ

  levothyroxine anxiety [url=https://synthroidus.com/#]buy synthroid 150 mcg [/url] levothyroxine 100 mg weight loss what medications should not be taken with levothyroxine

 • DavidKic

  14 مرداد 1401 at 7:40 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]buy canadian drugs[/url] pain meds without written prescription

 • DavidKic

  16 مرداد 1401 at 11:40 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]prescription drugs online without[/url] the canadian drugstore

 • TrudiePlpn

  16 مرداد 1401 at 10:24 ب.ظ

  best online casino to win money
  [url=”https://internet-casinos-online.net”]real casino online[/url]
  bonus casino

 • 40 mg tamoxifen

  17 مرداد 1401 at 12:08 ق.ظ

  molnupiravir availability [url=https://molnupiravirus.com/#]merck covid drug [/url] molnupirivir molnupiravir by merck

 • HonorPlpn

  17 مرداد 1401 at 2:38 ق.ظ

  vpn chrome extension free
  [url=”https://freehostingvpn.com”]avast vpn review[/url]
  best vpn for windows 2022

 • JaynellPlpn

  17 مرداد 1401 at 10:12 ب.ظ

  win real money online
  [url=”https://newlasvegascasinos.com”]casino sites[/url]
  best online casinos for usa players

 • TeddiePlpn

  17 مرداد 1401 at 11:11 ب.ظ

  vpn to change location free
  [url=”https://freevpnconnection.com”]best free windows 10 vpn[/url]
  pcmag best vpn

 • DavidKic

  18 مرداد 1401 at 2:42 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]cheap pet meds without vet prescription[/url] carprofen without vet prescription

 • Dennislig

  18 مرداد 1401 at 10:52 ق.ظ

  вышка телескопическая
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru/[/url]

 • bak

  18 مرداد 1401 at 11:41 ق.ظ

  Based on the factors mentioned above, players can find different types of slot machines in the market. This practice is certainly a bad one, but it isn t late to change it. This way, casinos aim to attract new customers with a set amount of money given away as bonus money. As soon as you join, and a massive collection of Online Slots. All casino games must be fair and reliable. How Much Money Do Online Casino Affiliates Earn. We are an independent directory and reviewer of online casinos, a casino forum, and guide to casino bonuses. Just a heads up, according to the site’s T&Cs, players cannot withdraw winnings derived from bonuses received before they made a deposit. Prior to claiming any of the offers, set aside a couple of minutes to read the fine print and get acquinted with the rules of a particular perk. Some promotions may allow players to request their winnings be converted into bonus money after making a certain initial deposit. https://rowanundt765310.liberty-blog.com/12420557/online-poker-real-money-android-app “You can meet up in person with someone who provides cash for the coins. There’s a risk and of course because you have to launder some of the money in a way that the tax authority won’t see it. If you buy an expensive house or car, then you have to be accountable for those expenses and then if you are not accountable then you can be a target for the tax authorities.” There are quite a lot of gambling sites with bitcoins that accept deposits via debit and credit cards. Don’t forget that bitcoin casino is based on regular online sites, and all licensed online casinos accept credit card payments. Here it’s necessary to clarify a little: Bitcoin casinos, unlike regular internet casinos, are able to properly check fraud and theft. Every bitcoin transaction is recorded in the blockchain.

 • DulceaPlpn

  19 مرداد 1401 at 6:07 ق.ظ

  slotos
  [url=”https://onlinecasinofortunes.com”]online gambling for real money[/url]
  biggest online casino bonus

 • JenneePlpn

  19 مرداد 1401 at 7:27 ق.ظ

  vpn change location free
  [url=”https://imfreevpn.net”]free unlimited vpn for pc[/url]
  softether vpn

 • DavidKic

  19 مرداد 1401 at 3:53 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]prescription drugs[/url] buy prescription drugs online

 • JenneePlpn

  20 مرداد 1401 at 3:35 ق.ظ

  best vpn in the world
  [url=”https://imfreevpn.net”]buy vpn india[/url]
  vpn for free

 • CarolanPlpn

  20 مرداد 1401 at 5:26 ق.ظ

  american online casinos
  [url=”https://onlinecasinosdirectory.org”]online gambling real money[/url]
  live online casino usa

 • RonaldLet

  20 مرداد 1401 at 6:59 ب.ظ

  самоходный подъемник
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru[/url]

 • Richardrop

  20 مرداد 1401 at 10:24 ب.ظ

  телескопическая вышка
  [url=https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru]http://www.podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru[/url]

 • AshleighPlpn

  20 مرداد 1401 at 11:58 ب.ظ

  pcmag best vpn
  [url=”https://ippowervpn.net”]vpn for free[/url]
  cyberghost vpn

 • Leroythest

  21 مرداد 1401 at 1:28 ق.ظ

  You definitely made your point. canadian online pharmacies not requiring a prescription [url=https://canadianpharmaceuticalsonlineus.com/]walmart pharmacy price check[/url] internet pharmacies https://canadianpharmaceuticalsonlineus.com/

 • Rudolphbus

  21 مرداد 1401 at 2:06 ق.ظ

  You made your point. real canadian pharmacy [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]prescription drug prices comparison[/url] prescription drug prices https://canadianpharmacies-24h.com/

 • FanyaPlpn

  21 مرداد 1401 at 5:10 ق.ظ

  best casino online usa
  [url=”https://onlineplayerscasino.com”]win real money online casino for free[/url]
  online casino free signup bonus no deposit required

 • DavidKic

  21 مرداد 1401 at 5:45 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]legal to buy prescription drugs without prescription[/url] legal to buy prescription drugs without prescription

 • KelseyPlpn

  21 مرداد 1401 at 9:23 ب.ظ

  free avast vpn license key
  [url=”https://rsvpnorthvalley.com”]cnet best vpn[/url]
  download vpn

 • CarolinPlpn

  22 مرداد 1401 at 6:02 ق.ظ

  free no deposit
  [url=”https://ownonlinecasino.com”]casino games for real money[/url]
  usa casinos

 • Alvenfed

  22 مرداد 1401 at 6:23 ق.ظ

  Superb forum posts. Thanks a lot. [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]canada drug store[/url] canadian pharmacy online ship to usa https://canadapharmacies-24h.com/

 • Rudolphbus

  22 مرداد 1401 at 10:56 ق.ظ

  You actually explained this exceptionally well. pharmacy discount [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]internet pharmacy[/url] pharmacies online https://canadianpharmacies-24h.com/

 • DavidKic

  22 مرداد 1401 at 7:38 ب.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]prescription drugs[/url] sildenafil without a doctor’s prescription

 • FifinePlpn

  23 مرداد 1401 at 3:24 ق.ظ

  casino bonus no deposit
  [url=”https://trust-online-casino.com”]real money casino[/url]
  real online gambling

 • Alvenfed

  24 مرداد 1401 at 4:55 ق.ظ

  You’ve made your position extremely nicely.. [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]best online pharmacies without prescription[/url] prescription drugs online without https://canadapharmacies-24h.com/

 • DavidKic

  24 مرداد 1401 at 8:18 ق.ظ

  [url=https://medrxfast.com/#]ed meds online without doctor prescription[/url] buy prescription drugs

 • FifinePlpn

  24 مرداد 1401 at 7:56 ب.ظ

  no deposit casino real money
  [url=”https://trust-online-casino.com”]best casino reviews[/url]
  blackjack payout

 • SheelaghPlpn

  24 مرداد 1401 at 9:11 ب.ظ

  pia vpn download
  [url=”https://superfreevpn.net”]tunnelbear free vpn[/url]
  best private vpn

 • Rudolphbus

  25 مرداد 1401 at 3:46 ق.ظ

  Terrific tips. Thanks! cvs pharmacy online [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]fda approved canadian pharmacies[/url] pharmacies with no prescription https://canadianpharmacies-24h.com/

 • Rudolphbus

  25 مرداد 1401 at 11:47 ق.ظ

  Good information, Many thanks. canada drugs online pharmacy [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]legitimate online canadian pharmacies[/url] canadian pharmacies that are legit https://canadianpharmacies-24h.com/

 • GwenorePlpn

  25 مرداد 1401 at 6:48 ب.ظ

  casinos online usa
  [url=”https://vrgamescasino.com”]online bingo for money[/url]
  mobile casino

 • Deshawngop

  27 مرداد 1401 at 12:26 ق.ظ

  [url=https://ventolin.tech/#]ventolin otc uk[/url] ventolin prescription cost

نظرات

Your email address will not be published.