مدیریت مجتمع‌های تولیدی در میانۀ بحران کرونا

فوریه 10, 1399266
meeting-close-window.jpg


تاثیر کرونا بر مجتمع های تولیدیشیوع بیماری کرونا احتمالاً تأثیراتی بلندمدت بر سازمان‌ها و مجتمع‌ های تولیدی خواهد داشت و این سازمان‌ها باید دایرۀ تمرکز خود را گسترش دهند تا علاوه بر حفظ تولید، سلامت کارکنان را نیز دربرگیرد. دوران کنونی برای مدیران کارخانه‌ها بسیار نفس‌گیر است؛ هرچند می‌توان به چشم فرصتی برای اصلاح ساختار سازمانی و نحوۀ انجام کارها بدان نگریست. اکنون زمان خوبی است که سازمان‌ها استفاده از فناوری‌های دیجیتالیِ جدید را تمرین کنند و در جهت افزایش مهارت‌های کارکنان خط تولید سرمایه‌گذاری کنند. در این نوشتار که در آوریل 2020 در رابطه با تاثیر کرونا بر مجتمع های تولیدی و در وبسایت شرکت مشاورۀ مکنزی منتشر شده است، نویسندگان توضیح می‌دهند که تولیدکنندگان با رعایت سه اصل اساسی می‌توانند هم امنیت کارکنانشان را تضمین کنند و برای افزایش بی‌اطمینانی‌ها و تغییرات بلندمدت در محیط کار آماده شوند: محافظت از کارکنان، مدیریت ریسک‌ها برای اطمینان از استمرار کسب‌وکار، و تداوم بهره‌وری در عین رعایت فاصلۀ فیزیکی.


با شیوع بیماری کرونا در سطح جهان، مجتمع‌های تولیدی با دشواری‌های عملیاتی متعددی رودررو شده‌اند. برخی سازمان‌ها به‌سبب محدودیت‌های دولتی یا افت تقاضا موقتاً کارخانه‌هایشان را بسته‌اند، اما برخی دیگر با افزایش چشمگیر تقاضا برای کالاهای ضروری مواجه شده‌اند.

کارکنان کارخانه‌هایی که کالاهای ضروری و زیربنایی را تولید می‌کنند نمی‌توانند کارشان را به گوشۀ نسبتاً امن خانه‌هایشان منتقل کنند. لذا مدیران این کارخانه‌ها در پی راه‌هایی برای ادامۀ کار در دل این بحران هستند – آن هم در حالی که باید خود را آمادۀ دوران طولانی‌تری از افزایش عدم‌قطعیت دربارۀ عرضه و تقاضا و نیاز مستمر به حفظ پاکیزگی محیط و رعایت فاصلۀ فیزیکی کنند.


مدیران کارخانه با تمرکز بر این سه حوزه می‌توانند از شرایط بحرانی کنونی تا رسیدن به ساحل امن را طی کنند:

 1. محافظت از کارکنان: رویه‌ها، فرایندهای و ابزارهای رسمی و استاندارد که به حفظ سلامت کارکنان کمک می‌کنند. با ارتباطات دوسویه و مؤثری که نگرانی‌های اصلی کارکنان را مد نظر دارد، اعتماد کارکنان را جلب کنید.
 2. مدیریت ریسک‌ها برای اطمینان از استمرار کسب‌وکار: تغییرات احتمالی را پیش‌بینی کنید و نحوۀ واکنش کارخانه را پیش از وقوع نوسان‌ها مدلسازی کنید تا بتوانید اقداماتی سریع و متناسب نشان دهید.
 3. تداوم بهره‌وری در عین رعایت فاصله: در عین حفظ رویه‌های حفظ فاصلۀ اجتماعی و دورکاری، به مدیریت مؤثر عملکرد کارخانه ادامه دهید.


محافظت از کارکنان

مهم‌ترین محل تمرکز هر سازمان باید تلاش برای حفظ ایمنی کارکنان در محیطی باشد که احتمال شیوع بیماری می‌رود. بدین منظور سازمان‌ها می‌توانند مجموعه‌ای از سیاست‌ها و دستورالعمل‌های جامع را در پیش بگیرند، از جمله تمهیدات بهداشتیِ ارتقایافته، تهیۀ تجهیزات حفاظت فردی اضافی در مواقع لازم، رعایت فاصلۀ فیزیکی، و اصلاح رفتارها و روش‌های مدیریتی کنونی.

حفاظت از سلامت روحیِ کارکنان نیز یکی از اولویت‌های جدی است و شرکت‌های چینی (و سایر نقاط دنیا) به کارکنانی که پس از قرنطینه‌های طولانی به سر کار برمی‌گردند، خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند. این تمهیدات، که در واکنش‌های اولیه به این بحران اندیشیده شده‌اند، را می‌توان در رویه‌های استاندارد سازمان درج کرد تا جزو رویه‌های بازگشت عملیات به شرایط عادی باشد.


اهمیت ارتباطات

افزایش ارتباطات درونِ سازمان بسیار مهم است، از جمله همرسانی مستمر اطلاعاتِ مرتبط با دانش تکامل‌یافتۀ شرکت دربارۀ این بحران و نحوۀ استفاده از این دانش برای محافظت از کارکنان و سازمان. شفافیت، سادگی و چارچوب‌بندی همگی اهمیت دارند؛ پژوهش‌های مرتبط با همه‌گیری‌های قبلی نشان می‌دهند که پیام‌های مثبتِ متمرکز بر بهترین شیوه‌ها، بسیار اثربخش‌تر از پیام‌های منفی طراحی‌شده برای مدیریتِ اطلاعاتِ غلط هستند. تکرار نیز مهم است؛ زیرا مخاطبان قبل از اینکه پیامی را کامل جذب کنند باید چند بار آن را بشنوند: امری که تأکیدی بر محتوای یکدست و نشانگر وجود یک منبع حقیقت در مرکز سازمان است.

در نهایت اینکه ارتباطات عالی باید دوسویه باشد، یعنی مدیران باید به پرسش‌ها پاسخ دهند و با کارکنان تمام سطوح وارد گفت‌وگوهایی بدون محدودیت شوند. برای مثال، یک مجتمع تولیدی از سرپرست‌ها می‌خواهد که صبح به صبح پرسش‌ها و دغدغه‌های کاگران خط تولید را جمع‌آوری کنند. بعد واحد منابع انسانی این سازمان فهرست پرسش و پاسخ‌های روزانه را به‌روز می‌کند و روی نمایشگرهایی در جاهای مختلف کارخانه نمایش می‌دهد. بعد از اعلام این سیاست جدید، میزان غیبت کارگران به‌شدت کم شد و میزان بهره‌وری به نرخ پیش از کرونا برگشت. یکی از مزایای اضافی و غیرمترقبۀ این سیاست هم آشکارشدن برخی نگرانی‌هایی این کارگران بود که ربطی به شیوع کرونا نداشت، اما به مدیران کمک کرد گام‌هایی تکمیلی بردارند تا بهره‌وری بیشتر شود و رضایتمندی کارکنان افزایش یابد.

مدیران این کارخانه اکنون می‌گویند که کارگران از افزایش اطلاع‌رسانی‌ها و شفافیت ارتباطات دوسویۀ در پی شیوع کرونا استقبال کرده‌اند. سازمان‌ها با استانداردسازی رویکرد اطلاع‌رسانی خود می‌توانند بر این بهبودها سرمایه‌گذاری کنند و اجازه ندهند وقتی شرایط عادی شد، اوضاع به هنجارهای پیشاکرونا برگردد.ایجاد فاصلۀ فیزیکی در محل کار

سازمان‌ها برای حفظ ایمنی کارکنان در بلندمدت می‌توانند قسمت‌های مرتبط از دستورالعمل‌های شرایط اضطراری سازمان را یادآوری و الزامی کنند و آن‌ها را به بخشی از رویه‌های عملیاتی معمولِ سازمان تبدیل کنند. چنین دستورالعمل‌هایی ممکن است شامل افزایش نظارت‌های بهداشتی، محدودیت در استفاده از ابزارها و محوطه‌های مشترک، ضدعفونی مستمر تجهیزات همراه با تمیزکاری‌های دوره‌ایِ کل محیط کار، و نیز سیاست‌های واحد منابع انسانی دربارۀ این موضوع می‌شوند که اگر کارمندی حال مساعدی نداشت می‌تواند در منزل بماند. تغییرات مقررات باید این موضوع را نیز مد نظر داشته باشند که دولت‌ها مقررات جدیدی دربارۀ نحوۀ مرخصی استعلاجی ابلاغ می‌کنند و باید به الزامات کاهش ارتباط کارکنان با کالاها و با یکدیگر توجه کنند.

در ابتدای شیوع این بیماری، برخی سازمان‌ها از کارکنان می‌خواستند تا قبل از شروع کارشان در یک نظرسنجی آنلاین شرکت کنند. با این کار سازمان مطمئن می‌شد که هیچ‌کدام از کارکنان علائم بیماری کرونا را ندارند، همه باید سابقۀ سفرها و رفت‌وآمدهایشان را اعلام می‌کردند و تأیید می‌کردند که از دستورالعمل‌های جدید ایمنی و بهداشتی باخبر هستند. این رویکرد داده‌های ارزشمندی فراهم می‌کند که در صورت تأیید ابتلای یکی از کارکنان کارخانه می‌توان سایر افرادی را که با این شخص در تماس بوده‌اند شناسایی و به آن‌ها اطلاع داد. این رویکرد همچنین اهمیت رعایت سیاست‌های بهداشتی را گوشزد می‌کند و به کارکنان یادآوری می‌کند که ریسک مبتلاکردن دیگران را جدی بگیرند.

همچنین سازمان‌ها برای کمینه‌سازی تأثیرات احتمالیِ شیوع بیماری باید ساختار تیم‌ها و روش‌های کار را تغییر دهند تا تماس بین کارکنان محدود شود. یکی از روش‌های انجام این کار، تعبیه محوطه‌هایی در محیط کارخانه است. بدین ترتیب هر تیمی با وظایف و محیط مخصوص خود می‌تواند داخل همین محوطه فعالیت تا به لحاظ فیزیکی و اجتماعی تا حد ممکن از سایر افراد جدا باشند.

تغییرات سازمانی مرتبط با این محوطه‌ها عبارت‌اند از تعیین کارگرانی برای هر خط تولید و حذف کارگران سیار. مثلاً اعضای هر تیم و محوطه خودشان باید مواد مورد نیازشان را فراهم کنند و کارهای تعمیراتی و کنترل‌های کیفی را انجام دهند. جلسه‌های تحویل شیفت هم از راه دور و با استفاده از ویدیوکنفرانس باید انجام شوند. زمان‌های شروع و پایان و استراحت هر تیم را هم می‌توان عوض کرد تا از تماس افراد در بخش‌های مشترک کارخانه جلوگیری شود. برخی کارخانه‌ها و مجتمع‌ها هم شاید شیفت‌های کاری را جابه‌جا کنند تا خطوط تولید نزدیک به هم در زمان‌های مختلفی از روز فعالیت کنند.


شکل 1 نشان می‌دهد که رویکرد محوطه‌سازی در خط بسته‌بندی چطور عمل می‌کند. پیش از اعمال تغییرات، بهره‌بردارانِ این خط مسئول دستگاه‌های متعددی بودند و کارکنان واحدهای تدارکات، کیفیت و یوتیلیتی (که بین خطوط مختلف کار می‌کردند) از آن‌ها پشتیبانی می‌کردند. در سیستم محوطه‌ای، بهره‌برداران مسئول دستگاه‌های کمتری هستند، اما وظایف بیشتری را در محوطۀ خود بر عهده دارند؛ لذا تماسشان با افراد و تجهیزات بیرون محوطه به کمترین حد می‌رسد.


شکل 1. محوطه‌سازی در محیط کار امکان رعایت فاصلۀ فیزیکی را فراهم می‌کند.


برای مثال، به جای اینکه چندین کارگر روی یک پالت کار کنند، فقط یکی از اعضای تیم مسئول کل رسیدگی به پالت است. برخی فعالیت‌ها مانند تضمین کیفیت را هم حالا متخصصان از راه دور و با کمک دوربین‌ها و ابزارهای دیجیتال انجام می‌دهند. موانع فیزیکی جدید از تماس تصادفیِ افراد هر محوطه جلوگیری می‌کند، اما درعین‌حال هیچ مانعی برای جابه‌جایی محصولات ایجاد نمی‌کند.


مدیریت ریسک‌ها برای اطمینان از استمرار کسب‌وکار

بحران کرونا ریسک تمام کسب‌وکارها را به‌شدت بالا برده و بسیاری از سازمان‌ها هم در عرضه و هم در تقاضا با شوک‌هایی مواجه شده‌اند. مجتمع‌های تولیدی در مرکز این عدم‌قطعیت قرار دارند و استمرار عملیاتشان در این بحران و پس از آن تا حدی زیادی به توانایی‌شان برای گذار از این ریسک‌های گسترده وابسته است. ما قبلاً دربارۀ گام‌های لازم برای افزایش انعطاف در زنجیرۀ تأمین توضیح داده‌ایم، و مدیران کارخانه نقشی کلیدی در واکنش‌های سازمان دارند.

مدیران کارخانه می‌توانند برنامه‌های خاص خودشان را برای مقابله با ریسک‌هایی تهیه کنند که مستقیماً می‌تواند بر عملیات‌های مجتمع‌شان تأثیر بگذارد. نقطۀ شروع تمام این برنامه‌ها باید این باشد که اگر نتیجۀ آزمایش ابتلای یکی از کارمندان کارخانه به کرونا مثبت بود، چه باید کرد. واکنش‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند، گرچه محدود به این موارد نیستند: مشاوره با مسئولان بهداشتی، قرنطیۀ فرد مبتلا (و دیگر افرادی که نزدیک این فرد در حال کار بوده‌اند)، و ایزوله‌کردن و ضدعفونی‌کردن محصولات، ابزارها و محوطه‌هایی که در معرض آلودگی بوده‌اند.

کارخانه‌ها در میان‌مدت با عدم‌قطعیت‌های بیشتری روبه‌رو خواهند شد و بهتر است سناریوهای بیشتری را در برنامه‌هایشان لحاظ کنند، آهنگ برنامه‌ریزی‌ها را بیشتر کنند و سناریوهای متنوع‌تری را در تحلیل‌هایشان بگنجانند. این برنامه‌ریزیِ سرعتی وقتی با استراتژی بازگشت و واکنش سازمان همراستا باشد، به کارخانه کمک می‌کند استراتژی‌هایی برای تهیۀ مواد جایگزین در نظر بگیرد یا به‌دنبال تولید قطعاتی برود که پیداکردنشان در بازار سخت است.

برخی کارخانه‌ها از «بدل دیجیتال» (digital twin) کارخانه‌شان استفاده می‌کنند تا عملیات‌هایی با تعداد کارکنان متفاوت و سناریوهای تولیدی مختلف را شبیه‌سازی کنند. این رویکرد می‌تواند ابعاد گوناگون برنامه‌ریزی عملیاتی را پوشش دهد، از ارزیابی تأثیر تغییرات گرفته تا طراحی کارخانه برای تعیین ترکیب مهارت‌هایی که تیم‌های حاضر در کارخانه به آن‌ها نیاز خواهند داشت.

گذار به شرایط عادی در مجتمع‌های تولیدی مستلزم این است که هم مدیران و هم تیم‌های تولید، توانمندی‌هایی جدیدی کسب کنند. برای مثال، اعمال سیاست محوطه‌سازی در خط تولید ممکن است مستلزم حضور بهره‌بردارانی با مهارت‌هایی بیشتر باشد تا بتوانند تمام فعالیت‌هایی مورد نیاز در محوطه را انجام دهند و جای خالی همکارانشان را پر کنند.

رویکردهای دیجیتالی جدید می‌تواند فرایند توسعۀ توانمندی‌ها را تسریع کنند و به کارکنان امکان دهند مهارت‌های جدید را از راه دور یاد بگیرند. برای این منظور می‌توان از تکنیک‌هایی مانند از آموزش از راه دور با استفاده از سیستم‌های آموزش مجازی یا استفاده از فناوری‌های واقعیت مجازی برای آشناکردن بهره‌برداران با فعالیت‌های جدید یا طراحی کارخانه بهره گرفت. سیستم‌های واقعیت افزوده هم به کارکنان خط تولید کمک می‌کنند تا از همکارانی که در جای دیگری هستند آموزش، مشاوره و پشتیبانی بگیرند. پیمانکاران و مشاوران تخصصی هم با استفاده از این سیستم‌ها می‌توانند به کارکنان در عیب‌یابی و تعمیر این دستگاه‌ها کمک کنند.


تداوم بهره‌وری در عین رعایت فاصله

مادامی که انتقال ریسک انتقال این ویروس بین مردم وجود داشته باشد، طبیعتاً کارخانه‌ها در پی کمینه‌سازی تماس‌های غیرضروری بین کارکنان هستند. افرادی مانند مدیران و بسیاری از کارکنان واحدهای پشتیبانی را که ضرورتی ندارد در کارخانه حاضر باشند می‌توان ترغیب کرد تا برای حفظ سلامتی کارکنان شاغل در محوطۀ کارخانه، تا حد امکان دورکاری کنند. برای کمینه‌سازی این ریسک که کل تیم مدیریتی ناگهان و هم‌زمان وارد قرنطینه نشوند، آن تعداد از اعضای تیم مدیریتی را که موظف‌اند در محل کارخانه باشند می‌توان دست‌کم به دو گروه تقسیم کرد. این دو گروه نباید تماس فیزیکی با هم داشته باشند.

سازمان‌ها در عین اینکه برای حفظ ایمنی کارکنان و در واکنش به تغییرات زنجیرۀ تولیدِ گسترده باید عملیات‌هایشان را اصلاح کنند، اما کماکان باید عملکرد تولیدی خود را هم حفظ کنند. مدیران بسیاری از کارخانه‌ها سالیان سال عملکرد را به‌صورت حضوری مدیریت کرده‌اند، با اتکا به روش‌هایی نظیر برگزاری جلسه‌های توجیهی روزانۀ شیفت‌ها، مدیریت دیداری، و بازدیدهای گِمبا (قدم‌زدن در محوطۀ کارخانه و هر جایی که کاری در حال انجام است). سیاست‌های رعایت فاصلۀ فیزیکی و دورکاری نیز باعث می‌شوند تداوم این رویکردهای سنتی دشوارتر شوند و شرکت‌ها را سوق می‌دهند به اینکه روش‌های جدیدی برای مدیریت عملکرد کارخانه بیابند.

فناوریِ موردنیاز برای پشتیبانی از این تغییرات لزوماً پرهزینه نیستند. کارکنانی که دورکاری می‌کنند می‌توانند از برنامه‌های امن روی دستگاه‌های شخصی خودشان استفاده کنند تا جلسه‌های تحویل شیفت و فعالیت‌های مشابه را برگزار کنند. برخی کارخانه‌ها بی‌سیم‌هایی در اختیار بهره‌برداران قرار داده‌اند و هر تیم و واحدی از کانال خاصی استفاده می‌کند. این رویکرد عملاً سرعت اطلاع‌رسانی دربارۀ مشکلات و رفع آن‌ها را افزایش می‌دهد.

اکنون فرصتی خوبی در اختیار کارخانه‌هاست تا در مجموعه شاخص‌هایی که برای اندازه‌گیری عملکرد کارخانه استفاده می‌کردند بازنگری کنند. برای جبران کاهش دسترسی افراد به محوطۀ کارخانه، برخی کارخانه‌ها علاوه بر KPIهای استاندارد سطح اول و دومی که معمولاً بر آن‌ها متکی هستند، اقدام به تعیین و ردیابی شاخص‌های عملکردی کلیدی (KPI) پیش‌نگر کرده‌اند.


شکل 2 این رویکرد را با ساده‌سازی چینش KPIها در یک خط تولید پرسرعت نشان می‌دهد. هرکدام از KPIهای عملکردیِ رده‌بالا در سمت چپ نمودار، بالادست تعدادی از KPIهای رده‌دوم قرار دارند که دلایل اصلیِ هدررفت در خط تولید را توضیح می‌دهند. شاخص‌های پیش‌نگر در ستون سوم هم فعالیت‌هایی را ردیابی می‌کنند که از قبل بر سرشان توافق شده است و برای کمینه‌سازی این اتلاف‌ها طراحی شده‌اند.


شکل 2. برای مدیریت از راه دور به شاخص‌های عملکردیِ کلیدیِ (KPI) پیش‌نگر نیاز است.


مدیران کارخانه و واحدها مثلاً از طریق حسگرها می‌توانند کنترل کنند که کارگران کارخانه هر چند وقت یکبار قطعات حیاتی تجهیزات را تمیزکاری، چک و تنظیم می‌کنند؛ بدین ترتیب از قبل اطلاعاتی سودمند در اختیار دارند و می‌دانند مشکلات احتمالی چه مسائلی هستند و می‌توانند جلوی افت عملکرد را بگیرند. مدیران ارشد از دیرباز به مدیران خط تولید متکی بودند تا این مسائل را خودشان شخصاً بررسی کنند، اما امروزه و با فراهم‌شدن امکان پایش از راه دور، این داده‌ها می‌توانند شکاف‌های حیاتی برای مدیران را پر کنند. برای مثال، اگر تعداد دفعاتی که ریل‌های تزریق در خط تزریق تمیز می‌شوند کاهش پیدا کند، مدیران به‌جای اینکه صبر کنند تا گرفتگی لوله باعث افت اثربخشیِ کلیِ تجیز در کل خط شود (شاخصی که مدیران تیم‌ها معمولاً اندازه‌گیری می‌کنند) می‌توانند از خود بهره‌بردار پیگیری کنند.

میزان غیبت هم یکی دیگر از مسائلی است که باید مدنظر قرار گیرد. قابل‌درک است که کارکنانی که نگران ابتلا به بیماری کرونا هستند تمایلی برای بازگشت به کار نداشته باشند، و دیگران نیز به‌سبب بیماری یا قوانین قرنطینه نتوانند سر کار حاضر شوند. برخی سازمان‌ها خودشان هم روز قبل و هم صبح همان روز با کارکنان تماس می‌گیرند تا بپرسند که آیا این فرد امروز سر کار می‌آید یا نه، و به دیگر افراد هم هزینه‌ای بابت «سختی شغل» پرداخت می‌شود یا بسته به جاهای خالی از آن‌ها درخواست می‌شود داوطلب رزرو اضافه‌کاری شوند. با اعلام قبلی غیبت‌ها و تعیین دقیق اولویت‌های تولید، تیم‌های کارخانه بهتر می‌توانند برنامه‌های تولیدیِ مؤثری را تهیه و اجرا کنند.


مدیران می‌توانند از یک ماتریس تصمیم‌گیری (شکل 3) برای شناسایی مهارت‌های حیاتی مورد نیاز برای مسائل فنی روزانه استفاده کنند و از آن‌ها برای اصلاح مدلسازی سناریوهای مختلف و تصمیم‌های مرتبط با آموزش کارکنان یا الزامات استخدامی بهره ببرند. حتی یک فایل سادۀ اکسل هم می‌تواند به‌سرعت مشکلات را مشخص کند و فرصت‌هایی را برای جابه‌جایی مهارت‌ها یا افزایش مهارت‌ها برای بهبود انعطاف‌پذیریِ کارکنان شناسایی کند.


شکل 3. ماتریس مهارت‌ها برای شناسایی شکاف‌های مهارتی و فرصت‌های بهبود مهارت‌ها


در بلندمدت، واکنش سازمان‌ها به بیماری کرونا باید تسریع‌کنندۀ تحول دیجیتالی باشد که هم‌اینک در بسیاری از محیط‌های تولیدی رقم خورده است. برای تیم‌هایی که دورکاری می‌کنند یا تحت مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی فعالیت می‌کنند، گردآوری لحظه‌ایِ داده‌ها و فناوری‌های تحلیلی پیشرفته می‌تواند تصویری کامل‌تر، دقیق‌تر و به‌روزتر از عملیات‌های کارخانه در اختیارشان بگذارد.

دوربین‌های دستی و عینک‌های هوشمند می‌توانند باعث شوند کارکنانِ دورکار به‌صورت مجازی در محیط کارخانه حاضر شوند و در عیب‌یابی مشکلات به تیم‌های تولیدی کمک کنند یا حتی در بازدید از کارخانه با سرپرستان و بهره‌برداران خطوط تولید همراه شوند. وقتی مدیران یا همکارانِ مجرب‌تر در دسترس نیستند، تیم‌های تولیدی می‌توانند از رویه‌های عملیاتی استانداردِ (SOP) دیجیتال و دستورالعمل‌های حل مشکل کمک بگیرند. فناوری‌های آموزش مجازی نیز می‌توانند به کارکنان کمک کنند مهارت‌های جدید را به‌سرعت یاد بگیرند و به نیروهایی چندمهارتی و آشنا با فناوری در تمام سطوح کارخانه تبدیل شوند (شکل 4).شکل 4. توانمندی‌های دیجیتال: اهرم‌هایی ضروری برای تغییر عملیات‌های سازمان


مسیر بازگشت به وضعیت عادی احتمالاً موجب تغییراتی در شاخص‌ها و اهدافی می‌شود که کارخانه از آن‌ها برای بهینه‌سازی عملکرد تولید استفاده می‌کنند. سیستم‌های مدیریتی که عموماً بر کیفیت و بهره‌وری تأکید دارند، گسترش می‌یابند تا تمرکز بیشتری بر انعطاف‌پذیری (مثلاً تعداد کارکنان چندمهارتی برای انجام فعالیت‌های مختلف در خط تولید) و بهبودپذیری (کمبود تعداد قطعات ناشی از مشکلات زنجیرۀ تأمین یا کیفیت، یا کمبود مهارت‌های ناشی از اینکه تعداد اندکی از کارکنان آموزش‌های کافی دیده‌اند یا تجربۀ کافی دارند) داشته باشند. سازمان‌ها با اصلاح اهداف و مشوق‌های فردی مانند تأکید بر رعایت دستورالعمل‌های ایمنی و بهداشتی می‌توانند از این تغییرات پشتیبانی کنند. وقتی هم کارکنان مجموعه مهارت‌های بیشتری را یاد می‌گیرند، اتکایشان به پیمانکاران بیرونی کمتر می‌شود و بهبودپذیری کل تیم را افزایش می‌دهند، می‌توان آن‌ها را تشویق کرد.


شیوع بیماری کرونا احتمالاً تأثیراتی پایدار – و شاید دائمی – بر مجتمع‌های تولیدی خواهد داشت و آن‌ها را وامی‌دارد تا ساختار عملیات‌هایشان را تغییر دهند تا در عین حفظ تولید، از کارکنان نیز مراقبت کنند. هفته‌ها و ماه‌های پیش رو برای مدیران کارخانه‌ها بسیار پرچالش خواهد بود، اما این بحران درعین‌حال فرصتی برای بازنگری در نحوۀ انجام کارها فراهم کرده است. سازمان‌ها با افزایش شتاب در استفاده از فناوری‌های دیجیتالیِ جدید و اتکا بر انعطاف‌پذیری و خلاقیت کارکنان خط تولید حالا فرصت دارند تا به بهانۀ این بحران عملیات‌ها را طوری طراحی کنند که ایمن‌تر، بهره‌ورتر و انعطاف‌پذیرتر باشند.


مطالب مرتبط

مدیریت پیامدهای اقتصادی کرونا در سطح جهان
مدیریت پیامدهای اقتصادی کرونا در سطح جهان
مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
مهار تأثیر ویروس کرونا بر کسب‌ و کارها و ریسک های اقتصادی آن
تاثیر کرونا بر اقتصاد استارتاپ ها
تاثیر کرونا بر اقتصاد استارتاپ ها
تاثیر کرونا بر کسب و کارهای کوچک و متوسط
تاثیر کرونا بر کسب و کارهای کوچک و متوسط
راهکارهای مقابله با کرونا برای کسب و کارها کوچک و متوسط چیست؟
راهکارهای مقابله با کرونا برای کسب و کارها کوچک و متوسط چیست؟

266 comments

 • Nixtraisa

  18 فروردین 1401 at 12:21 ق.ظ

  Rahapelit, online casino ja vedonlyönti ovat monimutkaisia tuotteita, joihin sisältyy aina riski menettää rahaa. Sinun tulee miettiä tarkkaan ennen pelaamista, onko sinulla varaa riskeerata pelaamasi rahat. Rahaa siirtyy silmänräpäyksessä kasinon pelitilille ja voit jatkaa pelaamista! Nyt pääset jahtaamaan yhä suurempaa jättipottia, jonka voit myöhemmin nostaa tilillesi tai jatkaa pelaamista. Useimmat pelaajat tietävät, että pelaamisesta saa suurimman nautinnon, kun pelaa voittonsa rohkeasti suurilla panoksilla ja jahtaa uutta huippua! Voit nousta vaikka millaisiin korkeuksiin, kun pelaat isolla riskillä! Silloin sinulla on paras mahdollisuus voittaa jackpot. Kaikki tämä on Trustlyn ansiota, joka tarjoaa nopean ja eleettömän keinon rahan tallettamiseen. Trustly casino löytyy helpoimmin kauttamme, jos haluat valita heti yhden parhaista. https://systemall.ca/community/profile/savannahfeeney/ Firma aloitti toimintansa Viron markkinoilla vuonna 2001 Bally’s Casinon (www.ballys.ee) avauksella. Videoslots Kokemuksia Netticasino: Tässä paras sivusto pelaajille + isot casino bonukset! Olympic Entertainment Group AS (lyh. OEG) on kasino- ja pelitoimintaa useissa Euroopan maissa pyörittävä virolainen yritys, jonka omistaa Odyssey Europe. Olympic Entertainment Groupilla oli syyskuun 2017 lopulla yhteensä 117 kasinoa, jotka sijaitsivat Virossa, Latviassa, Liettuassa, Slovakiassa, Italiassa ja Maltalla.

 • alkace

  1 اردیبهشت 1401 at 8:01 ق.ظ

  NewLeaf Cannabis believes that “it’s time to embrace a new cannabis narrative”. The chain of NewLeaf dispensaries is here to make the shopping experience more convenient than ever. They are also passionate about providing an informed, inclusive, and comprehensive cannabis experience. All you have to do to get started is visit one of the NewLeaf Edmonton store locations. Your are still not of legal age to access this site and or to purchase cannabis. About UsLocationsEducationEventsContact By the six-month mark, Alberta had 75 weed stores (roughly a third of them in Calgary). The only reason more were not open was due to a shortage of marijuana. That’s all been ironed out and the pot province now boasts slightly more than 300 stores. Of the dozen stores, six are in Edmonton, two are in Fort Saskatchewan, and Spruce Grove, Stony Plain, Devon and St. Albert each have one. Albertans can also can order marijuana products through the government-run Alberta Cannabis website. https://www.thebluepill.com/forum/profile/denalowin850111/ Consultation processes address regulatory challenges facing Australia’s medicinal cannabis industry. Research continues to be conducted on the potential uses of medicinal cannabis. The scientific evidence base suggests that medicinal cannabis may be suitable to treat: “Improving doctor and patient communication about medicinal cannabis use may improve levels of medical oversight, the preference for legal medicinal cannabis adoption over acquisition via illicit supply and reducing cannabis-associated stigma.” Dr Richard di Natale, outgoing Senator and former leader of the Australian Greens, and Prof Iain McGregor, Lambert Initiative for Cannabinoid Therapeutics, University of Sydney discuss the use of medicinal cannabis in Australia – what it is, available forms, access issues in Australia and the current evidence for use.

 • Jmmhople

  4 اردیبهشت 1401 at 7:29 ب.ظ

  toronto canada pharmacy drug rx

 • RobertMak

  11 اردیبهشت 1401 at 6:49 ب.ظ

  Check the status of your license before renewing if either of these applies to you. The health and well-being of our employees and customers is the DMV’s top priority. Anyone entering any DMV location will be required to have proof of their appointment and must wear a facial covering.    Useful Tips to Help Renew Your Driver’s License After clicking “I Accept” below, you will be directed to the Pinellas County Tax Collector’s third-party managed online scheduling system where you can schedule an appointment to: Dealer Documents: Dealers can use any of the 24-hour drop boxes located at each our four branches to drop off documents, make an appointment for drop-off, or continue to mail documents in. Documents may be sent via UPS Fed-Ex directly to our Littleton location at this time, or mailed in to the PO Box below: https://ohaakademy.com/community/profile/drewmanuel78554/ Don’t include personal or financial information like your National Insurance number or credit card details. This service is intended for qualified business professional use only to add driver license numbers and names of Nebraska drivers that require frequent review of driver license records for easy purchase. Driver’s ManualsOnline Practice TestsDownload the Practice Test AppDriver Training & TestingHighway Safety OfficeCrash Data Over 130,000 aspiring American drivers use Driving-Tests.org daily We test your vision to confirm you can drive safely. If you take the test while wearing glasses or contacts, you will be required to wear them when you drive. You also have a financial responsibility when it comes to driving. Every driver needs to have automobile insurance that covers any potential damages or injuries he or she causes. If a minor is issued a license, then the parent(s) or guardian(s) of that minor are responsible for any financial consequences.

 • Montepuddy

  12 اردیبهشت 1401 at 6:56 ب.ظ

  [url=http://cheapdrugs.store/#]how to help ed[/url]

 • JamesBlurl

  18 اردیبهشت 1401 at 10:17 ب.ظ

  buying cialis online safe cialis usa cialis australia paypal

 • GregoryAporp

  22 اردیبهشت 1401 at 10:20 ق.ظ

  prescription drugs without prior prescription canadian pharmacy online legal to buy prescription drugs without prescription

 • GregoryAporp

  23 اردیبهشت 1401 at 12:12 ق.ظ

  ivermectin price in india nih ivermectin ivermectin for ringworm

 • GregoryAporp

  24 اردیبهشت 1401 at 3:43 ق.ظ

  ed pills comparison male ed pills top ed pills

 • StromSot

  28 اردیبهشت 1401 at 8:20 ب.ظ

  stromectol for humans for sale stromectol stromectol without a doctor prescription

 • Douglasjen

  29 اردیبهشت 1401 at 7:35 ب.ظ

  buy clomid 50mg online buy clomid clomid tablets for sale

 • Douglasjen

  31 اردیبهشت 1401 at 2:54 ق.ظ

  cialis pharmacy cialis pharmacy generic tadalafil 20mg india

 • Douglasjen

  31 اردیبهشت 1401 at 6:44 ب.ظ

  buy clomid 50mg online clomid clomid for sale

 • Douglasjen

  2 خرداد 1401 at 2:14 ق.ظ

  sildenafil 100 mg sildenafil 20 mg price for viagra

 • EugenePoeks

  4 خرداد 1401 at 1:39 ق.ظ

  stromectol tablets for humans ivermectin drops stromectol for humans for sale

 • avjomfml

  4 خرداد 1401 at 4:14 ق.ظ

  how To Buy Generic Cialis Without A Doctor’s Prescription?

 • Raymondedumb

  5 خرداد 1401 at 1:52 ب.ظ

  buy real viagra online viagra coupon buy viagra online canada

 • Raymondedumb

  6 خرداد 1401 at 5:54 ق.ظ

  viagra discount viagra when will viagra be generic

 • Robertboapy

  6 خرداد 1401 at 11:07 ب.ظ

  canadien pharmacy no prescription cialis buy tadalafil generic cialis with dapoxetine

 • Robertboapy

  7 خرداد 1401 at 3:48 ب.ظ

  cialis promise program cialis where can i buy cialis 20mg

 • Robertboapy

  8 خرداد 1401 at 8:32 ق.ظ

  cialis low dose tadalafil 20mg generic cialis fedex

 • Robertboapy

  9 خرداد 1401 at 12:50 ق.ظ

  cialis with dapoxetine online buy tadalafil cialis and no prescription

 • Robertboapy

  9 خرداد 1401 at 5:05 ب.ظ

  what happens when you mix cialis with grapefruit? best price for daily cialis where to get free samples of cialis

 • SlonEmess

  16 خرداد 1401 at 1:31 ق.ظ

  cp45x

  6mt1f

  [url=http://novrazbb.com/#]e9m8[/url]

 • cartia er

  25 خرداد 1401 at 7:06 ق.ظ

  diltiazem images [url=https://cardizem.shop/#]price of cartia [/url] can diltiazem be taken with yogurt taking diltiazem when not in afib

 • viagra dick

  28 خرداد 1401 at 8:10 ق.ظ

  diltiazem. [url=http://cardizem.shop/#]cardizem la 120 mg tablet [/url] dosage of diltiazem for atrial fibrillation what does diltiazem do to the heartrate

 • zanaflex gel

  31 خرداد 1401 at 8:54 ق.ظ

  whats viagra [url=https://australiaviagra.today/#]is viagra bad for you [/url] best way to use cialis 20mg how long does kamagra oral jelly last

 • Hom

  1 تیر 1401 at 4:41 ق.ظ

  Q: Can I Find the New Casino Online Games at Twin, from Online Slot Games and Online Roulette to Live Casino Table Games and More? Our database contains pretty much all popular casino game providers. You can play games from the most popular game providers, such as NetEnt, Playtech, Microgaming, Big Time Gaming, Novomatic, and so on, but also titles from less-known local providers like Kajot, EGT, or Amatic. Basically, if games from a certain game provider can be played for free, we almost certainly have them in our database. You can apply filters or use the search function to find what you are looking for. UK players are spoiled for choice when it comes to online casinos. We’ve listed more than 20 of them, each of which is fully licensed, jam-packed with games and bonuses, and great fun to play at. https://chichaweb.com/community/profile/cerysgertrude4/ “Why are you telling us about jackpots when we want to read about free slots?” This question is absolutely logical, and we will answer right away. The jackpot Rainbow Riches slots are also free slots “Rainbow Riches”. Those are some of the top 10 Irish slots you can play for free or for real money. The choice is yours, but our tip is to test the free or demo version before you play for the jackpot. Click here to play The slot game Rainbow Riches has been around for a long time. Starting out as a humble slot machine in British pubs, Rainbow Riches is now one of the most famous and most played slot games in the world. Kaboom Slots and Agent No Wager are favoured non GamStop sites that are also considered the best for Rainbow Riches. That’s because these gambling platforms offer very intuitive websites. They also ensure that their sign up procedures are as simple as possible thus getting players playing faster.

 • Г©quivalent viagra

  5 تیر 1401 at 12:51 ق.ظ

  sex with viagra [url=http://viagranz.xyz/#]viagra 100mg price per pill [/url] does male viagra work females how does viagra work video

 • KatinePlpn

  9 تیر 1401 at 3:14 ب.ظ

  slot machine games
  [url=”https://2-free-slots.com”]free spins[/url]
  clearwater slots

 • kamagra vs cenforce

  10 تیر 1401 at 12:18 ق.ظ

  tarif kamagra [url=https://kamagrafr.online/#]le kamagra est il en vente libre en france [/url] mon copain prend du kamagra comment prГ©parer le kamagra naturel ?

 • diflucan candida

  14 تیر 1401 at 6:42 ق.ظ

  baclofen ms [url=http://baclofen.guru/#]baclofen 300 mg [/url] baclofen used to treat addiction if a person has taken baclofen for several yrs how long will it take to get out of their system

 • diflucan

  15 تیر 1401 at 7:00 ب.ظ

  baclofen injection [url=https://baclofen.guru/#]100mg baclofen [/url] can you take baclofen and cyclobenzaprine together how long is baclofen good for after expiration date

 • AurliePlpn

  17 تیر 1401 at 1:29 ب.ظ

  100% free casino slot games
  [url=”https://411slotmachine.com”]play slots free wolf moon[/url]
  slot machine online

 • buy glucophage uk

  18 تیر 1401 at 2:05 ق.ظ

  baclofen for migraine [url=http://baclofen.guru/#]baclofen tablets 10mg [/url] can you overdose on baclofen and die what is baclofen classified as

 • paroxetine 10mg tabs

  20 تیر 1401 at 7:37 ق.ظ

  olumiant psoriatic arthritis [url=https://baricitinib.online/#]olumiant pill size [/url] baricitinib dexamethasone covid baricitinib melting point

 • paxil 200 mg

  22 تیر 1401 at 1:49 ب.ظ

  seroquel a narcotic [url=http://seroquel.top/#]quetiapine eu [/url] can seroquel be used for sleep how long can seroquel be detected in urine

 • JoetePlpn

  27 تیر 1401 at 8:39 ب.ظ

  bestdissertation
  [url=”https://bestdissertationwritingservice.net”]dissertation writing and editing[/url]
  writing editing services

 • baclofen 10

  28 تیر 1401 at 11:40 ق.ظ

  prednisone and insomnia prednisone mexico can you take prednisone and ibuprofen together what is prednisone?

 • ChandaPlpn

  29 تیر 1401 at 4:59 ب.ظ

  writing a dissertation literature review
  [url=”https://businessdissertationhelp.com”]writing a phd dissertation[/url]
  essay writing services 2019

 • AvivaPlpn

  30 تیر 1401 at 11:06 ق.ظ

  writing a masters dissertation
  [url=”https://customdissertationwritinghelp.com”]writing editing service[/url]
  dissertation statistics help

 • DortheaPlpn

  31 تیر 1401 at 6:38 ق.ظ

  doctoral dissertation help usa
  [url=”https://customthesiswritingservices.com”]writing dissertations[/url]
  doctoral dissertation help

 • bup

  1 مرداد 1401 at 3:57 ب.ظ

  Wenn Sie mit unserer Antwort nicht zufrieden sind oder Sie glauben dass die Verarbeitung Ihre persГ¶nlichen Daten nicht in Гњbereinstimmung mit dem Gesetz stattfindet, kГ¶nnen Sie sich bei unserer DatenschutzaufsichtsbehГ¶rde beschweren, dem Amt der Informations- und Datenschutzbeauftragten (IDPC) oder Ihrer nationalen DatenschutzbehГ¶rde . Um nach der Installation die Android app Spielautomaten unter Windows 11 zu finden, gehen Sie zum StartmenГј В» Abschnitt Empfohlen. Wenn Sie die Spielautomaten App dort nicht finden kГ¶nnen, klicken Sie im StartmenГј neben dem angehefteten Abschnitt auf “Alle Apps” und scrollen Sie durch die Liste. Vor etwa 15 Jahren wurden Videospiele hinsichtlich ihrer Inszenierung nur mГјde belГ¤chelt. Im heimischen Fernseher bewegte man sich lediglich in zwei Dimensionen – die Programmierer setzten aufgrund der begrenzten Hardware auf Pixel statt Polygone, die die 3D-Grafik erst ermГ¶glichen. https://netiyatrosu.com/forum/profile/audryhuntington/ Ein besonders spannendes Spiel, das technisch auf dem neuesten Stand ist, ist Double Ball Roulette. Bei den Spielen Euro Roulette Gold und Premier Roulette hat Microgaming wie gewohnt hervorragende Arbeit geleistet. Probieren Sie beim Gratis-Roulette neue Strategien und Varianten aus Auch in den Online Casinos kГ¶nnen Sie oft gratis spielen, auch wenn das Roulette online kostenlos spielen ohne Anmeldung nicht mГ¶glich ist. Aber nach der Registrierung kГ¶nnen Sie durch Free Spins oder Startguthaben ohne Einzahlung loslegen und mГјssen kein eigenes Geld setzen, so kГ¶nnen Sie zum Beispiel bei einigen Anbietern 10 Euro Bonus ohne Einzahlung im Casino erhalten. Im Vergleich zum Roulette spielen ohne Anmeldung besteht dabei größere Spannung, denn Sie kГ¶nnen echte Gewinne erzielen und es geht nicht nur um Spielgeld.

 • SuzannPlpn

  2 مرداد 1401 at 4:44 ق.ظ

  help with dissertation
  [url=”https://dissertationhelpspecialist.com”]dissertation defense[/url]
  writing a phd dissertation

 • SalliPlpn

  2 مرداد 1401 at 11:12 ب.ظ

  chicago illinois dissertation help
  [url=”https://dissertationwritingcenter.com”]dissertation statistics help[/url]
  rfp writing services

 • DarsiePlpn

  3 مرداد 1401 at 6:25 ب.ظ

  dissertation help service quality
  [url=”https://examplesofdissertation.com”]citing a dissertation[/url]
  writing a proposal for your dissertation

 • TandiPlpn

  4 مرداد 1401 at 5:03 ق.ظ

  bonus online casino
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]real money online casinos[/url]
  bingo gamble

 • MabellePlpn

  4 مرداد 1401 at 4:31 ب.ظ

  write my dissertation
  [url=”https://helpwithdissertationwritinglondon.com”]dissertation writing grants[/url]
  phd dissertation help download

 • naltrexone price uk

  5 مرداد 1401 at 3:49 ق.ظ

  plaquenil headache [url=https://plaquenilus.com/#]hydroxychloroquine drug [/url] side effects of hydroxychloroquine plaquenil how many years can you take plaquenil safely

 • TandiPlpn

  5 مرداد 1401 at 6:26 ق.ظ

  mobile online casino
  [url=”https://1freeslotscasino.com”]us casinos online[/url]
  gambling bonuses

 • JenneePlpn

  5 مرداد 1401 at 2:23 ب.ظ

  online edd no dissertation
  [url=”https://professionaldissertationwriting.com”]rfp writing services[/url]
  dissertation plan

 • AbagaelPlpn

  6 مرداد 1401 at 7:05 ق.ظ

  deposit bonuses
  [url=”https://9lineslotscasino.com”]real money casino games[/url]
  play bingo for real money

 • HerminaPlpn

  6 مرداد 1401 at 11:08 ق.ظ

  dissertation search
  [url=”https://professionaldissertationwriting.org”]writing your dissertation in[/url]
  example of dissertation

 • ShaylaPlpn

  7 مرداد 1401 at 6:26 ق.ظ

  casino play for real money
  [url=”https://all-online-casino-games.com”]mobile casino games for real money[/url]
  online casino with free signup bonus real money usa no deposit

 • AudrePlpn

  7 مرداد 1401 at 7:03 ق.ظ

  online dissertation help
  [url=”https://writing-a-dissertation.net”]definition of dissertation[/url]
  thesis dissertation writing

 • HestiaPlpn

  8 مرداد 1401 at 2:56 ق.ظ

  paper help
  [url=”https://writingadissertationproposal.com”]how long is a dissertation paper[/url]
  writing a masters dissertation

 • brand tamoxifen

  8 مرداد 1401 at 3:29 ب.ظ

  cialis experience [url=https://canadaviagra.com/#]viagra daily [/url] where can i buy cialis online generic viagra where to buy

 • DixiePlpn

  9 مرداد 1401 at 3:26 ق.ظ

  mobile online casino
  [url=”https://casino-online-jackpot.com”]casino sites[/url]
  casino bonuses

 • LaureenPlpn

  10 مرداد 1401 at 1:24 ق.ظ

  casino bonuses online
  [url=”https://casino-online-roulette.com”]best no deposit bonus[/url]
  real online gambling

 • FranniPlpn

  11 مرداد 1401 at 2:17 ق.ظ

  real money casinos
  [url=”https://cybertimeonlinecasino.com”]casino no deposit sign up bonus[/url]
  best casino site

 • viagra overnight

  11 مرداد 1401 at 11:51 ب.ظ

  naltrexone pregnancy category [url=http://reviaus.com/#]where can i get revia over the counter [/url] naltrexone daily vs sinclair method how long does it take for naltrexone to wear off

 • PearlPlpn

  12 مرداد 1401 at 12:37 ق.ظ

  best usa online casino
  [url=”https://download-casino-slots.com”]blackjack app real money[/url]
  mobile casino games for real money

 • doxycycline costs uk

  12 مرداد 1401 at 9:19 ب.ظ

  plaquenil manufacture coupon quineprox 0.5 alternative to plaquenil for sjogren’s what is the half life of plaquenil

 • BobbiePlpn

  12 مرداد 1401 at 11:08 ب.ظ

  bester online casino bonus
  [url=”https://firstonlinecasino.org”]best casino bonuses[/url]
  best online casino reviews

 • LesliePlpn

  13 مرداد 1401 at 9:22 ب.ظ

  online bingo real money
  [url=”https://free-online-casinos.net”]casino signup bonus[/url]
  casino online bonus

 • galiNaifs

  14 مرداد 1401 at 12:08 ق.ظ

  [url=https://buycialikonline.com]brand cialis online[/url] Cialis Kamagra En Ligne

 • nolvadex coupon

  14 مرداد 1401 at 12:53 ق.ظ

  paxlovid vs molnupiravir [url=http://molnupiravirus.com/#]molnupiravir for sale [/url] molnupiravir comprar online molnupiravir kaufen

 • HonorPlpn

  16 مرداد 1401 at 8:23 ب.ظ

  free vpn for ipad
  [url=”https://freehostingvpn.com”]best vpn for gaming[/url]
  best vpn netflix

 • TrudiePlpn

  16 مرداد 1401 at 9:31 ب.ظ

  casino bonuses online
  [url=”https://internet-casinos-online.net”]best welcome bonus casino[/url]
  online casino no deposit bonus 2021

 • lisinopril viagra

  17 مرداد 1401 at 12:57 ق.ظ

  nolvadex. com [url=https://nolvadexusa.com/#]nolvadex 20 mg tablet price [/url] how to take pct nolvadex how to take nolvadex for pct

 • TeddiePlpn

  17 مرداد 1401 at 4:25 ب.ظ

  free ios vpn
  [url=”https://freevpnconnection.com”]best vpn services 2016[/url]
  free vpn no download

 • JaynellPlpn

  17 مرداد 1401 at 9:09 ب.ظ

  sign up bonus casino no deposit
  [url=”https://newlasvegascasinos.com”]bingo gamble[/url]
  online casino bonus

 • JenneePlpn

  19 مرداد 1401 at 1:06 ق.ظ

  best vpn for xbox
  [url=”https://imfreevpn.net”]pcmag best vpn[/url]
  free vpn apk

 • DulceaPlpn

  19 مرداد 1401 at 5:10 ق.ظ

  online usa casino
  [url=”https://onlinecasinofortunes.com”]best online casinos usa[/url]
  best casinos online

 • JenneePlpn

  19 مرداد 1401 at 9:28 ب.ظ

  vpn express
  [url=”https://imfreevpn.net”]free vpn windows[/url]
  free new zealand vpn

 • CarolanPlpn

  20 مرداد 1401 at 4:31 ق.ظ

  top online casino real money
  [url=”https://onlinecasinosdirectory.org”]casino deposit bonuses[/url]
  online casinos for us players

 • AshleighPlpn

  20 مرداد 1401 at 5:30 ب.ظ

  tor vpn free
  [url=”https://ippowervpn.net”]free ios vpn[/url]
  best vpn 2019

 • Alvenfed

  20 مرداد 1401 at 10:49 ب.ظ

  Wow all kinds of terrific material. [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]overseas pharmacies that deliver to usa[/url] pharmacy online drugstore https://canadapharmacies-24h.com/

 • FanyaPlpn

  21 مرداد 1401 at 4:12 ق.ظ

  real cash online casino
  [url=”https://onlineplayerscasino.com”]casino bonuses[/url]
  more casino games

 • KelseyPlpn

  21 مرداد 1401 at 2:19 ب.ظ

  best free computer vpn
  [url=”https://rsvpnorthvalley.com”]best windows vpn app[/url]
  best vpn for windows

 • Alvenfed

  21 مرداد 1401 at 2:40 ب.ظ

  You said it very well.! [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]online pharmacy busted[/url] meds online without doctor prescription https://canadapharmacies-24h.com/

 • CarolinPlpn

  22 مرداد 1401 at 5:08 ق.ظ

  casino sign up bonus no deposit
  [url=”https://ownonlinecasino.com”]free slots for mac[/url]
  sign up bonus no deposit casino

 • LaurellaPlpn

  22 مرداد 1401 at 12:42 ق.ظ

  vpn router buy
  [url=”https://shiva-vpn.com”]best vpn for warzone[/url]
  best firestick vpn

 • Alvenfed

  22 مرداد 1401 at 5:25 ب.ظ

  Regards, Quite a lot of info!
  [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]pharmacy cost comparison[/url] canadian pharmacies mail order https://canadapharmacies-24h.com/

 • Rudolphbus

  23 مرداد 1401 at 12:34 ق.ظ

  You said it adequately.. drug stores near me [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]best online pharmacy no prescription[/url] internet pharmacy no prior prescription https://canadianpharmacies-24h.com/

 • Alvenfed

  23 مرداد 1401 at 1:17 ب.ظ

  Whoa lots of excellent tips. [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]pharcharmy online no script[/url] overseas pharmacies that deliver to usa https://canadapharmacies-24h.com/

 • SheelaghPlpn

  23 مرداد 1401 at 6:43 ب.ظ

  buy avast secureline vpn
  [url=”https://superfreevpn.net”]free vpn for computer[/url]
  the best vpn service

 • SheelaghPlpn

  24 مرداد 1401 at 2:51 ب.ظ

  best free pc vpn
  [url=”https://superfreevpn.net”]buy uk vpn[/url]
  best free vpn app

 • FifinePlpn

  24 مرداد 1401 at 7:04 ب.ظ

  best usa online casinos
  [url=”https://trust-online-casino.com”]online blackjack for real money[/url]
  free casinos bonus

 • Alvenfed

  24 مرداد 1401 at 10:33 ب.ظ

  Helpful content. Appreciate it. [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]international pharmacies that ship to the usa[/url] usa pharmacy online https://canadapharmacies-24h.com/

 • Rudolphbus

  25 مرداد 1401 at 1:03 ق.ظ

  You made your point! costco online pharmacy [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]legitimate canadian pharmacy online[/url] online pharmacy no scripts https://canadianpharmacies-24h.com/

 • Alvenfed

  25 مرداد 1401 at 5:14 ق.ظ

  Seriously many of useful information. [url=https://canadapharmacies-24h.com/#]buying prescription drugs canada[/url] walmart pharmacy viagra https://canadapharmacies-24h.com/

 • GwenorePlpn

  25 مرداد 1401 at 5:51 ب.ظ

  online casino bonuses
  [url=”https://vrgamescasino.com”]cherry jackpot casino[/url]
  best online casinos usa

 • Rudolphbus

  27 مرداد 1401 at 5:10 ق.ظ

  Useful information. Appreciate it. prescription drug price comparison [url=https://canadianpharmacies-24h.com/#]northwestpharmacy com[/url] trust online pharmacies https://canadianpharmacies-24h.com/

نظرات

Your email address will not be published.